Τα πάντα περι πεθερικών και πεθερόπληκτων!

Ποιά πρέπει να κυριαρχεί στην καρδιά ενός άντρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Ειμαι γυναίκα και λέω νύφη

    Ψήφοι: 23 42.6%
  • Ειμαι άνδρας και λέω νύφη

    Ψήφοι: 12 22.2%
  • Ειμαι γυναίκα και λέω μάνα

    Ψήφοι: 4 7.4%
  • Ειμαι άντρας και λέω μάνα

    Ψήφοι: 2 3.7%
  • Ποιος μπορεί να τα βάλει με αυτά τα δύο θηρία;

    Ψήφοι: 13 24.1%

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Αυτό μπορείς πολύ εύκολα να το πετύχεις με μια ήρεμη και πολιτισμένη κουβέντα!

Το θέμα δεν είναι το κατά πόσο ανεπανότρωτη ή όχι είναι η ζημιά! Το θέμα είναι να μην γίνει ζημιά!

Νομίζω τα είπες πολύ σωστά man.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Αυτό μπορείς πολύ εύκολα να το πετύχεις με μια ήρεμη και πολιτισμένη κουβέντα!

Το θέμα δεν είναι το κατά πόσο ανεπανότρωτη ή όχι είναι η ζημιά! Το θέμα είναι να μην γίνει ζημιά!
Προσωπικά δεν θέλω να γίνει ζημία, νομίζω ότι αυτό είναι λογικό, άλλα αν πρέπει να γίνει ζημία τότε θα προτιμήσω να πάθουν και οι γονείς μου λίγη ζημία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Το να σε φιλοξενει καποιος σπιτι του και να του κρυβεις πραγματα/ λες ψεμματα θα το χαρακτηριζα τουλαχιστον αγενες (αν οχι κακο) Ασχετως της αντιδρασης του σε αυτο που του λες, θεωρω οτι οφειλεις να σεβαστεις το ιδιο το γεγονος της φιλοξενιας. Ποσο μαλλον, αν του λες καταμουτρα ψεμματα (δεν ξερω αν οντως εχει συμβει...Υπηρξε περιπτωση που σας ρωτησε και το αρνηθηκατε;) και ειναι ο γονιος του αγοριου σου.

Το να αναφερεσαι στους γονεις σου ως εχθρους και να προετοιμαζεσαι για "μονομαχιες" (εκτος απο λυπηρο...) δειχνει οτι δεν ξεκινας απο καλη βαση μια διαπραγματευση. ;)

Michelle, εκφραζεσαι με αρκετα σκληρα λογια για τη μητερα του Exposed ("Η γυναίκα έχει την υποκρισία στο αίμα της..", "προβληματικη", κτλ) που ναι μεν ειναι αποτελεσμα θυμου και των οσων σου εχει πει ο Exposed, αλλα και παλι, ισως δεν το κατανοεις τωρα, αλλα ισως στο μελλον τα μετανιωσεις.

Τελος, ειτε το θελετε ειτε οχι, 16 χρονια που ζουν με τον Exposed οι γονεις του, οσο να ναι, κατι θα ξερουν και αυτοι για το παιδι τους. Οπως επισης, αν και δεν διαφωνω οτι δεν ειναι κατ' αναγκη οι μεγαλυτεροι ηλικιακα και πιο ωριμοι, ειμαι σιγουρος οτι δεν μπορει να ειναι και "αλλου για αλλου". Κατι θα εχουν στο μυαλο τους για να συμπεριφερονται ετσι...

-> Ειλικρινα δεν θα ηθελα να παρεξηγηθει κατι απο αυτα που λεω, ειδικα δεδομενου του οτι ειστε σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση - και ειναι κατανοητο αυτο.
-> Αν παρατηρησατε δεν σας εδωσα καμια συμβουλη, γιατι πολυ απλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος τι ειναι καλυτερο για την περιπτωση. :( Τα οσα σχολιασα νομιζω οτι ειναι απλα και ευνοητα συμπερασματα απο οσα εχουν ακουστει. Θεωρω οτι αν τα λαβετε υποψην σας, μονο καλο θα κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Διακρίνω μία κακία στα λόγια του Exposed (που αναλογιζόμενη τι του συνέβη σήμερα τη δικαιολογώ :/: ).

Ωστόσο Exposed θα πρέπει να την καταπιείς και να κάνεις υπομονή. Σε τέτοιες περιπτώσεις θέλει πονηριά στους χειρισμούς σου. Δε λέω να κάνεις τίποτα μηχανορραφίες, δεν είσαι μαφιόζος :P αλλά προσπάθησε να σκαρφιστείς κάποια "τρικ" για να ξεγλιστράς από τις "παγίδες" που στήνει η μαμά σου "για το καλό σου". Δεν πρόκειται να καταφέρεις να ανεξαρτητοποιηθείς με σπασμωδικές αντιδράσεις στην πίεση των γονιών σου - θα φας τα μούτρα σου. Το λαστιχάκι άμα το τραβήξεις σιγά-σιγά τεντώνει όσο θες, άμα το τραβήξεις απότομα θα σπάσει! ;) Βάλε τους γονείς σου σιγά-σιγά να συνηθίσουν στη νέα πραγματικότητα. Προσπάθησε να κατακτάς σταδιακά βαθμίδες ελευθερίας, να σιγουρεύεις κάποια δικαιώματα... έτσι θα δεχτούν τελικά και τις "επικίνδυνες" επιλογές σου...

Το ξέρω ότι μιλάω πολύ αόριστα, αλλά ρίχνω απλά κάποιες γενικές ιδέες. Εσύ που ξέρεις και τους γονείς σου θα σκεφτείς πιο συγκεκριμένα πώς θα τις εφαρμόσεις.

Βασικό ζητούμενο για την ώρα είναι πώς θα αποδεσμεύσετε τις συναντήσεις σας από τις... ορέξεις των γονιών του Exposed (εν μέρει τουλάχιστον). Μια καλή ιδέα που έπεσε στο τραπέζι ήταν να μένει η Michelle σε κάποιο άλλο σπίτι όταν πηγαίνει Αγρίνιο, αλλά από ό,τι κατάλαβα αυτό δεν είναι εφικτό. Μήπως τότε υπάρχει κάτι που να διευκολύνει το ταξίδι στη Θεσσαλονίκη; Μπορεί να βοηθήσει/μεσολαβήσει κάποιο τρίτο άτομο; Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου... ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
Τελος, ειτε το θελετε ειτε οχι, 16 χρονια που ζουν με τον Exposed οι γονεις του, οσο να ναι, κατι θα ξερουν και αυτοι για το παιδι τους. Οπως επισης, αν και δεν διαφωνω οτι δεν ειναι κατ' αναγκη οι μεγαλυτεροι ηλικιακα και πιο ωριμοι, ειμαι σιγουρος οτι δεν μπορει να ειναι και "αλλου για αλλου". Κατι θα εχουν στο μυαλο τους για να συμπεριφερονται ετσι...
Σίγουρα έχουν κάτι στο μυαλό τους. Πάντως οι γονείς μου δεν μπορούν να με ξέρουν τόσο καλά όσο εγώ μιας και αλλάζω συνέχεια ενώ αυτή μένουν σταθερή.

Επίσης όσο ξέρουν αυτοί για εμένα ξέρω εγώ για αυτούς, πλέον είμαι σε μια ηλικία που μπορώ να κατανοήσω όλες τις καταστάσεις αρά μπορώ να λέω ότι τους ξέρω.

Το λαστιχάκι άμα το τραβήξεις σιγά-σιγά τεντώνει όσο θες, άμα το τραβήξεις απότομα θα σπάσει! ;)Βάλε τους γονείς σου σιγά-σιγά να συνηθίσουν στη νέα πραγματικότητα. Προσπάθησε να κατακτάς σταδιακά βαθμίδες ελευθερίας, να σιγουρεύεις κάποια δικαιώματα... έτσι θα δεχτούν τελικά και τις "επικίνδυνες" επιλογές σου...
Αυτό προσπαθώ και εγώ να πετύχω αλλά ξαθνικά το λαστιχάκι στένεψε απότομα και τώρα έχουν γίνει πολύ δύσκολα τα πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μιλήσατε για δουλειές, μιλήσατε για συμπεριφορές προς τους γονείς, για υποκρισία κλπκλπ.. Έχω να προτείνω μια λύση, η οποία βασίζεται στην ανεξαρτησία και συνδυάζει όλα τα παραπάνω.
Michelle, βρες μια part-time εργασία παράλληλα με τις σπουδες σου (δεν νομίζω ότι θα είναι δυσκολο), οποτε θα έχεις και τα χρήματα να κλείσεις ένα φτηνό ξενοδοχείο για όταν πηγαίνεις στο Αγρίνιο. Ουτε το αίμα θα σου ανεβαίνει στο κεφάλι όταν βλέπεις τη μητέρα του, ούτε μεγάλο πρόβλημα θα έχει εκείνος με τους γονείς του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι αλλά έτσι θα τον βλέπω ελάχιστα... :/:
Άσε που έτσι "χτυπάμε" το σύμπτωμα και όχι την ασθένεια στη ρίζα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ασθένεια??? Ποια ασθένεια??? :)
Για το πρόβλημα συμφωνώ ότι υπάρχει πάντως:)

Part-time job είναι και το να κάνεις ιδιαίτερα στον Πανο...και να σε πληρώνουν κιόλας οι γονείς του:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σιγά τα ιδιαίτερα βρε dooo, αφού μένει Αγρίνιο, μέσω τηλεφώνου θα του τα κάνω??
Επίσης αμα είναι να δουλέψω, να δουλέψω κανονικά να ξεμπερδέψω και με τους δικούς μου γονείς γιατί αρκετά πια με το άγχος μην καταλάβουν κανένα απο τα ψέματα μου.
Το ασθένεια το είπα μεταφορικά, εννοούσα την συμπεριφορά της μάνας του ως "ασθένεια". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
να πηγαίνεις κάθε σαββ/κο και να του κάνεις ιδιαίτερα:)
anyway, αν θέλει κανείς, μπορεί να βρει τις λύσεις εκείνες που ικανοποιούν και τις 2 πλευρές.
Η δουλειά δεν είναι ντροπή, είτε είναι κανονική, είτε part-time (λόγω σπουδών). Δεν φανταζεσαι τι ελευθερία κινήσεων αποκτάς...

Γνώμη μου: οι σχέσεις είναι διαδικασία δούναι-λαβείν. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, χωρίς να "δώσουμε" κάτι. Ότι κι αν είναι αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λιεπόν....
Αντιλαμβάνομαι ότι οι γονείς του Exposed, και κυρίως η μητέρα του έχει κάποιες ανησυχίες που ειλικρινά πιστεύω ότι είναι απολύτως δικαιολογημένες.
ΟΚ μπορεί να μην το χειρίζεται και με τον καλύτερο τρόπο αλλά καλό θα ήταν να αφήνουμε απ έξω τις "κριτικές" όλοι μας :)
Ο κάθε ένας (μαμάδες) λειτουργούν και πράτουν βάσει των εμπειριών τους...
κοινώς και εν ολίγοις... ΤΟΣΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΣΑ ΚΑΝΟΥΝ!!!!

Η λύση του προβλήματος λοιπόν κατ εμέ είναι να αποδείξετε και οι δύο σας την ωριμότητα σας ώστε να σταματήσουν να υπάρχουν (δικαιολογημένοι) φόβοι και ενδιασμοί.
Ο Exposed παραδέχεται ότι οι γονείς του "δεν τον ξέρουν"... μήπως είναι καιρός να τον μάθουν ώστε να μην ανησυχούν??
Michelle... δεδομένου ότι οι δικοί σου γονείς γνωρίζουν για αυτή τη σχέση (άσχετα με το αν συμφωνούν ή όχι) εσύ δεν είσαι εκτεθιμένη πουθενά... η μητέρα σου όμως είναι... γιατί γνωρίζει ένα "μυστικό" κάθε φορά που μιλάει με τη μητέρα του Exposed που δεν μπορεί να αποκαλύψει ούτε να υπερασπιστεί το παιδί της... κοινώς της έχεις δέσει τα χέρια....

Πως λοιπόν θα αποδείξετε ότι έχετε την ωριμότητα που λέτε ότι έχετε??
Μιλώντας ανοιχτά και πολύ σοβαρά στη μητέρα του Exposed για το πως είναι η κατάσταση, για το πως το βλεπετε εσείς, για τα παράπονα σας, για τις δικαιολογημένες φοβίες της, σεβόμενοι το γεγονός ότι αυτή η γυναίκα ΟΤΙ και να είναι, δεν παύει να είναι η μητέρα του Exposed (του αγοριού που αγαπάς... ε κάτι της χρωστάς ;) )
Ειλικρίνια παιδιά και σεβασμός.... το χρωστάτε πρώτα στον εαυτό σας (προσωπικά σιχαίνομαι τις "κρυφές" σχέσεις) και μετά στους γονείς σας αμφότεροι!
Και ναι οκ μπορεί να "τιμωρήσουν" τον Πάνο... και να κάνεις καιρό να τον ξαναδείς... όμως ρε παιδιά κάποια πράγματα θέλουν θυσίες... εσείς είστε έτοιμοι να δείξετε στους γονείς ότι είστε "ΕΝΑ" και δεν μπορεί να σας τσακίσει - σπάσει τίποτα? (χώρια που ειλικρινά δεν πιστεύω ότι θα κάνετε και τόοοοοσο πολύ καιρό να ειδωθείτε πάλι)

Έχετε σκεφτεί ότι η μητέρα του έχει καταλάβει τα πάντα και νιώθει προδομένη μέσα στο ίδιο της το σπίτι?
ότι νιώθει να την κοροϊδεύουν δύο "παιδιά"? (για αυτήν είστε παιδιά)
πως να σας αντιμετωπίσει με ωριμότητα και σοβαρότητα την στιγμή που εσείς δεν κάνετε το ίδιο?
Ελάτε λίγο στη θέση της.... και να θυμάστε πάντα ότι οι γονείς δεν είναι εχθροί μας...
Michelle... τι πιθανότητες υπάρχουν να αγαπάς τον Πάνο περισσότερο απ ότι τον αγαπάει η μητέρα του? (καμία και μη μου τσατιστείς... ε? με αγάπη στο λέω :) )
Το καλό του θέλει και ΝΟΜΙΖΕΙ ότι αυτό είναι το καλό του...
βοηθήστε την να ΔΕΙ ποιό είναι όντως το καλό του Πάνου...
αυτή κάνει αυτό που ΝΟΜΙΖΕΙ καλύτερο για το παιδί της ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ απλά :worship::worship::worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ τα είπε όλα. Πιστεύω ότι αν δείτε την κατάσταση λίγο πιο ψύχραιμα και αντικειμενικά θα δείτε ότι έχει δίκιο. Και πιστεύω ότι κι εσείς αν θέλατε να συμβουλέψετε κάποιον αυτά θα του λέγατε. Και μην ξεχνάτε ότι η "υποκρισία" ειναι πολύ άσχημη από όποια πλευρά κι αν προέρχεται

Φιλικά πάντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Λιεπόν....
Αντιλαμβάνομαι ότι οι γονείς του Exposed, και κυρίως η μητέρα του έχει κάποιες ανησυχίες που ειλικρινά πιστεύω ότι είναι απολύτως δικαιολογημένες.
ΟΚ μπορεί να μην το χειρίζεται και με τον καλύτερο τρόπο αλλά καλό θα ήταν να αφήνουμε απ έξω τις "κριτικές" όλοι μας :)
Ο κάθε ένας (μαμάδες) λειτουργούν και πράτουν βάσει των εμπειριών τους...
κοινώς και εν ολίγοις... ΤΟΣΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΣΑ ΚΑΝΟΥΝ!!!!

Η λύση του προβλήματος λοιπόν κατ εμέ είναι να αποδείξετε και οι δύο σας την ωριμότητα σας ώστε να σταματήσουν να υπάρχουν (δικαιολογημένοι) φόβοι και ενδιασμοί.
Ο Exposed παραδέχεται ότι οι γονείς του "δεν τον ξέρουν"... μήπως είναι καιρός να τον μάθουν ώστε να μην ανησυχούν??
Michelle... δεδομένου ότι οι δικοί σου γονείς γνωρίζουν για αυτή τη σχέση (άσχετα με το αν συμφωνούν ή όχι) εσύ δεν είσαι εκτεθιμένη πουθενά... η μητέρα σου όμως είναι... γιατί γνωρίζει ένα "μυστικό" κάθε φορά που μιλάει με τη μητέρα του Exposed που δεν μπορεί να αποκαλύψει ούτε να υπερασπιστεί το παιδί της... κοινώς της έχεις δέσει τα χέρια....

Πως λοιπόν θα αποδείξετε ότι έχετε την ωριμότητα που λέτε ότι έχετε??
Μιλώντας ανοιχτά και πολύ σοβαρά στη μητέρα του Exposed για το πως είναι η κατάσταση, για το πως το βλεπετε εσείς, για τα παράπονα σας, για τις δικαιολογημένες φοβίες της, σεβόμενοι το γεγονός ότι αυτή η γυναίκα ΟΤΙ και να είναι, δεν παύει να είναι η μητέρα του Exposed (του αγοριού που αγαπάς... ε κάτι της χρωστάς ;) )
Ειλικρίνια παιδιά και σεβασμός.... το χρωστάτε πρώτα στον εαυτό σας (προσωπικά σιχαίνομαι τις "κρυφές" σχέσεις) και μετά στους γονείς σας αμφότεροι!
Και ναι οκ μπορεί να "τιμωρήσουν" τον Πάνο... και να κάνεις καιρό να τον ξαναδείς... όμως ρε παιδιά κάποια πράγματα θέλουν θυσίες... εσείς είστε έτοιμοι να δείξετε στους γονείς ότι είστε "ΕΝΑ" και δεν μπορεί να σας τσακίσει - σπάσει τίποτα? (χώρια που ειλικρινά δεν πιστεύω ότι θα κάνετε και τόοοοοσο πολύ καιρό να ειδωθείτε πάλι)

Έχετε σκεφτεί ότι η μητέρα του έχει καταλάβει τα πάντα και νιώθει προδομένη μέσα στο ίδιο της το σπίτι?
ότι νιώθει να την κοροϊδεύουν δύο "παιδιά"? (για αυτήν είστε παιδιά)
πως να σας αντιμετωπίσει με ωριμότητα και σοβαρότητα την στιγμή που εσείς δεν κάνετε το ίδιο?
Ελάτε λίγο στη θέση της.... και να θυμάστε πάντα ότι οι γονείς δεν είναι εχθροί μας...
Michelle... τι πιθανότητες υπάρχουν να αγαπάς τον Πάνο περισσότερο απ ότι τον αγαπάει η μητέρα του? (καμία και μη μου τσατιστείς... ε? με αγάπη στο λέω :) )
Το καλό του θέλει και ΝΟΜΙΖΕΙ ότι αυτό είναι το καλό του...
βοηθήστε την να ΔΕΙ ποιό είναι όντως το καλό του Πάνου...
αυτή κάνει αυτό που ΝΟΜΙΖΕΙ καλύτερο για το παιδί της ;)
Ωραία όλα αυτά , συμφώνω έτσι είναι αλλά να σου πω και κάτι; Γιατί να πω στην μάνα μου κάτι που θα είναι κάθετο σε αυτό και μάλιστα δεν ήμαστε και 100% σίγουρη αν το ξέρει ή έστω ότι το υποψιάζεται :)
Και επίσης δεν είμαι έτοιμος να αναλάβω την ευθύνη να πω κάτι τέτοιο, ήδη έχω με τους γόνεις μου προβλήματα αν έρθει αυτό θα γίνουν πολύ δύσκολα τα πράγματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ωραία όλα αυτά , συμφώνω έτσι είναι αλλά να σου πω και κάτι; Γιατί να πω στην μάνα μου κάτι που θα είναι κάθετο σε αυτό και μάλιστα δεν ήμαστε και 100% σίγουρη αν το ξέρει ή έστω ότι το υποψιάζεται :)
Και επίσης δεν είμαι έτοιμος να αναλάβω την ευθύνη να πω κάτι τέτοιο, ήδη έχω με τους γόνεις μου προβλήματα αν έρθει αυτό θα γίνουν πολύ δύσκολα τα πράγματα :)


αχχχχχχχχχχχ με στεναχώρησες τώρα βρε Πάνο μου....

Καταρχάς να σου πω ότι όσο δεν είσαι 100% σίγουρος ότι το ξέρει ή ότι το υποψιάζεται, άλλο τόσο να μην είσαι σίγουρος ότι θα είναι και κάθετη!!!
Καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι και σίγουροι σε σχέση με τις αντιδράσεις των ανθρώπων γιατί όλοι είναι απρόβλεπτοι και πολλές μα πάρα πολλές φορές μας ξαφνιάζουν... κάνουν πράγματα που δεν θα το περιμέναμε με τίποτα!! Είτε καλά είτε κακά....

Το ότι δεν είσαι έτοιμος να αναλάβεις την ευθύνη ήταν που με στεναχώρησε...
Είσαι έτοιμος να έχεις μια σοβαρή σχέση αλλά δεν είσαι έτοιμος να παλέψεις και να την υποστηρίξεις???
Οι άντρες δεν κάνουν έτσι...
Οι άντρες διεκδικούν αυτό που θέλουν με σωστούς χειρισμούς και τσαμπουκά!
Ακριβώς με αυτόν τον τρόπο δείχνεις και την ωριμότητα που απαιτείται για μια σοβαρή σχέση....
Αν όντως δεν την έχεις... τότε αν η μητέρα σου εναντιωθεί σε αυτή τη σχέση όταν θα το μάθει τελικά (γιατί να είσαι σίγουρος ότι θα το μάθει τελικά και τότε ποιος είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε που θα το έχει μάθει και από ξένο άτομο), θα έχει και κάθε δίκιο...
Σκέψου το λίγο...
Άντρας δεν γεννιέσαι... ΓΙΝΕΣΑΙ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Εγώ θα συμφωνήσω με κακή επιρροή και γενικά τα όσα είπαν τα υπόλοιπα παιδιά

Κ εγώ να ήμουν στην θέση σου θα έφευγα απο το Αγρίνιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
αχχχχχχχχχχχ με στεναχώρησες τώρα βρε Πάνο μου....

Καταρχάς να σου πω ότι όσο δεν είσαι 100% σίγουρος ότι το ξέρει ή ότι το υποψιάζεται, άλλο τόσο να μην είσαι σίγουρος ότι θα είναι και κάθετη!!!
Καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι και σίγουροι σε σχέση με τις αντιδράσεις των ανθρώπων γιατί όλοι είναι απρόβλεπτοι και πολλές μα πάρα πολλές φορές μας ξαφνιάζουν... κάνουν πράγματα που δεν θα το περιμέναμε με τίποτα!! Είτε καλά είτε κακά....

Το ότι δεν είσαι έτοιμος να αναλάβεις την ευθύνη ήταν που με στεναχώρησε...
Είσαι έτοιμος να έχεις μια σοβαρή σχέση αλλά δεν είσαι έτοιμος να παλέψεις και να την υποστηρίξεις???
Οι άντρες δεν κάνουν έτσι...
Οι άντρες διεκδικούν αυτό που θέλουν με σωστούς χειρισμούς και τσαμπουκά!
Ακριβώς με αυτόν τον τρόπο δείχνεις και την ωριμότητα που απαιτείται για μια σοβαρή σχέση....
Αν όντως δεν την έχεις... τότε αν η μητέρα σου εναντιωθεί σε αυτή τη σχέση όταν θα το μάθει τελικά (γιατί να είσαι σίγουρος ότι θα το μάθει τελικά και τότε ποιος είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε που θα το έχει μάθει και από ξένο άτομο), θα έχει και κάθε δίκιο...
Σκέψου το λίγο...
Άντρας δεν γεννιέσαι... ΓΙΝΕΣΑΙ! ;)
Δεν με κατάλαβες, αυτή την στιγμή στο σπίτι μου τα πράγματα δεν είναι είναι κάθολου καλά και είναι αδύνατον να μιλήσω για κάτι τέτοιο. Την σχέση μου μπορώ να την υποστηρίξω και την υποστηρίζω συνέχεια απλώς αυτή την χρονική στιγμή στο σπίτι μου δεν είναι κάθολου εύκολα για τέτοιες συζήτησεις.
Και όταν λέω να αναλάβω την ευθύνη εννοώ ότι κάτι τέτοιο δλδ να πω στην μάνα μου ότι έχω σχέση θα με απομακρύνει απο την michelle και μπορεί να μην έχω την δυνατότητα κάτι τέτοιο δεν θέλω να το αναβάλω μόνο και μόνο να είμαι εντάξει απέναντη στους γονείς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως τελικά δεν το μετάνιωσα που έμεινα Αγρίνιο. Τα πράγματα επέστρεψαν σχεδόν στους ρυθμούς τους και η μάνα μου δεν με ξαναπήρε τηλ. Ελπίζω να συνεχιστεί αυτό μέχρι τις 19...
Όσο για το αν θα της το πούμε, εφόσον είναι ο Πάνος εντελώς αντίθετος σε κάτι τέτοιο, δεν γίνεται... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάντως τελικά δεν το μετάνιωσα που έμεινα Αγρίνιο. Τα πράγματα επέστρεψαν σχεδόν στους ρυθμούς τους και η μάνα μου δεν με ξαναπήρε τηλ. Ελπίζω να συνεχιστεί αυτό μέχρι τις 19...
Όσο για το αν θα της το πούμε, εφόσον είναι ο Πάνος εντελώς αντίθετος σε κάτι τέτοιο, δεν γίνεται... :/:

Μακάρι ρε παιδάκια να σας πάνε έτσι όλα καλά και με τους γονείς του Πάνου!!
Κάποια στιγμή ελπίζω να βρει την κατάλληλη στιγμη να μιλήσει ήρεμα με τους γονείς του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top