Ποια είναι η άποψή σας για την ζωή;

Διαλέξτε ποιο από αυτά νοιώθετε

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 38)
  • Life sucks

    Ψήφοι: 7 18.4%
  • Life is good

    Ψήφοι: 18 47.4%
  • Πιο πολύ sucks

    Ψήφοι: 5 13.2%
  • Πιο πολύ good

    Ψήφοι: 8 21.1%

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Ωραίο θεματάκι!!!
Σε ευχαρηστώ :)
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως η ζωή είναι η μεγαλύτερη πουτ.... .στήνει τα πιο απίστευτα παιχνίδια και τις πιο απρόβλεπτες καταστάσεις.Όταν κάτι σου πάει στραβά τότε συμβαίνουν χιλιάδες ακόμη που μπορεί να σε ρίξουν και να σε απελπίσουν και ξαφνικά απο το τίποτα γίνεται κάτι και σου αναπτερώνει τις ελπίδες.Παράδειγμα:Οι τλτ μήνες(για να μην πω χρόνια) ήταν απο τους πιο δύσκολους που έχω περάσει οικονομικά και συναισθηματικά(μιλάμε για πραγματικές δυσκολίες όμως στο σημείο να μένω με 20 ευρώ στην τσέπη για να περάσω ένα μήνα μέχρι να ξαναπληρωθώ) κι όλα στραβά κλοπές,χωρισμοί κ.α.Φεύγω για διακοπές να ηρεμήσω (Κρήτη) που μου άρεσε πολύ και γυρνώντας σήμερα στο γραφείο μου προτείνουν μετάθεση στην Κρήτη (!!!!!!) με αύξηση(!!!!!!!!!).Ακριβώς η αλλαγή που χρειαζόμουν για να μην τρελαθώ!!!Δεν βρίσκω πως άλλιως να περιγράψω τι πιστεύω για τη ζωή εκτός απο αυτούς τους στίχους:
Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις
κι αρχίζουνε τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις.

Πργματικά η ιστορία σου μοιάζει με σενάριο μεξικάνικης σειράς.
Έχει όμως κάτι αναποδιές η ζωή...
Τις περισσότερες φορές Life sucks και έτσι απολαμβάνουμε τις λίγες, ξεχωριστές ευχάριστες στιγμές.
Λαέ του e-steki συνέχιζε να ψηφίζεις, να δούμε τελικά που θα καταλήξει η πλοιοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arm_power:
Λαέ του e-steki συνέχιζε να ψηφίζεις, να δούμε τελικά που θα καταλήξει η πλοιοψηφία.

Δεν έχει την δικιά μου ατάκα να ψηφίσω :P 8) (πλάκα κάνω )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Γιατί δεν σου άρεσε η ατάκα μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
η ζωη ειναι ωραια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η ζωή είναι υπέροχη!!! Ό,τι και να μου σύμβει δεν αλλάζω γνώμη επ'αυτού! :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Νομίζω οτι για να δίναμε μια πιο αντικειμενική απάντηση θα έπρεπε να έχουμε γνώση ή συνείδηση του τι υπάρχει πέρα ή εκτός απ τη ζωή και τότε να κάναμε μια σύγκριση.Συγκρίνοντας (εκ των πραγμάτων) τη ζωή με τον εαυτό της θα έλεγα το τετρημένο τι έχει και καλές και κακές στιγμές κι όταν βρισκόμαστε στις πρώτες πιστεύουμε οτι η ζωή είναι υπέροχη ενώ αυτό μας το πιστεύω ταράζεται οταν είμαστε στα κάτω μας.Όταν εκτιμούμε τη ζωή σαν γενική συνισταμένη τότε πάλι τη συγκρίνουμε με κάτι άγνωστο (το πέρα απ τη ζωή) σε εμάς ή μη συνειδητό....και όπως ξέρουμε το άγνωστο συνοδεύεται απο έντονο φόβο έτσι λοιπόν έχοντας σαν δεδομένο τη γνώση της ζωής προφανώς νιώθουμε πιο ασφαλείς μαζί της απ ότι απο κάτι άγνωστο.Εξαίρεση σε αυτό αποτελούν άτομα που είτε για λόγους αυτοθυσίας είτε για λόγους κατάθλιψης μεταβάλλουν αυτήν την εκτίμηση.

Προσωπικά αγαπάω τη ζωή αλλά δεν μπορώ να την θεοποιήσω έχοντας συνείδηση μόνο της ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παντώς εγώ, περ'οτι τις τελευταίες μέρες μου έχει έρθει απίστευτη γκαντεμια, εξακολουθώ να πιστευω οτι η ζωή ειναι ωραία!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Παντώς εγώ, περ'οτι τις τελευταίες μέρες μου έχει έρθει απίστευτη γκαντεμια, εξακολουθώ να πιστευω οτι η ζωή ειναι ωραία!! :D
Και πολύ καλά κάνεις MICHELLE και στην τελική θα έχεις καταλάβει οτι ακόμα και αυτή η γκαντεμιά μπορεί να αξιοποιηθεί σαν εκγύμναση του εαυτού σου στο να προλαμβάνει καταστάσεις και να δημιουργεί ακόμα πιο όμορφες μέρες.Είναι σαν να πηγαίνεις γυμναστήριο και να βλέπεις τα βάρη που σηκώνεις (και σου φέρνουν πρόσκαιρη κόπωση ή πόνο) σαν γκαντεμιά...άσχετα αν τελικά σου αξιοποιούν το μυικό σου σύστημα και σου προσφέρουν περισσότερη αντοχή και δύναμη.Ωστόσο...άν ήξερες (ή είχες στη συνείδηση σου) οτι υπάρχει και κάτι άλλο πέρα απ τη ζωή πολύ πιο όμορφο....θα εξακολουθούσες να έχεις την ίδια άποψη?Επιτρεψε μου να σου απαντήσω πως όχι (αν και δε σε ξέρω) επειδή η φύση μας είναι τέτοια που κινητοποιείται προς περιοχές μεγαλύτερης ηδονής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα αλλά ως αθρώπινο ον, απαντώ σύμφωνα με τα δικά μου βιώματα και γνώσεις. Απλά με το παραπάνω ήθελα να δείξω οτι δεν σημαίνει οτι πρέπει να έχει κάποιος τέλεια ζωή για να πιστεύει οτι η ζωή είναι υπέροχη. Απλά δεν ξέρω...ακόμη και τις άσχημες στιγμες συνήθως τις διακωμωδώ μέσα μου οπότε εξακολουθεί να μου φαίνεται υπέροχη η ζωή! Είναι σαν αυτό που κάνουν μερικοί με τα θρίλερ: Διακωμωδούν τις τρομακτικές σκηνές ώστε να "διώξουν" τον φόβο! ;)

Βέβαια πάντα υπάρχουν στιγμές που δεν μπορώ να το κάνω αυτό, αλλά τότε εξακολουθώ να πιστευω οτι η ζωή είναι υπέροχη σαν έννοια κι οτι απλά η δική μου, τμηματική άποψη αυτής είναι που έχει πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Βέβαια πάντα υπάρχουν στιγμές που δεν μπορώ να το κάνω αυτό, αλλά τότε εξακολουθώ να πιστευω οτι η ζωή είναι υπέροχη σαν έννοια κι οτι απλά η δική μου, τμηματική άποψη αυτής είναι που έχει πρόβλημα!

Σίγουρα και πάντα μπορείς να εφαρμόζεις ένα δεδομένο με το οποίο η ίδια σου η εμπειρία σε έχει τροφοδοτήσει.Ότι και σου συμβεί,όσο σοβαρό και να φαίνεται μετά απο ένα χρονικό διάστημα δεν θα έχει την ίδια σημασία για σένα όπως μπορεί να νιώθεις τώρα για κάποια πράγματα που όταν τα πρωτοπερνούσες τα έβλεπες σαν ανίκητες φορτούνες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αν δεν υπήρχαν και τα ανάποδα στη ζωή, δεν θα μπορούσαμε να εκτιμήσουμε τα ωραία που μας συμβαίνουν. Life is good (most of the time)

Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Ωραίο θεματάκι!!!

Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως η ζωή είναι η μεγαλύτερη πουτ.... .στήνει τα πιο απίστευτα παιχνίδια και τις πιο απρόβλεπτες καταστάσεις.Όταν κάτι σου πάει στραβά τότε συμβαίνουν χιλιάδες ακόμη που μπορεί να σε ρίξουν και να σε απελπίσουν και ξαφνικά απο το τίποτα γίνεται κάτι και σου αναπτερώνει τις ελπίδες.Παράδειγμα:Οι τλτ μήνες(για να μην πω χρόνια) ήταν απο τους πιο δύσκολους που έχω περάσει οικονομικά και συναισθηματικά(μιλάμε για πραγματικές δυσκολίες όμως στο σημείο να μένω με 20 ευρώ στην τσέπη για να περάσω ένα μήνα μέχρι να ξαναπληρωθώ) κι όλα στραβά κλοπές,χωρισμοί κ.α.Φεύγω για διακοπές να ηρεμήσω (Κρήτη) που μου άρεσε πολύ και γυρνώντας σήμερα στο γραφείο μου προτείνουν μετάθεση στην Κρήτη (!!!!!!) με αύξηση(!!!!!!!!!).Ακριβώς η αλλαγή που χρειαζόμουν για να μην τρελαθώ!!!Δεν βρίσκω πως άλλιως να περιγράψω τι πιστεύω για τη ζωή εκτός απο αυτούς τους στίχους:
Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις
κι αρχίζουνε τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις.

Το πρώτο καλό νέο της ημέρας! Χαίρομαι παρα παρα πολύ για σένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

arm_power

Νεοφερμένος

Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Παιδιά αφήστε το, η ζωή είναι χάλια τις περισσότερες φορές! Δεν ξέρει απο που να ξεκινήσει κανείς και απο που να τελειώσει.

Για να πούμε την αλήθεια έχει κάτι ωράιες στιγμές η ζωή που λες οτι πραγματικά αξίζει. Νοιώθεις υπέροχα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
η ζωή είναι σας τους ανθρώπους, sucks κοινώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Η ζωή είναι ένας τροχός της τύχης! Άλλοτε σου φέρνει "ΛΥΠΑΜΑΙ ΤΑ ΧΑΣΑΤΕ ΟΛΑ" και άλλοτε "ΚΕΡΔΙΣΑΤΕ". Το μυστικό είναι να μπορούμε να εκτιμάμε όλες τις καταστάσεις, να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να γινόμαστε πιο δυνατοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Αν δεν υπήρχαν και τα ανάποδα στη ζωή, δεν θα μπορούσαμε να εκτιμήσουμε τα ωραία που μας συμβαίνουν. Life is good (most of the time)

κι εγώ μαζί σου.
Για εμένα η ζωή είναι ωραία και ας έχω περασει κάποιες σληρές καταστασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Πιο πολύ good...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Η ζωή είναι υπέροχη!Είναι το μεγαλύτερο δώρο που μπορεί να δωθεί στον άνθρωπο..!Σίγουρα ο καθένας από εμάς,κατά καιρούς βιώνει και κάποιες άσχημες ή ακόμα και τραγικές στιγμές..όλοι μας όμως,βιώνουμε και πολύ όμορφες στιγμές κατά τη διάρκεια της ζωής μας!απλά είναι λογικό να θυμόμαστε πιο έντονα τις άσχημες και να νομίζουμε ότι η ζωή μας είναι γεμάτη από τέτοιες,γιατί μας έχουν απασχολήσει-βασανίσει πολύ περισσότερο από τις καλές...προσωπικά θεωρώ ότι η ζωή είναι υπέροχη,ακόμα και με τις άσχημες στιγμές της,γιατί τελικά,αυτές είναι που μας κάνουν πολύ πιο δυνατούς και ικανούς να σταθούμε στα πόδια μας και μας βοηθούν να εκτιμήσουμε όλα τα καλά που έχει να μας προσφέρει..!!!:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Η ζωη εχει τα καλα της αλλα και τα κακα της.Ειναι σαν μια ροδα η οποια περιστρεφεται.Επειδη εχει σκαμπανεβασματα λεω πως η ζωη ειναι καλη και οχι παρα πολυ καλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Βασικά εξαρτάται από την αναλόγη περίπτωση. Δεν θα υποκριθώ ότι δεν έχω πει ποτέ ή ουρλιάξει ότι ''η ζωή είναι ωραία/φοβερή κλπ.'' αλλά επίσης πολλές φορές λέω ότι η ζωή είναι χάλια, δύσκολη, άδικη κλπ. κλπ.....

Τώρα όταν το σκέφτομαι λογικά, σε μια ουδέτερη κατάσταση καταλαβαίνω ότι η ζωή έχει διακυμάνσεις. Υπάρχουν και καλές και κακές στιγμές... Για μένα, ευτυχώς, οι καλές είναι περισσότερες προς το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios9848

Νεοφερμένος

Ο Marios9848 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μοναξιά και ελπίδα για κάτι καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top