Χορτοφαγία

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
@ rakels δίκιο έχει η tsoufou (μερικές φορές η αλήθεια πονάει...;))
Δεν είπα ότι έχει άδικο, απλά δε ζήτησα κριτική:P
Btw, tsoufou είμαι μια κλασική teen. Όλες οι έφηβες έχουν-είχαν δοκιμάσει ή θα δοκιμάσουν διάφορες διατροφές ή τρελές δίαιτες, δεν έχω αποκλειστικότητα. Φυσικά και δε λέω ότι αυτό είναι καλό. Απλά εξηγώ ότι είναι κάπως ''φυσιολογικό''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
λοιπόν,η μητέρα μου όσο ήταν έγκυος σε μένα δεν έτρωγε καθόλου κρέας ή ζωικά προιόντα,πρώτη φορά κρέας δοκίμασα στο δημοτικό και απο τότε ελάχιστες φορές είχα ξαναδοκιμάσει και έγινα οριστικά χορτοφάγος λίγο πριν το γυμνάσιο δεν θυμάμαι ακριβώς,τώρα θα πάω β λυκείου και όλα αυτά τα χρόνια δεν τρώω τίποτα απο τα παραπάνω και για αυτό είμαι υγειής,χωρίς κανένα πρόβλημα και αρρωσταίνω πολύυυυ σπάνια,οι γιατροί είχαν να το λένε μόλις γεννήθηκα ότι ήμουν το πιό υγειές μωρό που είχαν δει με κόκκινα μαγουλάκια και κοντά 4 κιλά! φυσικά δεν μπήκα καθόλου θερμοκυτίδα και είμαι σίγουρη πως όλα αυτά οφείλονται στη χορτοφαγία,και γιαυτό είναι καθαρός ο οργανισμός μου!όσο για την άθλιση πολλοί αθλητές που κάνουν body building ειδικά στο εξωτερικό δεν είναι απλά χορτοφάγοι αλλά fruitarians δηλαδή τρώνε μόνο ωμά φρούτα και λαχανικά!δείτε και αυτό https://veganmamagr.blogspot.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bibo

Νεοφερμένος

Η bibo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
η διαφορα μασ με τα ζωα ,την οποια υποθετω πωσ γνωριζεισ ειναι η απουσια νοησησ.συνεπωσ αυτο τα ωθει σε αυθαιρετεσ και ασυνειδητεσ πραξεισ .εαν τισ μιμηθουμε φοβαμαι πωσ θα υποβιβαστουμε στο επιπεδο των ζωων και θα υιοθετησουμε σταση αναλγησιασ σε ολα τα ζητηματα που διεπουν τον βιο μασ .η χορτοφαγια ειναι δειγμα πολιτισμου και ουμανιστικη εκφραση ευαισθησιασ απεναντι στα αννοημονα οντα...οπωσ αλλωστε ειχε πει και ενασ φιλοσοφοσ του οποιου το ονομα δυστυχωσ δεν θυμαμαι μετα απο παρα πολλα χρονια η καταναλωση κρεατοσ θα θεωρειται εγκλημα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
μα το να τρώμε κρέας είναι στην φύση μας, στην φύση όλων των ζώων, δεν έχει να κάνει με ρατσισμό... πες σε ένα λιοντάρι να αρχίσει να τρώει φυτά και μετά ΙΣΩΣ κόψω τα

Εδω γελαμε :P
Το λιονταρι δεν εχει τα δοντια για να φαει χορτα, ουτε την δυνατοτητα να το χωνεψει.
Σε αντιθεση ο ανθρωπος εχει οδοντοστοιχια κυριως για χορτα, αφου ειναι φυσικο να τρωμε κρεας, γιατι δεν εχουμε αναπτυγμενους κυνοδοντες; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
η διαφορα μασ με τα ζωα ειναι η απουσια νοησησ
διαφωνώ κάθετα,τα ζώα είναι ακριβώς αυτό που πρέπει να είναι,είναι τέλεια εναρμονησμένα με το περιβάλλον και λειτουργούν ακριβώς όπως πρέπει,και δεν καταστρέφουν τον πλανήτη για την κάθε εγωιστική τους ιδέα για την άνεσή τους χωρίς να σκέφτονται τις συνέπειες σε αντίθεση με τον άνθρωπο,όλα αυτά τα κτήρια,τα αεροπλάνα που πετάνε,τα διάφορα προιόντα,είναι η εξέλιξη του ανθρώπου αρνητικά, σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να το δώ θετικά,καταστρέφουνε τον πλανήτη,σκοτώνουν τα ζώα στο όνομα της επιστήμης,άμα θέλουν επιστήμη να θυσιαστούν οι ίδιοι,τα ζώα τα ρωτήσανε???αυτά και πολλά άλλα δείχνουν οτι ο άνθρωπος κάθε άλλο παρά εξυπνότερος είναι,που απο τον ενθουσιασμό του παρασύρεται και καταστρέφει το ίδιο του το περιβάλλον...σίγουρα οι άνθρωποι πλέον δεν είναι φυσικά όντα και δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ζώα(αυτό δεν είναι κοπλιμέντο)...
οπωσ αλλωστε ειχε πει και ενασ φιλοσοφοσ του οποιου το ονομα δυστυχωσ δεν θυμαμαι μετα απο παρα πολλα χρονια η καταναλωση κρεατοσ θα θεωρειται εγκλημα .
το πηστεύω και ελπίζω να μην αργίσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εντελώς άσχετο-γάτα έχετε δοκιμάσει παιδια?
I heard it tastes like chicken!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Εντελώς άσχετο-γάτα έχετε δοκιμάσει παιδια?
I heard it tastes like chicken!
Μπορεί να έχουμε δοκιμάσει και να μην το ξέρουμε!:worry:
Σε κανα παρακμιακό σουβλατζίδικο! Δεν ξέρεις καμιά φορά τι μας ταϊζουν:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
διαφωνώ κάθετα,τα ζώα είναι ακριβώς αυτό που πρέπει να είναι,είναι τέλεια εναρμονησμένα με το περιβάλλον και λειτουργούν ακριβώς όπως πρέπει,και δεν καταστρέφουν τον πλανήτη για την κάθε εγωιστική τους ιδέα για την άνεσή τους χωρίς να σκέφτονται τις συνέπειες σε αντίθεση με τον άνθρωπο,όλα αυτά τα κτήρια,τα αεροπλάνα που πετάνε,τα διάφορα προιόντα,είναι η εξέλιξη του ανθρώπου αρνητικά, σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να το δώ θετικά,καταστρέφουνε τον πλανήτη,σκοτώνουν τα ζώα στο όνομα της επιστήμης,άμα θέλουν επιστήμη να θυσιαστούν οι ίδιοι,τα ζώα τα ρωτήσανε???ι!

Δυστυχώς όλες οι επιστήμες έχουν αναπτυχθεί εξαιτίας των πειραμάτόζωων. Από την στιγμή που διαμαρτύρεσε με αυτόν τον τρόπο και το πιστεύεις πραγματικά μπορείς να απέχεις από εμβολιασμούς, φάρμακα κ.ο.κ. και οτιδήποτε άλλο αναπτύχθηκε ως αντάλαγμα ζωές ζωακίων.

, Το να απέχεις από το φαί που είναι απαραίτητο για την ομοιόσταση του οργανιμού μόνο κακό στον εαυτό σου κάνεις. Επίσης το να βρίζεις τις επιστήμες και να τις χρησιμοποιείς στην προσωπική σου ζωή πάλι δεν είναι σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εντελώς άσχετο-γάτα έχετε δοκιμάσει παιδια?
I heard it tastes like chicken!

Εγω εχω ακουσει πως ο σκυλος ειναι ωραιος, τον σερβιρουν στο Βιετναμ!
Σιγουρα πιο νοστιμος απο τα κρεατα των ζωων κτηνοτροφιας που τα ταιζουν νεκρα ζωα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δεν είπα ότι έχει άδικο, απλά δε ζήτησα κριτική:P
Btw, tsoufou είμαι μια κλασική teen. Όλες οι έφηβες έχουν-είχαν δοκιμάσει ή θα δοκιμάσουν διάφορες διατροφές ή τρελές δίαιτες, δεν έχω αποκλειστικότητα. Φυσικά και δε λέω ότι αυτό είναι καλό. Απλά εξηγώ ότι είναι κάπως ''φυσιολογικό''.

χαχα συγνώμη αν σου φάνηκε επικριτικός ο τόνος...της γραφής μου... :P Φαίνεται έχω μείνει πίσω (νιώθω γριά τώρα) αλλά όταν ήμουν στο γυμνάσιο δεν ασχολούμουν καθόλου με δίαιτες , θυμάμαι μια μπάλα κυνηγούσα χαχαχαα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Δυστυχώς όλες οι επιστήμες έχουν αναπτυχθεί εξαιτίας των πειραμάτόζωων. Από την στιγμή που διαμαρτύρεσε με αυτόν τον τρόπο και το πιστεύεις πραγματικά μπορείς να απέχεις από εμβολιασμούς, φάρμακα κ.ο.κ. και οτιδήποτε άλλο αναπτύχθηκε ως αντάλαγμα ζωές ζωακίων.

, Το να απέχεις από το φαί που είναι απαραίτητο για την ομοιόσταση του οργανιμού μόνο κακό στον εαυτό σου κάνεις. Επίσης το να βρίζεις τις επιστήμες και να τις χρησιμοποιείς στην προσωπική σου ζωή πάλι δεν είναι σωστό.
απέχω!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Σε αντιθεση ο ανθρωπος εχει οδοντοστοιχια κυριως για χορτα, αφου ειναι φυσικο να τρωμε κρεας, γιατι δεν εχουμε αναπτυγμενους κυνοδοντες; :hmm:
Το ότι έχουμε κυνόδοντες δεν σου λέει κάτι? Το ότι έχουμε κυνόδοντες αποτελεί εγχείρημα υπέρ της σαρκοφαγίας, όπως και επίσης ότι μπορούμε να χωνέψουμε το κρέας ενώ την κυτταρίνη των φυτών όχι...

Δηλαδή το ότι δεν έχουμε πέος τόσο αναπτυγμένο όσο του ελέφαντα δεν σημαίνει ότι δεν θα πηδάμε κιόλας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Το ότι έχουμε κυνόδοντες δεν σου λέει κάτι? Το ότι έχουμε κυνόδοντες αποτελεί εγχείρημα υπέρ της σαρκοφαγίας, όπως και επίσης ότι μπορούμε να χωνέψουμε το κρέας ενώ την κυτταρίνη των φυτών όχι...

Δηλαδή το ότι δεν έχουμε πέος τόσο αναπτυγμένο όσο του ελέφαντα δεν σημαίνει ότι δεν θα πηδάμε κιόλας :D

εγω ξερω οτι οποιος δεν τρωει κρεας χρειαζεται συμπληρωματα διατροφης...αυτο κατι μας λεει...βεβαια προσωπικη επιλογη ειναι οποτε...;)

εξαλλου ετσι λειτουργει η τροφικη αλυσιδα...αν και τα αλλα ζωα γινονταν χορτοφαγοι τοτε θα αυξανονταν δραματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παναγιωτης_21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παναγιωτης_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Έχω φίλο που είναι χορτοφάγος και πραγματικά τον λυπάμαι, καθώς από όμορφο παιδάκι που ήταν έγινε σαν σκελετός, του χάθηκαν όλοι οι μυς και επιπλέον πρέπει να κάνει εξετάσεις κάθε 15μέρες. Επίσης οι ανάσα στους χορτοφάγους μυρίζει απαίσια, καθώς το εσωτερικό τους χαλαεί. Ο άνθρωπος κατεξοχήν έτρωγε κρέας και λαχανικά, αυτοί είμαστε και μην το πολυ-ψάχνεται. Κάποια άτομα σκέφτονται "¨γιατί να φαώ κρεας", καθώς αυτό συνεπάγεται με τον θάνατο ενός άλλου οργανισμού; Παρόλο που ο άνθρωπος έχει λόγο που τον κάνει να ξεχωρίζει από τα αλλά ζώα, νομίζω ότι δεν μπορεί να υπάρξει άνθρωπος χωρίς το ενστίκτο του ζώου. Είμαστε όλοι ζώα.

Μεσότης είναι η λύση! Και κρέας και λαχανίκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Έχω φίλο που είναι χορτοφάγος και πραγματικά τον λυπάμαι, καθώς από όμορφο παιδάκι που ήταν έγινε σαν σκελετός, του χάθηκαν όλοι οι μυς και επιπλέον πρέπει να κάνει εξετάσεις κάθε 15μέρες. Επίσης οι ανάσα στους χορτοφάγους μυρίζει απαίσια, καθώς το εσωτερικό τους χαλαεί.
μήπως τον έχουν βάλει και στο οξυγόνο το φίλο σου?
που και να ίσχυαν όλα αυτά τότε ο φίλος σου συγκεκριμένα θα είχε πρόβλημα και δεν θα έφταιγε η χορτοφαγία,εγώ έξι χρόνια χορτοφάγος,στο γιατρό είχα πάει μόνο στην πρώτη γυμνασίου και πρώτη λυκείου για τις γενικές εξετάσεις που σου δίνει το σχολείο εκείνο το χαρτί,πάντα υγειέστατη όπως και παλιότερα,στο σωστό βάρος και...δεν μυρίζει η ανάσα μου:Dεπίσης δεν παίρνω ποτέ κανένα συμπλήρωμα,ούτε βιταμίνη ούτε τίποτα,αλλά και πολλοί διάσημοι είναι χορτοφάγοι και έλληνες και ξένοι και έχουν δηλώσει ότι βρήκαν την υγειά τους με αυτή την διατροφή!επίσης όπως είχα προαναφέρει υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν body building και τρέφονται μόνο με καρπούς και ωμά λαχανικά!αυτοί δηλαδή τι πάθανε? διαβάστε και αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sonic

Νεοφερμένος

Ο Sonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Έχω φίλο που είναι χορτοφάγος και πραγματικά τον λυπάμαι, καθώς από όμορφο παιδάκι που ήταν έγινε σαν σκελετός, του χάθηκαν όλοι οι μυς και επιπλέον πρέπει να κάνει εξετάσεις κάθε 15μέρες. Επίσης οι ανάσα στους χορτοφάγους μυρίζει απαίσια, καθώς το εσωτερικό τους χαλαεί. Ο άνθρωπος κατεξοχήν έτρωγε κρέας και λαχανικά, αυτοί είμαστε και μην το πολυ-ψάχνεται. Κάποια άτομα σκέφτονται "¨γιατί να φαώ κρεας", καθώς αυτό συνεπάγεται με τον θάνατο ενός άλλου οργανισμού; Παρόλο που ο άνθρωπος έχει λόγο που τον κάνει να ξεχωρίζει από τα αλλά ζώα, νομίζω ότι δεν μπορεί να υπάρξει άνθρωπος χωρίς το ενστίκτο του ζώου. Είμαστε όλοι ζώα.

Μεσότης είναι η λύση! Και κρέας και λαχανίκα!


Είχα καιρό (3 μέρες) να διαβάσω τόσες βλακείες μαζεμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η χορτοφαγία:
1) Αντιτίθεται στους νόμους της φύσης και της εξέλιξης.

2) Επιστημονικά στέκεται πολύ υποδεέστερη πληρότερων και πλουσιότερων μεθόδων διατροφής.

3) 'Εχει κρυφούς και άγνωστους κινδύνους.

4) Είναι αδύνατη για τεράστειο μέρος του πληθυσμού που δε μπορεί να τρώει τόσους υδατάνθρακες.

5) Υποστηρίζει την μεγάλη κατάναλωση σκουπιδοφαγητών εντός του χορτοφαγικού πλαισίου όπως σόγια και δημητριακά.

Δεν είναι λοιπόν τυχαίο που η τεράστεια πλειοψηφία των ανθρώπων που την ακολουθούν δεν είναι παρά φανατισμένα μποτάκια που συνήθως έχουν κάποιο πρόβλημα γενικότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top