Ταμπόν

Wolfi Ann

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ειναι ποιο υγιηνες απο τις σερβιετες, κατα την άποψή μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όντως, άσε που τα ταμπόν μπορεί να προκαλέσουν κολπίτιδες,μολύνσεις, μυκητιάσεις κλπ κλπ ειδικά το καλοκαίρι.... τίποτα που να μπαίνει μέσα.. απαπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πριν κάτι μέρες έλεγα σε μια φίλη πως αυτές είναι εφευρέσεις και σκεφτόμουν αν έχει επιβιώσει αυτό το thread. :D

Δε χρησιμοποιώ ταμπόν γιατί φοβάμαι :( Τοξικό σοκ και τέτοια..:/: Μια χαρά είναι και οι σερβιέτες. Και στο κάτω κάτω σιγά αν δεν πάω θάλασσα 3-4 μέρες...

Το ταμπόν δεν είναι μόνο για τη θάλασσα αλλά και για εκείνες που αντιμετωπίζουν μεγάλη ροή όλο το χρόνο. Εγώ 1η και 2η μέρα αν είμαι σπίτι δεν έχω πρόβλημα με τις σερβιέτες, έτσι κι αλλιώς όλη την ώρα μπες-βγες στο μπάνιο είμαι λόγω πόνου. Αλλά αν πρέπει να πάω κάπου έξω ή όταν είχαμε σχολείο π.χ. ε, δεν ήταν κατάσταση αυτή να είσαι στην τσίτα για το αν πρέπει να αλλάξεις/αν λερώθηκες/να φορέσεις φαρδιά-σκουρόχρωμα κτλ.

Συντάσσομαι με sakura-chan σ'αυτό το θέμα, τσεκάρετε τα post της στις πίσω σελίδες. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
θεωρω οτιδηποτε μπαινει μεσα σου και κραταει το αιμα,Α Η Δ Ι Α και εστια μολυνσης....σερβιετα και παλι σερβιετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfi Ann

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ο καθενας εχει την αποψη του. Για αυτο ειναι τα φορουμ για να ανταλαζουμε αποψεις, οχι για να επικρινουμε τα πηστευω των αλλων. Εγω πηστευω πως οι σερβιετες σε συνδιασμο με τον ιδροτα και τα μικροβια που μπορει να υπαρχουν στις τουαλετες, ειναι χειροτερες απο τα ταμπον. Εξαλου για αυτους τους λογους στο εξωτερικο χρισημοπιουν περισσοτερο ταμπον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Όσοι έχουν ταμπού με το thread, θα τους παρακαλούσα απλά να μην μπαίνουν καν στο κόπο να απαντάνε.

Ευχαριστώ. :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Μια χαρα ειναι για μενα τα ταμπον.Αποφευγω βεβαια να φοραω την πρωτη μερα της περιοδου.Μεχρις στιγμης δεν μου εχει δημιουργησει καποιο προβλημα.Οι σερβιεττες ειδικα το καλοκαιρι δεν βολευουν και πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Και εγώ έχω βολευτεί πολύ με τα ταμπόν χειμώνα-καλοκαίρι!Και τα χρησιμοποιώ από τότε που μου ήρθε περίοδος(στην αρχή μόνο καλοκαίρι κ αργότερα κ σε κάθε περίοδο).Πλέον τα φοράω από την πρώτη μέρα κ μόνο όταν είμαι σπίτι και στον ύπνο βάζω σερβιέτα.Νιώθω πολύ πιο καθαρή από ότι με τη σερβιέτα γιατί δεν απλώνεται εξωτερικά το αίμα :sick: .Επίσης θεωρώ την σερβιέτα μεγαλύτερη εστία μόλυνσης ειδικά το καλοκαίρι! Και αυτό με τον παρθενικό υμένα κ εμένα μάλλον μου έσπασε από το ταμπόν εν ώρα περιόδου και δεν το πήρα χαμπάρι.Ή μπορεί να μην είχα και καθόλου παρθενικό υμένα...who knows! Κάποιες γεννιούνται χωρίς καθόλου ή με πολύ ελαστικό υμένα ο οποίος δεν σπάει με την πρώτη ή/και τις επόμενες σεξουαλικές επαφές. Τελοσπάντων εμένα δεν με πείραξε καθόλου..Απορώ που είχε γίνει θέμα σε προηγούμενα ποστς... Ένα άχρηστο κομμάτι υμένα είναι.Δεν εξυπηρετεί σε κάτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Δε χρησιμοποιώ ταμπόν γιατί φοβάμαι :( Τοξικό σοκ και τέτοια..:/: Μια χαρά είναι και οι σερβιέτες. Και στο κάτω κάτω σιγά αν δεν πάω θάλασσα 3-4 μέρες...


και εγω το ιδιο,δεν μπορω να φανταστω το αιμα φυλακισμενο μεσα μου και αφου υπαρχει η λυση της σερβιετας ,σερβιετα και παλι σερβιετα...το καλοκαιρι βεβαια τυχαινει παντα να εχω περιοδο οταν παω δικοπες αλλα οπως ειπες και συμφωνω,σιγα για 4-5 μερες δεν εγινε και τπτ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

friendly

Νεοφερμένος

Η friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
δεν εχω βαλει ποτε αλλα δεν ξερω μονο που σκεφτομαι οτι θα εχω αυτο το πραγματακι σε αυτο το σημειο και θα περπαταω θα κολυμπαω και οτιδηποτε αλλο ανατριχιαζω..ειμαι λιγο φοβητσιαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε!
Φοβαμαι !Η μητερα μου εντομεταξυ δεν ξερει τους ορους χρησεως να μου εξηγησει,εγω μεγαλυτερη αδελφη δεν εχω...Οποτε....τσου!!


Να κανω μια αδιακριτη ερωτηση?
Οταν πρεπει να βγαλεις το ταμπον , το αιμα βγαινει σαν...ποταμι?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε!
Φοβαμαι !Η μητερα μου εντομεταξυ δεν ξερει τους ορους χρησεως να μου εξηγησει,εγω μεγαλυτερη αδελφη δεν εχω...Οποτε....τσου!!


Να κανω μια αδιακριτη ερωτηση?
Οταν πρεπει να βγαλεις το ταμπον , το αιμα βγαινει σαν...ποταμι?:redface:

Oι οροι χρησεις υπαρχουν μεσα στη συσκευασια.Μαλιστα υπαρχουν και ορισμενες φωτο για να κανουν τη ζωη σου ακομη πιο ευκολη.
Χαχα,οχι σε καμια περιπτωση το αιμια δεν βγανει σαν ποταμι.Σε μενα τουλαχιστον δεν βγαινει καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όχι δεν είναι τάπα το ταμπόν να εμποδίζει την έξοδο. Απλά απορροφά το αίμα και την υγρασία του κόλπου με αποτέλεσμα να φουσκώνει και όταν το βγάζεις απλά το αίμα να βρίσκεται σε αυτό.
Το μόνο μου θέμα με τα ταμπόν είναι που ξηραίνουν τον κόλπο και πρέπει να πετυχαίνεις το σωστό μέγεθος ώστε να είναι 100% πετυχημένο κάθε φορά.

Πάντως οι συσκευασίες των ταμπόν π.χ. της OB έχουν μια χαρά οδηγίες. Μπορείς να πάρεις ένα μικρό κουτάκι, να κάτσεις μια μέρα στο μπάνιο με την ησυχία σου, να χαλαρώσεις και να το δοκιμάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top