Πώς να αντιμετωπίσω αρνητικά σχόλια;

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Έχω αντιμετωπίσει και εγώ αυτό το πρόβλημα πριν δύο χρόνια με μία κοπέλα από το σχολείο που κάναμε πολύ παρέα για ένα διάστημα! Αρχικά την αγνοούσα και κρατούσα τα συναισθήματα μου μέσα μου, μετά άρχισα να ανταποδίδω τα σχόλιά της-με πλάγιο τρόπο-,έπειτα απομακρύνθηκα ώσπου σταματήσαμε να κάνουμε τόση παρέα. Ήθελα να της μιλήσω ανοιχτά και να της πω αυτό που με ενοχλούσε αλλά δεν το έκανα. Αυτό δε με βοήθησε όμως γιατί τώρα που δεν κάνουμε παρέα εκείνη δεν γνωρίζει τον πραγματικό λόγο που απομακρυνθήκαμε και νιώθω ότι φταίω εγώ που δεν της το είπα! Πιστεύω ότι το καλύτερο , αν και η ίδια δεν το έχω κάνει ακόμα, είναι να βρεις το θάρρος και να τους πεις στα ίσια ότι σε ενοχλεί η συμπεριφορά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Τέτοια "ατόμα" έχω συναντήσει επανειλημμένα όσα χρόνια πήγαινα σχολείο. Ήταν μια παρέα αγοριών, και καλά μάγκες, που είχαν βάλει στο μάτι την κολλητή μου από το δημοτικό! Δυστυχώς έτυχε να συνεχίσουμε τόσα χρόνια μαζί και στο γυμνάσιο και στο λύκειο. Όποια ευκαιρία τους έτυχε, δηλαδή να πει μια λέξη με περίεργο τόνο, να ξεχάσει ένα κομμάτι του μαθήματος, ο τρόπος που θα πετάξει την μπάλα, την κορόιδευαν και την έβριζαν. Μάλιστα είχε τύχει σε μια εκδρομή να την λούσουν από πάνω μέχρι κάτω με νερό.
Τι τους έβρισε, τι τους αγνόησε, τι τους πάτησε κλοτσιές, τι μίλησε πλαγίως στους καθηγητές αυτά τίποτα. Συνέχιζαν κανονικότατα, με περισσότερη διάθεση και ενέργεια...
Αυτό που θέλω να πω είναι πως ότι και να κάνεις, δυστυχώς δε νομίζω να σταματήσουν. Νομίζω πως αυτά τα παιδιά είτε είναι ιδιαίτερα ανασφαλή, έχουν προβλήματα στο σπίτι, μπορεί με τον τρόπο τους να νομίζουν ότι θα ενταχθούν και θα αρέσουν στους άλλους (να περάσουν μια High εικόνα) είτε είναι ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΒΛΑΜΕΝΑ που δε καταλαβαίνουν χριστό!!!! είναι με ένα IQ χαμηλότερο και από ένα χρυσόψαρο!
Η μοναδική "δόξα" που θα νιώσουν στην ζωή τους αυτά τα άτομα θα είναι αυτή που νομίζουν ότι βιώνουν μέσα στους τοίχους του σχολείου τους. Θα δούμε τι θα κάνει η queen bee και τα μελισσάκια της όταν βγουν στην κοινωνία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τι πρέπει να κάνεις, εξαρτάται από το πως λαμβάνεις εσύ τα σχόλια. Όμως μάλλον σε βασανίζουν... οπότε πρέπει να ζητήσεις περισσότερες εξηγήσεις, αν πιστεύεις πως θέλουν να σε βοηθήσουν ή να τις ζητήσεις να σταματήσουν, αν το θεωρείς ενοχλητικό. Αν δεν υπάρχει αποτέλεσμα, η καλύτερη λύση είναι η αδιαφορία και η ευγένεια... πχ. αν μιλάνε κοντά σου και σχολιάζουν, χαιρέτησε τες και πες κάτι άσχετο χαμογελώντας με νόημα του τύπου "ξέρω πως λέτε για μένα!! αλλά εσείς είστε εντελώς χαζές για να το καταλάβαιτε!!! " ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Λοιπον αγνοησε τες και μην ασχολεισε!!!!

στην τελικη ξεμαλιασσε τες τις μπατζολες!!!!!;):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Παιδιά η δική μου περίπτωση δεν μοιάζει ακριβώς με τις δικές σας, δηλαδή η κοπέλα που ανέφερα δεν έφτανε σε τόσο ακραίες συμπεριφορές όπως αυτές που περιγράφει η theRunawayDreamer. Από τη μία πλευρά είναι καλή κοπέλα αλλά από την άλλη ορισμένες φορές δεν μπορώ να ερμηνεύσω τη συμπεριφορά της,αν απλά κάνει χιούμορ ή αν όντως σε κοροϊδεύει στα ίσια..Elpi-da σου συμβαίνει κάτι παρόμοιο??

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Παιδιά η δική μου περίπτωση δεν μοιάζει ακριβώς με τις δικές σας, δηλαδή η κοπέλα που ανέφερα δεν έφτανε σε τόσο ακραίες συμπεριφορές όπως αυτές που περιγράφει η theRunawayDreamer. Από τη μία πλευρά είναι καλή κοπέλα αλλά από την άλλη ορισμένες φορές δεν μπορώ να ερμηνεύσω τη συμπεριφορά της,αν απλά κάνει χιούμορ ή αν όντως σε κοροϊδεύει στα ίσια..Elpi-da σου συμβαίνει κάτι παρόμοιο??


αν η περίπτωση σου είναι πολύ πιο ήπια από αυτή της φίλης μου, τότε μπορείς κάλλιστα να της μιλήσεις και να την ρωτήσεις τι συμβαίνει.
Πάρτην στην άκρη μια μέρα, και χωρίς επιθετικότητες μίλησε της και πες της "αυτό και αυτό, δε μου αρέσει η συμπεριφορά σου" και γενικά δωσ' της να καταλάβει ότι αυτό που κάνει, ότι και αν είναι, σε ενοχλεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Το ότι σε έκαναν να ανοίξεις αυτό το θέμα θα έπρεπε να σε ανησυχεί από μόνο του ως γεγονός , πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ana...

Νεοφερμένος

Η Ana... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
προφανως σε ενοχλει το σκηνικο και το "παιρνεις" μεσα σου..

θα πρεπει να μαθεις λιγο να αποστασιοποιεισαι συναισθηματικα.. εισαι ευαισθητο πλασμα οπως φαινεται και τετοιες παραμοιες περιπτωσεις θα συναντησεις πολλες στην ζωη σου, οχι μονο απο 15χρονα αλλα και απο 25 χρονια, 35χρονια κ.ο.κ

Οταν ενας ανθρωπος δεν σε ενδιαφερει πραγματικα μαθε να τον αγνοεις, ομως να το νιωθεις μεσα σου...
Οταν παλι καποιος που σε ενδιαφερει σε κοροιδευει κατσε και μιλησε μαζι του... μιλησε μαζι του οχι απαραιτητα για να τα βρειτε, αλλα για να δωσεις την ευκαιρια στον εαυτο σου να ξεπερασει την συγκεκριμενη συναισθηματικη κατασταση...
Εχω βρεθει στην θεση σου στο μακρυνο παρελθον... και σου τα λεω ολα αυτα απο την εμπειρια μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
αν η περίπτωση σου είναι πολύ πιο ήπια από αυτή της φίλης μου, τότε μπορείς κάλλιστα να της μιλήσεις και να την ρωτήσεις τι συμβαίνει.
Πάρτην στην άκρη μια μέρα, και χωρίς επιθετικότητες μίλησε της και πες της "αυτό και αυτό, δε μου αρέσει η συμπεριφορά σου" και γενικά δωσ' της να καταλάβει ότι αυτό που κάνει, ότι και αν είναι, σε ενοχλεί..
Το θέμα είναι ότι αυτό έπρεπε να το κάνω πριν δύο χρόνια που κάναμε αρκετή παρέα..τώρα πλέον μπορεί να έχουμε κοινές παρέες αλλά δεν έιναι όπως τότε και θα είναι λίγο άκυρο να της πω στα ξαφνικά με ενοχλεί αυτό που κάνεις ή αυτό που έκανες παλιά και για αυτό απομακρύνθηκα..είναι λίγο περίεργη η περίπτωση μου!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top