Ανάλυση τραγουδιού: ''Tα κανονικά παιδιά''

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.



Στίχοι: Γιάννης Αγγελάκας
Μουσική: Γιώργος Καρράς
Πρώτη εκτέλεση: Τρύπες & Αννέζα Παπαδοπούλου ( Ντουέτο )


Τα κανονικά παιδιά
γεννιούνται κανονικά,
μεγαλώνουν κανονικά,
ονειρεύονται κανονικά
ερωτεύονται κανονικά
και πεθαίνουν κανονικά

Πες μου μαμά
Πες μου τι γίνεται μ' εκείνα τα παιδιά

Που αν και γεννιούνται κανονικά
Δε μεγαλώνουν κανονικά
Δεν ονειρεύονται κανονικά
Ούτ' ερωτεύονται κανονικά

Πες μου μαμά...
Πες μου αν πεθαίνουν
Πες μου αν πεθαίνουν κανονικά

αυτο το τραγουδι πραγματικα με εχει προβληματισει πολυ τις τελευταιες μερες.
ποια ειναι τα κανονικα παιδια?ποιος ειναι ο ορισμος που δινετε εσεις???

και κατι αλλο ......πρεπει να συμβιβαστεις με το συστημα να γινεις ''κανονικο παιδι'' για να το αλλαξεις ακολουθωντας την τακτικη <<το καστρο πεφτει απο μεσα >> ή παλευεις να αλλαξεις το συστημα κρατωντας την διαφορετικοτητα σου?????

τι γινεσαι ???κανονικο παιδι που μεγαλωνει κανονικα ....ή απλα γεννιεσαι κανονικα αλλα ΔΕΝ κανεις τιποτα απο τα παρακατω κανονικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Πάντως σίγουρα γεννιέσαι κανονικά!
Btw αμα πετύχεις πουθενά το "Κράτα το σόου μαιμού" άκου το "Για τη Πατρίδα",είναι πολύ τζάμι εκτέλεση και δε το'χω βρεί ποτέ στο utube
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αδαμαντία καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου.. Πρώτα απ' όλα, πιστεύω πως, δεν υπάρχουν κανονικά παιδιά! Τι είναι αυτό που σε κάνει κανονικό;; Καθένας "βλέπει" τον εαυτό του και λέει ότι είναι "κανονικός"... Τι σημαίνει όμως το "κανονικός"; Εγώ η εξήγηση που θα έδινα σε αυτό θα ήταν ότι ο άνθρωπος που χαρακτηρίζεται κανονικός είναι ένας άνθρωπος που έχει σώας τας φρένας. Για τα υπόλοιπα(περί ερωτεύονται κανονικά, πεθαίνουν κανονικά κλπ) θα έλεγα πως δεν υπάρχει κάτι τέτοιο διότι κάθε άνθρωπος ερωτεύεται διαφορετικά, πεθαίνει διαφορετικά κλπ... Το ίδιο συμβαίνει και με τα κανονικά παιδιά. Χαρακτηρίζουμε κάποιον κανονικό σύμφωνα με τα δικά μας κριτήρια και συγκρίνοντας τον εαυτό μας με τον άλλον.. Ένας τρελλός όμως ποιον θεωρεί κανονικό; Κανείς δεν είναι κανονικός αφού ο "κανονικός" προσδιορίζεται από εμάς.
Όσο για το ερώτημα που έθεσες--->και κατι αλλο ......πρεπει να συμβιβαστεις με το συστημα να γινεις ''κανονικο παιδι'' για να το αλλαξεις ακολουθωντας την τακτικη <<το καστρο πεφτει απο μεσα >> ή παλευεις να αλλαξεις το συστημα κρατωντας την διαφορετικοτητα σου?????.
Θα σου πω κάτι που μου είχε πει κάποτε η Ψυχολόγος μου... Θα σκέφτεσαι τη ζωή σου σαν ένα κύκλο. Εσύ είσαι το κέντρο του κύκλου κι εσύ επιλέγεις ποιος θα είναι μέσα και ποιος έξω.. Εσύ θα αποφασίσεις σύμφωνα με τον τρόπο που σε προσεγγίζει ο άλλος.. Σκέψου όμως: εάν δεν αλλάξεις εσύ πώς περιμένεις από το σύστημα να αλλάξει; Και βέβαια παλεύεις κρατώντας τη διαφορετικότητά σου...(Αν και νομίζω πως σήμερα είναι αδύνατο γιατί έχουμε μαζοποιηθεί[το σύστημα το θέλει πολύ αυτό παράβλεπε-> Διαιρει και βασίλευε]).
Τι εννοείς ότι κάνω κάτι κανονικά; Και ούτε γεννιέσαι κανονικός αλλά ούτε μεγαλώνεις κανονικά...

Πάντως σίγουρα γεννιέσαι κανονικά!
Btw αμα πετύχεις πουθενά το "Κράτα το σόου μαιμού" άκου το "Για τη Πατρίδα",είναι πολύ τζάμι εκτέλεση και δε το'χω βρεί ποτέ στο utube

Είσαι λίγο άκυρη αλλά ιτς οκ!:D:D:D:clapup::clapup::clapup::P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Είσαι λίγο άκυρη αλλά ιτς οκ!:D:D:D:clapup::clapup::clapup::P:P:P
Άκυρος
Ευχαριστώ
:p

για να παίξω λίγο και ontopic...εμάς περίμενε το σύστημα για να "πέσει"?^^
μάλλον κάτι για το διαφορετικό προσπαθεί να μας πεί ο αγγελάκας
σε τελική ανάλυση δηλαδή,όποιες και να'ναι οι επιλογές μας,κοινή μοίρα μας περιμένει,γιατί να κρίνουμε...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
λολ τι παει να πει κανονικα;
Αυτο που βλεπουμε στην κοινωνια ειναι αποτελεσμα μαθησης.
Προσωπικα θεωρω πως η λεξη ''κανονικα'' ειναι σχετικη,αν μεναμε σε αλλη χωρα θα ειχαμε αλλα δεδομενα και θα ηταν εκεινα τα ''κανονικα'' μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
το νορμαλ ειναι κατι........πολυ αφηρημενο i think
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
το νορμαλ ειναι κατι........πολυ αφηρημενο i think

Σίιιιιιγουρα!!:D:D:D Το θέμα γιατί μετονομάστηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αργύρης96

Νεοφερμένος

Ο Αργύρης96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Συμφωνώ πλήρως με τον φίλτατο Τάσο. :P


Κανονικός και φυσιολογικός είναι δύο πάρα πολύ υποκειμενικές λέξεις...

Βλέπεις αυτή η σημερινή προσπάθεια για παγκοσμιοποίηση των πάντων (όταν λέω τον πάντων εννοώ των ΠΆΝΤΩΝ), μας έχει περάσει ή μάλλον προσπαθεί να περάσει την νοοτροπία του "όλοι ίδιοι", στους περισσότερους από εμάς.

Θα κλείσω με ένα αναρχικό σύνθημα που έχω δει:

Γελάτε μαζί μας επειδή ήμαστε διαφορετικοί. Γελάμε μαζί μας επειδή ήσαστε όλοι ίδιοι.


Μείνε όπως είσαι και όπως εσύ θέλεις! Μην αλλάζετε για κανέναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top