Κατάθλιψη

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Mr. Cowley, θαρρώ πως γίνεσαι απόλυτος και κάπως εριστικός. Επίσης, θα ήθελα να σου πω ότι και η επιστήμη της ιατρικής και φυσικά της ψυχιατρικής έχει αμφισβητηθεί έντονα. Η ιατρική και πόσω μάλλον η ψυχιατρική δεν είναι οι κατέχοντες της μοναδικής αλήθειας, της απόλυτης επιστήμης.

Τι διαφορά έχει ο θεός απ'τον γιατρό?
Ο θεός δε νομίζει πως είναι γιατρός...:D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Τι διαφορά έχει ο θεός απ'τον γιατρό?
Ο θεός δε νομίζει πως είναι γιατρός...:D :D :D

Εξαιρετικά ευφυής απάντηση! Τελικά, το' χεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Εξαιρετικά ευφυής απάντηση! Τελικά, το' χεις.

μην τον κατηγορεις.ο καθενας εχει δικια του αντιληψη για το τι εινε ψυχιατρια και τι ψυχολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
μην τον κατηγορεις.ο καθενας εχει δικια του αντιληψη για το τι εινε ψυχιατρια και τι ψυχολογια
Η αποψη οτι ψυχιατρος=τρελογιατρος ειναι πολυυυυ παλια, αλλα λανθασμενη. Η καταθλιψη σε πολυ προχωρημενο επιπεδο χρειαζεται ψυχιατρικη παρακολουθιση, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο ανθρωπος ειναι... γεια σου! :crazy:

Elefantaki, το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο ειναι να τα παρατας. Αυτο ισχυει για τα παντα. Ομως ολοι οι ανθρωποι περνανε απο δυσκολες καταστασεις και επιβιωνουν. "Οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο/η", σωστα; Ξερω οτι καποια πραγματα ειναι δυσκολα να συζητηθουν με τους γονεις, αλλα η συμβουλη μου ειναι να προσπαθησεις, οταν εισαι ετοιμη. Τωρα οσον αφορα τους αλλους, δεν εχει σημασια τι νομιζουν αυτοι για εσενα, αλλα τι νομιζεις εσυ για τον εαυτο σου - αυτο σε κανει οτι εισαι και αυτο βλεπουν και οι αλλοι. Αμα νιωθεις καλα με τον εαυτο σου, ετσι θα σε αντιμετωπισουν και οι υπολοιποι. Γι' αυτο εχε το κεφαλι ψηλα, και η ευτυχια θα κρυβεται πισω απο την επομενη γωνια! :)

Σου αφιερωνω αυτο το vidεακι, εμενα παντα με κανει να νιωθω καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
μην τον κατηγορεις.ο καθενας εχει δικια του αντιληψη για το τι εινε ψυχιατρια και τι ψυχολογια

Ψυχιατρική. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra1992

Νεοφερμένος

Η dimitra1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
elrfentaki ,γεια :) εγώ θα σε συμβούλεβα να μην τα παρατήσεις γιατί η ζωή είναι ωραία... καταλαβαίνω ότι περνάς μια δυσκολη κατάσταση ( κι εγώ χάλια είμαι για διφορετικούς λόγους) αλλά σίγουρα η λύση δεν είναι η αυτοκτονία ... σκέψου πως θα νιώσουν όλοι όσοι σ αγαπάνε....προσπάθησε να το αντιμετωπίσεις και σίιιγουρα θα έρθουν καλύτερες μέρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στην ζωή πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν δυσκολίες. Ποιος είπε ότι είναι η καθημερινότητα μέσα σε ροζ συννεφάκια, γεματούλικους αρκούδους και καρδούλες; Δυστυχώς, η καθημερινότητα είναι μικρές πανελλήνιες εξετάσεις επιβίωσης σε έναν κόσμο παραλόγου και απουσίας αισθημάτων. Όλα έχουν θυσιαστεί στον βωμό του ζειν. :(

Από την άλλη, πρέπει να μάθουμε να δίνουμε λύσεις στις όποιες δυσκολίες μας παρουσιάζονται και να μην τα παρατάμε στην πρώτη στραβοτιμονιά. Η ομορφιά της ζωής εκεί κρύβεται. Στην δυσκολία της. Στις εναλλαγές και στις εκπλήξεις (θετικές και αρνητικές) που έχει. Την μια μαύρο την άλλη άσπρο. Εlefantaki07 να έχεις υπόψιν σου ότι σε όλη σου την ζωή θα έρθεις αντιμέτωπη με πολλά και δυσκολότερα προβλήματα. Επίσης εκείνα τα προβλήματα θα είναι καθοριστικής σημασίας για το μέλλον σου, για την οικογένειά σου ίσως, για την καριέρα σου ίσως,...κτλ. Εκεί τι θα κάνεις; Θα σηκώσεις τα χέρια ψηλά και θα παραδωθείς στην κατάθλιψη άνευ λόγου και αιτίας;

Σήμερα ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων πάσχουν από κατάθλιψη λόγω ευαίσθητου (δηλ., μαλακισμένου και ασταθούς) χαρακτήρα και προσωπικών αδιεξόδων. Οι προσωπικές επιλογές των περισσοτέρων ανθρώπων οδήγησαν σε έναν κύκλο αδιεξόδων. Σε λάθος προτεραιότητες. Σε λάθος στόχους. Σε υλικές αγάπες. Η λύση δεν είναι κάτι εύκολο όπως η αυτοκτονία. Αυτή είναι μια χαζή λύση μιας ηλίθιας στιγμής. Η λύση είναι κάτι δύσκολο όπως το πείσμα για ζωή παρ' όλες τις αντιξοότητες. Η λύση είναι η δημιουργική σκέψη. Δεν θέλω να ακούω μαλακίες από παιδάκια. Παιδάκια στρωθείτε και διαβάστε, ζείστε την εφηβική τρέλα σας και αφήστε τις αυτοκτονίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Σήμερα ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων πάσχουν από κατάθλιψη λόγω ευαίσθητου (δηλ., μαλακισμένου και ασταθούς) χαρακτήρα και προσωπικών αδιεξόδων. Οι προσωπικές επιλογές των περισσοτέρων ανθρώπων οδήγησαν σε έναν κύκλο αδιεξόδων. Σε λάθος προτεραιότητες. Σε λάθος στόχους. Σε υλικές αγάπες. Η λύση δεν είναι κάτι εύκολο όπως η αυτοκτονία. Αυτή είναι μια χαζή λύση μιας ηλίθιας στιγμής. Η λύση είναι κάτι δύσκολο όπως το πείσμα για ζωή παρ' όλες τις αντιξοότητες. Η λύση είναι η δημιουργική σκέψη. Δεν θέλω να ακούω μαλακίες από παιδάκια. Παιδάκια στρωθείτε και διαβάστε, ζείστε την εφηβική τρέλα σας και αφήστε τις αυτοκτονίες.

Εσυ μπορει να μεγαλωσες σε καλη οικογενεια και αυτα να σου φαινονται μαλακιες.Υπαρχουν ομως και οι ασχημες περιπτωσεις οπου η αυτοκτονια δεν ειναι μια χαζη κ ανουσια λυση οπως λες αλλα η μοναδικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Υπαρχουν ομως οι ασχημες περιπτωσεις οπου η αυτοκτονια δεν ειναι μια χαζη κ ανουσια λυση οπως λες αλλα η μοναδικη.

Τι ανοησίες είναι αυτές?

Εχεις καποια ελαφρυντικά επειδή είσαι μικρούλι.

Αλλα η αυτοκτονια,όχι,δεν ειναι λύση,δεν ειναι αντιμετώπιση,δεν είναι λογική επιλογή.Είναι δειλία,είναι φόνος,και δεν επηρεάζει μόνο το θύτη.


Η μαγκιά είναι να παλεύεις για την επιβίωση και την ευτυχία.

Ξερεις ποσοι ανθρωποι γεννιουνται με σοβαρα προβληματα και παλι προσπαθουν να ζουν αξιοπρεπως?Και ποσοι τα χουν ολα και μολις χασουν τον ελεγχο γινονται αυτοχειρες?Για ονομα του Θεου.


Μονο σε κλινικα νεκρους,μπορεί καποιος κατ'εμε να σταματησει τη μηχανικη υποστηριξη,μονο που αυτοι δεν αποφασιζουν οι ιδιοι,αρα δε λογιζεται ως αυτοκτονια η πραξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Η μαγκιά είναι να παλεύεις για την επιβίωση και την ευτυχία.

Ξερεις ποσοι ανθρωποι γεννιουνται με σοβαρα προβληματα και παλι προσπαθουν να ζουν αξιοπρεπως?Και ποσοι τα χουν ολα και μολις χασουν τον ελεγχο γινονται αυτοχειρες?Για ονομα του Θεου.

Εχεις δικιο,ομως πρεπει να εινε καποιος πολυ γερος στον χαρακτηρα,αν απλα καθεσε σπιτι και βαριεσε και σου βαραει ξαφνικα να αυτοκτονησεις εινε μαλακια.Σκεψου ομως υπαρχουν περιπτωσεις του το κανουν γιατι υπαρχουν δυσκολιες.Μου φαινετε οτι τα βλεπεις ολα plain sailing...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Well,it depends on how you see things.Δικιά μου είναι η ζωή,ό,τι θέλω την κάνω,αν θέλω την τερματίζω.But that's mostly philosophical,δεν άπτεται άμεσα του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Σε αυτή τη ζωή,δεν είναι δύσκολο να πεθάνεις,είναι πιο δύσκολο να ζήσεις. ~Vladimir Mayakovsky.

Συμφωνώ με όσα είπαν τα παιδιά. Ποτέ η αυτοκτονία δεν μπορεί να θεωρηθεί "μοναδική λύση".

@Ζαννα: Δυσκολίες θα υπάρχουν πάντα. Το θέμα είναι να μπορείς να τις αντιμετωπίσεις και να βγαίνεις κάθε φορά δυνατότερος από ότι πρίν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Εχεις δικιο,ομως πρεπει να εινε καποιος πολυ γερος στον χαρακτηρα,αν απλα καθεσε σπιτι και βαριεσε και σου βαραει ξαφνικα να αυτοκτονησεις εινε μαλακια.Σκεψου ομως υπαρχουν περιπτωσεις του το κανουν γιατι υπαρχουν δυσκολιες.Μου φαινετε οτι τα βλεπεις ολα plain sailing...

Κι επειδή υπάρχουν δυσκολίες?Εκανε κανείς συμφωνια με το Μεγαλο οτι θα είναι ολα ρόδινα,κι επειδη δεν έμεινε ικανοποιημένος απο το προιον μπορεί να το γυρίσει πίσω?

(Chemwizard speaking) μπηκα απο λαθος λογαριασμο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Σε αυτή τη ζωή,δεν είναι δύσκολο να πεθάνεις,είναι πιο δύσκολο να ζήσεις. ~Vladimir Mayakovsky.

Συμφωνώ με όσα είπαν τα παιδιά. Ποτέ η αυτοκτονία δεν μπορεί να θεωρηθεί "μοναδική λύση".

@Ζαννα: Δυσκολίες θα υπάρχουν πάντα. Το θέμα είναι να μπορείς να τις αντιμετωπίσεις και να βγαίνεις κάθε φορά δυνατότερος από ότι πρίν.
Anyway,οπως και να'ναι καποιος πρεπει αν ειναι πολυ αισοδοξος για αν εχει τςτοιες αποψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Anyway,οπως και να'ναι καποιος πρεπει αν ειναι πολυ αισοδοξος για αν εχει τςτοιες αποψεις.

Δεν είναι αισιοδοξία. Είναι η οπτική γωνία που βλέπεις τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,975 μηνύματα.
Παιδιά τον τελευταίο χρόνο είμαι πολύ απαισιόδοξος ,είμαι 16 χρόνων πάω Β λυκειου είμαι μαθητής του 19.5 -19.7 διαβάζω παρά πολύ αλλα νομίζω ότι δεν έχει όφελος να προσπαθώ .
Πολλές φορές νιώθω μόνος , ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται για εμενα , ότι όλοι με μισούν .Επισης συχνά λέω ότι είμαι ένα τίποτα και ότι είμαι άχρηστος . Τέλος δεν είναι λίγες οι φορές που λέω ότι θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχα .Σας παρακαλώ πείτε μου τι να κάνω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Να σταματησεις να ασχολεισαι μονο με τους βαθμους και να εισαι βαθμοθυρας. Αυτο να κανεις. Επικεντρωσου και σε αλλα πραγματα. Και προφανως δεν σου λεω να σταματησεις να διαβαζεις μιας και εισαι σε κρισιμη φαση απλα καντο για σενα και οχι για τους βαθμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις φίλους; Χόμπι;
Υπάρχει κάτι που να σου δίνει πολύ ευχαρίστηση;
Τις σχέσεις σου με τους γονείς σου πως θα την περιέγραφες;
Νιώθεις να σου λείπει κάτι;
Όταν ξυπνάς πώς βλέπεις τη μέρα σου;
Στο σχολείο η μέρα περνάει αργά και βαρετά ή όχι, στα διαλείμματα έχεις παρέα;
Γενικά από πότε την έχεις παρατηρήσει αυτήν την καταθλιπτική σου διάθεση; Επίσης, συμβαίνει κάθε μέρα ή κάποιες φορές την εβδομάδα; Κάποιες ώρες της μέρας ή "κατακλύζει" τη μέρα σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ρε παιδι σοβαρα στεναχωριεσαι που η δασκαλα συμπαθει περισσοτερο τον αλλο? Ξυπνα λιγο και βγες απ τη γυαλα στην οποια ζεις, δεν ειναι οι βαθμοι και το σχολειο η ζωη σου.. Υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις π.χ σινεμα, βολτα με φιλους, γενικα κονωνικοποιησου και θα δεις πως ολα θα αλλαξουν..Νομιζω μονος σου κανεις τα πραγματα δυσκολα. Βγες μια βολτα κι ας παρεις 19 στο τετραμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,975 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ
Για την γεωμετρία έχω στεναχωρηθεί γιατί αυτο το παιδί που είναι ο δεύτερος απουσιολόγος και η καθηγήτρια τον συμπαθεί από πίσω την κοροϊδεύει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top