Κατάθλιψη

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Για να είμαστε σαφείς:Δεν έννοει να σκοτώσεις κανεναν!(Αστειεύομαι:redface: )

Καλά τα λέει η διδακτορικός μας (γιατι τοση απελπισια?Σε ποια ειδικότητα?Οκ ξεφεύγω:redface: )

Γενικά κράτα τον εαυτό σου απασχολημενο.Κάνε παλαβομάρες,νέα κοπέλα είσαι.

ΔΥΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΟΜΩΣ

1)Μιλα με τους γονεις σου.Ειναι οι καλυτεροι σου φιλοι.

2)Μην αλλάξεις τον εαυτο σου για να σε δεχθουν.Αυτοι που θα σε αγαπήσουν είναι κάπου κρυμμένοι,αλλά θα σε ψάξουν.Γι αυτό δε χρειαζεται να κανεις καμια βλακειουλα που θα σου βγει σε κακο;)
+1000000000 σε ό,τι λες στο παιδί, μπράβο!!! :clapup:

Το κυνηγούσα το διδακτορικό εδώ και χρόνια, με μανία... :/: Ειδικότητα: λατινική ποίηση, βουκολικό έπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
+1000000000 σε ό,τι λες στο παιδί, μπράβο!!! :clapup:

Το κυνηγούσα το διδακτορικό εδώ και χρόνια, με μανία... :/: Ειδικότητα: λατινική ποίηση, βουκολικό έπος.

Χαχά ανοίγω νέο θέμα γιατί εδώ θα βγούμε κάδο.Ανεβαίνει σε 2',ψάξε το :P


elefantaki07 αν πιστεύεις πως δεν έχεις φίλους να εμπιστευτείς,εμπιστέψου προς το παρών τους αόρατους ιντερνετικούς σου φίλους που σου λένε να μιλήσεις στους γονεις σου.


ΥΓ)Στην ηλικια της ετσι ημουν αλλά έχω τρελάαααααααααααααααααααα κεφια τώρα και δε με παιρνει υπνος.

Τραγουδακι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
χμμ....αναρωτιεμαι ποιος εφηβος δεν εχει περασει απο αυτη τη κατασταση...
Μωρέ λες?Επειδή αυτά

- Περισσότερη όρεξη για φαγητό
- Περισσότερος ύπνος
...κάπου τα ξέρω!Τι να χρειάζομαι?:hmm:

-τωρα αντιμετωπιση ?????????????????????????????Η Αγάπη.

ο φροιντ με βυζια:P
Ολγααααααααα?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Νομίζω πως πρέπει να δεις κατεπειγόντως όχι έναν ψυχολόγο, αλλά έναν ψυχίατρο.
Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται άμεση φαρμακευτική αγωγή για την αποκατάσταση της φυσιολογικής κατάστασης.
Το πρόβλημά σου είναι προφανές (κατάθλιψη) και η αντιμετώπισή του επίσης προφανής (αντικαταθλιπτικά).
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να συνεχίσεις να αισθάνεσαι τόσο άσχημα όταν υπάρχει λύση και είναι και απλούστατη.

Γιατί είπα εγώ σε κανέναν να πάρει χάπια μόνος του;
Απλώς συνέστησα ψυχίατρο αντί ψυχολόγο.

Για όνομα της αρκούδας!
exc, τί είναι αυτά που λες;
Πώς μπορείς να είσαι βέβαιος ότι η κοπέλα χρήζει φαρμακευτικής αγωγής; Επίσης, πώς είσαι σε θέση να γνωρίζεις ότι καταλληλότερος είναι ο ψυχίατρος; Νομίζω ότι είσαι απόλυτος και (ολίγον) επικίνδυνος καθώς εξήγαγες συμπεράσματα, διέγνωσες το είδος της ασθένειας και εν τέλει έδωσες και ψυχοτρόπα ως θεραπεία.


Σε ότι άφορα την elefantaki07 αυτά που έχει πει είναι σημαντικά αλλά όχι επαρκή. Για να μπορεί κάποιος να εκφέρει γνώμη για ένα άτομο που αντιμετωπίζει πρόβλημα, πολλώ δε μάλλον όταν το άτομο αυτό έχει αυτοκτονικές τάσεις, πρέπει να είναι ειδικός και όχι ο μπακάλης, ο περιπτεράς, η θείτσα μου η Μαριορή η ξεματιάστρα.
Το παρόν θέμα είναι ιδιαίτερα δύσκολο, ιδίως σ' ένα τέτοιο χώρο όπως αυτός του διαδικτύου. Όταν αντιμετωπίζουμε τέτοιου είδους προβλήματα δεν αρκούν οι συμβουλές του τύπου: "Σκέψου θετικά", "μην το βάζεις κάτω", "άκου μουσική".

Elefantaki07, καλό θα ήταν να απευθυνθείς πρώτα στους γονείς σου και όχι σε αγνώστους.
Αφότου μιλήσεις με τους γονείς σου, εδώ είμαστε να σου προτείνουμε κάποιο κέντρο ψυχικής υγείας, σε περίπτωση που το' χεις ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Μωρέ λες?Επειδή αυτά

...κάπου τα ξέρω!Τι να χρειάζομαι?:hmm:


Ολγααααααααα?:redface:

παρακαλω?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Elefantaki07, καλό θα ήταν να απευθυνθείς πρώτα στους γονείς σου και όχι σε αγνώστους.
Αφότου μιλήσεις με τους γονείς σου, εδώ είμαστε να σου προτείνουμε κάποιο κέντρο ψυχικής υγείας, σε περίπτωση που το' χεις ανάγκη.

Ισως εχω αδικο αλλα απο προσωπικη εμπειρια κ γενικα οσα ξερω για οικογενειες φιλων μου,οι γονεις ή συγγενεις εινε παντα τα τελευτεα ατομα οπου θα καταληξει ενας εφηβος να πει τα προβληματα του...
Η συμβουλη μου εινε να μιλησεις με ψυχολογο και επειδη σιγουρα θα σε ρωτησει η μαμα σου για ποιο ζητημα θες να πας στον γιατρο καντο χωρις να το ξερει (αν ΔΕΝ θελεις να τους το πεις )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Elefantaki αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να μιλησεις με τους γονεις σου και να τους ζητησεις να βρειτε καποιον ψυχολογο για ψυχοθεραπεια.
Η καταθλιψη ειναι παρα πολυ συχνη πια και αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος για την αντιμετωπιση της..Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ντρεπεσαι να πεις αυτο που αισθανεσαι στους δικους σου..Μην προσπαθεις να το κρυψεις γιατι ετσι μονο θα χειροτερευει η κατασταση.
Αν παλι δεν μπορεις για οικονομικους λογους να το κανεις αυτο, μπορεις να τηλεφωνησεις σε καποια τηλεφωνικη γραμμη υποστηριξης (πχ Γραμμή Επικοινωνίας για την Κατάθλιψη 210-6515600)
Επισης μπορεις να διαβασεις και καποια βιβλια αυτοβοηθειας οπως "Ξεπερνώντας την κατάθλιψη: Ένας οδηγός αυτοβοήθειας με γνωστικές-συμπεριφοριστικές τεχνικές."
Αυτα ομως ειναι σε δευτερη μοιρα, το πιο ουσιαστικο ειναι η επισκεψη σε ειδικο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Eλεφαντάκι πρέπει να συζητήσεις με τον μπαμπά ελεφαντάκο και τη μαμά ελεφαντιτσα.Σοβαρά τώρα,οι γονείς σου είναι τα πρώτα άτομα που σε αγαπάνε!

Μπορείς αν θέλεις να μας πεις το μικρό σου όνομα,για να σε φωνάζουμε έτσι,αντί για "ελεγαντάκι" που είναι το ψευδώνυμό σου.Οσο για το προβλημα υγείας,μην το αφήνεις να σε χαρακτηρίζει ως άνθρωπο.Ελπιζω να πάνε πραγματικά καλά οι εγχειρήσεις,αλλά να ξέρεις πως έτσι κι αλλιώς,η πραγματική αγάπη δεν επηρεάζεται απο τέτοια.

Και να ξερεις πως οσο μπορουν να σε βοηθησουν αυτοι που σε αγαπουν δεν μπορει κανεις επαγγελματιας.

Και να ξέρεις πως αν κυνηγήσεις τη ζωή σου,όσο μεγαλώνεις τόσο αυτή θα βελτιώνεται.
θέλεις να σε ντύσω Φρόιντ?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Για να τελειώσει η μαλακία:η κατάθλιψη δεν είναι ψυχολογικό πρόβλημα.Η κατάθλιψη είναι ψυχιατρικό πρόβλημα.Δε σημαίνει ότι όποιος πάει σε ψυχίατρο είναι και για ζουρλομανδύα.Πήγαινε για μια εξέταση,να δεις αν όντως έχεις κατάθλιψη ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Για να τελειώσει η μαλακία:η κατάθλιψη δεν είναι ψυχολογικό πρόβλημα.Η κατάθλιψη είναι ψυχιατρικό πρόβλημα.Δε σημαίνει ότι όποιος πάει σε ψυχίατρο είναι και για ζουρλομανδύα.Πήγαινε για μια εξέταση,να δεις αν όντως έχεις κατάθλιψη ή όχι.
Φουριόζος μας ήρθες Mr. Crowley. Άλλος έκανε διάγνωση και εσύ μας βεβαιώνεις ότι υπάρχει ψυχιατρικό και όχι ψυχολογικό πρόβλημα.:confused:
Μήπως θα μπορούσες να μας διαχωρίσεις τους όρους "ψυχολογικό" και "ψυχιατρικό" καθώς δεν μπορώ να καταλάβω εγώ ο ανίδεος.:redface:

Κανείς δεν είπε ότι όποιος απευθυνθεί σε ψυχίατρο είναι για ζουρλομανδύα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Είναι κάτι που περνάνε πολλά παιδιά. Μην ανησυχείς κοπέλα μου, θα σου περάσει, απλά έχεις κάποια απωθημένα που πρέπει να τα πείς. Έχεις μιλήσει με τους γονείς σου για αυτά τα συναισθήματα που νιώθεις και τις ανασφάλειες; Αυτά που αισθάνεσαι μην τα κρατάς μέσα σου, αυτά σε πνίγουν και για αυτό είσαι έτσι χάλια. Ότι έχεις μέσα σου βγάλτο. Αν δεν μπορείς να τα πείς στους γονείς σου, βρές κάποια καθηγήτρια που εμπιστεύεσαι και πές της τα.
Οι περισσότεροι που βλέπεις δεν ξέρεις τι προβλήματα κουβαλάνε, ορατά και αόρατα. Δες και τα παιδάκια στην Αφρική που πεθαίνουν από την πείνα και από τον πόλεμο. Κάνε το σταυρό σου που είσαι καλά και πέστα αυτά που αισθάνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Για να τελειώσει η μαλακία:η κατάθλιψη δεν είναι ψυχολογικό πρόβλημα.Η κατάθλιψη είναι ψυχιατρικό πρόβλημα.Δε σημαίνει ότι όποιος πάει σε ψυχίατρο είναι και για ζουρλομανδύα.Πήγαινε για μια εξέταση,να δεις αν όντως έχεις κατάθλιψη ή όχι.

1)Κανεις δεν ειπε να παει σε ψυχιατρο αλλα σε ψυχολογο.

2)Δεν κανεις εξετασεις για να προσδιορισεις αν εχεις καποιο ψυχολογικο προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Φουριόζος μας ήρθες Mr. Crowley. Άλλος έκανε διάγνωση και εσύ μας βεβαιώνεις ότι υπάρχει ψυχιατρικό και όχι ψυχολογικό πρόβλημα.:confused:
Μήπως θα μπορούσες να μας διαχωρίσεις τους όρους "ψυχολογικό" και "ψυχιατρικό" καθώς δεν μπορώ να καταλάβω εγώ ο ανίδεος.:redface:

Κανείς δεν είπε ότι όποιος απευθυνθεί σε ψυχίατρο είναι για ζουρλομανδύα.

Νομίζω ότι είναι σαφές.Στην ψυχολογία,ο ψυχολόγος αντιμετωπίζει τα πάντα συζητώντας,χωρίς να προτείνει κάτι άλλο,ενώ στην ψυχιατρική ο ψυχίατρος αντιμετωπίζει τον ασθενή με επιστημονική ιατρική εξέταση,εντοπίζοντας τις αιτίες του προβλήματος και δίνοντας τις κατάλληλες λύσεις (φάρμακα),καθώς τα πάντα στο σώμα μας έχουν να κάνουν με βιοχημικές αντιδράσεις.Η ψυχολογία είναι επιστήμη καθαρά θεωρητική,χωρίς ούτε ένα θετικό αποδεικτικό στοιχείο,η οποία συχνά έρχεται και σε σύγκρουση με την ψυχιατρική.

1)Κανεις δεν ειπε να παει σε ψυχιατρο αλλα σε ψυχολογο.

2)Δεν κανεις εξετασεις για να προσδιορισεις αν εχεις καποιο ψυχολογικο προβλημα.

1.)I did.Οπότε το "κανείς" παύει να ισχύει. :)
2.)Ψυχιατρικό πρόβλημα είναι η κατάθλιψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Ελεφαντάκι,κάποτε η κολλητή μου μου είπε πως:"Αν δε ζεις με μια ελπίδα για το αύριο,τότε θα είσαι μια ζωή δυστυχισμένη"..Δεν ξέρω αν είχε δίκιο πάντως εμένα με βοήθησε πολύ!Είναι πολλές οι λύσεις που μπορούμε να σου δώσουμε εμείς:να ακούς μουσική,να χαμογελάς ακόμη κι αν δεν το νιώθεις,για να νιώσεις καλύτερα, να κάνεις βόλτες και παρέες,να ελπίζεις...Όμως εγώ πιστεύω πως την πραγματική λύση μπορείς να τη δώσεις εσύ και μόνο εσύ στον εαυτό σου!Είμαι της άποψης πως αν δε βοηθήσεις εσύ πρώτα τον εαυτό σου,δε θα μπορέσει κανείς να σε βοηθήσει.Εγώ πέρασα ένα αρκετά μεγάλο διάστημα που ένιωθα πολύ άσχημα(με σκέψεις για ναρκωτικά,θάνατο κλπ,ανάλογες με τις δικές σου) όμως σε βεβαιώνω πως πλέον ναι μεν έχω διαστήματα που νιώθω δυστυχισμένη και χάλια,όμως αυτά διαρκούν πολύ λιγότερο και καταλαβαίνω πως δεν είναι τίποτε άλλο παρά εφηβεία.Είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη και σκοτεινή περίοδος στη ζωή σου,όσο κι αν κάποιοι(βλέπε τν κλπ) προσπαθούν να σε πείσουν για το αντίθετο.Ο καθένας τη βιώνει διαφορετικά.

Για να συνοψίσω,δικιά μου άποψη είναι πως πρέπει να αναλογιστείς τί είναι ακριβώς αυτό που σε καταθλίβει και έπειτα να το συζητήσεις με κάποιον που νιώθεις πως μπορεί να σε βοηθήσει,είτε αυτός είναι κάποιος από την οικογένειά σου,είτε κάποιος άγνωστος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Όπως πολλά παιδιά έτσι κι εγώ θα σου συνιστούσα πριν από οτιδήποτε άλλο, να κάνεις μια συζήτηση με τους γονείς σου. Θα σε βοηθήσει πολύ να εξωτερικεύσεις τα συναισθήματα σου και να νιώσεις πιο "ελαφριά".
Πιστεύω πάντως πως το μόνο που χρειάζεσαι είναι αισιοδοξία και ελπίδα, όλα θα πάνε καλύτερα με τον καιρό, αρκεί να δώσεις χρόνο στον χρόνο, είναι μια φάση και θα περάσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι σαφές.Στην ψυχολογία,ο ψυχολόγος αντιμετωπίζει τα πάντα συζητώντας,χωρίς να προτείνει κάτι άλλο,ενώ στην ψυχιατρική ο ψυχίατρος αντιμετωπίζει τον ασθενή με επιστημονική ιατρική εξέταση,εντοπίζοντας τις αιτίες του προβλήματος και δίνοντας τις κατάλληλες λύσεις (φάρμακα),καθώς τα πάντα στο σώμα μας έχουν να κάνουν με βιοχημικές αντιδράσεις.

Δλδ μας λες οτι για την καταθληψη η κοπελα να παει να παρει φαρμακα και οχι,οπως ειπες,συζητηση με ψυχολογο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Λέω να πάει σε ένα ψυχιάτρο να δει αν έχει κατάθλιψη και αν τελικά διαγνωστεί ότι έχει,τότε να ακολουθήσει την κατάλληλη θεραπεία που θα της προτείνει.Μια pointless discussion βασισμένη σε αστήρικτες θεωρητικολογίες μ'έναν ψυχολόγο δεν καταλαβαίνω τι όφελος προσφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
why pointless καλε?
εγω πιστευω το να μιλησει με τους γονεις που λενε πολλοι δεν οφειλει
με τον ψυχολογο μια σθζητηση εινε οτι πρεπει
ενω το ψειχειατρειο που λες εινε παρατραβηγμενο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι σαφές.Στην ψυχολογία,ο ψυχολόγος αντιμετωπίζει τα πάντα συζητώντας,χωρίς να προτείνει κάτι άλλο,ενώ στην ψυχιατρική ο ψυχίατρος αντιμετωπίζει τον ασθενή με επιστημονική ιατρική εξέταση,εντοπίζοντας τις αιτίες του προβλήματος και δίνοντας τις κατάλληλες λύσεις (φάρμακα),καθώς τα πάντα στο σώμα μας έχουν να κάνουν με βιοχημικές αντιδράσεις.Η ψυχολογία είναι επιστήμη καθαρά θεωρητική,χωρίς ούτε ένα θετικό αποδεικτικό στοιχείο,η οποία συχνά έρχεται και σε σύγκρουση με την ψυχιατρική.

Έρχεσαι λοιπόν και ακυρώνεις ή επιεικέστερα μετριάζεις την ισχύ της επιστήμης της ψυχολογίας. Για σενα η ψυχολογία είναι απλώς θεωρία, ενώ η ψυχιατρική "βαρβάτη" επιστήμη . Η πρώτη έχει λόγια αντίθετα η άλλη δίνει άμεσες λύσεις χορηγώντας φάρμακα.
"...χωρίς ούτε ένα θετικό αποδεικτικό στοιχείο..." δηλαδή υποστηρίζεις ότι δεν στηρίζεται στην αντικειμενική γνώση;
"...επιστημονική ιατρική εξέταση..." εδώ να σου θυμήσω ότι δεν είναι λίγοι οι ψυχίατροι που έχουν ειδικευθεί σε διάφορες ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις, όπως για παράδειγμα, γνωστική-συμπεριφορική ψυχοθεραπεία ή ψυχανάλυση. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι οι ψυχίατροι ασκούν ψυχοθεραπεία και όταν κρίνουν ότι είναι επιτακτική η ανάγκη τότε προχωρούν σε φαρμακευτική αγωγή.
Εκτός και αν θέλουν να πουλήσουν (μόνο) φάρμακα...

Mr. Cowley, θαρρώ πως γίνεσαι απόλυτος και κάπως εριστικός. Επίσης, θα ήθελα να σου πω ότι και η επιστήμη της ιατρικής και φυσικά της ψυχιατρικής έχει αμφισβητηθεί έντονα. Η ιατρική και πόσω μάλλον η ψυχιατρική δεν είναι οι κατέχοντες της μοναδικής αλήθειας, της απόλυτης επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top