Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Η ερωτηση ειναι πολυ απλη. Πιστευετε στον θεο δηλαδη μια ανωτερη δυναμη που δν μπορουμε να την κατανοησουμε εμεισ οι κοινοι θνητοι και κατι τετια περιεργα που μασ λενε στα θρησκευτικα ή ειστε τησ επιστημονικησ αποψεισ δηλαδη θεωρεια big bang, Δαρβινος κ.α.? Σαν εφηβοι πια ειναι η γνωμη σασ? Μην πειτε ομωσ οτι αυτα τα δυο συμβαδιζουν γιατι πιστεβω οτι κατι τετιο δν ισχυει. Καθε απαντηση επιστημονικα τεκμηριωμενη γινεται αποδεκτη :worry::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μην πειτε ομωσ οτι αυτα τα δυο συμβαδιζουν γιατι πιστεβω οτι κατι τετιο δν ισχυει. Καθε απαντηση επιστημονικα τεκμηριωμενη γινεται αποδεκτη :worry::D
Κι επειδή το πιστεύεις εσύ?Φυσικά και μπορούν να συμβαδίζουν.Είμαι βαθιά θρησκευόμενος,χωρίς να έχεις μελετήσει τη Δαρβινική θεωρία περισσότερο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
θα παρω την επιστημονικη θεωρια
αν και ισως καλυτερα αν υπηρχε θεος .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
θα παρω την επιστημονικη θεωρια
αν και ισως καλυτερα αν υπηρχε θεος .....

Ισχύει και τώρα η πρώτη μου απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Ισχύει και τώρα η πρώτη μου απάντηση.

ελπιζω να ισχυει
γιατι αλλιως τι θα απογινουμε οταν πεθανουμε?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Κι επειδή το πιστεύεις εσύ?Φυσικά και μπορούν να συμβαδίζουν.Είμαι βαθιά θρησκευόμενος,χωρίς να έχεις μελετήσει τη Δαρβινική θεωρία περισσότερο.:)

Οκ τοτε εξηγησε μου πωσ μπορουν αυτα τα δυο να συμβαδιζουν γτ ποτε δν το καταλαβα.Παντωσ ειμαι σιγουροσ πωσ οτι και να πεισ δν θα με πεισεισ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κατ'αρχήν,Τζίμη,εάν επιδιώκεις σοβαρή συζήτηση,ειδικά πάνω σε ένα ευαίσθητο θέμα το οποίο έχει ξανά αναλυθεί ουκ ολίγες φορές,

1)πρέπει να μιλάς με σεβασμό για αυτό που αναλύεις,είτε πιστεύεις,είτε όχι
2)δεν μπορείς να περιορίζεις τις επιλογές κανενός (ειστε θρησκευόμενος ή της επιστιμονικής άποψης?Δε συμβαδίζουν)

Αλέξανδρε δεν πιστεύω από φόβο τι θα γίνω όταν πεθάνω,αλλά επειδή ταιριάζει με την κοσμοθεωρία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
ελπιζω να ισχυει
γιατι αλλιως τι θα απογινουμε οταν πεθανουμε?:worry:



συμφωνα με τον chemwizard στην κολαση ή στο παραδεισο αναλογα αν ειμαστε καλοι ή κακοι ανθρωποι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frida!

Νεοφερμένος

Η φρειδερικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
δεν ξερω αν πιστευω σε κατι βασικα ουτε σε επιστημονικες θεωριες ουτε σε θεους ! αλλα ταυτοχρονα δν μπορω να θεωρησω τον εαυτο μου αθεο ! δηλαδη πιστευω σε κατι που δεν εχω προσδιορισει !! δεν ξερω αν εγινα κατανοητη ~ !:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Κατ'αρχήν,Τζίμη,εάν επιδιώκεις σοβαρή συζήτηση,ειδικά πάνω σε ένα ευαίσθητο θέμα το οποίο έχει ξανά αναλυθεί ουκ ολίγες φορές,

1)πρέπει να μιλάς με σεβασμό για αυτό που αναλύεις,είτε πιστεύεις,είτε όχι
2)δεν μπορείς να περιορίζεις τις επιλογές κανενός (ειστε θρησκευόμενος ή της επιστιμονικής άποψης?Δε συμβαδίζουν)

Αλέξανδρε δεν πιστεύω από φόβο τι θα γίνω όταν πεθάνω,αλλά επειδή ταιριάζει με την κοσμοθεωρία μου.

Πιστευεισ οτι συμβαδιζουν.Οκ εξηγησε το μου.Διαλογο λεω να κανουμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οκ τοτε εξηγησε μου πωσ μπορουν αυτα τα δυο να συμβαδιζουν γτ ποτε δν το καταλαβα.Παντωσ ειμαι σιγουροσ πωσ οτι και να πεισ δν θα με πεισεισ

Nαι ε?Θα σου δώσω ένα παράδειγμα:Ας πουμε οτι εσύ γουστάρεις τα αυτοκίνητα έτσι?Βλέπεις από μικρός ένα στο σπίτι σου δίπλα.Εχει μπροστά στη μασκα ενα μπλε σηματάκι.Σε γοητευει ο τροπος λειτουργίας του.Του ανοιγεις το καπό,μαθαινεις τα εξαρτηματα του,το βλεπεις να δουλευει.Οπως περνουν τα χρόνια μαθαινεις και να το επισκευάζεις.Διαβάζεις μπροστά στη μάσκα:Ford.To οτι εσύ έμαθες αναγνωση και διαβασες Ford,και εμαθες και να επισκευαζεις ενα αμαξι με ψάξιμο,σημαινει πως ο Ford oκατασκευαστης δεν υπάρχει?Το αντιθετο.Ετσι κι οι Βιολογοι,μαθαν τη Χημεια της ζωης,και ανακαλυψαν το γονιδιο της πιστης,το οποιο μπορει και για καποιο λογο να ειναιεκει πέρα,η φυση τιποτα δε βαζει τζαπα,και σηκώσαν κεφάλι,είναι λέει σιγουροι!Τι έχεις να προβάλλεις ως αντιεπιχείρημα εσύ?Στο οτι εγω σου λέω πως αυτά που παρατηρώ εγώ στα Χημικά εργαστήρια,αυτη η Ταξη πραγματων,με κάνει να σκεφτομαι μια Αρχη.Πες το αρχη,Θεο,Δημιουργο,οπως θελεις.Καμια επιστημονική μελετη μηπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Η ερωτηση ειναι πολυ απλη. Πιστευετε στον θεο δηλαδη μια ανωτερη δυναμη που δν μπορουμε να την κατανοησουμε εμεισ οι κοινοι θνητοι και κατι τετια περιεργα που μασ λενε στα θρησκευτικα ή ειστε τησ επιστημονικησ αποψεισ δηλαδη θεωρεια big bang, Δαρβινος κ.α.? Σαν εφηβοι πια ειναι η γνωμη σασ? Μην πειτε ομωσ οτι αυτα τα δυο συμβαδιζουν γιατι πιστεβω οτι κατι τετιο δν ισχυει. Καθε απαντηση επιστημονικα τεκμηριωμενη γινεται αποδεκτη :worry::D
Οι άνθρωποι δεν είναι παντοδύναμα όντα, απλώς "έτυχε" να αναδειχθούν ως το πιο ισχυρό είδος στη Γη λόγω της ευφυίας τους... προσωπικά δεν θεωρώ λοιπόν διόλου απίθανο το γεγονός να συμβαίνουν πράγματα τα οποία δεν μπορεί ο.... εγκεφαλάκος μας να κατανοήσει και πιθανότατα να μην μπορέσει ποτέ. Φαντάζομαι να υπάρχει μια άλλη διάσταση που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε, γι'αυτό και ίσως(?) αδυνατούν οι επιστήμονες να εξηγήσουν με σιγουριά όλα τα φαινόμενα (!!) ....

Το πήγα λιγάκι μακριά, αλλά ελπίζω να πιάσατε έστω και ελάχιστα το νόημα... κατά πάσα πιθανότητα δεν είμαστε μόνοι στο σύμπαν, ούτε και οι πιο αναπτυγμένοι οργανισμοί.... νομίζω πως αυτή η άποψη είναι πολύ εγωιστική, από τη στιγμή που έχουμε εξερευνήσει μόνο ένα απειροελάχιστο κομμάτι του διαστήματος...

Επιλέγω να δώσω σε αυτή την "ανώτερη δύναμη" όχι το όνομα Θεός, αλλά κάτι που δεν έχει ανακαλυφθεί και διερευνηθεί πλήρως ακόμα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
YΓ):offtopic: :Σορι που είμαι καπως φορτωμένος παιδιά,τέτοιες ώρες γυρίζω απο αγώνες ποδοσφαίρου μερικές φορές,ξεμένει η τεστοστερόνη:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Nαι ε?Θα σου δώσω ένα παράδειγμα:Ας πουμε οτι εσύ γουστάρεις τα αυτοκίνητα έτσι?Βλέπεις από μικρός ένα στο σπίτι σου δίπλα.Εχει μπροστά στη μασκα ενα μπλε σηματάκι.Σε γοητευει ο τροπος λειτουργίας του.Του ανοιγεις το καπό,μαθαινεις τα εξαρτηματα του,το βλεπεις να δουλευει.Οπως περνουν τα χρόνια μαθαινεις και να το επισκευάζεις.Διαβάζεις μπροστά στη μάσκα:Ford.To οτι εσύ έμαθες αναγνωση και διαβασες Ford,και εμαθες και να επισκευαζεις ενα αμαξι με ψάξιμο,σημαινει πως ο Ford oκατασκευαστης δεν υπάρχει?Το αντιθετο.Ετσι κι οι Βιολογοι,μαθαν τη Χημεια της ζωης,και ανακαλυψαν το γονιδιο της πιστης,το οποιο μπορει και για καποιο λογο να ειναιεκει πέρα,η φυση τιποτα δε βαζει τζαπα,και σηκώσαν κεφάλι,είναι λέει σιγουροι!Τι έχεις να προβάλλεις ως αντιεπιχείρημα εσύ?Στο οτι εγω σου λέω πως αυτά που παρατηρώ εγώ στα Χημικά εργαστήρια,αυτη η Ταξη πραγματων,με κάνει να σκεφτομαι μια Αρχη.Πες το αρχη,Θεο,Δημιουργο,οπως θελεις.Καμια επιστημονική μελετη μηπως?



Οκ συμφωνω στο σκεπτικο σου οτι τα πραγματα στην φυση εχουν μια Ταξη η οποια δν μπορεισ να πεισ οτι εχει γινει κατα τυχη αλλα κατι υπαρχει που τα κινει ολα να γινουν ετσι.Το θεωρεισ λοιπον αυτο θεο δημηουργω αρχη κ.α. Αν αυριο μεθαυριο στο απωτερο μελλον μαθουμε οτι ενα κομητησ-αστεροιδησ ξερω γω θα χτυπησει την γη θα ειναι τοσο σκληρη η συγκρουση που καθε μορφη ζωησ θα καταστραφει τοτε το σκεπτικο σου πιστευω καταριπτεται.Εκτοσ αν ο θεωρησουμε τον θεο απροσεκτο και το ντομινο που εχτιζε τοσο καιρο επεσε.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οκ συμφωνω στο σκεπτικο σου οτι τα πραγματα στην φυση εχουν μια Ταξη η οποια δν μπορεισ να πεισ οτι εχει γινει κατα τυχη αλλα κατι υπαρχει που τα κινει ολα να γινουν ετσι.Το θεωρεισ λοιπον αυτο θεο δημηουργω αρχη κ.α. Αν αυριο μεθαυριο στο απωτερο μελλον μαθουμε οτι ενα κομητησ-αστεροιδησ ξερω γω θα χτυπησει την γη θα ειναι τοσο σκληρη η συγκρουση που καθε μορφη ζωησ θα καταστραφει τοτε το σκεπτικο σου πιστευω καταριπτεται.Εκτοσ αν ο θεωρησουμε τον θεο απροσεκτο και το ντομινο που εχτιζε τοσο καιρο επεσε.:/:

Mε το ίδιο σκεπτικό,ο αστεροειδής θα μπορούσε να είναι κι η Δευτέρα Παρουσία.Όπως και το ότι χωρίστηκε ο Νείλος για να περάσουν από την Αίγυπτο οι Εβραίοι μπορεί να έγινε μέσω ηφαιστείου,αλλά αυτό δεν αλλάζει το σκοπό για τον οποίο έγινε.Αυτό σημαίνει για εμένα "συμβαδίζουν".Πως όμως θα εξηγούσες σε έναν Ισραηλίτη 2000 χρόνια πριν περί ατμοσφαιρικών και διαστημικών φαινομένων?Εδώ για απλά πράγματα χρειάζονταν παραβολές.Αν υποθέσουμε οτι ο Θεος αν υπαρχει,και διαλεξε να στείλει τον Υιο του εκείνη την εποχη για χ λόγους,θα ερεπε Αυτος να μπορεί να επικοινωνεί με τον Ανθρωπο σε αυτη την εποχή.Η χρυσή λέξη είναι συμβολισμοί φίλε μου.Αυτό που οι θρησκόληπτοι επιμένουν να μην κατανοούν,και ψάχνουν ακόμα σε ποιό μέρος του κόσμου είναι ο Παράδεισος,με βάση τα πόταμια ( :confused: ) που αναφέρουν τα κείμενα.Σκοπός μου δεν είναι Τζίμη να σε αναγκάσω να πιστέψεις,ούτε να σε προσυλητήσω.Απλά να σε ενθαρρύνω να αφήνεις ανοιχτό ένα παραθυράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
H επιστήμη δεν έχει αποδείξει πως δεν υπάρχει Θεός
Η επιστήμη δεν έχει αποδείξει πως υπάρχει Θεός
Δε μπορούμε χρησιμοποιήσουμε την επιστήμη ως επιχείρημα για την αθεότητα μας.

Σημασία είναι να είμαστε καλοί άνθρωποι χωρίς να έχει σημασία αν η καλοσύνη ανταμειφθεί από έναν Θεό (αν υπάρχει) ή όχι ¨(αν δεν υπάρχει). Ανεξάρτητα αν υπάρχει Θεός ή όχι η πίστη και η ελπίδα έχει βοηθήσει πολλούς ανθρώπους να απαλύνουν τον πόνο τους ή να αντιμετωπίσουν κάποια προβλήματα.

Δεν έχω κανένα λόγο να μην πιστεύω στον Θεό αν κάνω λάθος δεν πειράζει έκανα ένα λάθος στα τόσα που έχω κάνει.
η Χριστιανοσύνη ανεξάρτητα αν υπάρχει ή όχι Θεός ως φιλοσοφία έίναι καλή και εκφράζει πολλούς ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Mε το ίδιο σκεπτικό,ο αστεροειδής θα μπορούσε να είναι κι η Δευτέρα Παρουσία.Όπως και το ότι χωρίστηκε ο Νείλος για να περάσουν από την Αίγυπτο οι Εβραίοι μπορεί να έγινε μέσω ηφαιστείου,αλλά αυτό δεν αλλάζει το σκοπό για τον οποίο έγινε.Αυτό σημαίνει για εμένα "συμβαδίζουν".Πως όμως θα εξηγούσες σε έναν Ισραηλίτη 2000 χρόνια πριν περί ατμοσφαιρικών και διαστημικών φαινομένων?Εδώ για απλά πράγματα χρειάζονταν παραβολές.Αν υποθέσουμε οτι ο Θεος αν υπαρχει,και διαλεξε να στείλει τον Υιο του εκείνη την εποχη για χ λόγους,θα ερεπε Αυτος να μπορεί να επικοινωνεί με τον Ανθρωπο σε αυτη την εποχή.Η χρυσή λέξη είναι συμβολισμοί φίλε μου.Αυτό που οι θρησκόληπτοι επιμένουν να μην κατανοούν,και ψάχνουν ακόμα σε ποιό μέρος του κόσμου είναι ο Παράδεισος,με βάση τα πόταμια ( :confused: ) που αναφέρουν τα κείμενα.Σκοπός μου δεν είναι Τζίμη να σε αναγκάσω να πιστέψεις,ούτε να σε προσυλητήσω.Απλά να σε ενθαρρύνω να αφήνεις ανοιχτό ένα παραθυράκι.


Να ξεκαθαρισουμε κατι.Οπωσ καταλαβα δν πιστευεισ στον παραδεισο,στην κολαση,στον αδαμ,στην ευα,στο οτι η μαρια γεννησε τον Ιησου ενω ηταν παρθενα,στο οτι ο Ιησουσ εκανε μαγικα κ.α. Ολα αυτα τα θεωρεισ φανταζομαι συμβολισμουσ ή αλλιωσ, καπωσ ετσι τα καταλαβαινε ο τοτε κοσμοσ.Ετσι δν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ψαχνομαι, ειμαι πολυ μικρος για να πω πως ειμαι αθεος. :)
Ειμαι κι απο χωριο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
H επιστήμη δεν έχει αποδείξει πως δεν υπάρχει Θεός
Η επιστήμη δεν έχει αποδείξει πως υπάρχει Θεός
Δε μπορούμε χρησιμοποιήσουμε την επιστήμη ως επιχείρημα για την αθεότητα μας.

Σημασία είναι να είμαστε καλοί άνθρωποι χωρίς να έχει σημασία αν η καλοσύνη ανταμειφθεί από έναν Θεό (αν υπάρχει) ή όχι ¨(αν δεν υπάρχει). Ανεξάρτητα αν υπάρχει Θεός ή όχι η πίστη και η ελπίδα έχει βοηθήσει πολλούς ανθρώπους να απαλύνουν τον πόνο τους ή να αντιμετωπίσουν κάποια προβλήματα.

Δεν έχω κανένα λόγο να μην πιστεύω στον Θεό αν κάνω λάθος δεν πειράζει έκανα ένα λάθος στα τόσα που έχω κάνει.
η Χριστιανοσύνη ανεξάρτητα αν υπάρχει ή όχι Θεός ως φιλοσοφία έίναι καλή και εκφράζει πολλούς ανθρώπους.

Focko συμφωνώ.Δεν είμαι απο αυτούς που πιστεύουν πως όλοι όσοι δεν είναι Χριστιανοι θα πάνε στην Κόλαση.Και δεν πιστεύω και πως όλοι οι Χριστιανοι θα πάνε στον Παράδεισο.Εδω να δηλώσω πως το τι είναι Κόλαση και τι Παραδεισος για τον καθένα διαφέρει,κι απαιτεί ξεχωριστή συζήτηση.

Από εκεί και πέρα,οι νέοι αποστασιοποιούνται και μόνο από τη σκέψη της ύπαρξης ή όχι Θεού,λόγω του ότι η Εκκλησία νοσεί.Ο Χριστός είπε όποιος έχει δυο χιτώνες,ας δώσει τον έναν,δεν είπε συσσώρευε πλούτο και ακριβά αυτοκίνητα με σωφέρ.Ο Χριστός έκανε παρέα με πόρνες και τελώνες,γιατί οι ψυχές αυτών έπρεπε κατά τον ίδιο να γιατρευτούν,δεν πήγαινε σε Δεξιώσεις.Ο Χριστός πήγε στο Ναό και έκανε τους πάγκους των εμπόρων καλοκαιρινούς,δεν είχε off-shore εταιρίες.

Ο Χριστός ήταν αντιμέτωπος με την εκκλησία της εποχής,οι οποία μαστιζόταν από τα ίδια προβλήματα.Το αστείο είναι πως αν ζουσε σήμερα,οι επαναστάτες για τους οποίους είναι κόκκινο πανί ίσως τον λάτρευαν.

Και στην τελική,ακόμη και να μου αποδείκνυε κάποιος πως ο Ιησους ήταν μόνο ένας ξυλουργός από τη Ναζαρέτ,για εμένα δε θα άλλαζε κάτι.Μόνο που αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
YΓ: προβλεπω πως αυτο το τοπικ θα αποτελεσει πεδιο αλλης μιας συγκρουσης e-Χριστιανων και e-Αθεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top