Γιατί δεν τους αρέσουν τα μαθηματικά;

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι ένα μάθημα που στο γυμνάσιο είχα πάντα περίπου στο 15 διότι όπως είπε και κάποιος παραπάνω είχα έναν καθηγητή που δεν ανεχόταν τα λάθη... Ούτε τις απορίες ούτε τίποτα, που να μην είχε να κάνει με τη ακριβώς σωστή απάντηση όπως την ήθελε, ούτε καν διαφορετική λύση...

Και φυσικά τα είχα πάρει στραβά... Στο λύκειο μπήκα με μια καθηγήτρια που μας έγραφε τη θεωρία του βιβλίου στον πίνακα και κάποιες ασκήσεις στο τσακιρ κέφι αλλά μη φανταστείτε μέχρι τη 5η άσκηση του σχολικού...

Και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βρήκα τον έναν και μοναδικό. Αρχικά, έχει πάθος, έρωτα με αυτό που κάνει...Το βλέπεις, το καταλαβαίνεις...

Αν ο ίδιος ο καθηγητής που με μαθαίνει δεν βρίσκει ομορφιά στα μαθηματικά, ποιός ο λόγος να βρω εγώ;

Τα μαθηματικά είναι ένα πολύ παρεξηγημένο μάθημα, και θεωρώ λόγω των καθηγητών και λόγω του τρόπου μάθησης στα σχολεία...

Κρύβουν μια απίστευτη μαγεία μέσα τους...Είναι τελικά τόσο απλά, που μετά γελάς για τις δυσκολίες που συναντούσες τότε...

Είναι μια φιλοσοφία...είναι ένα μάθημα που πρέπει να έχεις το μυαλό σου σε εγρήγορση...και να παρατηρείς.
Όπως λέει ο καθηγητής μου ''Η λύση είναι κρυμμένη στην εκφώνηση'' Σε κάθε λέξη που υπάρχει, σε κάθε αριθμό, σε κάθε σύμβολο...

Θα συμφωνήσω πάρα πολύ με nPb ότι εχουμε μάθει να κρίνουμε με τη πρώτη ματιά κάτι, χωρίς να προσπαθούμε οι ίδιοι να μάθουμε τι αληθινά υπάρχει από εκεί πίσω...

Και ναι φυσικά, βαριόμαστε να λειτουργούμε το μυαλό μας... Το θεωρούμε κάτι εξωφρενικά δύσκολο και μη αναγκαίο, για αυτό έχουμε γίνει όπως είμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
τι σημαίνει η φράση "δεν μου αρέσουν τα μαθηματικά";
γιατί δεν μου αρέσουν;
πως αντιλαμβάνομαι τα μαθηματικά;

έχουμε κάνει ποτέ αυτές τις ερωτήσεις στον εαυτό μας;

Ο Πλάτωνας, έλεγε ότι η μαθηματική σκέψη είναι συστατικό στοιχείο για την ψυχοπαιδαγωγική καλλιέργεια και ολοκληρωμένη παιδεία ενός ανθρώπου. Ο ανθρώπινος πολιτισμός από τις τέχνες, την λογοτεχνεία, την φύση, τις επιστήμες είναι κωδικοποιημένος με βάση την μαθηματική λογική είτε άμεσα είτε έμμεσα..

Σας παραθέτω αγαπητοί φίλοι μου, ένα άρθρο από την εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ (Κυριακή 5 Σεπτεμβρίου 2010, ΧΑΡΗΣ ΒΑΡΒΟΓΛΗΣ) που αναφέρεται στο θέμα: Η πολυπλοκότητα στην επιστήμη. Αν το διαβάσετε ίσως αναθεωρήσετε εν μέρει την οπτική σας απέναντι στον θεμέλιο λίθο της ανθρώπινης σκέψης που είναι τα μαθηματικά. Τα μαθηματικά υπερβαίνουν τον στενό όρο της επιστήμης, των σπουδών, του μαθήματος, του σχολείου,...κτλ. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για την γοητεία που αναφέρει πιο πάνω η Δέσποινα όπως και άλλοι συνομιλητές. Η συμπάθεια ή η αντιπάθεια είναι προσωπικό θέμα. :) Το θέμα είναι τι κερδίζουμε από την αντιπάθεια των μαθηματικών; :hmm:Γιατί πρέπει η αντιπάθεια στα μαθηματικά να συνδέεται πάντα με την άποψη «αφού τα αντιπαθώ, δεν τα σπουδάζω»; Για να αρέσουν σε κάποιον τα μαθηματικά, δεν είναι απαραίτητο να τα σπουδάσει. Για ποιο λόγο να συνδέουμε τα μαθηματικά με την φτηνή έκφραση «δεν μου κόβει». Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι ειδικά σχεδιασμένος στην κατανόηση αριθμητικών και λογικών πράξεων όπως και αφηρημένων εννοιών ιδεατού κόσμου όπως είναι τα μαθηματικά. Άνθρωποι τα θεμελίωσαν και άνθρωποι τα μελετούν παγκοσμίως με πακέτα δις ? στην μαθηματική μόρφωση και στην έρευνα.

Οι προπτυχιακές σπουδές στα μαθηματικά, απλά δίνουν ένα σκαλοπάτι για να εισέλθει κανείς στην γοητεία που κρύβουν, η οποία ξετυλίγεται μέσα από πολύπλοκες διακλαδώσεις. Τα μαθηματικά ενδεικτικά, υπάρχουν στην δράση της RNA-πολυμεράσης μέχρι το μοντέλο διάδοσης μιας καινοτομίας σε έναν ανθρώπινο πληθυσμό...Τώρα η μέση εκπαίδευση των μαθηματικών, τα ιδιαίτερα των μαθηματικών, η βαθμολογική μαθηματικοφοβία,...κτλ είναι θέματα ταμπού της Ελληνικής κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
τι σημαίνει η φράση "δεν μου αρέσουν τα μαθηματικά";
γιατί δεν μου αρέσουν;
πως αντιλαμβάνομαι τα μαθηματικά;

έχουμε κάνει ποτέ αυτές τις ερωτήσεις στον εαυτό μας;

Ο Πλάτωνας, έλεγε ότι η μαθηματική σκέψη είναι συστατικό στοιχείο για την ψυχοπαιδαγωγική καλλιέργεια και ολοκληρωμένη παιδεία ενός ανθρώπου. Ο ανθρώπινος πολιτισμός από τις τέχνες, την λογοτεχνεία, την φύση, τις επιστήμες είναι κωδικοποιημένος με βάση την μαθηματική λογική είτε άμεσα είτε έμμεσα..

Σας παραθέτω αγαπητοί φίλοι μου, ένα άρθρο από την εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ (Κυριακή 5 Σεπτεμβρίου 2010, ΧΑΡΗΣ ΒΑΡΒΟΓΛΗΣ) που αναφέρεται στο θέμα: Η πολυπλοκότητα στην επιστήμη. Αν το διαβάσετε ίσως αναθεωρήσετε εν μέρει την οπτική σας απέναντι στον θεμέλιο λίθο της ανθρώπινης σκέψης που είναι τα μαθηματικά. Τα μαθηματικά υπερβαίνουν τον στενό όρο της επιστήμης, των σπουδών, του μαθήματος, του σχολείου,...κτλ. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για την γοητεία που αναφέρει πιο πάνω η Δέσποινα όπως και άλλοι συνομιλητές. Η συμπάθεια ή η αντιπάθεια είναι προσωπικό θέμα. :) Το θέμα είναι τι κερδίζουμε από την αντιπάθεια των μαθηματικών; :hmm:Γιατί πρέπει η αντιπάθεια στα μαθηματικά να συνδέεται πάντα με την άποψη «αφού τα αντιπαθώ, δεν τα σπουδάζω»; Για να αρέσουν σε κάποιον τα μαθηματικά, δεν είναι απαραίτητο να τα σπουδάσει. Για ποιο λόγο να συνδέουμε τα μαθηματικά με την φτηνή έκφραση «δεν μου κόβει». Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι ειδικά σχεδιασμένος στην κατανόηση αριθμητικών και λογικών πράξεων όπως και αφηρημένων εννοιών ιδεατού κόσμου όπως είναι τα μαθηματικά. Άνθρωποι τα θεμελίωσαν και άνθρωποι τα μελετούν παγκοσμίως με πακέτα δις ? στην μαθηματική μόρφωση και στην έρευνα.

Οι προπτυχιακές σπουδές στα μαθηματικά, απλά δίνουν ένα σκαλοπάτι για να εισέλθει κανείς στην γοητεία που κρύβουν, η οποία ξετυλίγεται μέσα από πολύπλοκες διακλαδώσεις. Τα μαθηματικά ενδεικτικά, υπάρχουν στην δράση της RNA-πολυμεράσης μέχρι το μοντέλο διάδοσης μιας καινοτομίας σε έναν ανθρώπινο πληθυσμό...Τώρα η μέση εκπαίδευση των μαθηματικών, τα ιδιαίτερα των μαθηματικών, η βαθμολογική μαθηματικοφοβία,...κτλ είναι θέματα ταμπού της Ελληνικής κοινωνίας.

τον ξέρω τον βάρβογλη,καθηγητής μου είναι ,δεν τον συμπάθησα καθόλου και ήμουν ο μόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Tα μαθηματικα ειναι το καλυτερο μαθημα στην Α λυκειου! ΔΕΝ δεχομαι αντιρηση! Ολα τα αλλα ειναι βαρετα, αλλα μονο 2 σε κανουν να σκεφτεις λιγακι και κοβουν την μονοτονια. Αλγεβρα και γεωμετρια (οχι τοσο στην γεωμετρια, πιο πολυ το ματι χρειαζεται εκει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Tα μαθηματικα ειναι το καλυτερο μαθημα στην Α λυκειου! ΔΕΝ δεχομαι αντιρηση! Ολα τα αλλα ειναι βαρετα, αλλα μονο 2 σε κανουν να σκεφτεις λιγακι και κοβουν την μονοτονια. Αλγεβρα και γεωμετρια (οχι τοσο στην γεωμετρια, πιο πολυ το ματι χρειαζεται εκει)


φιλε εισαι ο ορισμος της διαλακτικοτητας ομως!!!!:clapup:

και αμα σου πω οτι τα αρχαια ειναι εξισου σημαντικα -χρησιμα για το μυαλο οσο τα μαθηματικα τι εχεις να μου πεις?νταξει μπορει να σου αρεσουν αλλα μην επιβαλλεις ετσι την γνωμη σου διοτι ,δεν την στηριζεις οπως πρεπει!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crown

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι η σταση που εχουν οι σημερινοι μαθητες για τα μαθηματικα ειναι προιον του μαθηματος που γινεται στα σχολεια... (Οπως πολυ σωστα εχετε πει πολλοι και πολλες.) Ελαχιστοι ειναι οι καθηγητες που θα διδαξουν τα μαθηματικα οπως πρεπει.. Μονο οποιος θελει να ασχοληθει μαζι τους θα τα γνωρισει και θα καταλαβει τι κρυβεται πισω απο αυτα.. Βλεπω πολλους που τα θεωρουν για πεταμα, που ειναι της αποψης να μεγαλωσουν τα μαθηματικα και να λυσουν μονα τους τα προβληματα τους.. (υπαρχουν και καποιο αλλοι που γραφουν σε φεισμπουκ I love Maths, Αγαπαμε Αλγεβρα και κατι τετοιες μαλακιες ισα ισα να πουλησουν μουρη οτι και καλα ειναι ανθρωποι του πνευματος και της διανοησης) Κατι τετοιους τους θεωρω Ανθρωπακους με ολη την σημασια της λεξης. Δεν λεω να ασχολουνται ολοι με τα μαθηματικα, αλλα να μην τα σνομπαρουν και τα θεωρουν χαζο μαθημα. Και να επανελθω γιατι δεν αρεσουν τα μαθηματικα στη σημερινη νεολαια, γιατι οι καθηγητες, ειτε σχολικοι ειναι αυτοι, ειτε φροντιστηριακοι, το μονο που ξερουν να κανουν ειναι να μαθαινουν συνταγες. Οχι πως να σκεφτεται ο μαθητης.. Για αυτο φωναζω καθε μερα και για αυτο θα αγωνιστω..(ΜΑΚΑΡΙ).. Εγω παντως, τρεφω μεγαλη συμπαθεια στα μαθηματικα και ελπιζω να με συμπαθησουν και αυτα ωστε να προχωρησει η σχεση μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
H πλειοψηφία αυτών των "καθηγητών" των μαθηματικών...από πού προέρχεται; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
τι γιατί,γούστα είναι αυτά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Εγώ τα μαθηματικά τα πήρα από το δημοτικό με φόβο γιατί έκανα λάθος και μου πέταγε τη κιμωλία στο κεφάλι και από τότε έτρεμα και δεν έλεγα τίποτα ακόμα και μετά που άλλαξα δασκάλους που ήταν πολύ καλοί σαν μωρό που ήμουν ο φόβος παρέμενε.Στο γυμνάσιο 1η Γυμνασίου όλα καλά άρχισα για 1η φορά να συμμετέχω στη Δευτέρα ήρθε ένας αγριάνθρωπος και ο φόβος επέστρεψε μέχρι και τις αρχές 2ας Λυκείου τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν κάποια κενά υπήρχαν και η απογοήτευση ήταν μεγάλη μέχρι που ξεκίνησε η Δευτέρα Λυκείου και άρχισα να τα λατρεύω θα μου πείτε (δεν σώζεται η κατάσταση ) αλλά λάτρεψα εκθετικές λογαρίθμους τριγωνομετρία πολυώνυμα (με εξαίρεση τη κατεύθυνση της Β που δεν μου άρεσαν καθόλου. Πλέον τώρα στη 3η ο φόβος έχει εξαφανιστεί από προσώπου γης και τελικά έχω καταλάβει λίγο τι εστί μαθηματικά (γιατί τι είναι μαθηματικά στο πανεπιστήμιο όσοι πάνε θα το μάθουν ) αλλά είναι τρόπο σκέψεις βάζεις στον εγκέφαλο στον αποχυμωτή και στύβεις.Είσαι σε ένα νησί και θες να ανοίξεις μια κονσέρβα.Έστω ότι έχω ένα ανοιχτήρι και το πρόβλημα λύθηκε.Και λυπάμαι που τόσο καιρό τα είχα πάρει από φόβο και δεν τα ένιωσα όπως θα ήθελα.Αντε στην Ιατρική μόνο στατιστική θα έχει αλλά δεν νομίζω πως θα περάσω γιατί είναι δύσκολα δεν είναι απλά της 3ης .Δεν λες πάω για 20, λες πάμε για 15 και πάνω και αυτό με αγχώνει. Ισως κάποιοι να λένε για τα μαθηματικά δεν θα μου χρειαστούν για τον λόγο του ότι θα του στερήσει μια σχολή ένα μάθημα που δεν θα του χρειαστεί εκεί που θα μπει επειδή έγραψε ένα 15.Από αυτή την άποψη είναι μια αδικία του εκπαιδευτικού συστήματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
ΜΙΣΩ, ΜΙΣΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΜΙΣΩ τα μαθηματικα... Παρολο που λατρευω να τα χρησιμοποιω για την φυσικη, απο μονα τους σαν μαθημα μου σπανε απιστευτα τα νευρα... Μου λενε οτι δεν γινεται αυτο (να μου αρεσει η φυσικη και οχι τα μαθηματικα). Μα στην φυσικη θα χρησιμοποιησεις τα μαθηματικα για να καταληξεις σε κατι ΥΠΑΡΚΤΟ! Απο μονη της η φυσικη ειναι ΥΠΑΡΚΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ! Σου λεει το προβλημα κι εσυ μπορεις να φτιαξεις μια εικονα στο μυαλο σου, να συνδυασεις πραγματα, ακομα κι αν δεν ξερεις τον τυπο η τον τροπο που πρεπει να λυθει η ασκηση, ακομα και με σκεψη και με την βοηθεια της λογικης θα μπορεσεις να το βρεις. Τα μαθηματικά είναι αριθμοί, ΣΚΕΤΟΙ αριθμοι, τιποτε αλλο! Λυνεις ενα προβλημα χωρις να καταλαβαινεις ΓΙΑΤΙ το λυνεις, χωρις να μπορεις να σχηματισεις μια εικονα του προβληματος, χωρις να καταλαβαινεις που θα σε βοηθησει αυτο η τι αλλου ειδους προβληματα μπορεις να λυσεις με αυτον τον τροπο. Για να λυσεις ενα προβλημα πρεπει να ξερεις απο πριν ακριβως τι πρεπει να κανεις, δεν γινεται να το βρεις μονος σου! Γιαυτο πιστευω οτι τα μαθηματικα δεν εχουν κανενα νοημα!
Δεν υποτιμω τα μαθηματικα βεβαια, ειναι η προσωπικη μου αποψη αυτη και δεν θελω να προσβαλλω κανεναν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Italian dream, θα συμφωνήσω μαζί σου επειδή μιλάς για τα όσα μαθηματικά έχεις δει στην ζωή σου. Θα ήταν αφελές νομίζω να παραδεχτούμε την ορθότητα της γνώμης σου αλλά παρ' όλα αυτά, είναι απολύτως σεβαστή.

Σου παραθέτω μια παλαίοτερη ανάρτησή μου:

τι σημαίνει η φράση "δεν μου αρέσουν τα μαθηματικά";
γιατί δεν μου αρέσουν;
πως αντιλαμβάνομαι τα μαθηματικά;

έχουμε κάνει ποτέ αυτές τις ερωτήσεις στον εαυτό μας;

Ο Πλάτωνας, έλεγε ότι η μαθηματική σκέψη είναι συστατικό στοιχείο για την ψυχοπαιδαγωγική καλλιέργεια και ολοκληρωμένη παιδεία ενός ανθρώπου. Ο ανθρώπινος πολιτισμός από τις τέχνες, την λογοτεχνεία, την φύση, τις επιστήμες είναι κωδικοποιημένος με βάση την μαθηματική λογική είτε άμεσα είτε έμμεσα..

Σας παραθέτω αγαπητοί φίλοι μου, ένα άρθρο από την εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ (Κυριακή 5 Σεπτεμβρίου 2010, ΧΑΡΗΣ ΒΑΡΒΟΓΛΗΣ) που αναφέρεται στο θέμα: Η πολυπλοκότητα στην επιστήμη. Αν το διαβάσετε ίσως αναθεωρήσετε εν μέρει την οπτική σας απέναντι στον θεμέλιο λίθο της ανθρώπινης σκέψης που είναι τα μαθηματικά. Τα μαθηματικά υπερβαίνουν τον στενό όρο της επιστήμης, των σπουδών, του μαθήματος, του σχολείου,...κτλ. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για την γοητεία που αναφέρει πιο πάνω η Δέσποινα όπως και άλλοι συνομιλητές. Η συμπάθεια ή η αντιπάθεια είναι προσωπικό θέμα. Το θέμα είναι τι κερδίζουμε από την αντιπάθεια των μαθηματικών; Γιατί πρέπει η αντιπάθεια στα μαθηματικά να συνδέεται πάντα με την άποψη «αφού τα αντιπαθώ, δεν τα σπουδάζω»; Για να αρέσουν σε κάποιον τα μαθηματικά, δεν είναι απαραίτητο να τα σπουδάσει. Για ποιο λόγο να συνδέουμε τα μαθηματικά με την φτηνή έκφραση «δεν μου κόβει». Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι ειδικά σχεδιασμένος στην κατανόηση αριθμητικών και λογικών πράξεων όπως και αφηρημένων εννοιών ιδεατού κόσμου όπως είναι τα μαθηματικά. Άνθρωποι τα θεμελίωσαν και άνθρωποι τα μελετούν παγκοσμίως με πακέτα δις ? στην μαθηματική μόρφωση και στην έρευνα.

Οι προπτυχιακές σπουδές στα μαθηματικά, απλά δίνουν ένα σκαλοπάτι για να εισέλθει κανείς στην γοητεία που κρύβουν, η οποία ξετυλίγεται μέσα από πολύπλοκες διακλαδώσεις. Τα μαθηματικά ενδεικτικά, υπάρχουν στην δράση της RNA-πολυμεράσης μέχρι το μοντέλο διάδοσης μιας καινοτομίας σε έναν ανθρώπινο πληθυσμό...Τώρα η μέση εκπαίδευση των μαθηματικών, τα ιδιαίτερα των μαθηματικών, η βαθμολογική μαθηματικοφοβία,...κτλ είναι θέματα ταμπού της Ελληνικής κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Λυνεις ενα προβλημα χωρις να καταλαβαινεις ΓΙΑΤΙ το λυνεις, χωρις να μπορεις να σχηματισεις μια εικονα του προβληματος, χωρις να καταλαβαινεις που θα σε βοηθησει αυτο η τι αλλου ειδους προβληματα μπορεις να λυσεις με αυτον τον τροπο. Για να λυσεις ενα προβλημα πρεπει να ξερεις απο πριν ακριβως τι πρεπει να κανεις, δεν γινεται να το βρεις μονος σου! Γιαυτο πιστευω οτι τα μαθηματικα δεν εχουν κανενα νοημα!

Και όμως δεν έχεις καταλάβει μαθηματικά .. Αν ισχύει η ηλικία σου (13) τότε είσαι μικρή ακόμα για να το καταλάβεις .. Ήμουν έιμαι και θα είμαι ΛΑΤΡΗΣ τον μαθηματικών , ακόμα και πέρυσι (Α λυκείου) δεν άνοιξα ΒΙΒΛΙΟ , και σου μιλάω πραγματικά βιβλίο , δεν πήγαινα φροντιστήριο και δεν είχα ιδέα για τα κεφάλαια , γιατί πολύ απλά περύσι τα είχα παρατήσει , και όμως στο τέλος έγραψα 16 , 16! Μην πω για γεωμετρία που πήρα το 19 στα χέρια μου και τρελάθηκα ! Ξερω σου ακούγεται χαζό , αλλά πίστεψε με δεν είναι . Τα μαθηματικά γυρίζουν γύρω απο τη θεωρία του μυαλού .. Και όμως αν δεν είχε μαθηματικά δεν θα έφτανες ποτέ σε αυτό το υπαρκτό στη φυσική ! Από ότι έχω καταλάβει απευθύνεσαι στην άλγεβρα . Ε λοιπόν θα σου πω κάτι .. Μέχρι φέτος στα μέσα της χρονιάς απλά τα έβλεπα και καταλάβαινα την μεθοδολογία , έχω το "χαρισμα" ας το αποκαλέσουμε να μπορώ να τα πιάνω εύκολα τα της Αλγεβρας (αφού γι αυτή μιλάμε) .. Και όμως φέτος κατα τη διάρκεια ενός απογευματινού μαθήματος στο φροντ. λύνοντας μία άσκηση (που ήξερα τη μεθοδολογία) μου βγήκε αυθόρμητα ένα ΑΑΑΑΑ χωρίς να έχω απορία . Δεν σου κάνω πλάκα ούτε αστειεύομαι , αλλά ένιωσα τόσο περίεργα λες και ήξερα τα μαθηματικά σαν βασικό μου εργαλείο , σαν να ήμουν στην κορυφή του Βουνού . Δεν ξέρω απο τι συνέβη αλλά απο τότε όλα τα βλέπω με άλλο μάτι , σα να μπήκα μέσα τους σα να τα καταλαβαίνω τόσο εύκολα! Ξέρω ακούγεται πολύ χαζό αλλά σίγουρα κάποιος ακόμα θα το έχει νιώσει ..

Πίστεψε με τα μαθηματικά είναι ένα πανέμορφο μάθημα που ακόμα και αν αποτυχείς (Που ειναι πολύ συχνό) , ακόαμ τα αγαπάς , αρκει να μπεις στο πνεύμα τους ..

Υ.Γ. Με αυτά που λές μπορεί να μισείς την Άλγεβρα αλλα θα έπρεπε να ΛΑΤΡΕΥΕΙΣ την γεωμετρία ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
αν δεν έχεις σωστό καθηγητή είναι λογικό να τα έχεις μισήσεικαι εγώ δεν είχα κανένα σωστό μαθηματικό (με εξαίρεση την κοπέλα που μου κάνει ιδιαίτερα,αραιά και πού )...........αλλά γενικά δεν χρησιμεύουν κάπου στην καθημερινότητα(δεν μιλάω για προπαίδεια και τέτοια,και φυσικά εξαιρώ όσους ασχολούνται με κάποιο τέτοιο επάγγελμα,αλλά για τους ανθρώπους που είτε δεν έχουν σπουδάσει τίποτα,είτε κάνουν κάποιο επάγγελμα σχετικό με τη θεωρητικ΄΄η κατεύθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
.

Πίστεψε με τα μαθηματικά είναι ένα πανέμορφο μάθημα που ακόμα και αν αποτυχείς (Που ειναι πολύ συχνό) , ακόαμ τα αγαπάς , αρκει να μπεις στο πνεύμα τους ..

Υ.Γ. Με αυτά που λές μπορεί να μισείς την Άλγεβρα αλλα θα έπρεπε να ΛΑΤΡΕΥΕΙΣ την γεωμετρία ...

Πόσο δίκιο έχεις σε αυτό.Ακόμα και φέτος στη 3η Λυκείου που τα 11 πάνε και έρχονται ακόμα και σε μαθητές του 19 δεν μπορώ να τους κρατήσω κακία είναι υπέροχα(όχι ότι θέλω να σπουδάσω.Αυτό που θέλω δεν έχει καμία σχέση με μαθηματικά)Της 3ης Λυκείου είναι απλά ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ελάχιστα θα χρησιμοποιήσεις νούμερα μόνο στα όρια και στα ορισμένα ολοκληρώματα(εφιαλτικές πράξεις όμως αν δεν χαθείς είσαι οκ.Αλλά επειδή συχνά βγαίνουν απαίσια νούμερα θα αμφιβάλλεις λίγο για το αποτέλεσμα )Είναι τρόπος σκέψεις και πέρα από τη θεωρία πρέπει να έχει λίγο φαντασία ειδικά τριγωνομετρικά όρια και εύρεση αρχικής συνάρτησης σε σύνθετη συνάρτηση .Να φτιάξεις μία συνάρτηση ώστε όταν την παραγωγίσεις να σου δώσει τη δοσμένη.Το συγκεκριμένο αργείς λίγο να το χωνέψεις αλλά είναι γαμάτο.Πωρώθηκα πάλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
αν δεν έχεις σωστό καθηγητή είναι λογικό να τα έχεις μισήσεικαι εγώ δεν είχα κανένα σωστό μαθηματικό (με εξαίρεση την κοπέλα που μου κάνει ιδιαίτερα,αραιά και πού )...........αλλά γενικά δεν χρησιμεύουν κάπου στην καθημερινότητα(δεν μιλάω για προπαίδεια και τέτοια,και φυσικά εξαιρώ όσους ασχολούνται με κάποιο τέτοιο επάγγελμα,αλλά για τους ανθρώπους που είτε δεν έχουν σπουδάσει τίποτα,είτε κάνουν κάποιο επάγγελμα σχετικό με τη θεωρητικ΄΄η κατεύθυνση

Ασχετο, η μαθηματικος μου εμενα λεει οτι τα μαθηματικα δεν τα μαθαινουμε γιατι θα μας χρησιμευσουν εξω, αλλα για να αποκτησουμε μαθηματικη και συνδυαστικη σκεψη, αν καταλαβα καλα δηλαδη να ''στροφαρουμε'' πιο πολύ, να γινουμε πιο εξυπνοι μαλλον. :hmm: Ενας θεος ξερει πώς γίνεται αυτο, αλλα μαλλον γινεται :/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ασχετο, η μαθηματικος μου εμενα λεει οτι τα μαθηματικα δεν τα μαθαινουμε γιατι θα μας χρησιμευσουν εξω, αλλα για να αποκτησουμε μαθηματικη και συνδυαστικη σκεψη, αν καταλαβα καλα δηλαδη να ''στροφαρουμε'' πιο πολύ, να γινουμε πιο εξυπνοι μαλλον. :hmm: Ενας θεος ξερει πώς γίνεται αυτο, αλλα μαλλον γινεται :/::/::/:
Aκριβώς σου ακονίζει το μυαλό και σου περνάει το μήνυμα του ότι όσο πολύπλοκο μπορεί να φαίνεται ένα πρόβλημα έχει τη λύση του.Είναι ένας γρίφος κάθε άσκηση.Κάθε άσκηση είναι ξεχωριστή κι θέλει κατάλληλη αντιμετώπιση δεν είναι τυφλοσούρτης(άντε ένα 10% της μεθοδολογίας μετά εσύ εσύ και η άσκηση κανένας άλλος)διευρύνει τι σκέψη άσε που άμα λύνεις μια δύσκολη άσκηση νομίζεις ότι είσαι ιδιοφυία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
η μαθηματικος μου εμενα λεει οτι τα μαθηματικα δεν τα μαθαινουμε γιατι θα μας χρησιμευσουν εξω, αλλα για να αποκτησουμε μαθηματικη και συνδυαστικη σκεψη, αν καταλαβα καλα δηλαδη να ''στροφαρουμε'' πιο πολύ, να γινουμε πιο εξυπνοι μαλλον.
Έχω συναντήσει μαθηματικούς που έχουν λανθασμένη άποψη για τα μαθηματικά σαν αυτή της καθηγήτριάς σου. Δεν διαφωνώ ότι τα μαθηματικά "οξύνουν τον νουν", αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που υπάρχουν και τα μαθαίνουμε. Τα μαθηματικά είναι ένα καταπληκτικό εργαλείο για όλες σχεδόν τις επιστήμες. Φυσική, πληροφορική, οικονομία, ηλεκτρονική, αρχιτεκτονική, μηχανολογία, ρομποτική, αστρονομία (και ο κατάλογος δεν έχει τέλος) χρησιμοποιούν πάρα πολύ τα μαθηματικά. Πάντως, στο σχολείο τα μαθηματικά παρουσιάζονται στους μαθητές σαν ανεξάρτητα και ξεκομένα από τις άλλες επιστήμες, κάτι που προφανώς δεν ισχύει.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Έχω συναντήσει μαθηματικούς που έχουν λανθασμένη άποψη για τα μαθηματικά σαν αυτή της καθηγήτριάς σου. Δεν διαφωνώ ότι τα μαθηματικά "οξύνουν τον νουν", αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που υπάρχουν και τα μαθαίνουμε. Τα μαθηματικά είναι ένα καταπληκτικό εργαλείο για όλες σχεδόν τις επιστήμες. Φυσική, πληροφορική, οικονομία, ηλεκτρονική, αρχιτεκτονική, μηχανολογία, ρομποτική, αστρονομία (και ο κατάλογος δεν έχει τέλος) χρησιμοποιούν πάρα πολύ τα μαθηματικά. Πάντως, στο σχολείο τα μαθηματικά παρουσιάζονται στους μαθητές σαν ανεξάρτητα και ξεκομένα από τις άλλες επιστήμες, κάτι που προφανώς δεν ισχύει.



Και φυσικά δεν ισχύει.Και να μην το λένε το βλέπουν και οι ίδιοι οι μαθητές.Πως είναι ξεκομμένα όταν το πεχά ορίζεται ως ο αρνητικός λογάριθμος της συγκέντρωσης τον οξωνίων όταν ένα καρδιογράφημα είναι μια ολόκληρη συνάρτηση (ασχέτως αν οι γιατροί έχουν να χρησιμοποιήσουν μαθηματικά από την εποχή του λυκείου)όταν στη φυσική στις φθίνουσες ταλαντώσεις χρησημοποιούνται τα εκθετικά και τα λογαριθμικά όταν υπάρχουν ολόκληροι τύποι με ολοκληρωτικούς λογισμούς .Τα μαθηματικά είναι παντού αλλά δεν το καταλαβαίνουμε και άλλοι εξελίσσονται χρησιμοποιώντας μαθηματικά χωρίς να κάνουν μαθηματικά ταυτόχρονα πχ γιατροί.Εξάλλου εμείς εντώς εισαγωγικών ευχαριστούμε το καρφάκι που στηρίζει τη κορνίζα όχι το σφυρί(μαθηματικά) που έβαλε το καρφάκι στο χοίχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Ασχετο, η μαθηματικος μου εμενα λεει οτι τα μαθηματικα δεν τα μαθαινουμε γιατι θα μας χρησιμευσουν εξω, αλλα για να αποκτησουμε μαθηματικη και συνδυαστικη σκεψη, αν καταλαβα καλα δηλαδη να ''στροφαρουμε'' πιο πολύ, να γινουμε πιο εξυπνοι μαλλον. :hmm: Ενας θεος ξερει πώς γίνεται αυτο, αλλα μαλλον γινεται :/::/::/:

αυτό γίνεται και στα γλωσσικά μαθήματα-το να οξύνις τον εγκέφαλο-και μαθαίνεις και καλύτερα τη γλώσσα σου

εμάς είναι εντελώς βλάκας..........΄΄ενα κομπλεξικό άτομο,που μία φορά γράψαμε καλά σε τεστ και δεν μας ειπε τον βαθμο,ενώ σε άλλα που παίρνουν όλοι 3αρια μας τους δειχνει

αχ,μακάρι μερικοί που τον συμπαθούν να τον έχουν κατεύθυνση ,να γλιτώσουμε εμείς στη γενική παιδεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το γεγονός ότι ο διδάσκων μπορεί να μην μπορεί να μεταδώσει σωστά το μάθημα, δεν είναι λόγος να ακυρώνεται το μάθημα ή κατ' επέκτασιν μια επιστήμη. Αστοχίες και αδυναμίες υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα και φυσικά ουδείς είναι τέλειος. Άνθρωποι είμαστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top