Γιατί MSN Messenger και όχι ICQ ή Yahoo ή άλλο?

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Λοιπόν? Γιατί? Τι παραπάνω έχει? Γιατί το προτιμά η πλειοψηφία? :hmm:

Γιατί με αναγκάζεται άτιμα να βάλω MSN που έχετε όλοι, ε? Ε?! :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Το ότι το έχει πλειοψηφία είναι το πλεονέκτημα του msn μάλλον.
Εγώ θα προτιμούσα να χρησιμοποιώ κάποιο άλλο.Ειδικά τώρα τελευταία που μου κάνει και κάτι κόλπα :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωπικά χρησιμοποιώ msn γιατί:
  1. Όλοι οι γνωστοί μου το έχουν
  2. Δεν υπάρχει κάποια σημαντική δυνατότητα που δεν έχει ο msn
  3. Δουλεύει ακόμη και από φορητές συσκεύες όπως κινητό και PDΑ
  4. Υπάρχει το web msn
  5. To MSN Live 8 είναι πανέμορφο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
δεν σε γεμιζει spyware, υπαρχει εγγενος στα windows, ειναι απλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σωστό και αυτό.

Ο πρώτος IM που χρησιμοποιήσα ήταν το ICQ ... Δυστυχώς τώρα τελευταία έχουν μαζευτεί αρκετοί spammers
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
υπαρχει εγγενος στα windows

Αυτό για μένα είναι το χειρότερο που συμβαίνει με κάθε πρόγραμμα της MS.
Έχω Windows Αγγλικά! Έτσι μου αρέσουν, έτσι έχω μάθει.
Βάζω Messenger και απο λάθος κατεβάζω (ή στήνω - δεν είμαι σίγουρη τι ακριβώς έγινε) ελληνικό MSN. Και μου γύρισε όλα τα μενού των Windows στα Ελληνικά!! :mad: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κυριος μαλλον ευθινετε οντως οτι το εχει η πλειοψηφια. Βασικα ξερω πολυ κοσμος που msn, ελαχιστους που εχουν yahoo και κανεναν που να εχει αλλο im. Εγω δεν χρεισιμοποιησα ποτε καπιον αλλον, απο οταν προτοεβαλα internet μου εφτιαξε ο ξαδερφος μου εναν λογαριασμο hotmail για να τον εχω για e-mail τοτε, αργοτερα ανακαληψα και την χρησιμοτιτα μεσω του msn και αυτην εμαθα, αυτη μεβολευει, για πιον λογο να δοκιμασω κατι αλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Και μου γύρισε όλα τα μενού των Windows στα Ελληνικά!! :mad: :mad:

PWND

msn.
αυτό έχει τη δύναμη τώρα.
για το RAWK
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα :(

EDIT: (αλλά ξέρω να ψάχνω!)
pwnd

Tense of pwn.

An internet chat language variety/version of the word "owned", used in the sence of beating/defeating/outclas sing someone. Usually used in games such as Counter-strike or on messageboards when a user posts arguments or insults that can't possibly be counter-argued.

rawk
rawk - a combination of "really" and "awkward"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
σωστή για το πρώτο, αλλά όχι για το δεύτερο.

το δέυτερο είναι από το "LAW" το οποίο το διαβάζεις ως "ΛΟ"
έτσι λοιπόν και το "RAWK" διαβάζεται "ΡΟΚ"

:P

re-PWND :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
:P To urban dictionary φταίει.

Δε θα είχα κανένα κόλλημα να χρησιμοποιήσω το MSN αν δεν μου δημιουργούσε προβλήματα.
Πότε δε συνδέεται, πότε κολλάει και είναι και 10 κιλά βαρύ! Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τώρα το ICQ, κάποτε όμως ήταν πολύ καλό και λυπάμαι που ακούω πως δεν είναι πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
το μσν είναι επέκταση του εαυτού μας τώρα και είμαστε εντελώς εξαρτημένοι απο αυτό :P

όταν μου έβγαζε προβλήματα το μσν έχω στερητικά και τέτοια. Τραγική κατάσταση.

Το καλοκαίρι παραλίγο να πάω για αποτοξίνοση όχι άλλες θάλασσες και ακτές όχι πράσινο ζήτω το μσν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
One word for you : amsn ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Υπάρχει και η λύση του Trillian, του Miranda ή κάποιου άλλου παρόμοιου προγράμματος που μπορείς να τα έχεις όλα μαζί.
MSN/ICQ/YAHOO/IRC/GOOGLE/AIM

Το Trillian (δεν γνωρίζω για τα άλλα), έχει και plugins για διάφορα πραγματάκια που ίσως σου φανούν χρήσιμα.
Επίσης, αισθητικά μου φαίνεται καλύτερο από MSN και ICQ, αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου και συνήθειας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
To Trillian το είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ παλαιότερα, αλλά τώρα διαφωνώ με την πολιτική τους:

Από το site του:
Attention Overseas Customers
As required by law, Trillian is subject to United States export controls. Trillian may not be downloaded or otherwise exported or re-exported into (or to a national or resident of) Afghanistan, Cuba, Iran, Iraq, Libya, North Korea, Sudan, Syria or any other country to which the United States has embargoed goods; or any organization or company on the United States Commerce Department's "Denied Parties List." By downloading or using Trillian, you are agreeing to the foregoing and all applicable export control laws. You are also warranting that you are not under the control of, located in, or a resident or national of any such country or on any such list.

Δε παίζω! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Μάλιστα...
Δεν είχα ιδέα γι αυτό...
Για να πω την αλήθεια, ελαχιστότατες φορές μπήκα στον κόπο να επισκεφτώ το site του. :P
Πάντως αυτό είναι μια πολιτική που ακολουθεί η Αμερική. Αν μας ενοχλεί αυτή η πολιτική θα έπρεπε να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε πολλά πράγματα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
:offtopic:mode on:
Ε, μερικοί το κάνουμε ήδη αυτό ;)...

:offtopic:mode off
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χρησιμοποιούσα για πάρα πολλά χρόνια ΜΟΝΟ yahoo.... μέχρι που βαρέθηκα να μην το έχει κανενας νεός φίλος παρά μονάχα όσοι είχα γνωρίσει μέσα απ το yahoo... ετσι κάποια στιγμή αναγκάστηκα να έχω και yahoo και msn....
τωρα βεβαια δεν χρησιμοποιώ κανεναν :P τα σιχάθηκα όλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
χρησιμοποιούσα για πάρα πολλά χρόνια ΜΟΝΟ yahoo.... μέχρι που βαρέθηκα να μην το έχει κανενας νεός φίλος παρά μονάχα όσοι είχα γνωρίσει μέσα απ το yahoo... ετσι κάποια στιγμή αναγκάστηκα να έχω και yahoo και msn....

Ακριβώς για τον ίδιο λόγο και γω. :)
Αλλά το msn νομίζω είναι καλύτερο σε λειτουργία... απλά στο yahoo έχει φάτσες οι οποίες είναι τόσο εκφραστικές και το msn δεν τις φτάνει με τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Isliel τι σε ενοχλεί στο MSN? Ο client ή το framework?

Προσωπικά το μισώ το msn. όσοι έχουν δουλέψει και τα άλλα frameworks ξερουν ότι είναι το χειρότερο. Τα έχω ξαναγράψει αλλά ένα απλό παράδειγμα. Ενώ μιλάτε στο τηλέφωνο στείλτε ένα μήνυμα μέσω msn,icq και yahoo και δείτε και μόνοι σας.Για να μην σχολιάσω το offline message. Επίσης το msn είναι και το πιο κλειστό πρωτόκολλο και το πιο προβληματικό σε υλοποίηση από άλλους vendors όπως πχ το trillian ή το miranda.

Web υλοποίησεις υπάρχουν σχεδόν για όλα και με ενοποιημένο interface γτο meebo.

Τώρα για να απαντήσω στην αρχική ερώτηση λίγη ιστοριά καθώς την έχω ζήσει την ιστορία από την αρχή.

Εν έτη 1996 μαθαίνω για το ICQ. Τρομερή ιδέα για μένα και από τις πραγματικά ριζοσπαστικές που ήρθαν μέσω από το ιντερνετ. Είχα και 5ψήφιο νούμερο που τώρα έχει πεθάνει. Με μεγάλη υπόθεση το random chat.

Όμως τότε τα pc δεν είχαν αυτή τη διάδοση. Η διάδοση τους ήταν επιτυχία της Microsoft που είχε και embeded τον msn client. Κάθε νέος χρήστης αντέδρασε στο θέμα όπως και με τον IE, δλδ ότι μου δίνεται έτοιμο καθώς κάτε τι άλλο απλά δεν το ξέρω.

Έτσι κάθε γνωστός που δεν ήξερε υπολογιστές έβαζε msn και επειδή οι μη γνώστες είναι περισσότεροι τελικά υπερίσχυσε το msn. Ειδικά όταν στον χωρό μπήκαν και οι γυναίκες εκεί υπάρχει ο νόμος των γυναικών και φυσικά όλοι θέλουν να μιλήσουν μαζί τους. Σαν να μην έφτανε αυτό η Mirablis έβαλε διαφημίσεις στο ICQ πολύ εκνευριστικές σε μια εποχή που το bandwidth δεν περίσσευε άσε που το πρόγραμμα ποια είχε τα κλασσικά προβλήματα που εμφανίζονται από το spaggeti code. Εναλλακτικοί δεν υπήρχε συνεπώς το παιχνίδι χάθηκε.

Υπήρχε και ένας άλλος λόγος πολύ σημαντικός.Όλοι οι βλάκες και άχρηστοι admin των δικτύων θεώρησαν ότι από όλα τα ports που φιλτράρονται επειδή το msn είναι εφαρμογή των windows αυτή πρέπει να την αφήνουν ανοιχτοί. Συνεπώς όλοι οι εργαζόμενοι αναγκαστηκά έπρεπε να έχουν μόνο msn καθώς τα υπόλοιπα IM ήταν κομένα.

Προσωπικά απέκτησα msn account όταν ξαφνικά συνειδητοποίησα ότι έχουν εξαφανιστεί όλοι και χρησιμοποιούν το msn. Και έτσι και εγώ αναγκάστηκα καθαρά για λόγους Βλακείας του κόσμου. Και να ήταν ο μόνος εξαναγκασμός... λόγω κοινωνικής βλακείας?

Όπως πάντα η Microsoft έπεξε καλύτερα, με μεγαλύτερες πλάτες κυρίως οικονομικές, εκμεταλευόμενες κοινωνικές περιστάσεις και φυσικά χρησιμοποιώντας στο καλύτερο το cheat που έχει με τις embeded στα windows εφαρμογές. Εδώ ήξερες δεν ήξερες το πράγμα άνοιγε μόνο του με το outlook άσε που η process δεν έκλεινε ποτέ. Μιλάμε με το ζόρι έτσι.

Isiliel όπως καταλαβαίνεις η απάντηση δια της ιστορίας είναι η άγνοια και η εξυπνάδα της MS αλλά και οι λάθος επιλογές των λοιπών Vendors. Κάπου εκει μέσα στο blender βάλε και την χαζομάρα πάτα το κουμπί για 2 λεπτά και οριστέ η απάντηση φρέσκια φρέσκια.

Όπως καταλαβαίνετε εικονιτσες και εξυπνάδες είναι client based ζητήματα και όχι framework.

Το MSN Messanger αλλά και ο live είναι άθλια προγράμματα και πολύ άσχημα με ελάχιστη παραμετροποιήση. Αν και το trillian έχει πολύ αργό load αφού φορτώσει είναι το καλύτερο για μένα κυρίως για την διαχείριση του contact list και τα metacontacts αλλά και κάτι που ανακάλυψα πρόσφατα ότι μπορείς πχ να έχεις 2 και 3 msn accounts.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top