Η κατάλληλη στιγμή για την απόκτηση παιδιών

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ναι αλλά μόνο όταν κάνεις σχέδια και ονειρεύεσαι το μέλλον ζεις
όταν θυμασαι τα παλιά βρισκεσαι σε μια νάρκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο θεος ξεκαρδίζεται;)
Γιʼ αυτό μας αγαπάει και μας βοηθάει. Του φτιάχνουμε τη διάθεση.


Λοιπόν ΚΕ. Εσύ είσαι έτοιμη να γίνεις μαμά. Εγω είμαι έτοιμη να γίνω νονά. Τι λες?:vroum:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιʼ αυτό μας αγαπάει και μας βοηθάει. Του φτιάχνουμε τη διάθεση.


Λοιπόν ΚΕ. Εσύ είσαι έτοιμη να γίνεις μαμά. Εγω είμαι έτοιμη να γίνω νονά. Τι λες?:vroum:

λολλλλλλλ
ρε σεις .... να δω τι θα κάνω με τοσους υποψηφιους νονους και νονές
ρουμάνα μου ειλικρινα με σκλαβωσες τωρα....
δυστυχως για σενα και για τον κρόνο και κάποιους άλλους που θελουν επισης, ο κουμπαρος μου (Αυτος που μας παντρεψε) δεν κάνει με τιποτα πισω... θελει το βαφτιστηρι του :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Καλά. Το πρώτο σου παιδί έχει νονό. Ευχαριστημένη είμαι και με το δεύτερο. Θα το βαφτίσω. Σύμφωνοι?:)
(και οι νονοί θεωρούνται οι δεύτεροι γονείς του παιδιού. Πρέπει να είναι έτοιμοι να βαφτίζουν παιδί. Λίγα παιδιά κάνουν παράπονα για τη νονά(νονο) τους?:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καλα... κάτσε να φτασουμε ως εκει και τα ξαναλεμε :P

ευχαριστωωωωωωωωωωωω ομωωωωωωςςςς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
καλα... κάτσε να φτασουμε ως εκει και τα ξαναλεμε :P

ευχαριστωωωωωωωωωωωω ομωωωωωωςςςς :)
παρακαλω. Να δεις που θα κανεις διδυμα.:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 61 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Το να κάνεις παιδί δεν είναι δύσκολο , το δύσκολο είναι ότι αρχίζεις και κλείνεσαι σπίτι , ξεκόβεις από την ζωή που έκανες και πρέπει να μάθεις ένα διαφορετικό ''σπορ'' την οικογενειακή ζωή. Αλλοι μπορούν εύκολα και προσαρμόζονται άλλοι πιο δύσκολα και άλλοι καθόλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οι περισσότεροι άνθρωποι μεγαλώνουν από μικροί με την ιδέα ότι κάποια στιγμή θα αποκτήσουν παιδιά. Πότε όμως έρχεται η στιγμή , όπου επιθυμεί πραγματικά κανείς κάτι τέτοιο? Σε ποια δηλαδή ηλικία, αρχίζει κανείς να σκέπτεται και να επιθυμεί ένα παιδί?

Είναι ένδειξη ωριμότητας? Ή μήπως τελειώνει ένας κύκλος της ζωής, ίσως αυτός της πρώτης νιότης, και νιώθει πλέον ο άνθρωπος την ανάγκη να δημιουργήσει κάτι καινούριο?:hmm:


Καλό το θέμα άλλα θα φανώ περίεργη, απο μικρή δεν είχα καμία διάθεση για να σκέυτομαι παιδάκια ούτε ήθελα να είμαι μάνα στην κούκλα μου, μεγάλωσα και τα μωρά ήταν ένα περίεργο στάδιο που περνάει δηλαδή το παιδί μεγαλώνει, όταν παντρέυτηκα όλοι μου έλεγαν ότι πλάκα έκανα ότι δεν μπορώ τα μωρά και μου ήπαν ότι τον πρώτο χρόνο θα κάνω ήδη παιδί, με πρήζαν 2 χρόνια άλλα παιδί δεν ήδαν οπώτε το πήραν απόφαση, θα μου πείτε γιατί τα λέω αυτά, είμαι κόντά 4 χρόνια παντρεμένη και αρχίζω σιγά σιγά να άλλαζω, σκέυτομαι ότι καλό θα ήταν ένα παιδί και απο την άλλη κάτι με σταματάει, νοιώθω περίεργα όταν είμαι σε κοινό χ΄βρο με ένα μωρό.

Πιστέυω ότι οι άνθρωποι ΠΡΕΠΕΙ να τα κάνουν όταν είναι έτοιμοι όμως δεν τα κάνουν τότε τα κάνουν όταν τους έρθει, όλοι μεγαλώνουν με ην σκέψη ενώς μωρού χωρίς να είναι άξιοι να το φροντήσουν όσο πρέπει, βλέπω γονείς να λένε ότι λατρέβουν τα παιδιά άλλα μουρμουράνε που για εκείνα χάνουν όμωρφες στιγμές, όλα σχεδών τα κορίτσια έπεζαν με μια κούκλα φροντηζοντάς την άλλα για μένα το μωρό δεν αρκεί να το θέλεις απλά άλλα να μπορείς και να το προσέξεις, δεν παίζει ρόλο το οικονομικό άλλα το ψυχικό, δεν υπάρχει στανταρ ηλικία για το μωρό, υπάρχουν όμως στάνταρ ευθύνες που είσαι υποχρεωμένος να τις εκπληρώσεις:)


Απαπαπα γλυστρίδα εφαγα;;;;:P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν υποθέσοπυμε οτι πρέπει κανείς να κάνει παιδιά όταν είναι ώριμος, τότε θα συμφωνήσω κι εγώ με τη Μάνια. Ποτε δεν θα νιώσω ώριμος για ένα παιδί.
Αλλωστε ποιος θα το φυλάει όταν εγώ θα γυρνάω εδώ κι εκεί, με τους φίλους και τις παρέες μου;
Δεν είναι για μένα αυτά......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν υποθέσοπυμε οτι πρέπει κανείς να κάνει παιδιά όταν είναι ώριμος, τότε θα συμφωνήσω κι εγώ με τη Μάνια. Ποτε δεν θα νιώσω ώριμος για ένα παιδί.
Αλλωστε ποιος θα το φυλάει όταν εγώ θα γυρνάω εδώ κι εκεί, με τους φίλους και τις παρέες μου;
Δεν είναι για μένα αυτά......:)


Πρέπει να είναι ώριμος ψυχικά όχι σωματικά, μπορεί κάποια κοπέλα 22 χρονών να είναι έτοιμη να αναλάβει τις ευθύνες της και μια 35 να είναι ανώριμη, τότε η 35χρονή ας μην κάνει παιδιά άντι να τα κάνει και να ταλεπώρει το παιδί(γνώμη μου):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
λολλλλλλλ
ρε σεις .... να δω τι θα κάνω με τοσους υποψηφιους νονους και νονές
ρουμάνα μου ειλικρινα με σκλαβωσες τωρα....
δυστυχως για σενα και για τον κρόνο και κάποιους άλλους που θελουν επισης, ο κουμπαρος μου (Αυτος που μας παντρεψε) δεν κάνει με τιποτα πισω... θελει το βαφτιστηρι του :D

Δεν καταλαβα... Εφαγα χ; Δεν θα το ανεχτω αυτο... Εγω και αυτο το παιδι θα εχουμε ιδιετερη σχεση... Νονος μου λες πως δεν θα ειμαι (και γιατι οχι; Μονο εναν θα εχει; Εγω γιατι εχω 2 νονες; η αδερφη μου γιατι εχει 2 νονες και εναν νονο; ), θειος του φυσικα δεν ειμαι, ξαδερφος επισης δεν ειμαι, ε τι σκατα θα ειμαι; Κομπαρσος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Η ΚΕ έχει δίκαιο Κρόνε. Πρέπει να διαλέγει νονούς που θα μπορούν να είναι κοντά στο μωρό. Εμείς είμαστε μακριά. Τι μπορούμε να δώσουμε στο μωρό? ένα δώρο και μια τηλεφωνική ομιλία κάθε τόσο?… Είναι αμαρτία το μωρό να ξέρει ότι έχει νονούς που δεν μπορεί να τους βλέπει όποτε τους επιθυμεί.
Άστο λοιπόν έτσι και …θα θυμόμαστε πάντα ότι εμείς «βαφτίσαμε» το μωρό πριν καν να γεννηθεί.

Ε …κουμπάρε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλε δεν το ελεγα σοβαρα... Ετσι τα λεμε αυτα, ατυπες σχεσης που θα εχω με το παιδι;) Σιγα μην καθομουνα να πληρωσω τα εξοδα της βαφτισης...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εγω πάντως το εννοούσα. Θα ήθελα να είμαι νονά του κουεδινι. …τέλος πάντων…ΚΕ… αν ήσουν στη Ρόδο δεν θα γλύτωνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και εγω θα θελα αλλα δεδομενου οτι ζω στην Ροδο και δεν την ξερω καθολου την κουε εκτος απο εδω μεσα δεν θα το σκευτομουν με τπτ στα σοβαρα να τον βαφτισω τον Ωριωνα... Θα μεινω λοιπον νονος του οπως ειμαι κουμπαρος του valder και της Βικυς, αν μου το επιτρεψει αυτο τουλαχιστων η κουε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
ΤΙ ΦΑΣΗ.?
μια συμφοιτήτρια μου , δύο χρόνια μεγαλύτερη, 22 χρονών, είναι έγκυος!😯
Και κάπως έτσι συνειδητοποίησα ότι δεν είμαι πια μικρή:/ μη μου τα πετάτε έτσι απότομα αυτά, θα πάθω κρίση ηλικίας βραδιάτικο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
ΤΙ ΦΑΣΗ.?
μια συμφοιτήτρια μου , δύο χρόνια μεγαλύτερη, 22 χρονών, είναι έγκυος!😯
Και κάπως έτσι συνειδητοποίησα ότι δεν είμαι πια μικρή:/ μη μου τα πετάτε έτσι απότομα αυτά, θα πάθω κρίση ηλικίας βραδιάτικο
Μπράβο στη συμφοιτήτρια σου. Εύγε.

Μακάρι αυτό να ήτο το παράδειγμα της σημερινής νεολαίας ( οκ αυτό ακούστηκε πολύ μπουμεροπωπωταίικο ).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Μπράβο στη συμφοιτήτρια σου. Εύγε.

Μακάρι αυτό να ήτο το παράδειγμα της σημερινής νεολαίας ( οκ αυτό ακούστηκε πολύ μπουμεροπωπωταίικο ).

Θεωρείς ότι ένα κορίτσι 22 χρονώ ειναι τοσο ώριμο για τέτοιες ευθυνες ;τι έχει ζήσει μέχρι τότε ;

Ελπίζω να μην χωρίσουν στο μέλλον.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το αγόρι τι ηλικία έχει ;;;; μπορεί να καλύψει οικονομικά το παιδί του ; έχει δουλειά ;;;

Δηλαδή εντάξει μην τα παίρνουμε όλα τόσο ελαφρά επειδή χαιδευουν τα ιδεολογικά μας προτυπα.

Επίσης καλά και τα ακάποτα... αλλά μονο οταν ειναι ΚΑΙ οι δύο έτοιμοι για κάτι τέτοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Θεωρείς ότι ένα κορίτσι 22 χρονώ ειναι τοσο ώριμο για τέτοιες ευθυνες ;τι έχει ζήσει μέχρι τότε ;
Αν σκεφτείς ότι κάποτε από τα 15 έκαναν ναι θεωρώ ότι είναι μια χαρά ηλικία.

Όσο πιο νέος ο οργανισμός τόσο πιο έτοιμος για τις γυναίκες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Αν σκεφτείς ότι κάποτε από τα 15 έκαναν ναι θεωρώ ότι είναι μια χαρά ηλικία.

Όσο πιο νέος ο οργανισμός τόσο πιο έτοιμος για τις γυναίκες.

Φίλε,,, βγες λιγο απο το μικροκοσμο σου και δεν το λέω για να σου επιτεθώ. Γενικα τα γραφεις ωραία, αλλα εδω θελεις λιγο περισσοτερη προσοχη.

Στα μαιευτηρια η ηλικια των νέων μαμάδων έχει ανέβει πάνω απο τα 30 έτη

και καλώς γίνεται.

Οι γάμοι και τα παιδιά δεν ειναι απλή υπόθεση. Εδω κάποιοι δεν μπορουν να κρατήσουν μια απλή σχέση χωρις να έχουν μπει ακόμη στα βαθειά. Και τσακωνονται και σπάζονται για μαλακίες.

Θές να μ πείς οτι θα μπορέσουν να διαχειριστουν και τις υποχρεώσεις και τις ευθύνες των παιδιών ; Καλυτερα ειτε να μη κάνουν ποτέ είτε να κάνουν σε πιο μεγάλη ηλικία που θα έχουν ωριμάσει συναισθηματικά και νοητικά. Και κυριως το πρώτο.


Μη πάρουμε κ άλλους ανθρωπους στο λαιμο μας και ειδικα παιδιά... για δικά μας λάθη , αμαρτία θα είναι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top