[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Άμα κάνει κπ ένα λάθος πρέπει να το κάνεις κι εσύ?;)
Μα για μένα δεν είναι λάθος ΑΥΤΕΣ οι καταλήψεις...

Όπως και να'χει όλες αυτές οι μορφές κινητοποιήσεων καταλήψεις/απεργίες κτλ (όταν βέβαια υπάρχουν σοβαροί λόγοι, όπως τώρα) μπορεί να είναι καταπιεστικές για αυτούς που αισθάνονται (κακώς κατά τη γνώμη μου) ότι δεν πρέπει να συμμετέχουν, η κατάσταση όμως της παιδείας για την οποία ξέρεις πολύ καλά ποιοι κυρίως ευθύνονται είναι καταπιεστική για όλους και μας αφορά όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Και πιστεύετε ότι με την κατάληψη θα λυθούν τα προβλήματα?Είναι σωστός και δημοκρατικός αυτός ο τρόπος?;)
:|

Ίσως όχι. Τον καθένα όμως τον αντιμετωπίζεις έτσι ακριβώς όπως σου φέρεται. Όσο δημοκρατικά συμπεριφέρεται η κυβέρνηση (και κάθε κυβέρνηση) με την προκλητική της αδιαφορία, άλλο τόσο δημοκρατικές είναι και οι καταλήψεις.

"Wanting people to listen, you can't just tap them on the shoulder anymore. You have to hit them with a sledgehammer, and then you'll notice you've got their strict attention."
- John Doe, Seven

Συμφωνω κ πιστεύω πως ολοι εμεις πρεπει να διεκδικουμε παντα τα δικαιωματα μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Τώρα όσον αφορά τις καταλήψεις.
Διαφωνώ κάθετα. Στην Ελλάδα πάντα και παντού ψάχνουμε αφορμές για να ξεχνάμε τις υποχρεώσεις μας και να διεκδικούμε τα δικαιώματα μας. Μέχρι πέρσι ήμουν μαθητής και πάνω κάτω ξέρω την κατάσταση στα σχολεία. Τα σχολεία τα οποία δε σεβόμαστε, τα καταστρέφουμε. Έχω δει μαθητή να πετάει καρέκλα από το παράθυρο του σχολείου... Όλοι θέλουμε καλύτερη παιδεία αλλά οι μαθητές, οι καθηγητές και οι δάσκαλοι ας κοιτάξουν πρώτα να αποβάλουν τους ολίγους (αν και για τους καθηγητές αμφιβάλλω ότι είναι πράγματοι ολίγοι) που κάνουν τη ζημιά και στη συνέχεια έχω την αίσθηση πως η ίδια η ελληνική κοινωνία θα αλλάξει.

Δυο, τρία συνδικάτα κάνουν κουμάντο (αυτοί έχουν βολευτεί μια χαρά) και όλοι πηγαίνουμε από πίσω μαθητές, φοιτητές, καθηγητές και δάσκαλοι και να χάνουμε εξάμηνα, διδακτικές ώρες, ψυχική υγεία και για ποιο λόγο; Για να περνάνε κάποιοι καλά το καλοκαίρι σε κάποιες παραλίες και το χειμώνα στα σαλέ.

Αναμφίβολα στην Ελλάδα δεν έχουμε τους μισθούς που πρέπει να έχουμε και σαφώς πρέπει να γίνουν αυξήσεις και σημαντικές μάλιστα και επίσης συμφωνώ ότι αυτό πρέπει να ξεκινήσει από τους εκπαιδευτικούς κάθε βαθμίδας αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν γίνονται όλα από τη μια μέρα στην άλλη.

Ένας από τους κύριους λόγους που δε γίνεται αυτό είναι ότι το κράτος, αν εξαιρέσει κανείς τα κονδύλια της Ευρωπαϊκής Ένωσης, δεν έχει από πουθενά αλλού έσοδα. Μόνο μέσω της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και των ιδιωτικών ερευνητικών κέντρων μπορεί να γίνει κάτι.

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές μου απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ούτε εγώ δε δικαιολογώ τις απατεωνιές απλώς περιγράφω την κατάσταση που επικρατεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Αν και εχω τελειώσει το σχολείο και το Πανεπιστήμιο, είμαι ΚΑΤΑ. Και αυτό όχι για κάποιον άλλο λόγο εκτός του ότι δεν πρόκειται βρε παιδιά να γίνει τίποτα και αυτοί που θα την πληρώσουν είναι οι μαθητές που και χρόνο θα χάσουν, και πίσω στα μαθήματά τους θα πάνε, και έτσι όπως πάνε τα πράγματα αν δε κάνουν μάθημα μέχρι Ιούλιο για να δώσουν και κάποιοι εξετάσεις, μπορεί να χαθεί και η χρονιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μας κάνει μία σούμα, του τι θέλουν όλοι τους, απεργοί και καταληψίες, παρακαλώ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μας κάνει μία σούμα, του τι θέλουν όλοι τους, απεργοί και καταληψίες, παρακαλώ;;
Όντως, είμαι τελείως εκτός αυτή την εποχή. Μπορεί να μας πει κάποιος απο τους άμεσα ενδιαφερόμενους, συνοπτικά τα αιτήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
www.mathites.gr

οτι θελετε να μαθετε θα το μαθετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν ας αρχίσω να σχολιάζω σύμφωνα με τις δικές μου απόψεις:
Λέμε όχι
1. στη βάση του 10 γιατί θέλουν να μας πετάξουν έξω από τα σχολεία και τα AEI-TΕΙ.
Για εμένα, είναι αδιανόητο να βγάζει κάποιος κάτω απο 10 και να θεωρεί ότι έχει τις γνώσεις για να συνεχίσει στην Ανώτατη εκπαίδευση. Στην τελική, πως καταφέρνει κάποιος να βγάζει κάτω απο 10; Δεν διάβασε ή δεν του τα δίδαξαν καλά; Και στις 2 περιπτώσεις οι μόνοι υπαίτιοι είναι αυτοί που τώρα κάνουν κατάληψη και απεργούν. Εφόσον το μεγαλύτερο ποσοστό των μαθητών βγάζει παραπάνω απο 10, τότε δεν μπορεί να φταίει το σύστημα, τουλάχιστον όχι σε τέτοιο βαθμό. Επίσης, όπως και να το κάνουμε, ΔΕΝ είναι όλοι άξιοι να συνεχίσουν στην ανώτατη εκπαίδευση και κάπως πρέπει να γίνει αυτός ο διαχωρισμός.
ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ
Δημόσιο και Δωρεάν σχολείο, χωρίς φροντιστήρια.
Ένα σχολείο κοινό για όλους τους μαθητές μέχρι τα 18
.
Δωρεάν σπουδές για τους φοιτητές.

Δεν είναι δωρεάν το σχολείο; Τα μόνα που αγοράζεις είναι γόμες μολύβια και τσάντα. Τα φροντιστήρια γιατί τα κάνετε; Δεν σας αρκεί το μάθημα στο σχολείο; Ποιοί φταίνε γιαυτό;
Το λύκειο δεν είναι για να σου μάθει μόνο τα βασικά. Γιαυτό φρόντισαν το δημοτικό και το γυμνάσιο. Λογικό είναι ότι πρέπει να εξειδικευτείς και κάποτε και τα φοιτητικά τα χρόνια δεν φτάνουν, οπότε καλό είναι να ξεκινάς από το λύκειο. Γιαυτό υπάρχουν οι κατευθύνσεις.
Δεν είναι δωρεάν ούτε οι σπουδές σου; Εγώ δεν έχω πληρώσει υποχρεωτικά τίποτα στη σχολή μου. Μόνο φωτοτυπίες σημειώσεων γιατί ΕΓΩ δεν πήγαινα σε κάποια μαθήματα για να κρατήσω δικές μου. Τα βιβλία ήταν όλα δωρεάν.

Δεν λέω ότι το σύστημα είναι τέλειο, αλλά δεν ακούω και κάποιον να πει ένα ολοκληρωμένο σχέδιο. Το να ζητάς συνεχώς χωρίς να βλέπεις ρεαλιστικά τα πράγματα είναι ανώφελο. Ελπίζω μόνο να μην πέσετε να με φάτε για τις απόψεις μου. Peaceeee :giveup::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλά, αυτό με τη βάση είναι γελοίο. Τίποτα άλλο; Να περνάμε με άσσο;
Ο φάκελος του μαθητή τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ

Για μα ακόμη φορά μομπώδης λέξεις και πολλά μπλα μπλα χωρίς ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μας κάνει μία σούμα, του τι θέλουν όλοι τους, απεργοί και καταληψίες, παρακαλώ;;
λεφτα, τι αλλο?
  1. Στις πολλαπλές πανελλαδικές εξετάσεις από τη γ' γυμνασίου, αλλά και στη βάση του 10 γιατί θέλουν να μας πετάξουν έξω από τα σχολεία και τα AEI-TΕΙ.
  2. Στο διαχωρισμό σε σχολεία ελίτ και σε σχολεία ερείπια που θα φτιάξει η αποκέντρωση και η αξιολόγηση .
  3. Λέμε όχι στα σχολεία που θα λειτουργούν ως επιχείρηση. Θα βγαίνουν στη ζητιανιά για λεφτά, οι γονείς μας θα πληρώνουν οι εκπαιδευτικοί θα είναι managers και η Coca-cola και τα MacDonalds θα μας «μαθαίνουν γράμματα».
  4. Στο φάκελο που θέλει να μας κατατάξει σε ανυπάκουους και υποτακτικούς, για να μας ελέγχουν και να μας κατευθύνουν, για να ξέρουν οι εργοδότες αύριο με ποιον έχουν να κάνουν.
what a load of BOLLOCKS!

1) καλα αυτο με τη βαση του 10 ειναι ανυπερβλητο. Να θες πανεπηστιμιο οταν βγαζεις κατω απο 10. βασικα αυτο ειναι προβλημα σε ολες τις χωρες με σταθερες θεσεις εισακτεων. Τα αμερικανικα πανεπηστιμια παιρνουν μονο οσους θελουν τα ιδια, οχι οσα οριζει η κυβερνηση (= παιρνει ψηφοφορους)

2) τα χρηματα που παιρνει η παιδια ειναι οντως ελαχιστα. Απο την αλλη τα σχολεια στο εξωτερικο ειναι σχεδον εξ ολοκληρου ιδιοτικα με δικο τους προυπολογισμο και διευθυντες ΥΠΟΛΟΓΟΥΣ για την οικονομικη πορεια του σχολειου. Δεν καθονται και περιμενουν να ερθουν λεφτα απο το μπαμπα προθυπουργο, αν απο καποιο σχολειο φευγουν μαθητες χεζονται επανω τους γιατι η κυβερνιση θα τους "στειλει". Αλλα ξεχασα εδω ειμαστε μονιμαδες στο δημαοσιο, και θεος φυλαξη μην πει καμια κυβερνιση οτι φευγει η μονιμοτητα, θα πεσουν να τη φανε. Ε ναι λογικο βολευει να παιρνεις 1000 το μηνα για μηδεν ωρες δουλειας και να μην μπορουν να σε απολυσουν.

3) μη χεσω, ΜΗ ΧΕΣΩ. Φυσικα και να σε πληρωνει η κοκα κολα γιατι [...] εσυ σε 10 χρονια εκει θα δουλευεις. Ανοητο [...]

4) ναι σωστα να μην ξερουν οι εργοδοτες αν εσυ ειναι ηληθιος και εβγαλες το σχολειο με τα χιλια ζωρια. ΝΑ σε παρει στη δουλεια και ενα μηνα μετα να σε απολυσει. Αλλα ξεχασα το δημοσιο δεν μπορει να σε απολυσει. Ποια ηταν η τελευταια φορα που το δημοσιο εκανε καλα τη δουλεια του? Αναρωτιεμαι ποιος φταιει για αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
μη χεσω, ΜΗ ΧΕΣΩ.

Sorry αλλά το παράχ***ς με το προηγούμενο ποστ.

Σεβαστή η άποψη του καθένα αλλά όχι κατ’ αυτόν τον τρόπο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Οκ η κατάληψη είναι ένα μέσο πίεσης που μάλιστα κάποιες φορές έχει αποτελέματα. Μπορούν όμως οι καταληψίες να προστατεύσουν το χώρο που καταλαμβάνουν, αλλά και τους εαυτούς τους τους ίδιους;

Και για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος, πριν λίγο άκουσα στο ράδιο ότι μια κοπέλα 16 χρονών, ενώ συμμετείχε σε κατάληψη, έπεσε θύμα βιασμού!!! Αν αληθεύει αυτό τότε είναι πάρα μα πάρα

Η κατάληψη ενός σχολείου είναι κάτι το πολύ σοβαρό και θα πρέπει οι καταληψίες να αναλαμβάνουν με πολύ σοβαρότητα την ευθύνη των πράξεών τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως αίσχος αυτό με την Επέτειο της 28ης... Χάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πριν λίγο άκουσα στο ράδιο ότι μια κοπέλα 16 χρονών, ενώ συμμετείχε σε κατάληψη, έπεσε θύμα βιασμού!!!


εγώ πάλι πιστεύω ότι αυτό είναι μια προβοκάτσια για να μην αφήνουν μετά οι γονείς τα παιδιά τους να πάνε στην κατάληψη :P
Χωρίς παιδιά στην κατάληψη... αυτή δεν μπορεί να υφίσταται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όχι ότι όλοι όσοι έχουμε συμμετάσχει σε καταλήψεις δεν ξέρουμε ότι κάποιοι επωφελούνται (ή περιμένουν πως και πως) να κοιμηθούν μακρυά απο το σπίτι τους για να βγάλουν τα μάτια τους.
Βέβαια αυτό είναι μια άλλη παράμετρος της κατάληψης, η οποία ωστόσο δεν νομίζω να υποβιβάζει την ουσία των καταλήψεων.Εξάλλου στην ηλικία των 14-15-16-17 μια νύχτα μακρυά απο τους γονείς ακόμη και αν παίζεις χαρτιά όλο το βράδυ είναι το καλύτερο δώρο:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Στο δικό μου σχολείο δεν συνέβαινε αυτό τις μέρες που είχαμε κατάληψη.Εξάλλου για αυτό το λόγο εμείς δεν συνεχίσαμε γιατί τα παιδιά δεν θέλανε να μενουν εκεί το βράδυ..Την πρώτη μερα είχαν κατσει μονο κάτι παιδία απο τη τρίτη λυκείου και τη δευτερη μόνο 2-3 ατομα και έτσι σιγά σιγά ήταν τόσα λίγα και το διαλύσαμε...:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Μωρέ ωραία τα αιτήματα και όλοι δίκιο έχουν αλλά μη λουφάρουμε κι όλας... Αν θέλουν να διαμαρτυρηθούν ας κάνουν το μάθημά τους μέχρι τις 12 και μετά ας μπλοκάρουν δρόμους, υπουργεία και ό,τι άλλο "πονάει" αυτούς που δεν ακούν, όχι αυτούς που δε φταίνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
και μετά ας μπλοκάρουν δρόμους, υπουργεία και ό,τι άλλο "πονάει" αυτούς που δεν ακούν, όχι αυτούς που δε φταίνε...

Γιατί καλέ να μπλοκαρουν τους δρόμους;
Αυτοί οι έρμοι οι δρόμοι καθε λίγο και λιγάκι κλειστοί είναι,μια οι μαθητές,μια οι συνταξιούχοι,μια οι οικοδόμοι, μην θυμηθω και τους αγρότες που κάθε τρεις και λίγο κλείνουν την εθνική λες και τους ανήκει.
Σαφώς και είναι δικαίωμα όλων και η απεργία και η διαμαρτυρία, όμως δεν έχουν το δικαίωμα να μπλοκάρουν κι οσους προσπαθούν να εργαστούν.
Άντε τώρα μην θυμηθώ και τους κτηνοτρόφους που ρίχνανε τα γάλατα μπροστά στο υπουργείο ή τους αγρότες που πετάγαν τα προιόντα σε ένδειξη διαμαρτυρίας και γίνω έξαλλη.Θες να κάνεις μπουκοτάζ και να μην διαθέσεις το προιόν στην αγορά, μαζί σου, μην το πετάς όμως,τόσος κόσμος πεινάει, δώρισε το σε φιλανθρωπικές οργανώσεις σε ορφανοτροφεία και μπουκοτάζ θα κάνεις και διπλό καλό.Ουφ τα πα και ησύχασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top