Από ιδιωτικό σε δημόσιο

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μέσα στην επόμενη εβδομάδα πρέπει να αποφασίσω αν θέλω ή όχι να φύγω από το ιδιωτικό.
Έχω ήδη κάνει pros-cons list.:lol::thanks:
Αυτό που ήθελα να μάθω είναι ποιες είναι πια οι τόσο χαοτικές διαφορές για τις οποίες ακούω.
Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία επί του θέματος θα με ενδιέφερε επίσης.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Μπορείς να μας πεις τα αρνητικά τα οποία βρίσκεις σε ένα ιδιωτικό,για να σου πούμε αν αξίζει ή όχι να κάνεις την αλλαγή αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Το μόνο θετικό στο δημόσιο είναι ότι είναι φαινομενικά τζάμπα. Πάντως δεν θα σε συμβούλευα να κάνεις την αλλαγή στο λύκειο, αν ήθελες να την κάνεις ας την έκανες στο γυμνάσιο, πιστεύω ότι όσο να ναι τα ιδιωτικά έχουν καλύτερη προετοιμασία των μαθητών και ούτως ή άλλως 2 χρόνια μόνο έμειναν, θα σε συμβούλευα να φύγεις από το ιδιωτικό σε περίπτωση που υπάρχει οικονομικό θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν σκοπεύεις πάντως να λιώσεις στα φροντιστήρια στην Γ λυκείου και να αγνοείς το σχολείο, όπως κάνουν οι περισσότεροι, δεν έχει και πολύ νόημα να πληρώνεις και τα δυο.
Όπως είπε και ο Valandil, πες μας τι pros-cons έχεις βρει :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν σκοπεύεις πάντως να λιώσεις στα φροντιστήρια στην Γ λυκείου και να αγνοείς το σχολείο, όπως κάνουν οι περισσότεροι, δεν έχει και πολύ νόημα να πληρώνεις και τα δυο.
Όπως είπε και ο Valandil, πες μας τι pros-cons έχεις βρει :) .

Κι όμως, πολλοί το κάνουν. Κι έχω και γνωστους που αγγίζουν τα όρια της υπερβολής. Αν και ούτως ή άλλως φροντιστήρια-ιδιωτικό μαζί είναι κάπως τραβηγμένο. Πληρώνει μια φίλη 1000 ευρώ το μήνα στο σχολείο και κάνει σε 4 μαθήματα ιδιαίτερα, κάπου 8 ωρες συνολο την εβδομάδα. Αποτέλεσμα να πληρώνει άλλα 1000 περίπου στα μαθήματα. Εντάξει, ο πατέρας της είναι διευθντής σε γνωστή εταιρεία αυτοκινήτων βέβαια, αλλά και πάλι 2 χιλιάδες ευρω το μήνα για παιδί Β' Λυκείου είναι υπερβολή. Αξίζει, τελικά, να πληρώσει 20 χιλιάδες ευρω για να βγάλει τη Β' Λυκείου με ένα καλό βαθμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZASKAR

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να μην κάνεις αυτή την αλλαγή έχω προσωπική εμπειρία...
και δεν ήταν η πιο ευχάριστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Κι όμως, πολλοί το κάνουν. Κι έχω και γνωστους που αγγίζουν τα όρια της υπερβολής. Αν και ούτως ή άλλως φροντιστήρια-ιδιωτικό μαζί είναι κάπως τραβηγμένο. Πληρώνει μια φίλη 1000 ευρώ το μήνα στο σχολείο και κάνει σε 4 μαθήματα ιδιαίτερα, κάπου 8 ωρες συνολο την εβδομάδα. Αποτέλεσμα να πληρώνει άλλα 1000 περίπου στα μαθήματα. Εντάξει, ο πατέρας της είναι διευθντής σε γνωστή εταιρεία αυτοκινήτων βέβαια, αλλά και πάλι 2 χιλιάδες ευρω το μήνα για παιδί Β' Λυκείου είναι υπερβολή. Αξίζει, τελικά, να πληρώσει 20 χιλιάδες ευρω για να βγάλει τη Β' Λυκείου με ένα καλό βαθμό;

Όχι βέβαια!

Συμφωνώ με Ανάρκι και Μιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να μην κάνεις αυτή την αλλαγή έχω προσωπική εμπειρία...
και δεν ήταν η πιο ευχάριστη.
δεν θα ειχες φιλους φανταζομαι...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ναι,σκοπεύω να λιώσω στο φροντιστήριο.:PΓια την ακρίβεια φροντιστήριο πάω τώρα δύο σχολικές χρονιές-περισσότερο γιατί το έφεραν έτσι οι συγκυρίες.
Βασικά ας προβώ σε μερικές λεπτομέρειες...
Το σχολείο μου-του οποίου το όνομα προτιμώ να μην αναφέρω:)-,είναι μια κλειστή κοινωνία.Λόγω της αυστηρότητας και της υπερβολής έχει αρχίσει να "ερημώνει",αφού πολλοί μαθητές φεύγουν και το σχολείο δε λέει να εξελιχθεί.Παλιότερα θα έλεγα ότι μου τη σπάνε κάποιοι καθηγητές και η διευθύντρια αλλά έπειτα από πολλούς καυγάδες μαζί της πέρσυ-γιατί φέτος δεν ασχολούμαι με μ@λ@κίες:P-ναι,πλέον επειδή έχω να μάθει να γράφω αυτούς που με ενοχλούν δε μπορώ να πω ότι με επηρέασε κανένας σε κανένα τομέα.Ένα άλλο γεγονός που με κάνει να θέλω να φύγω είναι ότι τα 3-4 παιδιά που αγαπάω κ είναι ο σημαντικότερος λόγος που με κρατάει εκεί,του χρόνου παίζει να φύγουν.Ως προς τον οικονομικό τομέα,οι γονείς μου επιμένουν να μείνω,αλλά δίχως να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα αισθάνομαι ότι δε θέλω να τους επιβαρύνω.Και φροντ και ιδιωτικό και ιδιαίτερα και παίζει να μπει κ ο αδερφός μου επαρχία και γεια σας.Δε θέλω να κάνω την κατάσταση δύσκολη..:)
Από την άλλη πλευρά,του χρόνου θα έχουμε κατά πάσα πιθανότητα μια πολύ καλή φιλόλογο και θα με ενδιέφερε πολύ να παρακολουθήσω το μάθημά της,κανείς από τα παιδιά δεν είναι στάνταρ ακόμα ότι θα φύγει,είναι μεγάλη η τάξη για να αλλάξω σχολείο-όντως είναι μόνο 2 χρόνια ακόμα και επίσης στα θετικά είμαι πολύ..τουβλέξ και αν πάω σε δημόσιο και κάτσει αυστηρός καθηγητής θα πρέπει να το ρίξω στο διάβασμα για να πάρω ένα 11...


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
ήμουν σε ιδιωτικό σε όλο το δημοτικό το σχολείο ήταν λίγο χάλια αλλά θα σε φάει μοναξιά γιατί εγώ π.χ. στην έκτη ήμασταν 4 παιδιά και όλοι εκτός απο εμένα που μένω Κόρινθο μενανε Λουτράκι τί παρέες να είχα εγώ ενώ στο δημόσιο σκληραγωγείσαι και αλλάζεις και συμπεριφορά και είσαι με 20 παιδιά στην τάξη που όλα μλενουν στο ίδιο τετράγωνο με εσένα αλλά από μορφωτικό επίπεδο προσωπικά λόγω σχολείου δεν κατάλαβα διαφορά. Πάντως έχω γίνει καλύτερος μαθητής και περισσότερο αλητάκι:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ναι,όμως είναι άλλο το δημοτικό...Μεγαλύτερη φρίκη πιστεύω ότι θα έτρωγε ένας που άλλαξε στο λύκειο κ πήγε σε δημόσιο παρά στο δημοτικό.

Υ.Γ.:Στο Λουτράκι πάω κάθε καλοκαίρι από τότε που γεννήθηκα.Λες να σ έχω πετύχει πουθενά;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top