Φόνος ή αυτοκτονία;

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ο κουρέας ξυρίζει αυτούς που δεν ξυρίζονται μόνοι τους. Αν ξυρίζεται μόνος του ανήκει σε αυτούς που ξυρίζουν τον εαυτό τους (κι επομένως δεν ξυρίζει ο κουρέας), άρα δεν μπορεί να ξυρίζεται μόνος του. Αν δεν ξυρίζεται μόνος του, τότε ανήκει σε αυτούς που ξυρίζει ο κουρέας, και άρα ξυρίζεται μόνος του.

Στο φιλοσοφικό κομμάτι του ζητήματος, μια λύση που υπάρχει είναι ότι ο κουρέας αποτελεί το δεύτερο κομμάτι μιας συνεπαγωγής, το πρώτο μέλος της οποίας είναι η πρόταση "ο κουρέας υπάρχει". Επομένως ο ανωτέρω προβληματικός ορισμός του κουρέα αντικαθίσταται από τον "αν ο κουρέας υπάρχει, τότε ξυρίζει τους κατοίκους του χωρίου που δεν ξυρίζονται μόνοι τους". Συνεπώς από την αντιφατικότητα του συμπεράσματος μπορούμε εύκολα να αποφανθούμε την ανυπαρξία του προβληματικού κουρέα.

Για αυτά που αναφέρεις στο δικό σου ερώτημα, λέω να το σκεφτώ και να απαντήσω αφού πρώτα κοιμηθώ λιγάκι γιατί κοντεύω να καταντήσω ζόμπι από την αϋπνία.:P

Τι πίνετε καλέ; :P Έλεος! :P

Στο πρώτο ερώτημα .. φόνος είναι. Αφόσον (προσοχή στο αφόσον) διαχωρίστηκαν οι εγκέφαλοι, μιλάμε για δύο διαφορετικά άτομα, άρα είναι αδύνατο ο Β να ..αυτοκτονηθεί από τον Α! (Και πιστέψτε με, νομικά φόνος είναι).

Πάντως έχει πλάκα.. έλεγα πως στην Νομική ασχολούνται με θεωρητικούς προβληματισμούς που δεν έχουν καμία ουσία, αλλά είχα ξεχάσει την Φιλοσοφία! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θα ήθελα να ξέρω πιο κομάτι του εγκεφάλου πήρε ποιός και με ποιο χέρι σκότωσε ο Αλεκος τον Βασιλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σωστός! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ας πούμε ότι πήρε το δεξί κομμάτι του εγκεφάλου και σκότωσε με το αριστερό χέρι τον Βασίλη (έτσι ώστε να υπάρχει έλεγχος/σύνδεση ημισφαιρίου και χεριού).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Φαίνεται λοιπόν ότι η πράξη είναι καθαρά ευθύνη του μισού εγκεφάλου του Βασίλη. Άρα έχουμε ξεκάθαρα περίπτωση δολοφονίας του μισού εγκεφάλου του Βασίλη, προς το άλλο μισό ή τον ίδιο το Βασίλη (για λόγους εκδίκησης πχ). Αν δεχτούμε ότι, όπως λένε οι επιστήμονες, τα 2 μισά δρουν ανεξάρτητα το ένα απο το άλλο, τότε αποκλείουμε την περίπτωση αυτοκτονίας. Σίγουρα όμως δεν ευθύνεται ο καημένος ο Αντώνης, ο οποίος απαλάσσεται λόγω βλακείας (καθόλου μυαλό ο τύπος!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αν δεχτούμε ότι, όπως λένε οι επιστήμονες, τα 2 μισά δρουν ανεξάρτητα το ένα απο το άλλο, τότε αποκλείουμε την περίπτωση αυτοκτονίας.
Μα...αυτό δεν ισχύει! Τα δύο ημισφαίρια έχουν πολλές κοινές λειτουργίες αλλά και πολλές διαφορετικές και γι'αυτό πρέπει να συνεργάζονται. Δεν είναι σαν δύο ξεχωριστές οντότητες (κ μάλιστα προσωπικότητες) που συνεργάζονται. Δεν δρουν το ένα ανεξάρτητα από το άλλο. Γι'αυτό το λόγο π.χ. έχουν σοβαρά προβλήματα άτομα που έχουν υποστεί λοβεκτομή.

Εξάλλου, ξέρουμε που εδράζεται η προσωπικότητα; Από όσο ξέρω εγώ δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σημείο του εγκεφάλου το οποίο είναι υπεύθυνο για την προσωπικότητα ως σύνολο. Αντίθετα αυτή είναι αποτέλεσμα συνεργασίας όλων των τμημάτων του εγκεφάλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Άρα είναι όλο το πρόβλημα λάθος! :P
Το ξέρω ότι κινούμαστε σε υποθετικές καταστάσεις, αλλά τότε πρέπει να συνεχίσουμε με τις ίδιες υποθέσεις, ότι τα 2 μισά μπορούν να λειτουργήσουν σαν ολόκληρα. Εφόσον λοιπόν, απο τη στιγμή που μπήκαν σε 2 διαφορετικά σώματα, τότε τα σώματα αυτά λειτουργούν ανεξάρτητα (με εντολές των μισών του εγκεφάλου), τότε μιλάμε για φόνο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Απλά το ουσιαστικό ερώτημα είναι εάν η ψυχή ισούται με τον εγκέφαλο και μόνο.
Αν το καλοσκεφτείς, αν καταστρέψουμε κάποιους συγκεκριμένους νευρώνες στον εγκέφαλο τότε το άτομο παθαίνει αμνησία. Αν καταστρέψουμε περισσότερους νευρώνες τότε μπορεί να μείνει και φυτό. Οπότε αν σε μια υποθετική κατάσταση ένας χάσει όλο τον εγκέφαλό του, τότε χάνει και την προσωπικότητά του. Νομίζω πως όταν ξυπνήσει με τον εγκέφαλο άλλου απλά δεν θα έχει την αυτογνωσία, τις μνήμες κτλ. Άρα ο Α. θα έχει πεθάνει.

Οπότε νομίζω πως μιλάμε για αυτοκτονική τάση (αν κ δεν είναι καθαρή αυτοκτονία γιατί αλλιώς θα έρεπε να πεθάνουν κ οι δυο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για να ισχύει αυτό που λες Μοναχέ, θα έπρεπε να ξέρουμε επακριβώς τι παίζει με το θέμα "ψυχή"....
Απ τη στιγμή που [θεωρητικά πάντα] δεν γνωρίζουμε τι γνωρίζει πραγματικά και τι όχι η ψυχή, δεν μπορούμε να φτάσουμε σε συμπεράσματα....

Παράδειγμα
Για εμένα και βάση της φιλοσοφίας της ζωής μου, ο καθένας μας ότι βιώνει, είναι μια κατάσταση που η ψυχή του έχει προσυμφωνήσει να βιώσει σαν εμπειρία.
[Για να πιστεύω κάτι τέτοιο, συνεπάγεται δε, ότι πιστεύω και στην μετεμψυχωση]

Σε μπέρδεψα αρκετά ή όχι ακόμα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το ξέρω ότι γενικά για να απαντήσει κανείς στο πρόβλημα αυτό πρέπει να ξέρει αν υπάρχει ή όχι ψυχή, καθώς και πως λειτουργεί. Εγώ απλά ανέφερα δεδομένα που ξέρω ότι ισχύουν (αυτά για τις γνωστικές διεργασίες του εγκεφάλου κ την καταστροφή του) και τα οποία με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι ανεξάρτητα από το αν υπάρχει ψυχή ή όχι μάλλον δεν μπορεί να υφίσταται σε ένα άτομο που δεν έχει εγκέφαλο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ωραία, ας το πάρουμε αλλιώς πάλι. Εγώ θεωρώ ότι η ψυχή είναι το σύνολο της ενέργειας (γνωστής μορφής και άγνωστης) που βρίσκεται σε ένα σώμα. Σώμα δεν είναι μόνο ο εγκέφαλος, άρα ο Αντώνης έχει ακόμα ένα μεγάλο μέρος της ψυχής του, εκτός αν αυτή χάθηκε κατα την μεταμόσχευση και έχει αντικατασταθεί με άλλη ενέργεια (άρα νέα ψυχή). Η προσωπικότητα θεωρώ ότι διαμορφώνεται απο τις αναμνήσεις (ή αλλιώς αποθηκευμένες εμπειρίες) του κάθε ατόμου.'Αρα αυτή κτίζεται όσο το άτομο μεγαλώνει και έχει περισσότερες εμπειρίες. Απ'όσο ξέρω (ταινία "Φαινόμενο της πεταλούδας", αλλά και απο ντοκυμαντέρ), οι αναμνήσεις χωρίζονται σε πρόσφατες και χρόνιες. Οι χρόνιες που είναι και υπεύθυνες για τη διαμόρφωση χαρακτήρα (για μένα πάντα) αποθηκέυονται σε μορφή νέων στρωμάτων κυττάρων (καποιου είδους), περιφερειακά του εγκεφάλου (σε μορφή φλοιών [όποιος έχει δει την ταινία που είπα καταλαβαίνει πιο εύκολα]). Άρα κατά την διαμοίραση του εγκεφάλου (το οποίο είπαμε έιναι τελείως θεωρητικό, γιατί πρακτικά δεν γίνεται), μοιράστηκαν ουσιαστικά και οι αναμνήσεις του Βασίλη. Έτσι και οι 2 πλέον έχουν 2 διαφορετικές προσωπικότητες και αλλοιωμένες ψυχές. Οπότε και πάλι είναι δολοφονία, της νέας οντότητας με όνομα Αντώνης, προς την νέα οντότητα με όνομα Βασίλης. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top