Σχετικά με τα κινούμενα σχέδια!

Πώς σας αρέσουν τα κινούμενα σχέδια;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 76)
  • Ζωγραφιστά

    Ψήφοι: 39 51.3%
  • CGI (ψηφιακά)

    Ψήφοι: 9 11.8%
  • Δεν έχω πρόβλημα

    Ψήφοι: 28 36.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
καλά,αυτό είναι κατά μακράν το καλύτερο θέμα!!!χιχιχι!!!:clapup::D:clapping::jumpy::thumbsup:λοιπόν,έχουμε και λέμε:το πιο αγαπημένο μου απ'όλα ήταν "του κουτιού τα παραμύθια"!!επίσης,τον Κατσουλίνο,"κάπου,κάπως,κάποτε" και μετά όλα τα κλασσικά..:"κάντυ-κάντυ",στρουμφάκια,φωτεινούληδες,βαβουροπατάτες,μικρό μου πόνυ,θάντερκατς,droopy,x-man,looneytoons,τρανσφόρμερς,ένα μ'ένα κοάλα που είχε και μια ροζ φίλη-δεν θυμάμαι πώς το έλεγαν-,κλπ,κλπ...θέλετε κι άλλα....???:P:teasing::yahoo::panwkatw::alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Με αφρομή το
Παρελθόν αποτελούν από την περασμένη εβδομάδα τα «χειροποίητα» κινούμενα σχέδια της Walt Disney, καθώς η εταιρεία απέλυσε τους τελευταίους 650 εργαζόμενους, που σχεδίαζαν με το χέρι.

Τα τελευταία χρόνια, με την εισβολή των ηλεκτρονικών υπολογιστών στην τέχνη των κινουμένων σχεδίων, οι σχεδιαστές τής Disney είχαν μειωθεί κατά τα δύο τρίτα.

Οι παραδοσιακοί σχεδιαστές, ωστόσο, δεν πτοήθηκαν. Σύμφωνα με τα Νέα, πολλοί από όσους που εργάστηκαν στις ταινίες Η πεντάμορφη και το τέρας και ο Βασιλιάς των λιονταριών έφτιαξαν μία νέα εταιρεία -τη Miracle Studios- η οποία ασχολείται αποκλειστικά με τα ζωγραφισμένα στο χέρι καρτούν και ήδη ετοιμάζει την πρώτη ταινία της με τίτλο Miracle Mouse.

«Προσπαθούμε να διασώσουμε μία πολύχρονη παράδοση της αμερικανικής κουλτούρας, γιατί αλλιώς η τέχνη μας θα χαθεί για πάντα και θα την καταπιεί η τεχνολογία» δηλώνει o επί 28 χρόνια σχεδιαστής της Disney, Τιμ O' Ντόνελ.

«O Γουόλτ (Ντίσνεϊ) ήταν πάντα υπέρ της καινοτομίας, αλλά λάτρευε το κινούμενο σχέδιο στο χέρι» εξηγεί ο ιδρυτής τής νέας εταιρείας Τομ Ιγκνάιτ, αντικρούοντας όσους υποστηρίζουν ότι τα κομπιούτερ ζωγραφίζουν καλύτερα.

«Δεν είναι θέμα καλύτερου ή χειρότερου σχεδίου. Όσα ζωγραφίζονται στο χέρι όμως είναι πιο ανθρώπινα, πιο ζεστά και πιο καλλιτεχνικά. Το ανθρώπινο άγγιγμα είναι εμφανές» λέει.

Από την πλευρά του, ο διάσημος Ιάπωνας σκηνοθέτης ταινιών κινουμένων σχεδίων Χαγιάο Μιγιαζάκι, ο οποίος κέρδισε το 2003 το Όσκαρ καλύτερης ταινίας για το Ταξίδι στη χώρα των θαυμάτων, επικρίνει το Χόλιγουντ για την εγκατάλειψη της παραδοσιακής μεθόδου και κατηγορεί τα στούντιο ότι παρασύρονται από τα βίντεο γκέιμ και την επιτυχία ταινιών όπως το Σρεκ.
Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Προσωπικά τα λατρέυω. Κάποτε μάρεσαν και πολύ τα manga αλλά μου την έχουν σπάσει λίγο!
Με μαγεύει η πολυχρωμία και η συνήθης παιδικότητα τους!
Αγαπημένη ταινεία κωμική σίγουρα το Shrek
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λατρεύω τα κινούμενα σχέδια!
Δε μπορώ να πω ότι ξεχωρίζω τα ψηφιακά απ τα ζωγραφιστά....
Το καθένα είναι έχει τη δική του αξία και τέχνη....
Είναι κρίμα που απολύθηκαν τόσοι εργαζόμενοι για χάρη της τεχνολογίας και θα συμφωνήσω με τον Ιάπωνα Μιγιαζάκι...

Φυσικά και δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσουν στυλ Thundercats ή όπως αλλιώς λέγονται :P γιατί μεγάλωσα με τον πλούτο και τον ντόναλντ και τον μπαγκς κι όλους τους άλλους και απ τις δύο εταιρίες....

Σαν ενήλικας κυνηγάω και βλέπω τις ταινίες μεγάλου μήκους κινουμένων σχεδίων....
Αγαπημένες εκτός απ το shrek που αναφέρθηκε, το ICE AGE όπου το θεωρώ και κορυφή καθώς επίσής και το Finding Nemo :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ΚΟΥΕ το shrek μάρεσε πάρα πολύ γιατί συνδύασε τέλεια μια ταινεία για μικρούς και μεγάλους!
Τα μικρά είδαν ένα ωραίο παραμύθι και οι μεγάλοι είδαν και μια πιο κριτική σκοπιά στα παραμύθια με τα οποία έχουμε μεγαλώσει!
Το Ice Αge όλα τα λεφτά ήταν ο σκίουρος!

Είδες κανείς τo Hoodwinked?? Βασίζεται στο παραμύθι της κοκκινοσκουφίτσας. Αν εξεραίσει το ψηφιακό σχέδιο είχε τρελό γέλιο! Αλλά δεν ξέρω αν έχει έρθει ακόμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Και μόνο που διάβασα τον τίτλο αυτού του thread,λύσσαξα..!!χεχεε..!!!:redface: :clapup: Εγώ,αν και σπουδάζω 3d animation,είμαι σίγουρα πολύ περισσότερο υπέρ του να ζωγραφίζονται τα κινούμενα σχέδια στο χέρι και να μην είναι ψηφιακά,γιατί συμφωνώ απόλυτα,ότι όταν είναι ζωγραφισμένα στο χέρι,αποδίδουν κάτι τελείως διαφορετικό,είναι πιο οικεία και έχουν άλλη ζεστασιά.. :clapping: :baby: απ'τις πολύ αγαπημένες μου ταινίες κινουμένων σχεδίων,είναι το "Shrek"1+2,"Finding Nemo" και το "Ice age"1+2..απίστευτο γέλιοoo!!! :D ειδικά στο Ice Age2,τα παλικάρια είχαν κάνει απίστευτη δουλειά με τα 3d..!!:worship:
σαν τα κλασσικά κινούμενα σχέδια όμως.που ήταν ζωγραφισμένα στο χέρι,τίποτα...
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Καλά το Hoodwinked δεν το ξέρετε?
Προτείνω μόλις βγεί να οργανώσουμε προβολή!! Θα σας έλεγα σπίτι μου (που το έχω):whistle: αλλά είναι οι γονείς εδώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τυχαια βαζω ψηφιακα..μαρεσουν πολυ και τα δυο!!!
αλλα ολα αυτα του στυλ...γιαπωνεζικα με βια και αιματα, δε τα παω καθολου.
θα συμφωνησω με τον demelene, στο "Με μαγεύει η πολυχρωμία και η συνήθης παιδικότητα τους!" για όοοολα τα υπόλοιπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πάντως είναι κάποια γιαπωνέζικα απίστευτα! Τρομερή αληγορία από μια εντελώς διαφορετική κουλτούρα σε νεοτροπία και αντίληψη. και απίστευτο mastery στο σχέδιο!

Αρχικά είχα δει το Ghost in the Shell!! ίσως το καλύτερο manga για μένα!! Σχέδιο αλλά και σενάριο!

Μετά είδα το Akira στο οποίο στο τέλος απλά ΚΑΙ ΕΓΩ δεν κατάλαβα! Αλλά μετά μου είπαν ότι ήταν μόνο με χέρι και σοκαρίστικα λίγο!

Τρομερό μου φάνηκε και το Mononoke Hime γνωστό και ως Princess Mononoke. Δεν έχει ούτε αίματα ούτε τίποτα. ΦΟΒΕΡΟ σενάριο αλλά και σχέδιο!

Σε κάθε περίπτωση αν θες να δεις κάτι φουτουριστικό το manga είναι μονόδρομος! Ζήτω το robotech που χάραξε τον δρόμο των Mechs!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Έβλεπα, βλέπω και θα βλέπω κινούμενα σχέδια.Προτιμώ σίγουρα αυτά στο χέρι.
Έχω εθιστεί στα anime.Εκτός από τις ταινίες που λέει ο dentonlene, βλέπω και πολλές σειρές.Είναι τέχνη, όπως και να το κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσουν ο Ντάφυ και ο Μπαγκς bunny!
Τους θεωρώ αξεπέραστους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Έχω στα χέρια μου ένα μινι-film που λέγεται elephants dream
Το σχέδιο φαίνεται πολύ ωραίο και μόλις το δω θα σας πω!! CGI είναι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τελικά έχει φοβερή εικόνα, καλή μουσική αλλά δεν κατάλαβα χριστό! Το μόνο που έχω να πω ΄ότι έχει τρομερές επιροές από Matrix και Animatrix σχεδιαστικά!

Το προτείνω ανεπιφύλακτα μόνο για την εικόνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
τα απεχθάνομαι τα ψηφιακά:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Τρελαίνομαι για κινούμενα σχέδια ειδικά για τον σφουγγαράκι.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
futurama
south park
dragonball
Harloc
Kabamaru

τι να πρωτοβάλω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Dragondall φανατικά αλλα ο ant1 μου έσπασε τα νεύρα με τις επανάληψης:( (19 χρόνον παιδί σου λέει μετά:whistle:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από m3nt0r:
futurama
south park
dragonball
Harloc
Kabamaru

τι να πρωτοβάλω :P

Που να δείτε κάτι καινούργια που κλασσικά δεν έχουν έρθει εδώ!
Αλλά ξέχασες thundercats πιστεύω και όλα Toons.

Τα τελευταία Batman και x-men evolution καταπληκτικά! Αλλά τρελό γέλιο με Futurama και Tripping The Rift!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
:)Εγώ προτιμώ τα ζωγραφιστά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Έβλεπα, βλέπω και θα βλέπω κινούμενα σχέδια.Προτιμώ σίγουρα αυτά στο χέρι.
Έχω εθιστεί στα anime.Εκτός από τις ταινίες που λέει ο dentonlene, βλέπω και πολλές σειρές.Είναι τέχνη, όπως και να το κάνουμε.
:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top