Θα σας πείραζε να πάει ο σύντροφος σας λίγες μέρες διακοπές χωρίς εσάς;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θα αφήνατε τον καλό σας ή την καλή σας να πάει μόνος του/της διακοπές;
Ας πούμε π.χ. πως οι άδειές σας για κάποιο λόγο δεν συμπίπτουν...
Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί. Η ερώτηση είναι μόνο μια: Γίνεται αρμονική σχέση και χωριστές διακοπές? Θα σας πείραζε αν ο σύντροφος σας σας έλεγε οτι θέλει να πάει πχ 3-4 μέρες διακοπές μόνος του ή με ένα φίλο του;
Υποθέτουμε χάριν απλούστευσης οτι αυτό δεν επηρεάζει τις κοινές σας διακοπές, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν κανονικά, και απλά είναι κάτι έξτρα γι'αυτόν/ην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
ΜΜμμμ...ναι γίνεται :P Οκ μάλλον μιλάω από την δική μου πλευρά αλλά έχω ήδη κανονίσει διακοπές με την γυναικοπαρέα....Και ο δικός μου είναι ελεύθερος να πάει μόνος του...Άλλωστε οι δυο μας πήγαμε ήδη διακοπές 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φυσικα και γινεται... ιδιαιτερα αν δεν εχουμε σχεση απο αποσταση.

Εξαλλου μερικες μερες χωριστα διακοπες δεν το θεωρω και αναγκαστηκα αρνητικο ... ισως ειναι και θετικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Λενε οτι αν δεν σου συμβει δεν μπορεις να ξερεις πραγματικα τι θα εκανες σε αυτην την περιπτωση. Εμενα λοιπον δεν μου εχει συμβει, αλλα θελω να πιστευω πως δεν θα ειχα προβλημα να τον αφησω να παει με την παρεα του διακοπες ενω εγω δεν εχω αδεια. Ισως και να κανω λαθος βεβαια και να με επιανε το συντηριτικο μου.. :hmm: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παντως εγω ... θα τσαντιζομουν, βασικα θα στενοχωριομουν, αν χαλαγε τα δικα μας σχεδια για διακοπες ωστε να παει με τις φιλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Παντως εγω ... θα τσαντιζομουν, βασικα θα στενοχωριομουν, αν χαλαγε τα δικα μας σχεδια για διακοπες ωστε να παει με τις φιλες!

Καλα.. αυτο εννοειται! Συμφωνω κι εγω.. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Εμενα λοιπον δεν μου εχει συμβει, αλλα θελω να πιστευω πως δεν θα ειχα προβλημα να τον αφησω να παει με την παρεα του διακοπες ενω εγω δεν εχω αδεια.

+1... Αλλά νομίζω ότι θα μου την έσπαγε να ξέρω ότι αυτός μαυρίζει δίπλα σε ημίγυμνες καλλονές (γιατί εξ ορισμού στο μυαλό μου -και των περισσοτέρων που ξέρω!- αν δεν είμαστε εκεί οι παραλίες γεμίζουν αποκλειστικά από δίμετρες κουκλάρες!!!!), διασκεδάζει, ξενυχτάει κτλ και εγώ είμαι κλεισμένη σε ένα γραφείο στην Αθήνα...

Αλλά νομίζω δεν θα είχα πρόβλημα. Ίσα ίσα υπό συνθήκες ίσως να έκανε και καλό!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Θα αφήνατε τον καλό σας ή την καλή σας να πάει μόνος του/της διακοπές;
Ας πούμε π.χ. πως οι άδειές σας για κάποιο λόγο δεν συμπίπτουν...
Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί. Η ερώτηση είναι μόνο μια: Γίνεται αρμονική σχέση και χωριστές διακοπές?

Εννοείται ότι υφίσταται αρμονική σχέση και χωριστές διακοπές. Τι έχω να φοβηθώ άραγε; Αν είναι να γίνει κάτι... "κακό", θα γίνει, είτε πάμε διακοπές χωριστά είτε μαζί. Κι αν είναι να φοβάμαι ότι, σε περίπτωση που η κοπέλα μου πάει διακοπές χωρίς εμένα θα βρει άλλον γκόμενο, τότε υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στη σχέση.
Το οποίο δεν θα επιλυθεί με το να μην πάμε χωριστές διακοπές...

Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι όποτε υπάρχει αρκετός χρόνος, είναι ενδεδειγμένο για την ψυχική υγεία ενός ζευγαριού να πηγαίνουν και χωριστές διακοπές. Καιρού και χρήματος επιτρεπόντων, και μαζί και χωριστά.

Τώρα εάν δεν συμπίπτουν καθόλου οι άδειες ή οι ελεύθερες μέρες, το χειρότερο που μπορεί να κάνει κάποιος/α είναι να... απαγορεύσει (με τον τρόπο του ο καθένας, βλ. μούτρα, γκρίνια κλπ) στο έτερον ήμισυ να πάει διακοπές μόνος/η. Τι είναι αυτό, τιμωρία; Ή σαδισμός;
Διότι "συμπαράσταση" με το ζόρι δεν γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Τώρα εάν δεν συμπίπτουν καθόλου οι άδειες ή οι ελεύθερες μέρες, το χειρότερο που μπορεί να κάνει κάποιος/α είναι να... απαγορεύσει (με τον τρόπο του ο καθένας, βλ. μούτρα, γκρίνια κλπ) στο έτερον ήμισυ να πάει διακοπές μόνος/η. Τι είναι αυτό, τιμωρία; Ή σαδισμός;
Διότι "συμπαράσταση" με το ζόρι δεν γίνεται...
Μπα για εμενα το χειρότερο είναι ... το έρερον ήμιση να κάθεται για συμπαράσταση γιατι σε λυπάται και μαλιστα να μην το λεει ... και σε μια δυσκολη στιγμη να το πετάξει ως παράπονο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μπα για εμενα το χειρότερο είναι ... το έρερον ήμιση να κάθεται για συμπαράσταση γιατι σε λυπάται και μαλιστα να μην το λεει ... και σε μια δυσκολη στιγμη να το πετάξει ως παράπονο :(

Μα ακριβώς αυτό θα γίνει κάποια στιγμή αν... απαιτήσω "συμπαράσταση".

Όπως επίσης αυτό θα γίνει αν απαιτήσει αυτή "συμπαράσταση" από εμένα.

Συν τοις άλλοις, πολύ απλά θεωρώ ότι μερικές μέρες χαλάρωσης και μακρυά ο ένας από τον άλλο δεν έχουν βλάψει ποτέ κανέναν (σίγουρα όχι εμένα). Μια χαρά θα περάσω μερικές μέρες με τους κολλητούς, μια χαρά θα περάσει κι αυτή με τις φίλες της ή με την παρέα της.

By the way, έτσι ακριβώς είχα κανονίσει τις περσινές διακοπές μου: έξι μέρες με την κοπέλα τον Ιούλιο κι άλλη μια βδομάδα με έναν κολλητό φίλο τον Αύγουστο. Και βγήκε μια χαρά... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Γίνεται, αλλά θα ήταν ακόμα καλύτερα αν κάναμε μαζί διακοπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι οχι. Αρκει η διακοπες να μην ειναι με κανεναν μαντραχαλα. Αμα της εχεις εμπιστοσυνη τοτε δεν υπαρχει λογος να μην παει μονη της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Εννοείται ότι υφίσταται αρμονική σχέση και χωριστές διακοπές. Τι έχω να φοβηθώ άραγε; Αν είναι να γίνει κάτι... "κακό", θα γίνει, είτε πάμε διακοπές χωριστά είτε μαζί. Κι αν είναι να φοβάμαι ότι, σε περίπτωση που η κοπέλα μου πάει διακοπές χωρίς εμένα θα βρει άλλον γκόμενο, τότε υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στη σχέση.
Το οποίο δεν θα επιλυθεί με το να μην πάμε χωριστές διακοπές...

Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι όποτε υπάρχει αρκετός χρόνος, είναι ενδεδειγμένο για την ψυχική υγεία ενός ζευγαριού να πηγαίνουν και χωριστές διακοπές. Καιρού και χρήματος επιτρεπόντων, και μαζί και χωριστά.


Συμφωνώ απόλυτα.
όταν είμαστε σε μια σχέση είναι επιτακτικό να έχουμε το χρόνο, το χώρο μας και γιατί όχι κατ' επέκταση και χωριστές διακοπές.
Δε σημαίνει ότι από τη στιγμή που είμαστε σε σχέση πρέπει οι υπόλοιπες ανάγκες μας να καταπίνονται από αυτή τη σχέση και να βάζουμε συνέχεια στην άκρη το ''εγώ'' για το ''εμείς''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Γίνεται μωρέ νταξ........ αρκεί να πάρει αυτός τα παιδιά και τα κουβαδάκια.




:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είμαι η μόνη εδώ που θα την πείραζε;
Όχι επειδή θα φοβόμουν μην μου κάνει λαδιά, αυτή την κάνει οπουδήποτε αν θέλει και είναι ευνοικές οι συνθήκες. Αλλά επειδή θα μου λείψει τρομερά, και θα με πονάει το οτι θα είναι επιλογή του να μείνουμε χωριστά αυτή την πχ μία εβδομάδα. Θα με πλήγωνε πάρα πολύ το οτι θα έβαζε τους φίλους του και το νησί πάνω απο μένα, ίσως γιατί ξέρω οτι εγώ δεν θα το έκανα ποτέ.
Ίσως βέβαια τα βλέπω έτσι τα πράγματα επειδή είμαστε απο απόσταση, οπότε η κάθε μέρα που μπορούμε να περάσουμε μαζί είναι πολύ πολύτιμη για να "πεταχτεί" και μάλιστα με τη θέληση ενός απο τους 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Γινεται και ξεδινεις κιολας. Μεχρι τωρα τα συνδυαζα διακοπες με φιλους-διακοπες με φιλο, αλλα αν δεν μπορουσα να κανω διακοπες και με τον φιλο μου δε θα χα ενδοιασμους να ακολουθησω την παρεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αυτά τα ευρωπαϊκά και ψευτοδημοκρατικά να τα ξεχάσετε! :P

Με τίποτα. Αν πήγαινα μόνη μου, θα περνούσα χάλια (το έχω κάνει για 2 ημέρες και δεν θέλω να το θυμάμαι), αν πήγαινε μόνος θα σκύλιαζα (το έχει κάνει για μια εβδομάδα και πήγα να σαλτάρω από τα νεύρα και την στεναχώρια). Απλά δεν το αντέχω. Δεν είναι πως φοβάμαι μη μου κάνει στραβή ή δεν του έχω εμπιστοσύνη, απλά στεναχωριέμαι τόσο που δεν νομίζω πως αξίζει.

Και ναι, οκ, αν δεν συμπέφτουν οι άδειες ίσως ακούγεται σκληρό, αλλά μη ξεχνάτε πως θα είναι σκληρό και για τους δύο. Και σίγουρα αν εκείνος νιώθει πως πρέπει οπωσδήποτε να φύγει δεν θα του βάλω το μαχαίρι στον λαιμό για να μη πάει (απλά θα τον περιμένω με τον πλάστη όταν γυρίσει! :P), αλλά εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα ποτέ να φύγω με τις φίλες μου διακοπές ενώ έχω σχέση χωρίς εκείνον. Άσε, που όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, θα με πλήγωνε πολύ να θέλει να φύγει χωρίς εμένα..

Είμαι μια καταπιεστική συντηριτικούρα, το ξέρω! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Θα με ενοχλούσε πολύ να δουλεύω και εκείνος να φύγει με τα φιλαράκια του, αλλά θα με πείραζε εξίσου πολύ να δουλεύω και να τον κρατάω στην Αθήνα μόνο και μόνο για να μου κρατάει παρέα. Επομένως, κατά πάσα πιθανότητα θα έλεγα το ΟΚ, αλλά θα ήμουν συνέχεια στο τηλέφωνο για να τον ακούω!
Ανήκω και γω στις συντηρητικές υπάρξεις του φόρουμ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Διακοπές χωριστά!Πάντα!
Δεν γίνεται διαφορετικά....τα καλοκαίρια μας βλεπόμαστε κάθε ΣΚ, εκτός από την περίοδο που εγώ παίρνω άδεια ....εκτός από μια βδομάδα (στάνταρ) την οποία και αφιερώνω στις φίλες μου και κάνουμε καμιά εξόρμηση σε κανά νησί ή κάπου έκτος Ελλάδος....
Πάντως οφείλω να ομολογήσω....πως είναι τρομέρα μεγάλη αναννέωση....και για τους 2....αρκεί κανείς τους να μην είναι υστερικός και κάθε τρεις και λίγο είναι κραμεσμένος από ένα τηλέφωνο και προσπαθεί να "ελέγξει" τον άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
....αρκεί κανείς τους να μην είναι υστερικός και κάθε τρεις και λίγο είναι κραμεσμένος από ένα τηλέφωνο και προσπαθεί να "ελέγξει" τον άλλο.

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
....αλλά θα ήμουν συνέχεια στο τηλέφωνο για να τον ακούω!

χμ......:hmm:
Το ενδεχόμενο να σου λείπει, το αποκλείουμε εντελώς????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top