Εκπαίδευση τύπου Matrix σε 30 χρόνια. Πώς φαντάζεστε ένα τέτοιο μέλλον;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φαντασμένε αυτό που περιγράφεις δεν είναι θέμα γνώσης, αλλά εξάσκησης! Οπότε άκυρο και το συμπέρασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Φαντασμένε αυτό που περιγράφεις δεν είναι θέμα γνώσης, αλλά εξάσκησης! Οπότε άκυρο και το συμπέρασμα...

:)

Ωραία αν και διαφωνώ σε αυτό ας μετατρέψω τότε το συμπέρασμα απλώς σε άποψη...

Η διευκόλυνση της ζωής σε μερικές περιπτώσεις προκαλεί οκνηρία. Ας πούμε, δεν μπορείς να μείνεις στη φύση όπως οι πρόγονοι σου. Αυτό δεν είναι και τίποτα κακό... Όμως αν σου εμφυτεύονται γνώσεις απλώς θα αδρανοποιηθεί η κούτρα σου. Τσάμπα χώρο στον εγκέφαλο θα πιάνει η γνώση.

Επίσης, αυτό που προσπαθούν να διδάξουν στα ρημάδια τα πανεπιστήμια (στα σχολεία ούτε λόγος) δεν είναι η εκμάθηση στείρων γνώσεων αλλά η καλλιέργεια κριτικής ικανότητας μέσω της απόκτησης της γνώσης.*

Η γνώση απαιτεί θυσίες :D

* Με την εμφύτευση απλώς των γνώσεων πάλι οκνηρία βλέπω αφού το άτομο θα γίνει αποθηκευτικός χώρος... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Fantasmene έχεις μπερδέψει την απόκτηση γνώσεων με την επεξεργασία τους και την εξάσκηση. Η επεξεργασία των γνώσεων και η εξάσκηση στη χρήση τους είναι που ασκεί το μυαλό, όχι τόσο η ίδια η απόκτηση γνώσεων.
Οπότε μάλλον σε λιγότερη οκνηρία θα οδηγήσει μια τέτοια εξέλιξη, μιας και στον χρόνο που παλιότερα αποκτούσαμε γνώσεις, θα είμαστε αναγκασμένοι να εξασκούμε το μυαλό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

"Ameli"

Νεοφερμένος

Η "Ameli" αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πώς φαντάζεστε τις θετικές και αρνητικές επιπτώσεις ενός τέτοιου μέλλοντος;
Το θεωρείτε αρνητική (όπως ο αρθογράφος) ή θετική εξέλιξη;


...Εσείς;

Ως Εκπαιδευτικός, το θεωρώ εξαιρετικά "απάνθρωπο". Ανήκει στις προδιαγραφές, που χάραξαν διάνοιες μάλλον ανθρωποειδών( γιατί όχι και εκούσιων "Εξωγήινων";), παρά φυσικών και ιστορικών Ανθρώπων! Είναι μάλλον μία εκ δυσμών ανατολική(δεσποτική) απάντηση, στον πάλαι ποτέ ευρωπαϊκό ουμανισμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Άλλο ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα που μου ξέφυγε :D
Αρχική Δημοσίευση από pathfinder Tech:
Τουλάχιστον αυτό υπόσχεται μια νέα τεχνολογία που θα επιτρέπει στα παιδιά να κατεβάζουν όσες πληροφορίες θέλουν κατευθείαν στους εγκεφάλους τους!

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τους Times, ο επικεφαλής του οργανισμού Independent Schools Council [που απαρτίζεται από τα κορυφαία ιδιωτικά σχολεία της Βρετανίας], Chris Parry δήλωσε ;ότι σύντομα θα είναι κοντά μας μια φουτουριστική τεχνολογία εκμάθησης αυτού του τύπου [Matrix Style].
Καταρχάς να πω ότι διαφωνώ με τον συντάκτη στο καίριο σημείο ότι το να κατεβάζεις πληροφορίες στον εγκέφαλο σου, με την τεχνολογία Matrix Style μάλλον δεν έχουν τόση σχέση όση νομίζει, πράγμα που συγχύζει αρκετά και γιαυτό υπάρχει το μπέρδεμα στα περισσότερα posts :)
Και εξηγούμαι:
Όπως το καταλαβαίνω εγώ, το να κατεβάζεις απλά πληροφορίες στον εγκέφαλο σου θυμίζει περισσότερο την περίπτωση του Johnny Mnemonic όπου ουσιαστικά χρησιμοποιούσε αυτόν τον τρόπο για αποθήκευση και μεταφορά πληροφοριών. Στο Matrix δεν σου μετέφερε απλά τις πληροφορίες, αλλά και την γνώση που βγαίνει άμεσα από αυτήν την πληροφορία. Δηλαδή δεν ήξερες απλά τις κινήσεις του Tae kwo Do αλλά ήξερες και πως να τις χρησιμοποιήσεις. Το αν μετά εσύ μέσω της χρήσης τους κατάφερνες καλύτερα αποτελέσματα από τον άλλο ήταν αποτέλεσμα και πάλι ΧΡΗΣΗΣ της πληροφορίας. :)
Με αυτά τα δεδομένα θα απαντήσω και θα σχολιάσω παρακάτω ;)
  • Θα μειωθεί η αξία της προσπάθειας, μιας και πλέον δεν θα χρειάζεται η παραμικρή προσπάθεια για να αποκτηθεί μια γνώση. Ουσιαστικά πλέον θα μετράει πολύ περισσότερο η νοημοσύνη και η εμπειρία, μιας και γνώσεις θα έχουν όλοι.
Εστιάζω σε αυτό γιατί στα υπόλοιπα συμφωνώ. Πάλι θα υπάρχει η προσπάθεια, αυτή της επεξεργασίας και της καλύτερης χρήσης της πληροφορίας-γνώσης ;)
Βασικά δεν ξέρω αν θέλω να το φανταστώ...

Γιατί η παιδεία...η εκπαίδευση δεν είναι μόνο γνώσεις...μόνο γλώσσες...μόνο τα μαθήματα....

Σόρρυ αν είμαι οφφ τόπικ πάντως.... :)
Ήσουν λίγο, αλλά τα είπες ωραία :P
Μόνο που δεν μου άρεσε που δεν θα ήθελες να το φανταστείς και θα είχε ενδιαφέρον ένα θέμα με το "Πως φαντάζεστε το μέλλον" :D
Βασικά αυτό που είπε η Vkey... Μου ακούγεται λίγο τρομακτικό ότι ναι μεν όλοι θα μπορούν να εκπαιδεύονται πολύ εύκολα, κάτι που εκ πρώτης όψης είναι ... εντυπωσιακό, αλλά από την άλλη θα υπάρχει πρόβλημα στο να παιδεύονται με αποτέλεσμα να αναπτυχθούν άλλα φαινόμενα (αντικοινωνικότητα, επιθετικότητα, αποξένωση κοκ)
Ίσα ίσα που θεωρώ ότι θα υπάρχει τόσος περισσότερος χρόνος για να αφιερώσεις αλλού, που ο κόσμος θα ωριμάζει πολύ πιο γρήγορα και ίσως στραφεί πιο εύκολα στην αναζήτηση του εαυτού του αντί να προσπαθεί με τα χρόνια να αποκτήσει όσες περισσότερες γνώσεις μπορεί για να κατανοήσει γιατί βρίσκεται στον κόσμο :)
Για εμένα είναι άχρηστο επειδή με γλυτώνει μόνο από τον χρόνο να διαβάζω βιβλία έτσι ώστε να ξέρω τι περιέχει έτσι ώστε να αποφασίσω αν θα το συμπεριλάβω στις πηγές μου ή όχι. Πλέον έχω πάψει να αποστηθίζω.
Συγκεκριμένα για τα βιβλία δεν έχω καταλήξει αν θα μπορούσε απλά να σου μεταφέρει στο μυαλό το κείμενο σαν κείμενο ή και τα συμπεράσματα που θα μπορούσες να βγάλεις από αυτό.
Στην πρώτη περίπτωση θα σου ήταν άχρηστο μιας και πάλι θα έπρεπε να το ανατρέξεις συνειδητά μέσα από το μυαλό σου για να το "διαβάσεις" και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα, ενώ στην δεύτερη απλώς έχεις την "γνώση" των συμπερασμάτων για το βιβλίο αυτών που έφτιαξαν το memory stick "βιβλίο" το οποίο σου μετέδωσαν :P
Palladin νομίζω ότι μπερδεύεις τις στείρες γνώσεις με την επεξεργασία τους... Ένα λογοτεχνικό βιβλίο δεν είναι γνώσεις, είναι καλλιέργεια. Δεν θα στο φορτώσουν ποτέ στο μυαλό ούτε με τη νέα μέθοδο.
Αυτό που εννοούμε είναι ιστορικά δεδομένα, τύπους, θεωρήματα, κανόνες γραμματικής, τέτοια πράγματα.
Ακριβώς αυτό, είναι απλά στυγνή μετάδοση πληροφοριών και όχι το Matrix style, οπότε θα έπρεπε να το διαχωρίσουμε αυτό :)
Προσωπικά το αν και το βρίσκω φοβερά cool, ακόμα και αν μου δινόταν η δυνατότητα να γνωρίζω 17 γλώσσες, πάλι δεν νομίζω ότι θα έδινα σε κάποιον πρόσβαση στον εγκέφαλο μου.
Σίγουρα δεν θα ήθελες να είσαι από τα πρώτα άτομα που θα το δοκιμάσουν, πόσο μάλλον αν είναι σε πειραματικό στάδιο. Αν όμως ξεκινήσει η τεχνολογία να εφαρμόζεται σε κάποιο σημείο θα είναι τόσο απλό και ακίνδυνο όσο το να σου κάνουν εμβόλιο ;)


Προσωπικά είτε η μία περίπτωση (Matrix like) είτε η άλλη, με ενθουσιάζει. Σίγουρα την πρώτη θα την έκανα, ενώ για την δεύτερη κρατάω ουδέτερη στάση. Και μόνο το γεγονός όμως του να έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε κάτι τέτοιο, εγώ το βρίσκω πολύ θετικό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top