Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Το ξαναδινει σε επαναληπτικη συνηθως..Βεβαια καποια πανεπιστημια μπορει να εχουν δικους τους κανονισμους
Άκουσα κάτι ότι δεν παίρνεις κανονικό πτυχίο αν κοπείς σε μάθημα αλλά postgraduate diploma που δεν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα. Ξέρεις κάτι περισσότερο, ή κάποιος άλλος, για το τι ισχύει με αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε ενδιαφέρει η αγορά εργασίας της Ελλάδας;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Σε ενδιαφέρει η αγορά εργασίας της Ελλάδας;;; :P
Πώς σχετίζεται αυτό με την ερώτηση που έκανα (ή με το θέμα) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Άκουσα κάτι ότι δεν παίρνεις κανονικό πτυχίο αν κοπείς σε μάθημα αλλά postgraduate diploma που δεν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα. Ξέρεις κάτι περισσότερο, ή κάποιος άλλος, για το τι ισχύει με αυτό;

Οχι αυτο δεν ισχυει. Αν κοπεις και στις επαναληπτικες τοτε για να μη φυγεις με αδεια χερια σου δινουν ενα postgraduate diploma που φυσικα δεν εχει καμια ισχυ. Αλλα οπως σου ειπα πρεπει να δεις στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο τι ισχυει. Π.χ εχω γινει δεκτος σε ενα πανεπιστημιο που δεν εχει επαναληπτικες, αν κοπεις φευγεις

Επισης postgraduate diploma παιρνεις αν κοπεις σε >2 μαθηματα στην κανονικη περιοδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Οχι αυτο δεν ισχυει. Αν κοπεις και στις επαναληπτικες τοτε για να μη φυγεις με αδεια χερια σου δινουν ενα postgraduate diploma που φυσικα δεν εχει καμια ισχυ. Αλλα οπως σου ειπα πρεπει να δεις στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο τι ισχυει. Π.χ εχω γινει δεκτος σε ενα πανεπιστημιο που δεν εχει επαναληπτικες, αν κοπεις φευγεις

Επισης postgraduate diploma παιρνεις αν κοπεις σε >2 μαθηματα στην κανονικη περιοδο
Ευχαριστώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Qwertygjk

Νεοφερμένος

Ο Qwertygjk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπερα
Ειμαι 16 χρονων και φετος τελειωσα την α λυκειου. Αποφασισα να μεταναστευσω στην αγγλια για να συνεχισω το σχολειο και τις σπουδες μου εκει καθως εχω συγγενεις που μπορουν να με βοηθησουν με την διαμονη και τα συναφη.
Ηθελα να ρωτησω τι ισχυει με την εκπαιδευση τους εκει; τωρα που θα παω σε τι ταξη θα με βαλουν.. θα χρειαστει να μαθω την γλωσσα αρχικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Troll ξυπόλητο στ' αγκάθια φάση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Qwertygjk

Νεοφερμένος

Ο Qwertygjk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ας απαντησει καποιος που να γνωριζει λεπτομερειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να τελειώσεις εδώ το λύκειο και παράλληλα να μάθεις με εντατικά μαθήματα τη γλώσσα (θα πρέπει να βρίσκεσαι τουλάχιστον στο επίπεδο Β2 για να μπορέσεις να κινηθείς στοιχειωδώς).΄Οταν φτάσεις στο σημείο να κάνεις αιτήσεις για πανεπιστήμια, τα ξανασυζητάμε. Η εγκατάσταση στο εξωτερικό χρειάζεται μια προετοιμασία. Δεν ρίχνεις δυο ρούχα σε μια βαλίτσα και φεύγεις. Οι δικοί σου άνθρωποι εκεί θα σε βοηθήσουν με τα διαδικαστικά και τα θέματα της καθημερινότητας. Δεν μπορούν να έρχονται μαζί σου στο σχολείο για να σου κάνουν μετάφραση στα μαθήματα. Αν κάνεις κάποια βεβιασμένη κίνηση σε βλέπω πάνω στο τρίμηνο το πολύ να έχεις επιστρέψει. Προγραμματισμός, οργάνωση και κοινή λογική χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Qwertygjk

Νεοφερμένος

Ο Qwertygjk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ειμαι κατοχος πτυχειου proficiency στα αγγλικα, δεν εννοουσα οτι δεν ξερω τιποτα απλα εχω ακουσει οτι σε βαζουν σε μια διαδικασια να μαθεις την γλωσσα τελεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΟΚ τότε. Δυστυχώς δεν γνωρίζω πώς λειτουργούν τα λύκεια στην Αγγλία και την αντιστοιχία των εδώ τάξεων με τις εκεί οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Μάλλον θα πρέπει να πας νωρίτερα εκεί για να δεις τι ακριβώς συμβαίνει και τι πιστοποιητικά χρειάζονται από το εδώ λύκειό σου προκειμένου να σε εγγράψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Παρε τηλέφωνο την πρεσβεία. Θα σου δώσουν κάποιες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος αν η διαδιακασία για το φοιτητικό δάνειο για Μεταπτυχιακές σπουδές είναι απλή διαδικασία; Έχει πολύ γραφειοκρατία; Μπορείς να την κάνεις μόνο σου; Επίσης πότε πρέπει να γίνει αν θέλω να ξεκινήσω τον Σεπτέμβριο του 2018;

Ευχαριστώ πολύ

Γνωρίζει κάποιος αν η διαδιακασία για το φοιτητικό δάνειο για Μεταπτυχιακές σπουδές είναι απλή διαδικασία; Έχει πολύ γραφειοκρατία; Μπορείς να την κάνεις μόνο σου; Επίσης πότε πρέπει να γίνει αν θέλω να ξεκινήσω τον Σεπτέμβριο του 2018;

Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος αν η διαδιακασία για το φοιτητικό δάνειο για Μεταπτυχιακές σπουδές είναι απλή διαδικασία; Έχει πολύ γραφειοκρατία; Μπορείς να την κάνεις μόνο σου; Επίσης πότε πρέπει να γίνει αν θέλω να ξεκινήσω τον Σεπτέμβριο του 2018;

Ευχαριστώ πολύ

Γνωρίζει κάποιος αν η διαδιακασία για το φοιτητικό δάνειο για Μεταπτυχιακές σπουδές είναι απλή διαδικασία; Έχει πολύ γραφειοκρατία; Μπορείς να την κάνεις μόνο σου; Επίσης πότε πρέπει να γίνει αν θέλω να ξεκινήσω τον Σεπτέμβριο του 2018;

Ευχαριστώ πολύ
Για Σκωτία που έκανα εγώ είναι πολύ απλή και τελειώνει μέσα σε 2 ώρες το πολύ μαζί με προσεχτική εξέταση:P και την κάνεις παντελώς μόνος σου. Χρειάστηκα οπωσδήποτε σκαναρισμένο το διαβατήριο αλλά μπορείς και με την ταυτότητα προς το παρόν, και δύο διευθύνσεις συγγενών ή φίλων στην Ελλάδα για να μπορέσουν να σε βρουν σε περίπτωση που εξαφανιστείς. Σε καμία περίπτωση δεν ζητάνε εγγυητές! Δεν χρειάζεσαι National insurance number για το tuition fee loan. Αν ενδιαφέρεσαι για την Σκωτία οι αιτήσεις ανοίγουν μέσα Απριλίου. Καλό θα ήταν να κάνεις την αίτηση όσο πιο γρήγορα γίνεται για να μπορέσουν μέχρι τον Σεπτέμβριο να ειδοποιήσουν το πανεπιστήμιο ότι σε χρηματοδοτούν αυτοί, αλλιώς θα έχεις θέματα με το πανεπιστήμιο. Το award letter με την απόφαση βγαίνει σύντομα. Το δικό μου δάνειο εγκρίθηκε μέσα σε 3 μέρες και η πληρωμή των διδάκτρων γίνεται τον Δεκέμβριο. Αυτά για την χρηματοδότηση που δίνει το SAAS σε όσους θέλουν να σπουδάσουν στην Σκωτία και για το υπόλοιπο UK, πρέπει να ψάξεις τους κατά τόπους αρμόδιους οργανισμούς αλλά πάνω κάτω αυτά πρέπει είναι. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Καλησπερα
Ειμαι 16 χρονων και φετος τελειωσα την α λυκειου. Αποφασισα να μεταναστευσω στην αγγλια για να συνεχισω το σχολειο και τις σπουδες μου εκει καθως εχω συγγενεις που μπορουν να με βοηθησουν με την διαμονη και τα συναφη.
Ηθελα να ρωτησω τι ισχυει με την εκπαιδευση τους εκει; τωρα που θα παω σε τι ταξη θα με βαλουν.. θα χρειαστει να μαθω την γλωσσα αρχικα;

Δεν ξέρω αν βρήκες απάντηση. Υπάρχει ένα γκρουπ στο fb ''Greek Professionals in London" Ρώτα εκεί θα σε καθοδηγήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Άκουσα κάτι ότι δεν παίρνεις κανονικό πτυχίο αν κοπείς σε μάθημα αλλά postgraduate diploma που δεν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα. Ξέρεις κάτι περισσότερο, ή κάποιος άλλος, για το τι ισχύει με αυτό;

Σε μερικα ισχυει. Οπως σ ειπαν- αναλογα το Uni και το μαστερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Δεν θα υπάρχει πρόβλημα τώρα που βγαίνουν από την Ένωση? Δεν θα χρειάζονται και βίζες κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Όχι γιατί δεν βγήκαν ακόμη από την ΕΕ και ούτε έχει αποφασιστεί ότι θα αλλάξει το καθεστώς το νεοεισερχόμενων (και ούτε θα αλλάξει απ' ότι φαίνεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Αν ένας μαθητής δεν έχει και τόσο καλό απολυτηριο με αποτέλεσμα να γίνεται δεκτός σε bachelor με foundation program τότε το φοιτητικό δάνειο καλύπτει και τον επιπλέον χρόνο ή μόνο τα 3 βασικά του Bachelor;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ένας μαθητής δεν έχει και τόσο καλό απολυτηριο με αποτέλεσμα να γίνεται δεκτός σε bachelor με foundation program τότε το φοιτητικό δάνειο καλύπτει και τον επιπλέον χρόνο ή μόνο τα 3 βασικά του Bachelor;

Για ρίξε μια ματιά εδώ https://www.gov.uk/student-finance
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top