Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

silver4

Νεοφερμένος

Ο silver4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλημέρα! Είναι 2η φορά που γράφω για σπουδές στο εξωτερικό. Με ενδιαφέρει η Γερμανία. Είμαι απόφοιτος λυκείου και θα ξαναδώσω πανελλήνιες γιατί χρειάζεται ο βαθμός πρόσβασης. Ξέρει κάποιος αν χρειάζεται βαθμός πρόσβασης σε κάποιο πανεπιστήμιο; (Περισσότερες πληροφορίες ενδιαφέρομαι για Ανθρωπολογία στο Μοναχο.) Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για τα εξαμηνιαία προγράμματα και τι ακριβώς είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Well και καλό να είναι το παν/μιο το θέμα αναγνώρισης είναι μεγάλο.. Από όσο ρώτησα τα 3ετή B.Sc. ισοτιμούν με ΤΕΙ και η αντιστοιχία μπορεί να είναι δύσκολη εάν η σχολή δεν υπάρχει σητν Ελλαδα (έχω αυτό το πρόβλημα). Για τον ιδιωτικό τομέα δε χρειάζεται αναγνώριση νομίζω, παρά μόνο για το δημόσιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Tάσο είναι λίγο αστείο το θέμα με το τι ακριβώς αναγνωρίζει το Ελληνικό κράτος. Σε επικοινωνία που είχα με τον ΔΟΑΤΑΠ για καθαρή ενημέρωση, διαπίστωσα ότι αγνοούν σε μεγάλο βαθμό την επιστημονική πραγματικότητα. Προσπαθούσα επί μια ώρα να τους πείσω ότι στο εξωτερικό υπάρχουν και πολυτεχνεία που έχουν πτυχία Μαθηματικών και Φυσικής με επαγγελματική ιδιότητα μηχανικού! Έχω στείλει έγγραφη επιστολή και από τον Αύγουστο ακόμη περιμένω απάντηση. Θα ήθελα να τους γνωρίσω και να τους ρίξω δυο ροχάλες στο πρόσωπο. Οι άνθρωποι που εργάζονται εκεί είναι του κομματικού σωλήνα. Ο πρόεδρος είναι Συριζαίος καθηγητής του Παν.Μακεδονίας (τα σχόλια δικά σας). Προσωπικά δεν με απασχολεί τι αναγνωρίζει το Ελληνικό δημόσιο διότι ο τελευταίος διαγωνισμός μέσω ΑΣΕΠ που έγινε το 2008 ακυρώθηκε και ακόμη εκκρεμεί διορισμός ανθρώπων από το 1995!

Οι θέσεις που ανοίγουν δεν έχουν κανένα αντικείμενο θέσης και πλέον (θα) γίνονται με κριτήρια μοριοδότησης (Ελληνική πατέντα για όσους δεν έχουν μόρια αλλά τρώνε μόρια τελικά από πίσω). Το Ελληνικό δημόσιο απέχει έτη φωτός από το δημόσιο ξένων χωρών ως προς το είδος των θέσεων που παρέχει. Δεν το θεωρείτε κάπως βλακώδες ο άλλος να έχει κάνει μεταπτυχιακές σπουδές νομικής και να διοριστεί σε γενική θέση οικονομικού/διοικητικού κλάδου χωρίς γραφείο (θα μοιράζεται ένα τραπέζι μαζί με άλλους υπαλλήλους αν η υπηρεσία έχει χωροταξικό πρόβλημα); Για κανένα λόγο δεν θα ήθελα να εργαστώ στο Ελληνικό δημόσιο. Δεν θέλω να αποκτήσω ψυχολογικά θέματα στα 50 μου. Η πλειοψηφία των οργανικών θέσεων καλύπτονται από ανθρώπους που έχουν σπασμένα νεύρα λόγω της εργασιακής δεοντολογίας που διέπει το Ελληνικό κράτος και τον λαό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ σε ό,τι λες αλλά στο ελληνικό δημόσιο θέτω μέσα και τα πανεπιστήμια καθώς εκεί θα με ενδιέφερε να εργαστώ μελλοντικά. (Εάν τώρα δεν ανήκουν στο δημόσιο, δικό μου λάθος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλημέρα! Είναι 2η φορά που γράφω για σπουδές στο εξωτερικό. Με ενδιαφέρει η Γερμανία. Είμαι απόφοιτος λυκείου και θα ξαναδώσω πανελλήνιες γιατί χρειάζεται ο βαθμός πρόσβασης. Ξέρει κάποιος αν χρειάζεται βαθμός πρόσβασης σε κάποιο πανεπιστήμιο; (Περισσότερες πληροφορίες ενδιαφέρομαι για Ανθρωπολογία στο Μοναχο.) Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για τα εξαμηνιαία προγράμματα και τι ακριβώς είναι;

Γεια σου!
Ενδιαφέρομαι και εγώ για το πανεπιστήμιο του Μονάχου.Τα μόριά σου πρέπει να είναι 10.000+ !

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παράξενος

Νεοφερμένος

Ο παράξενος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έχει σπουδάσει κάποιος στη Σερβία?
Πως ήταν η φοιτητική ζωή εκεί? Έχω ταξιδέψει πολλές φορές Σερβία μιας και ο ένας γονέας είναι απο εκεί αλλα γενικά δεν έχω ακούσει τίποτα σχετικά με την ζωή των φοιτητών εκεί...Στην Ελλάδα θα έκανα της γνωριμίες μου, θα επικοινωνούσα με όλους πολύ πιο εύκολα και τα λοιπά, ωστόσο στη Σερβία ίσως να μην είναι τόσο εύκολο για μένα μιας και δεν μιλάω πολύ καλά τη γλώσσα και ίσως να απομονωθώ...
Επίσης όλοι ξέρουμε πως είναι η φοιτητική ζωή εδώ στην πατρίδα, τα καλύτερα χρόνια της ζωής πολλών, καλοπέραση και βόλτες, ισχύει το ίδιο και στη Σερβία? Ευχαριστώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Παιδιά πως γίνεται να σπουδάσω εξωτερικό ;Έχω ψάξει αλλά το μόνο που με χαλάει είναι το πτυχίο αγγλικών έχω τα εξής πτυχία 1)MU(lower)2) PTE General(Advanced). 3)Nocn(proficiency ) αλλά σε κανένα τμήμα δεν τα δέχονται αυτά λες και τα έχω δώσει στην λαϊκή αυτά τα πτυχία .Τι μπορώ να κάνω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αν ο μόνος σου περιορισμός είναι αυτός, απλά κάνε προετοιμασία για καποιο άλλο πιστοποιητικό, όπως το ielts.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Έχει σπουδάσει κάποιος στη Σερβία?
Πως ήταν η φοιτητική ζωή εκεί? Έχω ταξιδέψει πολλές φορές Σερβία μιας και ο ένας γονέας είναι απο εκεί αλλα γενικά δεν έχω ακούσει τίποτα σχετικά με την ζωή των φοιτητών εκεί...Στην Ελλάδα θα έκανα της γνωριμίες μου, θα επικοινωνούσα με όλους πολύ πιο εύκολα και τα λοιπά, ωστόσο στη Σερβία ίσως να μην είναι τόσο εύκολο για μένα μιας και δεν μιλάω πολύ καλά τη γλώσσα και ίσως να απομονωθώ...
Επίσης όλοι ξέρουμε πως είναι η φοιτητική ζωή εδώ στην πατρίδα, τα καλύτερα χρόνια της ζωής πολλών, καλοπέραση και βόλτες, ισχύει το ίδιο και στη Σερβία? Ευχαριστώ..
Ξερω οτι ειναι πιο παλιο το μηνυμα, αλλα παρ'ολα αυτα, μια χαρα φοιτητικη ζωη κανουν στην Σερβια απ'οσο ξερω. Πολλοι ελληνες φοιτητες πηγαινουν εκει για να συνδυασουν ενα ταξιδι με διασκεδαση. Και επισης, οι περισσότεροι Σερβοι είναι πολύ προσιτοί άνθρωποι και θα έλεγα ότι μοιάζουμε αρκετά σε ιδιοσυγκρασία. Έχω γνωρίσει αρκετά άτομα από εκει μέσω εργαστηρίων, φίλων κτλ και κάναμε μια χαρά παρέα, δεν ήταν καθόλου απόμακροι και γελούσαμε πολύ :P Βέβαια ήμασταν εκτός Σερβίας, στην χώρα τους σίγουρα θα έχουν φίλους και παρέες και θα περνούν χρόνο μαζί, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνουν παρέα μαζί σου αν σε γνωρίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Δηλαδη ολοι οι αλλοι που εχουν παει για σπουδες στο εξωτερικο εχουν βγαλει αντιστοιχο πτυχιο ? Μηπως τα πανεπηστημια γραφουν ετσι στην ιστοσελιδα τους ενω στην πραγματικοτητα δεχονται και τα αλλα πτυχια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δηλαδη ολοι οι αλλοι που εχουν παει για σπουδες στο εξωτερικο εχουν βγαλει αντιστοιχο πτυχιο ? Μηπως τα πανεπηστημια γραφουν ετσι στην ιστοσελιδα τους ενω στην πραγματικοτητα δεχονται και τα αλλα πτυχια ?

αν θέλεις να σπουδάσεις εντός Ευρώπης, θα σου ζητήσουν ielts ή toefl. δεν γνωρίζω για το δεύτερο, αλλά το πρώτο είναι εύκολο να το πάρεις. το επίπεδο δυσκολίας είναι της πλάκας, αν ξέρεις καλά αγγλικά, και τα περισσότερα πανεπιστήμια δεν έχουν τρελές απαιτήσεις, δηλαδή θα σου ζητήσουν overall 6.5-7.00 , το οποίο είναι ό,τι πρέπει. αν πληροίς όλες τι άλλες προϋποθέσεις, το πιστοποιητικό γλωσσομάθειας θα είναι το κερασάκι στην τούρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Δηλαδη ολοι οι αλλοι που εχουν παει για σπουδες στο εξωτερικο εχουν βγαλει αντιστοιχο πτυχιο ? Μηπως τα πανεπηστημια γραφουν ετσι στην ιστοσελιδα τους ενω στην πραγματικοτητα δεχονται και τα αλλα πτυχια ?

αν θέλεις να σπουδάσεις εντός Ευρώπης, θα σου ζητήσουν ielts ή toefl. δεν γνωρίζω για το δεύτερο, αλλά το πρώτο είναι εύκολο να το πάρεις. το επίπεδο δυσκολίας είναι της πλάκας, αν ξέρεις καλά αγγλικά, και τα περισσότερα πανεπιστήμια δεν έχουν τρελές απαιτήσεις, δηλαδή θα σου ζητήσουν overall 6.5-7.00 , το οποίο είναι ό,τι πρέπει. αν πληροίς όλες τι άλλες προϋποθέσεις, το πιστοποιητικό γλωσσομάθειας θα είναι το κερασάκι στην τούρτα.

τρεχεται ολοι να παρετε proficiency λες και θα χρειαστει πουθενα σε αυτη τη ζωη... τη γλωσσα ή την ξερεις ή δεν την ξέρεις.. Πάντως απο κοινα πτυχια μονο το CAE αναγνωριζεται σε μερικα παν/μια. Τα περισσοτερα ζητουν IELTS or TOEFL. Θα διαφωνησω πως το επιπεδο του IELTS ειναι της πλακας - σαφώς και εξαρτάται απο τα αγγλικα που ξερεις αλλα και παλι δεν ειναι τοσο της πλακας. Υπαρχουν συγκεκριμενες απαιτησεις. Βεβαια καποιος που εχει δωσει proficiency θα μπορει λογικα ανετα να γραψει ενα 6.5, σε αυτο συμφωνω. Από κει και πάνω εχει να κανει με το ποσο διαβασμενος/εξασκημενος εισαι στη γλωσσα. Εγω IELTS πηρα και ηταν μια απο τις πιο ομορφες εξετασεις που ειχα ποτε, παρα πολυ ενδιαφεροντα τα θεματα που ειχαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
τρεχεται ολοι να παρετε proficiency λες και θα χρειαστει πουθενα σε αυτη τη ζωη... τη γλωσσα ή την ξερεις ή δεν την ξέρεις.. Πάντως απο κοινα πτυχια μονο το CAE αναγνωριζεται σε μερικα παν/μια. Τα περισσοτερα ζητουν IELTS or TOEFL. Θα διαφωνησω πως το επιπεδο του IELTS ειναι της πλακας - σαφώς και εξαρτάται απο τα αγγλικα που ξερεις αλλα και παλι δεν ειναι τοσο της πλακας. Υπαρχουν συγκεκριμενες απαιτησεις. Βεβαια καποιος που εχει δωσει proficiency θα μπορει λογικα ανετα να γραψει ενα 6.5, σε αυτο συμφωνω. Από κει και πάνω εχει να κανει με το ποσο διαβασμενος/εξασκημενος εισαι στη γλωσσα. Εγω IELTS πηρα και ηταν μια απο τις πιο ομορφες εξετασεις που ειχα ποτε, παρα πολυ ενδιαφεροντα τα θεματα που ειχαμε.

ίσως και να υπερέβαλα :P πράγματι, χρειάζεται εξάσκηση για να το πάρει κάποιος. αλλά η μεγαλύτερη δυσκολία βρίσκεται περισσότερο στο format, δηλαδή μέχρι κάποιος να εξοικειωθεί με αυτό, παρά στην γλώσσα αυτή καθ' αυτή. γενικά, κάποιος που ξέρει αγγλικά δεν θα δεινοπαθήσει για να πάρει το ielts.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τρεχεται ολοι να παρετε proficiency λες και θα χρειαστει πουθενα σε αυτη τη ζωη... τη γλωσσα ή την ξερεις ή δεν την ξέρεις..

΄Οταν θελήσεις να κάνεις αίτηση για κάποιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα ή θελήσεις να καταθέσεις δικαιολογητικά για να λάβεις μέρος σε κάποιον διαγωνισμό για πρόσληψη, δεν μπορείς να πας να τους πεις ότι "εγώ κύριοι δεν έχω κάποιο πιστοποιητικό που το αποδεικνύει αλλά ξέρω καλά τη γλώσσα". Θα πρέπει να έχεις ένα χαρτί που το αποδεικνύει.΄Οσο για τα Πανεπιστήμια του εξωτερικού ασφαλώς τα περισσότερα ζητάνε ΙELTS ή TOEFL αλλά αν δεν έχεις τo υπόβαθρο που σου προσφέρει η μελέτη για να επιτύχεις σ΄έναν καλό τίτλο (Cambridge, Michigan), δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπορέσεις να τα πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
΄Οταν θελήσεις να κάνεις αίτηση για κάποιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα ή θελήσεις να καταθέσεις δικαιολογητικά για να λάβεις μέρος σε κάποιον διαγωνισμό για πρόσληψη, δεν μπορείς να πας να τους πεις ότι "εγώ κύριοι δεν έχω κάποιο πιστοποιητικό που το αποδεικνύει αλλά ξέρω καλά τη γλώσσα". Θα πρέπει να έχεις ένα χαρτί που το αποδεικνύει.΄Οσο για τα Πανεπιστήμια του εξωτερικού ασφαλώς τα περισσότερα ζητάνε ΙELTS ή TOEFL αλλά αν δεν έχεις τo υπόβαθρο που σου προσφέρει η μελέτη για να επιτύχεις σ΄έναν καλό τίτλο (Cambridge, Michigan), δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπορέσεις να τα πάρεις.

σαφως και αντιλαμβανομαι τη χρησιμοτητα του χαρτιου αυτου στην Ελλαδα αλλα μπορω να σου πω αμετρητες περιπτωσεις ατομων με proficiency που αν τους φερω τωρα ενα τουριστα να τους πουν 5 πραγματα δε θα μπορουν να απαντησουν.. αλλα αυτο ειναι αλλο (τεραστιο) θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doublepoulos

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα. Όντας αποτυχημένος στις πανελλαδικές μη γράφοντας όσο ήθελα, το λογικο είναι ότι περνάω Ελλάδα σε περιφερειακό πολυτεχνείο, στην επιλογή νούμερο 5-6. Όμως, ξαφνικά σκέφτηκα ότι μπορώ να κάνω αιτήσεις στην Γερμανία για την πρώτη μου επιλογή, τις οποίες και έκανα. Και τώρα τίθεται το δίλημμα: Ελλάδα ή Γερμανία; Οποιαδήποτε απάντηση από κάποιον που σπουδάζει Γερμανία ή είχε περάσει την ίδια κατάσταση θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Voyatzi

Νεοφερμένος

Η Maria Voyatzi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς αν αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ κανονικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinepk

Νεοφερμένος

Η marinepk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ρε παιδιά Μήπως ξέρει κανείς αν με ένα απολυτήριο 15.4 μπορώ να περάσω κάπου Σκωτία δεν τα πήγα καλά στης πανελλήνιες και προσπαθώ να ψάξω εναλλακτικές για το τι μπορώ να κάνω αν μπορεί κανείς ας με βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
ρε παιδιά Μήπως ξέρει κανείς αν με ένα απολυτήριο 15.4 μπορώ να περάσω κάπου Σκωτία δεν τα πήγα καλά στης πανελλήνιες και προσπαθώ να ψάξω εναλλακτικές για το τι μπορώ να κάνω αν μπορεί κανείς ας με βοηθήσει.

Για ποιες σχολές ενδιαφέρεσαι; Έχω ψάξει κι εγώ για σπουδες στην Σκωτία και ίσως να μπορώ να βοηθήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς αν αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ κανονικά?


Ποιο;;;
Υπάρχει στο σάιτ του ΔΟΑΤΑΠ κατάλογος των αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής https://62.103.84.30/2.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top