Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή επιτυχία σε οσους δίνουν εξετάσεις. Δεν είμαι υπέρ των σοσ, αν και τα προηγούμενα χρόνια όπως γνωρίζουν τα παλιά μέλη, ολο και κάτι έλεγα στο ΑΟΔΕ. Σαφώς υπάρχουν κάποιες ενότητες που ταιριάζουν στο στυλ των θεμάτων πανελλαδικών και που ολοι οι συνάδελφοι λίγο ή πολύ σας έχουν πει, οπως οι παράγοντες της προσφοράς, η έννοια της παραγωγής, η ανώτατη τιμη, το οικονομικό κύκλωμα, οι ιδιότητες των αναγκών και άλλα, αλλά θεωρητικά ότι ειναι στην ύλη είναι εν δυνάμει θέμα.
Εγώ αυτό που θελω να σας πω ειναι μη λησμονησετε να διαβάσετε και την τελευταία σελίδα του 1ου κεφαλαιου,ενω υπάρχει το ενδεχόμενο σε άσκηση να ζητηθούν μικρά κομμάτια θεωρίας. Το 1ο κεφάλαιο έχει αρκετα τετοια, το 3ο π.χ. τη σημαντικοτητα οριακου κοστους, το 4ο έχει τον παράγοντα χρονο κ.ο.κ.
Όποιο κομμάτι θεωρίας ζητηθεί, μη ξεχάσετε να γράψετε τα παραδείγματα η το διάγραμμα που περιέχει. Αν και θα υπάρχει διευκρίνιση κατά πάσα πιθανότητα.
Θα τσεκάρετε την ορθή μεταφορά των δεδομενων. θα επαληθευετε τα δεδομένα, θα οριοθετειτε τις απαντησεις των υποερωτηματων.
Θα βρισκετε συναρτήσεις μόνο οταν δίνεται η μορφή τους, ενω στο σχεδιασμό των γραμμικών μην ξεχασετε να βρείτε και τα σημεία που τεμνουν τους αξονες.
Αν σας υπολείπεται χρόνος, ξαναλυστε τις ασκήσεις στο πρόχειρο για πιθανή εύρεση επιπολαιων λαθων, ενω ειδικά στις ασκήσεις ζήτησης και προσφορας, καντε το σχήμα της άσκησης στο πρόχειρο εκτός αν ζητείται να το κάνετε στο κυρίως γραπτό. Αυτό βοηθάει να συνειδητοποιήσετε τα δεδομένα και τα ζητούμενα.
Αυτές ειναι κάποιες χρηστικές πληροφορίες και καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

laur 155

Νεοφερμένος

Ο laur 155 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπερα παιδεια εχω μια αποροια στο 5ο κεφαλαιο του αοθ
Για τιμες πανω απο την τιμη ισσοροποιας εχουμε πλεονασμα αφου μειωθηκε η ζητουμενη ποσοτητα και αυξηθικε η προσφορα
Η απορροια μου ειναι πως μπορει να αυξυσε την προσφορα της η επειχηρηση αφου μειωθικε η ζυτουμενη ποσοτητα αρα μειωθηκε και η συνοληκη δαπανα των καταναλωτων για το αγαθο αρα και τα εσοδα της επειχηρης αρα αντι για αυξηση κανονικα δεν θα επρεπε να την μειωσει αφου μειωθικαν τα κερδη της αρα δεν μπορει να παραξει παραπανω αγαθπ
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καλησπερα παιδεια εχω μια αποροια στο 5ο κεφαλαιο του αοθ
Για τιμες πανω απο την τιμη ισσοροποιας εχουμε πλεονασμα αφου μειωθηκε η ζητουμενη ποσοτητα και αυξηθικε η προσφορα
Η απορροια μου ειναι πως μπορει να αυξυσε την προσφορα της η επειχηρηση αφου μειωθικε η ζυτουμενη ποσοτητα αρα μειωθηκε και η συνοληκη δαπανα των καταναλωτων για το αγαθο αρα και τα εσοδα της επειχηρης αρα αντι για αυξηση κανονικα δεν θα επρεπε να την μειωσει αφου μειωθικαν τα κερδη της αρα δεν μπορει να παραξει παραπανω αγαθπ
Ευχαριστω

1ον αυξάνεται η προσφερόμενη ποσότητα και όχι η προσφορά (η προσφορά είναι σταθερή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Υποτίθεται πως το κράτος θα αγοράσει το πλεόνασμα οπότε τα έσοδα των παραγωγών θα αυξηθούν, άρα τους συμφέρει να αυξήσουν την παραγωγή τους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laur 155

Νεοφερμένος

Ο laur 155 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Όχι η ερωτηση μου είναι αλλιως δεν καταλαβαίνω πως μπορει να προσφερει η επιχηρησει αφου μετα την τιμη ισσοροποιας μειωνονται τα εσοδα της (ασχετα αν είναι κρατικη παρεμβαση)
Η μηππως εννωει λεει ότι ο επειχηριματιας ότι θα προσφερω τοσο και βαζη μια τιμη βαση του νομου προσφορας όμως παρατηρητε ότι σε αυτή την τιμη υπαρχει πλεονασμα αρα λειτουργουν οι δυναμεις της ζυτησης και της προσφορας και την βαζουν στην τιμη ισσοροποιας:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laur 155

Νεοφερμένος

Ο laur 155 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπερα θελω καποιος να μου εξηγηση αν η αποψη που εχω διαμμορφωση με το κεφ 5 του αοθ ειναι σωστη γιατι δεν πολυκαταλαβαινω το βιβλιο
Εχει αποφασει ο επιχηριαματιας οτι θα παραγει την μια ποσοτητα την οποια και θα προσφερει οποτε θετει και την αναλογη τιμη ωστε να εχει κερδος οπως λεει και στο κεφαλαιο της προσφορας ομως σε αυτη την τιμη παρατηριτε πλεονασμα οποτε λειτουργουν οι δυναμεις ζυτησης και προσφορας οποτε η τιμη παει στην τιμη ισσοροιποιας και εστι διαμμορφονεται η τιμη στην αγορα
Αυτο δεν ενωει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καλησπερα θελω καποιος να μου εξηγηση αν η αποψη που εχω διαμμορφωση με το κεφ 5 του αοθ ειναι σωστη γιατι δεν πολυκαταλαβαινω το βιβλιο
Εχει αποφασει ο επιχηριαματιας οτι θα παραγει την μια ποσοτητα την οποια και θα προσφερει οποτε θετει και την αναλογη τιμη ωστε να εχει κερδος οπως λεει και στο κεφαλαιο της προσφορας ομως σε αυτη την τιμη παρατηριτε πλεονασμα οποτε λειτουργουν οι δυναμεις ζυτησης και προσφορας οποτε η τιμη παει στην τιμη ισσοροιποιας και εστι διαμμορφονεται η τιμη στην αγορα
Αυτο δεν ενωει;

απλά σου λέει έχεις μια τιμή p* Και q* που είναι η τιμή ισορροπίας και ποσότητα ισορροπίας που δημιουργούνται από την συνάρτηση ζήτησης και προσφοράς.
Αλλά έρχεται το κράτος και βάζει μια ανώτατη ή κατώτατη τιμή (κρατική παρέμβαση) και στις ασκήσεις πράττεις ανάλογα με το τι βάζει το κράτος (στην άσκηση που σου δίνει)
Κατώτατη τιμή --> πάνω από την τιμή ισορροπίας έχεις πλεόνασμα και αυτό το αγοράζει το κράτος
ανώτατη τιμή --> κάτω από την τιμή ισορροπίας και δημιουργείται μαύρη αγορά

ΠΡΟΣΧΟΗ
Αυτά γίνονται μόνο όταν παρεμβαίνει το κράτος όταν δεν παρεμβαίνει (δηλαδή υπάρχει)
όταν η τιμή είναι κάτω από την τιμή ισορροπίας θέλει να ανέβει η τιμή ο καταναλωτής
όταν η τιμή είναι πάνω από την τιμή ισορροπίας θέλει να ρίξει την τιμή ο παραγωγός

Μακάρι να σε βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

laur 155

Νεοφερμένος

Ο laur 155 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεα

Νεοφερμένος

Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Καλησπέρα....εκανα τα εξής χαζα λαθη στην οικονομία φέτος. Στο Δ1 ερ. Εχω κάνει λαθος στην αντικατάσταση στη συνάρτηση ζήτησης ενώ το εχω βρει σωστά το β=-8 το εβαλα μετα στη συνάρτηση (για ν βρω το α) ως -5 μπερδεύτηκα με αποτέλεσμα να βρω άλλο "α" .....φαίνεται καθαρα οτι το εχω βρει το β=-8 απλα το εβαλα λαθος Μετά ο βλάκας. Με αποτέλεσμα όπως είπα ν βρω απο τη συνάρτηση ζήτησης λάθος το "α" και εχω δουλεψει μετα ολα τα άλλα ερωτηματα μ τη λαθος συνάρτηση αλλά οι διαδικασίες ειναι ολοσωστες απλως με λαθος συνάρτηση απο απροσεξία......πόσο θα κόψουν φι αυτο. Τη συνάρτηση προσφορας την εχω σωστη. Καποιοι μου λενε 2-3 μορια αλλοι 1 μοριο στα 100 απο ολο το θεμα Δ εννοω . ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά το ελάχιστο που θα σου κοπεί είναι το μισό Δ1. Ευελπιστώ όλα τα υπόλοιπα να είναι υπερπληρης ώστε να μην ανέβει παραπάνω η μειωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεα

Νεοφερμένος

Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ναι , ολα τ αλλά ερωτήματα είναι σωστά απλα με άλλο "α" στη συνάρτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Έχω μία άσκηση που μας δίνει έναν πίνακα ο οποίος έχει 4 αγαθά (Χ,Φ,Ψ,Ω). Μου ζητά να κατασκευάσω τις ΚΠΔ για τα ζεύγη Χ-Φ, Χ-Ψ, Χ-Ω και να σχολιάσω τη μορφή κάθε ΚΠΔ με βάση το κόστος ευκαιρίας των αγαθών που απαρτίζουν το ζεύγος αντίστοιχα.

Εγώ κατασκεύασα τις ΚΠΔ, αλλά δεν καταλαβαίνω τι μου ζητά το δεύτερο ερώτημα. Έγραψα πχ ότι η μία είναι κοίλη, επειδή αυξάνεται η παραγωγή του Χ ενώ μειώνεται ολο ένα και περισσότερο η παραγωγή του Φ. Πρέπει να υπολογίσω το ΚΕ για κάθε συνδυασμό και για κάθε ζεύγος;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Έχω μία άσκηση που μας δίνει έναν πίνακα ο οποίος έχει 4 αγαθά (Χ,Φ,Ψ,Ω). Μου ζητά να κατασκευάσω τις ΚΠΔ για τα ζεύγη Χ-Φ, Χ-Ψ, Χ-Ω και να σχολιάσω τη μορφή κάθε ΚΠΔ με βάση το κόστος ευκαιρίας των αγαθών που απαρτίζουν το ζεύγος αντίστοιχα.

Εγώ κατασκεύασα τις ΚΠΔ, αλλά δεν καταλαβαίνω τι μου ζητά το δεύτερο ερώτημα. Έγραψα πχ ότι η μία είναι κοίλη, επειδή αυξάνεται η παραγωγή του Χ ενώ μειώνεται ολο ένα και περισσότερο η παραγωγή του Φ. Πρέπει να υπολογίσω το ΚΕ για κάθε συνδυασμό και για κάθε ζεύγος;

Ευχαριστώ!

υπάρχουν 4 τύποι στην ΚΠΔ :
1) Κόστος Ευκαιρίας συνεχώς αυξανόμενο

Αυτό σημαίνει ότι οι παραγωγικοί συντελεστές δεν είναι εξίσου κατάλληλοι για τη παραγωγή όλων των αγαθών και καθώς αυξάνεται η παραγωγή ενός αγαθού θα αποσπώνται από τη παραγωγή άλλων αγαθών συντελεστές όλο και λιγότερο κατάλληλοι για τη παραγωγή του συγκεκριμένου αγαθού.

Με κόστος ευκαιρίας συνεχώς αυξανόμενο η ΚΠΔ είναι κοίλη:


Κόστος ευκαιρίας αυξανόμενο
2) Κόστος Ευκαιρίας συνεχώς μειούμενο

Οι παραγωγικοί συντελεστές καθώς αυξάνεται η παραγωγή ενός αγαθού θα αποσπώνται από τη παραγωγή άλλων αγαθών, συντελεστές όλο και περισσότερο εξειδικευμένοι για τη παραγωγή του συγκεκριμένου αγαθού.

Με κόστος ευκαιρίας συνεχώς μειούμενο, η καμπύλη θα είναι κυρτή ως προς την αρχή των αξόνων.


Κόστος Ευκαιρίας μειούμενο
3) Κόστος Ευκαιρίας σταθερό

Οι παραγωγικοί συντελεστές είναι εξίσου κατάλληλοι για την παραγωγή όλων των αγαθών.

Η ΚΠΔ είναι ευθεία γραμμή.


Κόστος ευκαιρίας σταθερό
4) Κόστος Ευκαιρίας σταθερό και ίσο με 1

Οι παραγωγικοί συντελεστές είναι εξίσου κατάλληλοι για την παραγωγή όλων των αγαθών.

Η ΚΠΔ είναι ευθεία γραμμή και σχηματίζει ισοσκελές τρίγωνο με τους άξονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Έχω γράψει ακριβώς αυτά που ανέφερες. Πχ στο ένα ζεύγος (Χ-Φ) έγραψα ότι πρόκειται για ΚΕ Αυξανόμενο, δίνοντας και την αιτιολόγηση, σημειώνοντας ότι πρόκειται για κοίλη.

Χρειάζεται να γράψω κάτι άλλο για να λύσω όλη την άσκηση;

Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Έχω γράψει ακριβώς αυτά που ανέφερες. Πχ στο ένα ζεύγος (Χ-Φ) έγραψα ότι πρόκειται για ΚΕ Αυξανόμενο, δίνοντας και την αιτιολόγηση, σημειώνοντας ότι πρόκειται για κοίλη.

Χρειάζεται να γράψω κάτι άλλο για να λύσω όλη την άσκηση;

Ευχαριστώ πολύ!

αν εγραψες αυτα για μενα εισαι καλυμενος (προσοχη στο κλασμα στην αρχη να εχεις γραψει ΚΕχ=ΔΨ/ΔΧ) για να δειξεις οτι ξερεις τον τυπο και να μην πεταξες ετσι τα νουμερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δεν έχω γράψει το κλάσμα και δεν έχω αναφέρει καν αριθμούς.
Κατάλαβα πχ ότι είναι ΚΕ=φθίνον και επομένως ότι η ΚΠΔ είναι κυρτή λόγω των αριθμών που υπάρχουν στον πίνακα. Χρειάζεται να υπολογίσω το ΚΕ; Αν ναι, σε ποια διαστήματα;

Είναι η πρώτη μου άσκηση. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν έχω γράψει το κλάσμα και δεν έχω αναφέρει καν αριθμούς.
Κατάλαβα πχ ότι είναι ΚΕ=φθίνον και επομένως ότι η ΚΠΔ είναι κυρτή λόγω των αριθμών που υπάρχουν στον πίνακα. Χρειάζεται να υπολογίσω το ΚΕ; Αν ναι, σε ποια διαστήματα;

Είναι η πρώτη μου άσκηση. :redface:

αν δεν εχει το κοστος ευκαιρειας πρεπει να το κανεις
στα σημεια αν κοιλη η κυρτη καν τω σε ολα (για να εχεις μια ιδεα) αν ειναι ευθεια γραμμη μπορει αμα θες να παρεις το αρχικο και το τελικο σημειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Για όλα τα ζεύγη, για όλα τα διαστήματα;
Έτσι δεν θα βρω το ΚΕ για κάθε διάστημα κάθε ζεύγους;

Η εκφώνηση για το δεύτερο ερώτημα είναι αυτή: να σχολιάσω τη μορφή κάθε ΚΠΔ με βάση το κόστος ευκαιρίας των αγαθών που απαρτίζουν το ζεύγος αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Για όλα τα ζεύγη, για όλα τα διαστήματα;
Έτσι δεν θα βρω το ΚΕ για κάθε διάστημα κάθε ζεύγους;

Η εκφώνηση για το δεύτερο ερώτημα είναι αυτή: να σχολιάσω τη μορφή κάθε ΚΠΔ με βάση το κόστος ευκαιρίας των αγαθών που απαρτίζουν το ζεύγος αντίστοιχα.

ναι για καθε ζευγος σου προτεινω τελικα στην αρχη
συμβουλη
αν κεχ=1/2 (πχ) το κεψ=2 (παντα ο αντιστροφος ειτε σαν κοιλη ειτε σαν κυρτη) στην ευθεια βρες 1 κοστος ευκαιρειας και δηκαιολογησε οτι ειναι ευθεια αρα κεχ ιστον παντου το ιδιο και στο ψ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εντάξει, ευχαριστώ πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top