Δίδακτρα σε ξένα πανεπιστήμια

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ναι τα πανεπιστημια ειναι πολυ καλα και οργανωμενα αλλα μην νομιζεις οτι η πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια εκπαιδευση ειναι τελεια!δεν εχουν γενικα και το καλυτερο συστημα!

Έχω πει και σε άλλο τόπικ ότι οι γνώσεις που παίρνουμε στο σχολείο αλλά και σε προπτυχιακό επίπεδο οι Έλληνες είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ. Σε σημείο παιδιά, που δεν συγκρινόμαστε με άλλους Ευρωπαίους. Αν είχαμε καλή οργάνωση και λίγη παραπάνω αξιοκρατεία θα κάναμε θαύματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Έχω πει και σε άλλο τόπικ ότι οι γνώσεις που παίρνουμε στο σχολείο αλλά και σε προπτυχιακό επίπεδο οι Έλληνες είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ. Σε σημείο παιδιά, που δεν συγκρινόμαστε με άλλους Ευρωπαίους. Αν είχαμε καλή οργάνωση και λίγη παραπάνω αξιοκρατεία θα κάναμε θαύματα!!!
και κατι αλλο βασικοτατο!στην ελλαδα ενας μεταναστης μπορει να επιτυχει σε πανεπιστημιακο επιπεδο!στην γαλλια ειναι παρα πολυ δυσκολο!διοτι με τον τροπο τους ειναι σαν να τους αποκλειουν κοινωνικα!ειναι ενα βασικο προβλημα του γαλλικου συστηματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γιατί είναι δύσκολο;Αν πάει σε γαλλικό σχολείο και πάλι δεν μπορεί να περάσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Γιατί είναι δύσκολο;Αν πάει σε γαλλικό σχολείο και πάλι δεν μπορεί να περάσει?
ναι αλλα εκει τα σχολεια λειτουργουν περιφερειακα αλλα με τον εξης διαφορετικο τροπο!ας πουμε οτι σε μια περιφερεια υπαρχουν 100000 μαθητες γαλλοι και 100000 ξενοι!οι γαλλοι γονεις προτιμουν να κανουν κατι με τα γραφειοκρατικα(παρανομια) για να παει το παιδι τους σε ενα αλλο σχολειο (αλλη περιφερεια)!ετσι στα σχολεια μαζευονται ξενοι,το επιπεδο μενει χαμηλο,δημιουργουνται γκετος,οι γαλλοι που ειναι εκει ειναι απο φτωχες οικογενειες οποτε δεν μπορουν να αλλαξουν περιφερεια(δεν θα μπορουν να λαδωσουν οι γονεις τους λογικα καποιους απο το γαλλικο δημοσιο)!οι καθηγητες μετα ειναι δυσκολο να τα βγαλουν περα και φτανουν στο σημειο οι μαθητες με τουτα και με εκεινα να μην παιρνουν απολυτηριο λυκειου!και χωρις αυτο ειναι αδυνατον το πανεπιστημιο!με λιγα λογια για να επιτυχει καποιος ξενος εκει η' θα πρεπει να του δινουν υποτροφιες(που γινεται καποιες περιπτωσεις και μονο στους αριστους μαθητες) η' στο μερος που μενει να μην υπαρχει τοσος ρατσισμος!με ατο τον τροπο πολλοι ανθρωποι μενουν στον δρομο,αλλοι σε τσαντιρια στην ουσια,αλλοι παλευουν για να συντηρηθουν!εγω αυτα που σου λεω τα εχω κανει μαθημα !τα ειχε το βιβλιο περισυ που εκανα στο φροντιστηριο!δεν ειναι τοσο αγγελικα τα πραγματα ουτε και στην γαλλια οσο μας τα παρουσιαζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
πω πω....
αυτά είναι!!!
ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
πω πω....
αυτά είναι!!!
ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!
αλλα προσεξε κατι!ειναι καλυτερα καπως στην γαλλια διοτι οποιοι σπουαζουν γινονται πραγματικα επιτυχημενοι και δεν ειναι λιγοι!και ακομη μια τεχνη να ξερει καποιος και ειναι εννοειται καλος,αρκει για να βγαλει το ψωμι του και κατι παραπανω!δηλαδη υπαρχει αξια της εκπαιδευσης!ενω εδω ολοι παλευουν για καποια θεση στο δημοσιο,οι τεχνες βρισκονται σε παρακμη και οι ανθρωποι δυσκολευονται πολυ!η εκπαιδευση δεν αρκει!χρειαζεται και λιγο το background η' για να επιτυχει καποιος εδω δεν τον φτανει μια γνωση σε ενα αντικειμενο αλλα χρειαζεται μια ευρεια γνωση η' μια πραγματικα τελεια γνωση σε αυτο που κανει!ας πουμε εσυ εισαι διδακτορικος!εχεις εμβαθυνει πολυ στο αντικειμενο και μπορεις και θα μπορεις να το διδασκεις αλλα καποιος που παιρνει απλως ενα πτυχιο,εδω στην ελλαδα ειναι δυσκολο να το αξιοποιησει!δεν υπαρχουν θεσεις,υπαρχει ανεργια και τα λοιπα που τα γνωριζεις καλυτερα απο εμενα ως μεγαλυτερο και πιο ωριμο ατομο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτό που περιγράφεις έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με την κοινωνία. Δηλαδή δεν είναι ανεπάρκεια (μόνο) της εκπαίδευσης, είναι γενικά πρόβλημα της κοινωνίας.

Βέβαια, εγώ θεωρώ πολύ καλό να έχεις ευρεία γνώση, η στοχευμένη βοηθά πολύ συγκεκριμένα και λίγα επαγγέλματα. Κανείς δεν θα βρει δουλειά με τον τίτλο του πτυχίου του, αν με καταλαβαίνεις. Πρέπει να έχεις πιο ανοιχτούς ορίζοντες. Ακόμα και εγώ, σαν διδακτορική, μπορώ να κάνω ένα μεγάλο φάσμα μαθημάτων, στο ίδιο καλό επίπεδο, γιατί έτσι πρέπει. Χρειάζομαι γνώσεις από πολλούς τομείς για να ανταπεξέλθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Αυτό που περιγράφεις έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με την κοινωνία. Δηλαδή δεν είναι ανεπάρκεια (μόνο) της εκπαίδευσης, είναι γενικά πρόβλημα της κοινωνίας.

Βέβαια, εγώ θεωρώ πολύ καλό να έχεις ευρεία γνώση, η στοχευμένη βοηθά πολύ συγκεκριμένα και λίγα επαγγέλματα. Κανείς δεν θα βρει δουλειά με τον τίτλο του πτυχίου του, αν με καταλαβαίνεις. Πρέπει να έχεις πιο ανοιχτούς ορίζοντες. Ακόμα και εγώ, σαν διδακτορική, μπορώ να κάνω ένα μεγάλο φάσμα μαθημάτων, στο ίδιο καλό επίπεδο, γιατί έτσι πρέπει. Χρειάζομαι γνώσεις από πολλούς τομείς για να ανταπεξέλθω.
ναι ετσι ειναι!αλλα γενικα οι ελληνες πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν ειναι το δημοσιο η σωτηρια μας!αν καποιος εχει ευρεια γνωση και την χρησιμοποιησει σωστα,θα επιτυχει εστω με ψυχουλα στην ελλαδα,ισως οχι με τον τροπο που ονειρευοταν!δηλαδη αυτο που λεω ειναι δεν πρεπει να φευγουμε οριστικα απο την πατριδα μας!και ειδικα εμεις οι νεοι!πρεπει να την στηριξουμε και να την κανουμε καλυτερη η' τουλαχιστον να προσπαθησουμε αλλα τα πραγματα ειναι πραγματικα δυσκολα και η ανεργεια ανεβαινει σε μεγαλο βαθμο!καλο ειναι να πηγαινουμε εξωτερικο,να παιρνουμε γνωσεις,αλλα αν περναει απο το χερι μας να επισρεφουμε εδω και να τις αξιοποιουμε!ειναι δυσκολο,δεν υπαρχουν υποδομες αλλα αν ολοι φυγουμε τι θα απογινει αυτη η χωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σε μεγάλο ποσοστό αυτό με το εξωτερικό εξαρτάται και από τον ίδιο τον άνθρωπο. Εγώ ήμουν ένα χρόνο στο Λονδίνο για το μεταπτυχιακό. Εγώ, σαν χαρακτήρας, δεν θα άντεχα ούτε μέρα παραπάνω εκεί. Αν εδώ παραπονιόμαστε για γραφειοκρατία, εκεί είναι Η ΚΟΛΑΣΗ!!!απλά!!!!!Αν εδώ μιλάμε για ακρίβεια, εκεί είναι επίσης η κόλαση!!

Δηλαδή το εξωτερικό δεν είναι η λύση, ούτε είναι το μέρος που σου δίνονται όλα εύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δηλαδή το εξωτερικό δεν είναι η λύση, ούτε είναι το μέρος που σου δίνονται όλα εύκολα!

Ένας αλλοδαπός φοιτητής θα είσαι γι' αυτούς με ότι αυτό συνεπάγεται..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσες να το περιγράψεις καλύτερα....
Μόνο που το ίδιο ισχύει και μετά στις δουλειές...Εκτός πλέον αν είσαι τόσο καλό επιστήμονας που κερδίζεις τον σεβασμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Ένας αλλοδαπός φοιτητής θα είσαι γι' αυτούς με ότι αυτό συνεπάγεται..:)
ναι εχεις απολυτο δικιο ενω εδω ακομα και ξενους επιστημονες που διδασκουν σε πανεπιστημια τους σεβομαστε!και οι μεταναστες εδω εχουν ισες ευκαιρια για μορφωση-καταρτιση αρκει να διαβασουν και εννοειται να αγαπουν εστω και λιγο αυτο τον τοπο!

οσοι θελετε να δειτε πως ειναι το συστημα της γαλλας να δειτε την ταινεια entre les murs(αναμεσα στους τοιχους) κυκλοφορει εδω στην ελλαδα στα βιντεοκλαμπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
γεια σας. ξερετε, ειμαι μαθητρια α λυκειου και
βλεπω ολα αυτα που γραφετε για τις σπυδες στο εξωτερικο.
μηπως ξερετε να μου πειτε ποσα ειναι περιπου τα
διδακτρα σε πανεπιστημια ευρωπης.( πχ αγγλια,γαλλια) και αμερικης?? ενδιαφερομαι και
εγω και θα ηθελα να με βοηθησετε.
ευχαριστω

Κοίταξε τον παρακάτω πίνακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    87.6 KB · Εμφανίσεις: 224

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Γεια!
Μπορείτε να μου πείτε πόσο είναι τα δίδακτρα για την Βουλγαρία για λογοθεραπεία , κοινωνική εργασία και παιδαγωγικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top