[20/5/2013] Φυσική Γενικής Παιδείας

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 6 50.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 2 16.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 8.3%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 3 25.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Προσυπογράφω τα όσα ο μελλοντικός μου συνάδελφος Δίας ανέφερε. Τα θέματα ήταν εύκολα και οι ζητούμενες γεωμετρικές γνώσεις στοιχειώδεις. Προσθέτω ότι κατά τη βαθμολόγηση δεν θα ληφθεί σοβαρά υπόψη η ακριβής και αναλυτική γεωμετρική δικαιολόγηση των υπολογισμών αλλά η φυσική γνώση του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coy0te

Νεοφερμένος

Ο Wile E. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Προσθέτω ότι κατά τη βαθμολόγηση δεν θα ληφθεί σοβαρά υπόψη η ακριβής και αναλυτική γεωμετρική δικαιολόγηση των υπολογισμών αλλά η φυσική γνώση του θέματος.

Ναι, εμείς ( εγώ τουλάχιστον ) λέγαμε για το αν θέλει να είναι κάποιος καλυμμένος σε περίπτωση που πέσει σε περίεργο βαθμολογητή. Όπως και να 'χει, συμφωνώ πως χρειάζονταν τα στοιχειώδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Έλεος βρε παιδιά!!! Σιγά τα ...αρκετά θεωρήματα, την ...καλή γεωμετρία και τη ...μισή γεμάτη σελίδα για αιτιολόγηση.
Έβαλα την άσκηση σε μαθητή μου της B γυμνασίου (να βρει το μήκος) και την ξεπέταξε σε Δt = 2min.
Να πώς την έλυσε:



Έτσι ακριβώς. Και η φυσική κατεύθυνσης γεωμετρία Β γυμνασίου χρειάζεται. (Γρηγόρη: μήπως έκανες έλεγχο αν στο Κ γίνεται πράγματι ολική ανάκλαση? :P)
Λόγω συμμετρίας; Εγώ έλεγα πως είναι ορθογώνια στα πάντα για να τις βγάλω ίσες τις πλευρές. What sorcery is this!? :hmm:

Ναι, έκανα έλεγχο, για πλάκα, μετά τις πανελλήνιες. Εκείνη την στιγμή, αφού το έλεγε, δεν θ' ασχολούμουν :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Από που κι ως που πιο εύκολα από τα περσινά; Γαμήθηκα στο γράψιμο για να βρω τα διαστήματα στο Δ. Τεσπα, ο καθένας νομίζει πως τα δικά του είναι πιο δύσκολα. Πάντως του 2012 που είχα λύσει, πιο εύκολα μου φάνηκαν :P
και του χρονου πιο ευκολα θα ειναι!;)

Εάν ήθελες να είσαι 100% σωστός με την αιτιολόγηση στο Δ θέμα έπρεπε να φας μισή σελίδα γεμάτη γεωμετρία τουλάχιστον. Εγώ έχω αιτιολογήσει αλλά όχι ιδανικά. Ευελπιστώ οτι ο διορθωτής θα δει το σωστό αποτέλεσμα και θα εκτιμήσει τις γνώσεις φυσικής περισσότερο από το αν ξέρεις αρκετά θεωρήματα γεωμετρίας για να αιτιολογήσεις 100% το μήκος που διένυε η ακτίνα στα οπτικά μέσα.
παντου εχουν λιγη αιτιολογηση ομως απο οτι ειδα-.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Στο κέντρο που βαθμολογώ ήρθαν 54 γραπτά φυσικής γενικής. Από αυτά τα 12 ήταν καθαρό 100. Από τα υπόλοιπα περίπου 25 ήταν πάνω από 90 κάπου 5-6 από 80-90 και υπήρχαν 3-4 κάτω από τη βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Στο κέντρο που βαθμολογώ ήρθαν 54 γραπτά φυσικής γενικής. Από αυτά τα 12 ήταν καθαρό 100. Από τα υπόλοιπα περίπου 25 ήταν πάνω από 90 κάπου 5-6 από 80-90 και υπήρχαν 3-4 κάτω από τη βάση.
απο που βαθμολογειτε αν επιτρεπεται?:redface:
Μπραβο στα παιδια με καθαρο 100!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι είναι υπηρεσιακό μυστικό και δεν πρέπει να το πω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι είναι υπηρεσιακό μυστικό και δεν πρέπει να το πω. :)

Αφού υποτίθεται...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
faeton, εάν διορθώνατε, πως θα αξιολογούσατε (ή... μπορεί και να αξιολογήσατε) στο Γ3 το να γράψει ένας μαθητής οτι ΔL=Lτελ-Lαρχ=4h/2π - h/2π=3h/2π=3Lαρχ άρα η στροφορμή αυξήθηκε 3 φορές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι είναι υπηρεσιακό μυστικό και δεν πρέπει να το πω. :)
Το υπεθεσα, απλως θυμαμαι περυσι που κυκλοφορουσαν κατι τετοια...
Εγω ειμαι η μονη απο το σχολειο μου με φυσικη γενικης. Ποιος ξερει που θα φτασει το'τελειο' γραπτο μου:P

Θα ηθελα να παρακαλεσω να συγχωρεσετε (οχι προσωπικα εσεις προφανως:P) το βλακωδες μυαλο μου και να κοιταξετε το προχειρο!μπορει να φτανει και το 90 με το προχειρο:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top