[Παλιό Σύστημα] Βιολογία ή Μαθηματικά;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Αν νομίζεις πως μπαίνει εύκολα το 100 στην φυσική γενικής, έλα να ρωτήσεις τα παιδιά που έδιναν στο σχολείο μου
Στο (πρώην) σχολείο μου φέτος έδωσαν φυσική γενικής 5 παιδιά. Πήραν:100 , 100 , 98 , 95 , 95 .


...εδω ουτε οι φροντιστες δεν ξεραν ποια ειναι η σωστη απαντηση...
Από πότε παρακαλώ οι φροντιστές έχουν αναγορευθεί σε αυθεντίες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
και η βιολογια και τα μαθηματικα ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ. το 95+ ειναι ευκολο και για μετριους μαθητες, εγω προσωπικα με τη βιολογια ενιωθα σαν να κλεβω εκκλησια, παρα το χαμο που εγινε φετος με τα "δυσκολα θεματα"
δυστυχως θα συμφωνησω με την κοπελα που σου ειπε οτι υπαρχουν μελη τα οποια ειναι οξύθυμα! Καλυτερα να μην εκφραζεις τοσο πολυ την προσωπικη σου γνωμη....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Εγώ που πήρα βιολογία έγραψα πολύ καλά 90+(η αλήθεια ήταν ότι περίμενα 100 αλλά οι δύο βαθμολογητές φαίνεται πως διαφωνούσαν). Στην Βιολογία το ρίσκο είναι η παπαγαλία. Τα ξερα παπαγαλία αλλά παρόλα αυτά 100 δεν έγραψα, και μάλιστα τους έγραφα και παραπάνω πράγματα που σαφώς χρειαζόταν αλλά ήταν παγίδες και δύσκολα ένας μαθητής τα συνδυάζει για να τα γράψει, δηλ οι περισσότεροι δεν τα έγραφαν κι έχασαν πολύ περισσότερα μόρια. Τέσπα στη βιολογία ειδικά με τα θέματα που πεσαν φέτος πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός , να χεις κρίση(μην ακούς αυτούς που λεν ότι η βιολογία είναι ευκολάκι σε σχέση με τα μαθηματικά)και να τα ξέρεις όλα με το ν και με το σ. Βέβαια από την άλλη θα σου πω πως η βιολογία γενικής χρειάζεται λιγότερο διάβασμα σε σχέση με τα υπόλοιπα μαθήματα της κατεύθυνσης(την έκθεση δεν την υπολογίζω). Εγώ πχ αφιέρωνα το ένα τέταρτο της Κυριακής για τη βιολογία γενικής και μπορώ να σου πω πως το μετάνιωσα και μάλλον χρειαζόταν πολύ λιγότερο διάβασμα απ ότι έκανα εγώ. Από την άλλη όμως δεν πρέπει να το πάρεις στα πεταχτά γιατί είναι ύπουλο μάθημα. Μια φίλη μου που ξανάδωσε φέτος τη διάβαζε μία φορά τις 2 βδομάδες και στο τέλος το 4ο θέμα το σκότωσε(παρόλα αυτά περνάει άνετα ιατρική)!
Ελπίζω να βοηθησα σχετικά με τη βιολογία
Για μαθηματικά δεν ξέρω αλλά είδα ότι πολλοί καλοί μαθητές φετος έγραψαν εύκολα 100ρια οπότε μην σε φοβίζει ούτε αυτό αν διαβάζεις!!
Καλή επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Στο (πρώην) σχολείο μου φέτος έδωσαν φυσική γενικής 5 παιδιά. Πήραν:100 , 100 , 98 , 95 , 95 .



Από πότε παρακαλώ οι φροντιστές έχουν αναγορευθεί σε αυθεντίες?
Ενω αν το ακουγες απο καθηγητες ΔΗΜΟΣΙΟΥ σχολειου θα το πιστευες πιο ευκολα;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εγώ που πήρα βιολογία έγραψα πολύ καλά 90+(η αλήθεια ήταν ότι περίμενα 100 αλλά οι δύο βαθμολογητές φαίνεται πως διαφωνούσαν). Στην Βιολογία το ρίσκο είναι η παπαγαλία. Τα ξερα παπαγαλία αλλά παρόλα αυτά 100 δεν έγραψα, και μάλιστα τους έγραφα και παραπάνω πράγματα που σαφώς χρειαζόταν αλλά ήταν παγίδες και δύσκολα ένας μαθητής τα συνδυάζει για να τα γράψει, δηλ οι περισσότεροι δεν τα έγραφαν κι έχασαν πολύ περισσότερα μόρια.
Καλή επιτυχία!!


Ελα ομως που το ρισκο της βιολογιας γενικης παιδειας δεν ειναι η παπαγαλια :)
Φανηκε φετος,επεσε μια ασκηση με κριτικη σκεψη και ολοι τρομοκρατηθηκαν σαν κοτες στο κοτετσι,και την εχασαν.
Το οτι τα ηξερες παπαγαλια ολα,φυσικα και δεν σημαινει οτι θα γραψεις 100,αυτο ελειπε.Επισης τα παραπανω πραγματα,ειναι παγιδα ωστε να μην παρασυρθεις και τα γραψεις.Δεν κανουμε επιδειξη γνωσεων,απανταμε συγκεκριμενα σε καθε ερωτηση,στο ζητουμενο που μας θετουν.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top