Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

μιχαηλ1

Νεοφερμένος

Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Μια χαρα εισαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εάν βγουν αρχές Ιουλίου τα αποτελέσματα όπως λένε θα είναι πολύ ανεύθυνοι πάντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΜΗ3

Νεοφερμένος

Ο ΔΕΣΜΗ3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα , σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που δόθηκε στα βαθμολογικά κέντρα και βάσει της εμπειρίας προηγούμενων ετών , θα ανακοινωθούν εκτός απροόπτου στις 17/6 ή το αργότερο στις 21/6.Καλά αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα , σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που δόθηκε στα βαθμολογικά κέντρα και βάσει της εμπειρίας προηγούμενων ετών , θα ανακοινωθούν εκτός απροόπτου στις 17/6 ή το αργότερο στις 21/6.Καλά αποτελέσματα.
Ευχαριστούμε για την πληροφορία!:D 17/6 όμως είναι η τελευταία μέρα των επαναληπτικών εξετάσεων και απ' ό,τι γνωρίζω, τα αποτελέσματα των βαθμολογιών ανακοινώνονται πάντα μετά τη λήξη των επαναληπτικών εξετάσεων. Σίγουρα πάντως δεν πρόκειται να ανακοινωθούν τόσο αργά(πρώτο δεκαήμερο Ιουλίου) όσο κάποιοι δημοσιογράφοι διέδωσαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΜΗ3

Νεοφερμένος

Ο ΔΕΣΜΗ3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ενδεικτικά να αναφέρω ότι το 2013 οι εξετάσεις τελείωσαν στις 31/5 και οι βαθμοί ανακοινώθηκαν στις 21/6.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι, οι επαναληπτικες λήγουν στις 17/6. Οπότε, λογικά είμαστε 21-28/6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΔΕΣΜΗ3

Νεοφερμένος

Ο ΔΕΣΜΗ3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
ΝΕΑ ΟΔΗΓΙΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

Για το Θέμα Δ:

Η επαλήθευση των ερωτημάτων με την προφανή λύση f(x) = x δεν παίρνει καμία μονάδα.

Η ιδιότητα:
«Αν f,g συνεχείς στο [α,β] και f(x) ≥ g(x) ,για κάθε xϵ [α,β], τότε β∫αf(x)dx ≥ β∫α g(x)dx»

μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς απόδειξη.

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

ΟΔΗΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

Ερώτημα Α1α: Είναι απαραίτητη η αναφορά στα δύο άλλα αντιβενιζελικά κόμματα για την πληρότητα της απάντησης. Η έλλειψη αυτής της αναφοράς αντιστοιχεί σε αφαίρεση μίας (1) μονάδας.

Ερώτημα Β1: Βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας, η ερώτηση είναι ανάπτυξης. Επομένως η απλή αναφορά "των φορέων οργάνωσης της παλιννόστησης" δεν αποτελεί πλήρη απάντηση.

Ερώτημα Β2: Ολοκληρωμένη απάντηση είναι από το σχολικό βιβλίο "Η αστική στέγαση ... επέκταση λιμανιών κ.ά." (σ. 157), όπως προτάθηκε με τις ενδεικτικές απαντήσεις.

Ερώτημα Γ1α: Αν ο μαθητής δώσει στην απάντησή του και τη φράση "Παρά την έντονη αντίδραση ... κοινοβουλευτική πλειοψηφία" (σ. 78 - 79), η οποία είναι η αρχή της παραγράφου στο σχολικό βιβλίο, αυτό να μην αξιολογηθεί αρνητικά. Ως πλήρης θεωρείται αυτή που προτάθηκε με τις ενδεικτικές απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
παιδια ΣΟΣ..στην εκθεση για εναρκτηρια προσφωνηση ειχα βαλει αγαπητοι γονεις..λετε να μου το παρουν λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Και πες δηλαδή ότι μαθαίνεις ότι θα σου αφαιρεθεί 1 μόριο, πραγματικά θα σε ενοχλήσει? Αν είναι ποτέ δυνατόν. Παιδιά, σε 2 εβδομάδες και κάτι βγαίνουν τα αποτελέσματα. Μην τρελαίνεστε!Ότι είναι να γίνει θα γίνει! Καθίστε ψάξτε πως θα βάλετε τις σχολές σας στο μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
παιδια ΣΟΣ..στην εκθεση για εναρκτηρια προσφωνηση ειχα βαλει αγαπητοι γονεις..λετε να μου το παρουν λαθος?

Και εγώ κάτι τέτοιο έβαλα...κυρίες και κύριοι
Συμμαθητές και συμμαθήτριες δεν νμζ ότι δίνουν τόση σημασία στο τι λες στην προσφώνηση αρκεί να έχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
α ωραιαα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΜΗ3

Νεοφερμένος

Ο ΔΕΣΜΗ3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Και εγώ κάτι τέτοιο έβαλα...κυρίες και κύριοι
Συμμαθητές και συμμαθήτριες δεν νμζ ότι δίνουν τόση σημασία στο τι λες στην προσφώνηση αρκεί να έχει

Οι προσφωνήσεις και οι αποφωνήσεις βαθμολογούνται ως "Δομή". Επίσης, καλό κρίνεται μετά την προσφώνηση να υπάρχει μια προ-εισαγωγή του τύπου "Συγκεντρωθήκαμε σήμερα εδώ [...]" χωρίς την εισαγωγή στο θέμα. Έτσι, το κείμενο κυλάει ομαλά και δεν υπάρχει απότομη μετάβαση. Η "ιδανική" προσφώνηση θα ήταν κατ'εμέ:

Κύριε Διευθυντά,
κ.κ Καθηγητές,
Φίλες και Φίλοι, συμμαθητές και συμμαθήτριες
Αγαπητοί γονείς
Κυρίες και κύριοι

Στην αρχή βάζουμε τους σχετικούς με τον χώρο-θεσμό, έπειτα τους εξωτερικούς. Στο τέλος μιας μεγάλης προσφώνησης στίζουμε με τελεία στιγμή και ξεκινάμε τα επόμενα με κεφαλαίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeYnwa!

Νεοφερμένος

Ο GeorgeYnwa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ΝΕΑ ΟΔΗΓΙΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

Για το Θέμα Δ:

Η επαλήθευση των ερωτημάτων με την προφανή λύση f(x) = x δεν παίρνει καμία μονάδα.

Η ιδιότητα:
«Αν f,g συνεχείς στο [α,β] και f(x) ≥ g(x) ,για κάθε xϵ [α,β], τότε β∫αf(x)dx ≥ β∫α g(x)dx»

μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς απόδειξη.

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

ΟΔΗΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

Ερώτημα Α1α: Είναι απαραίτητη η αναφορά στα δύο άλλα αντιβενιζελικά κόμματα για την πληρότητα της απάντησης. Η έλλειψη αυτής της αναφοράς αντιστοιχεί σε αφαίρεση μίας (1) μονάδας.

Ερώτημα Β1: Βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας, η ερώτηση είναι ανάπτυξης. Επομένως η απλή αναφορά "των φορέων οργάνωσης της παλιννόστησης" δεν αποτελεί πλήρη απάντηση.

Ερώτημα Β2: Ολοκληρωμένη απάντηση είναι από το σχολικό βιβλίο "Η αστική στέγαση ... επέκταση λιμανιών κ.ά." (σ. 157), όπως προτάθηκε με τις ενδεικτικές απαντήσεις.

Ερώτημα Γ1α: Αν ο μαθητής δώσει στην απάντησή του και τη φράση "Παρά την έντονη αντίδραση ... κοινοβουλευτική πλειοψηφία" (σ. 78 - 79), η οποία είναι η αρχή της παραγράφου στο σχολικό βιβλίο, αυτό να μην αξιολογηθεί αρνητικά. Ως πλήρης θεωρείται αυτή που προτάθηκε με τις ενδεικτικές απαντήσεις.

απο που τα βρηκες αυτα?υπαρχουν αντιστοιχα και για τα αλλα μαθηματα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Τα μηχανογραφικά πότε τα κάνουμε?! Είπαν τίποτα?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μετά την ανακοίνωση των βαθμολογιων θα βγει ανακοίνωση Προηθειας κωδικών για το σύστημα υποβολης μηχανογραφικου. Θα υπάρχει μεγάλη διορία. Μην αγχώνεσαι! Καλά αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ποια μηχανογραφικα βρε παιδια? :P εδω καλα καλα δεν ξερετε ποτε θα ανακοινωθουν οι βαθμολογιες σας. Πηγαιντε για κανενα μπανακι τωρα που μπορειτε και εχετε χρονο γι' αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν οι οδηγίες βαθμολόγησης προς τους προφορικά εξεταζόμενους είναι ίδιες με τις οδηγίες προς τους γραπτώς εξεταζόμενους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Καλημερα!Ειμαι αποφοιτη και ενδιαφερομαι να δωσω πανελλαδικες του χρονου ομως εχω μπερδευτει με το νεο και παλαιο συστημα.
Μπορει καποιος να μου πει τα μαθηματα οσων ειναι θεωρητικη και ενδιαφερονται για σχολες παιδαγωγικων ποια ειναι να δωσουν με το παλιο και ποια με το καινουριο;;Επισης τι με συμφερει περισσοτερο;Να επιλεξω το νεο η το παλιο συστημα;
Εγω θυμαμαι (ισως να κανω και λαθος) οτι οι παιδαγωγικες σχολες ηταν στο 1ο πεδιο και δεν διναμε μαθηματικα,αν δωσω με το παλιο δηλαδη ισχυει αυτο ακομα η οχι;τι αλλαζει; μια βοηθεια γιατι εχω μπερδευτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημερα!Ειμαι αποφοιτη και ενδιαφερομαι να δωσω πανελλαδικες του χρονου ομως εχω μπερδευτει με το νεο και παλαιο συστημα.
Μπορει καποιος να μου πει τα μαθηματα οσων ειναι θεωρητικη και ενδιαφερονται για σχολες παιδαγωγικων ποια ειναι να δωσουν με το παλιο και ποια με το καινουριο;;Επισης τι με συμφερει περισσοτερο;Να επιλεξω το νεο η το παλιο συστημα;
Εγω θυμαμαι (ισως να κανω και λαθος) οτι οι παιδαγωγικες σχολες ηταν στο 1ο πεδιο και δεν διναμε μαθηματικα,αν δωσω με το παλιο δηλαδη ισχυει αυτο ακομα η οχι;τι αλλαζει; μια βοηθεια γιατι εχω μπερδευτει

Εφόσον θέλεις να δώσεις του χρόνου εξετάσεις, θα εξεταστείς κατά πάσα πιθανότητα με το τωρινό νέο σύστημα (αν δεν αλλάξει εκ νέου το σύστημα του χρόνου). Τα παιδαγωγικά -μιας και γι' αυτά ενδιαφέρεσαι- έχουν απομονωθεί από το 1ο πεδίο και βρίσκονται πλέον στο 4ο. Από την (πρώην) θεωρητική για το πεδίο αυτό εξετάζεσαι στην Νεοελληνική Γλώσσα Γ.Π, στα Αρχαία Ελληνικά Ο.Π, στην Ιστορία Ο.Π και στα Μαθηματικά Γ.Π.

Η Νεοελληνική Γλώσσα έχει συντελεστή βαρύτητας 1.3 και τα Μαθηματικά Γ.Π 0.7

Υγ: Γ.Π=Γενικής Παιδείας, Ο.Π=Ομάδας Προσανατολισμού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημερα!Ειμαι αποφοιτη και ενδιαφερομαι να δωσω πανελλαδικες του χρονου ομως εχω μπερδευτει με το νεο και παλαιο συστημα.
Μπορει καποιος να μου πει τα μαθηματα οσων ειναι θεωρητικη και ενδιαφερονται για σχολες παιδαγωγικων ποια ειναι να δωσουν με το παλιο και ποια με το καινουριο;;Επισης τι με συμφερει περισσοτερο;Να επιλεξω το νεο η το παλιο συστημα;
Εγω θυμαμαι (ισως να κανω και λαθος) οτι οι παιδαγωγικες σχολες ηταν στο 1ο πεδιο και δεν διναμε μαθηματικα,αν δωσω με το παλιο δηλαδη ισχυει αυτο ακομα η οχι;τι αλλαζει; μια βοηθεια γιατι εχω μπερδευτει

Καλημέρα σου,

Το νέο σύστημα είναι το σύστημα των 4+1 μαθημάτων.

Από την ομάδα προσανατολισμού ανθρωπιστικών σπουδών (τέως θεωρητική κατεύθυνση), όταν δίνεις πανελλαδικές δίνεις σίγουρα τρία μαθήματα:
·Έκθεση
·Αρχαία (με συντελεστή βαρύτητος 1,3)
·Ιστορία (με συντελεστή βαρύτητος 0,7)

Από εδώ και πέρα καθορίζεται το σε ποιο πεδίο θέλεις να είσαι υποψήφια.

Για να είσαι υποψήφια στο 1ο πεδίο δηλώνεις ως μάθημα τα Λατινικά
Για να είσαι υποψήφια στο 3ο πεδίο (με μειωμένα μόρια) δηλώνεις ως μάθημα την Βιολογία Γενικής Παιδείας
Για να είσαι υποψήφια στο 4ο πεδίο (Παιδαγωγικές Σχολές) δηλώνεις ως μάθημα τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας.

Μπορείς να διαλέξεις ένα ή δύο από τα παραπάνω μαθήματα για να έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις σχολές από ένα ή δύο πεδία αντιστοίχως.

Εσύ, από την στιγμή που επιθυμείς μόνο Παιδαγωγικά, θα πάρεις ως τέταρτο μάθημα τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας, όμως θα είσαι μόνον στο 4ο πεδίο υποψήφια. Εάν, φερειπείν, επιλέξεις και Λατινικά ως 5ο μάθημα, θα είσαι υποψήφια και στο πρώτο πεδίο.

Να σημειώσω ότι εάν επιλέξεις 5 μαθήματα, τα μόριά σου υπολογίζονται ξεχωριστά για κάθε πεδίο. Δηλαδή άλλο βαθμό θα έχεις στο 4ο πεδίο (3 μαθήματα + Μαθηματικά Γενικής Παιδείας) και άλλον στο 1ο (3 μαθήματα + Λατινικά). Εάν πας σε ένα από αυτά πολύ χάλια δεν θα επηρεαστεί το άλλο πεδίο. Εάν γράψεις , π.χ. Λατινικά 10 και Μαθηματικά 19, τα Λατινικά θα μετρούν μόνον για το 1ο πεδίο, όχι για το 4ο.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Για το παλιό, επειδή είμαι φετινός υποψήφιος, δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω, καθώς δεν ξέρω πολλά πράγματα. Το μόνο που ξέρω είναι πως οι θέσεις που δόθηκαν φέτος στο παλιό ήταν αναλογικά με τους υποψηφίους και σε σχέση με την αναλογία υποψηφίων-θέσεων του νέου συστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top