Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όμως αν δεν μπορείτε να αντιμετωπίσετε με επιτυχία κάποια συγκεκριμένη άσκηση που βρείτε εκεί, μην αναστατώνεστε. Πολλές από αυτές έχουν σίγουρα μεγάλο ενδιαφέρον, αλλά τίθεται θέμα στο κατά πόσο ανταποκρίνονται στο πνεύμα των εξετάσεων.
Είναι γεγονός όμως ότι το 4ο Θέμα της Φυσικής Κ. το 2013, που ξέφευγε λίγο απ'το πνεύμα του βιβλίου, δεν ήταν καθόλου πρωτότυπο, αφού η ίδια ιδέα (με τον κοίλο κοίλινδρο) είχε δημοσιευθεί λίγους μήνες νωρίτερα στο yliko.net .
Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να αρχίζουν όλοι να λύνουν ό,τι βρίσκουν στο διαδίκτυο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Είναι γεγονός όμως ότι το 4ο Θέμα της Φυσικής Κ. το 2013, που ξέφευγε λίγο απ'το πνεύμα του βιβλίου, δεν ήταν καθόλου πρωτότυπο, αφού η ίδια ιδέα (με τον κοίλο κοίλινδρο) είχε δημοσιευθεί λίγους μήνες νωρίτερα στο yliko.net .
Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να αρχίζουν όλοι να λύνουν ό,τι βρίσκουν στο διαδίκτυο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις! :whistle:
Για την ακρίβεια το θέμα αυτό ήταν παραλλαγή μιας άσκησης που τέθηκε στην 6η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής το 1972. Το θέμα μπορείς να το βρείς εδω .

Και όσο για το πνεύμα του σχολικού βιβλίου, δυστυχώς δεν τίθεται θέμα συζήτησης αφού ένας μαθητής για να πετύχει βαθμολογία μεγαλύτερη του 10 σε μαθηματικά και φυσική, δεν αρκεί να λύσει τις ασκήσεις του σχολικού βιβλίου.

Το αντίστοιχο θέμα πάντως υπήρχε και σε συγκεκριμένα βοήθηματα και φροντιστηριακά βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Λοιπον εαν θελεις να δωσεις με το νεο συστημα θα δωσεις 5 μαθηματα αφου θελεις ξενη φιλολογια ή παιδαγωγικα : εκθεση, αρχαια, ιστορια κατευθυνσης, λατινικα (για να διαλεξεις ξενη φιλολογια) και μαθηματικα&στοιχεια στατιστικης για να ανοιξεις τα παιδαγωγικα.......... Το νεο συστημα πιστευω θα συμφερει αφου θα εχεις λιγοτερα μαθηματα(δινω κι εγω πρωτη φορα πανελληνιες και ειμαι με το νεο συστημα)....... Τωρα εαν θελεις να δωσεις με το παλιο θα δωσεις: αρχαια ιστορια κατ εκθεση λατινικα νεοελληνικη λογοτεχνια κατευθ συν ενα μαθημα της επιλογης σου (οσοι ηταν θεωρητικη επαιρναν βολογια γενικης)...... Εαν σου αρεσει η ξενη φιλολογια πρεπει να παρεις σαν ειδικο μαθηματα αγγλικα ή καποια αλλη γλωσσα εαν δεν θες να περασεος αγγλικη φιλολογια

Συγγνωμη μπορει κανεις να μου εξηγησει τι ειναι οι συντελεστες βαρυτητας και πως τους υπολογιζουμε? Μιλαω για θεωρητικη κατευθυνση οπου τα αρχαια πιανουν συντελεστη 1,3και η ιστορια κατευθυνσης πιανει συντελεστη 0,7 αλλα εγω θα δωσω και ειδικο μαθημα αγγλικα για τουριστικες σχολες ποιος ειναι ο συντελεστης των αγγλικων και πως υπολογιζουμε? Ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ θερμά όλους!!!Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσει καθείς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγγνωμη μπορει κανεις να μου εξηγησει τι ειναι οι συντελεστες βαρυτητας και πως τους υπολογιζουμε? Μιλαω για θεωρητικη κατευθυνση οπου τα αρχαια πιανουν συντελεστη 1,3και η ιστορια κατευθυνσης πιανει συντελεστη 0,7 αλλα εγω θα δωσω και ειδικο μαθημα αγγλικα για τουριστικες σχολες ποιος ειναι ο συντελεστης των αγγλικων και πως υπολογιζουμε? Ευχαριστω...

https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...lladikes-syntelestes-barythtas-mauhmatvn.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesong1

Νεοφερμένος

Η lovesong1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σου Βαγγελη, περσυ ημουν και εγω στην δικη σου θεση. Η θεωρητικη εχει αρκετες απαιτησεις και απαιτει να μην αφηνεις ουτε ενα κενο σε αυτα που εχεις να μαθεις. Ο δικος μου τροπος ηταν να μην τα μαθαινω απ'εξω,αλλα να προσπαθω να τα καταλαβαινω ουσιαστικα. Στην ιστορια κατευθυνσης προσπαθουσα να διαβαζω παραγραφο παραγραφο το μαθημα και αφου μαθαινα ολες τις παραγραφους ελεγα το μαθημα ειτε σε καποιον δικο μου ή και σε εμενα στον καθρεφτη(μερικους τους βοηθαει να γραφουν το καθε μαθημα ) εμενα ειναι η αληθεια με βοθησε πολυ να ακουω το μαθημα γιατι ετσι το θυμομουν καλυτερα και γλιτωνα και αρκετο χρονο απο το να κατσω να το γραψω...στην ιστορια απαιτουνται συχνες επαναληψεις δηλαδη ανα 4 μαθηματα καλο θα ειναι απο μονος σου να τα ξαναδιαβαζεις.
Στα λατινικα τωρα και ο,τι αφορα τις μεταφρασεις μαζι και των αρχαιων εκει παλι χρειαζεται πειθαρχια για να μην αμελλεις να μη διαβαζεις καποιες και να "επιλεγεις" αναλογα με τις απαιτησεις των καθηγητων σου ειτε απο το φροντιστηριο ειτε απο το σχολειο...πρεπει να τις μαθαινεις ολες σειρα σειρα βοηθαει πολυ για αρχη και αργοτερα θα σου ερχονται απο μονες τους!
Και κατι τελευταιο, να ξερεις πως η επιτυχια σου στις Πανελληνιες κρινεται καθαρα απο εσενα και το προσωπικο σου διαβασμα.
Ευχομαι καλη δυναμη και καλη επιτυχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazos95

Νεοφερμένος

Ο lazos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δηλαδή αν γράψω 16 στη Βιολογία Γενικής ο βαθμός πολλαπλασιάζεται με τον συντελεστή που είναι 0,9? Δηλαδή 14,4?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Δηλαδή αν γράψω 16 στη Βιολογία Γενικής ο βαθμός πολλαπλασιάζεται με τον συντελεστή που είναι 0,9? Δηλαδή 14,4?

Μην κοιτάς συντελεστές και που πρέπει να γράψεις... Εγώ πέρσι έγραψα βιολογία γενικής 16 αλλά στα άλλα δεν τα πήγα καλά, οπότε το έφαγα το κεφάλι μου και ξανα δίνω.

Διάβασέ τα όλα και γράψε καλά σε όλα! Όλα τα μαθήματα είναι σημαντικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δηλαδή αν γράψω 16 στη Βιολογία Γενικής ο βαθμός πολλαπλασιάζεται με τον συντελεστή που είναι 0,9? Δηλαδή 14,4?

Κοιτά σε εμένα πέρυσι το αοθ είχε συντελεστή 1,3 και έγραψα 20 αλλά παντού έγραψα μέτρια και έχω 14.679 μόρια τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazos95

Νεοφερμένος

Ο lazos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ισχύει όμως ότι αν γράψω 16 στη Βιολογία ο βαθμός είναι 14,4 ? Αυτό ρωτάω...
Εννοείται πως πρέπει να γράψει κάποιος καλά σε όλα τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Μην κοιτάς τα κωλονούνερα, διάβασε και γράψε.
Θα σου βγουν τελείως αλλιώς απ'ότι τα υπολογίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Η Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εσεις που εχετε γραψει πανελληνιες θα μπορουσατε να μου πειτε σε σχεση με το φροντηστηριο οι πανελλαδικες ειναι ευκολοτερες ή δυσκολοτερες με τους κυκλους που κανουν; Επισης πως ηταν η αποδοση σας σε αυτα και πως τελικα στις εξετασεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Κατ'αρχάς εξαρτάται τόσο από το φροντιστήριο όσο και από το τμήμα στο οποίο είσαι. Γενικά οι πανελλαδικές είναι πολύ υψηλού επιπέδου, ειδικά στα μαθηματικά τα θέματα των πανελληνίων ήταν όσο δύσκολα ήταν αυτά που κάναμε και στο φροντιστήριο, για να μην πω και πιο δύσκολα.
Εγώ προσωπικά στα περισσότερα μαθήματα (με εξαίρεση την έκθεση) έγραψα παραπάνω στις πανελλήνιες από ότι έγραφα στο φροντιστήριο, όχι πολύ βέβαια.
Είναι λογικό, σκέψου ότι οι πανελλήνιες είναι ο αγώνας στον οποίο προετοιμάζεσαι να κάνεις το προσωπικό σου ρεκόρ :P
Εξαρτάται βέβαια και από το πως διαχειρίζεσαι το άγχος σου κτλ. , αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να δουλέψεις και όλη τη χρονιά με τα διαγωνίσματα του φροντιστηρίου.
Ποτέ μην σκεφτείς πάντως ότι κάποιο θέμα είναι τραβηγμένο και δεν χρειάζεται να το λύσεις, τα πιο απίστευτα πέφτουν στις πανελλήνιες (σε κάποια μαθήματα τουλάχιστον) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γεια σου Βαγγελη, περσυ ημουν και εγω στην δικη σου θεση. Η θεωρητικη εχει αρκετες απαιτησεις και απαιτει να μην αφηνεις ουτε ενα κενο σε αυτα που εχεις να μαθεις. Ο δικος μου τροπος ηταν να μην τα μαθαινω απ'εξω,αλλα να προσπαθω να τα καταλαβαινω ουσιαστικα. Στην ιστορια κατευθυνσης προσπαθουσα να διαβαζω παραγραφο παραγραφο το μαθημα και αφου μαθαινα ολες τις παραγραφους ελεγα το μαθημα ειτε σε καποιον δικο μου ή και σε εμενα στον καθρεφτη(μερικους τους βοηθαει να γραφουν το καθε μαθημα ) εμενα ειναι η αληθεια με βοθησε πολυ να ακουω το μαθημα γιατι ετσι το θυμομουν καλυτερα και γλιτωνα και αρκετο χρονο απο το να κατσω να το γραψω...στην ιστορια απαιτουνται συχνες επαναληψεις δηλαδη ανα 4 μαθηματα καλο θα ειναι απο μονος σου να τα ξαναδιαβαζεις.
Στα λατινικα τωρα και ο,τι αφορα τις μεταφρασεις μαζι και των αρχαιων εκει παλι χρειαζεται πειθαρχια για να μην αμελλεις να μη διαβαζεις καποιες και να "επιλεγεις" αναλογα με τις απαιτησεις των καθηγητων σου ειτε απο το φροντιστηριο ειτε απο το σχολειο...πρεπει να τις μαθαινεις ολες σειρα σειρα βοηθαει πολυ για αρχη και αργοτερα θα σου ερχονται απο μονες τους!
Και κατι τελευταιο, να ξερεις πως η επιτυχια σου στις Πανελληνιες κρινεται καθαρα απο εσενα και το προσωπικο σου διαβασμα.
Ευχομαι καλη δυναμη και καλη επιτυχια.
Δεν αντιλέγω στα παραπάνω αλλά είναι λίγο "ρέντα" το θέμα Πανελλήνιες, σε πολύ μικρότερο βαθμό βέβαια από αυτόν του προσωπικού διαβάσματος,αλλά και αυτό συντελεί.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Παιδια μια ερωτηση..εμεις που δωσαμε το 2015 και δινουμε φετος με το νεο συστημα..θα ισχυει ο βαθμος προσβασης η οχι?? γιατι ακουω πολλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Παιδια μια ερωτηση..εμεις που δωσαμε το 2015 και δινουμε φετος με το νεο συστημα..θα ισχυει ο βαθμος προσβασης η οχι?? γιατι ακουω πολλα
Ο βαθμος προσβασης αλλαζει καθε φορα που δινεις γιατι εξαρταται απο το τι θα γραψεις στις πανελληνιες.Αν θυμαμαι καλα οταν
αρχιζουν οι αιτησεις για πανελληνιες το σχολειο σου ζητα να επιστρεψεις την βεβαιωση προσβασης(που γραφει και τον βαθμο προσβασης),γιατι στις πανελληνιες 2016 θα σου δωσουν αλλη βεβαιωση προσβασης με τους νεους βαθμους.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
παιδια το "study4exams" ειναι αξιοπιστο για σχολια στο γνωστο απο μονο του?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
παιδια το "study4exams" ειναι αξιοπιστο για σχολια στο γνωστο απο μονο του?:)
Απολυτως. Και εγω απο εκει διαβαζω. Ειναι η μονη αξιοπιστη πηγη για τις πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top