Λάτρεις της Γεωμετρίας

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ρε παιδιά... Έχω φάει μεγάλη απογοήτευση φέτος :( Από την αρχή της χρονιάς έχω φάει τρελό κόλλημα με τη γεωμετρία και ειδικά την τριγωνομετρία και τις ασκήσεις της, κυρίως γιατί μου φέρνουν λίγο σε παζλ και μου φαίνονται σχετικά εύκολες... Έχει όμως τρομερά πολλούς haters και διαβάζω κάτι τρελά ότι στην Α' είναι το δυσκολότερο μάθημα :eek: Τι φάση, άλλο βιβλίο κάνω εγώ;; ΓΙΑΤΙ ΜΙΣΕΙΤΕ ΤΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΟΕΟ;;;
Where have you been hiding, geometry addicts??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Έχω δηλώσει πολλές φορές την αγάπη μου για τη Γεωμετρία. Την προτιμώ σε σχέση με την άλγεβρα και νιώθω οτι σε κάνει εξυπνότερο. Δυστυχώς στη Γ Λυκ γεωμετρία γιοκ... Για το λόγο αυτό έψαξα κ αναζήτησα μαθήματα μέσω internet για να μη χάσω τελείως την επαφή και βρήκα αυτό https://www.edx.org/course/introduction-geometry-schoolyourself-geometryx . Το οποίο βλέπω ότι έγινε self-paced (γιατι εδώ και 1-2 εβδομάδες περιμένουμε να μας κάνουν transfer στο self-paced)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Έχω δηλώσει πολλές φορές την αγάπη μου για τη Γεωμετρία. ... νιώθω οτι σε κάνει εξυπνότερο.
Ανήκω κι εγώ στο κλαμπ των οπαδών της Γεωμετρίας. Ναι, ισχύει αυτό που οι αρχαίοι έλεγαν ότι "οξύνει τον νουν". Κάθε πρόβλημα Γεωμετρίας είναι ένα Πείραμα Σκέψης. Η Γεωμετρία που εμείς διδαχθήκαμε, μπορεί να θεωρηθεί "παιδική" σε σχέση με αυτήν που έκαναν πιο παλιά. Έχω τα βιβλία των γονιών μου και συγκρίνω ύλη και επίπεδο προβλημάτων. Υπάρχει στην άκρη του μυαλού μου η σκέψη να ασχοληθώ κάποτε με τη Γεωμετρία, αλλά δεν έχω βρει ακόμα το χρόνο. Πρόσφατα μόνο, μελέτησα τη Στερεομετρία, η οποία δεν διδάσκεται στο λύκειο, για να με βοηθήσει στην καλύτερη κατανόηση εννοιών της κβαντομηχανικής.
ΓΙΑΤΙ ΜΙΣΕΙΤΕ ΤΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΟΕΟ;;;
Είναι απλό: Η Γεωμετρία δεν εξετάζεται στις πανελλήνιες. Είναι γνωστό ότι το τι θα διαβάσουν και πώς οι μαθητές καθορίζεται από τις πανελλήνιες. Οι καθηγητές στο σχολείο βαριούνται τη Γεωμετρία, τα φροντιστήρια σχεδόν δεν ασχολούνται μαζί της, οι προηγούμενοι μαθητές διαδίδουν το πόσο άχρηστη είναι, έτσι τα παιδιά δεν την παίρνουν στα σοβαρά και καταλήγουν ότι είναι δύσκολη και την μισούν. Υπάρχει στη Φυσική Κατεύθυνσης της Γ λυκείου ενότητα Οπτικής, για την οποία οι μαθητές λένε ότι "είναι δύσκολη γιατί θέλει Γεωμετρία", αν και η Γεωμετρία που απαιτείται είναι επιπέδου Γυμνασίου.
έψαξα κ αναζήτησα μαθήματα μέσω internet για να μη χάσω τελείως την επαφή και βρήκα αυτό...
Ίσως κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι η Γεωμετρία στην οποία αναφέρεται η σελίδα που βρήκες, είναι πολύ στοιχειώδους επιπέδου, ίσως και γυμνασιακού. Γενικά αυτό ισχύει με τους ξένους, καθώς δεν ασχολούνται και πολύ με τη Γεωμετρία. Πιστεύω ότι αν θέλεις να μελετήσεις Γεωμετρία, θα πρέπει να βρεις παλιά βιβλία (1960 - 1980), τα οποία δεν ξέρω αν κυκλοφορούν στα βιβλιοπωλεία αλλά υπάρχουν και τα παλαιοπωλεία, οπότε μόνος σου να εργαστείς.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
[...]
Ίσως κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι η Γεωμετρία στην οποία αναφέρεται η σελίδα που βρήκες, είναι πολύ στοιχειώδους επιπέδου, ίσως και γυμνασιακού. Γενικά αυτό ισχύει με τους ξένους, καθώς δεν ασχολούνται και πολύ με τη Γεωμετρία. Πιστεύω ότι αν θέλεις να μελετήσεις Γεωμετρία, θα πρέπει να βρεις παλιά βιβλία (1960 - 1980), τα οποία δεν ξέρω αν κυκλοφορούν στα βιβλιοπωλεία αλλά υπάρχουν και τα παλαιοπωλεία, οπότε μόνος σου να εργαστείς.


Οχι δεν κάνεις λάθος. Τα θέματα στα οποία αναφέρεται είναι Γυμνάσιο άντε και Α Λυκ. Δεν έχω δει όμως πώς κυλάει το μάθημα. Βέβαια από το καθόλου γεωμετρία καλό είναι να ξανακοιτάς και τα παλιά, να φρεσκάρεις λίγο τις γνώσεις και να μάθεις κάποια πράγματα καλύτερα.
Το κακό με τη γεωμετρία (όπως και με τη φυσική) είναι πως θέλουν πάρα πολύ χρονο. Όχι πως δεν τους αξίζει βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και γω είμαι Geometry Addict :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Αν και κάποιοι σίγουρα το ξέρουν, σε αυτή τη σελίδα γίνεται μία προσπάθεια ψηφιοποίησης παλιών βιβλίων γεωμετρίας (σχολικών + εξωσχολικών) . Για καινούριες προσθήκες μπορείτε να ενημερώνεστε από αυτή τη σελίδα στο facebook.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Δεν το ήξερα. 10³ ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Κι εγώ λατρεύω την Γεωμετρία.:D:D
Αυτό το οφείλω στον μαθηματικό (κορυφη για εμενα) που είχα στο Λύκειο. Γενικά το 98% των μαθηματικών που αποφοιτούν δεν γνωρίζουν είτε καθόλου είτε γνωρίζουν ελάχιστα σχετικά με την Γεωμετρία. Δυστυχώς αυτό στη συνέχεια μεταφέρεται και στα σχολεία και όπως λέει ο σοφος λαός "με όποιον δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μαθεις" οπότε και οι μαθητές δεν αγαπούν και δεν μαθαίνουν γεωμετρία. Ενώ στην ουσία είναι πολύ ενδιαφέρον κλάδος των μαθηματικών και μπορεί να σου διευρύνει αρκετά τον τρόπο σκέψης αφού δίνοντας σου ένα σχήμα μπορείς να βρείς την λύση με περισσότερους από έναν τρόπους, να αυτοσχεδιάσεις πχ να φέρεις μια γραμμή που δεν υπάρχει για να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα κλπ

Γεωμετρία πάνω απ'όλα ρε!! :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Και μένα καθηγητής με τράβηξε στη γεωμετρία.Φαινόταν ότι το έχει ο άνθρωπος,ασχολούνταν στην τάξη και με ασκήσεις εκτός σχολικού βιβλίου. :)
Βέβαια υπάρχουν και οι μη ευκλείδειες γεωμετρίες.Κάποια στιγμή θέλω να ασχοληθώ σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Κι εμένα με τράβηξε η γεωμετρία. Τόσο στην α΄ λυκείου είχα έναν καθηγητή στο φροντιστήριο που ασχολούταν πολύ με τη γεωμετρία και έξτρα πράγματα από το βιβλίο, αλλά και φέτος είχα έναν καθηγητή που είχε τρέλα με την γεωμετρία. Κάθε αλγεβρικό πρόβλημα προσπαθούσε να μας το ανάγει σε γεωμετρικό ώστε να καταλάβουμε τι ζητάει και αυτό με βοήθησε πάρα πολύ, ακόμα και σε πολλά προβλήματα που δεν φαίνεται με την πρώτη, μην πω και με την δεύτερη ματιά, ότι ερμηνεύονται γεωμετρικά!

Θα ήθελα να την συνεχίσω και μετά το Λύκειο, πχ τώρα το καλοκαίρι λίγο στο χαλαρό ήταν καλή ευκαιρία, αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω. Τι λέτε να κάνει κάποιος πάνω στην Γεωμετρία μόλις τελειώσει το λύκειο, ποια είναι η κατάλληλη συνέχεια δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Σύμφωνα με καθηγητή Μαθηματικών, στις εξετάσεις Γεωμετρίας Β Λυκείου, από 100 μαθητές:
65 δεν είχαν μαζί τους κανένα γεωμετρικό όργανο
20 είχαν μόνον ένα χάρακα
10 είχαν και χάρακα και διαβήτη
5 είχαν πλήρες σετ (χάρακα, διαβήτη, γνώμονα, μοιρογνωμόνιο)
Πώς έγραψαν;
(18 , 20] --> 6 μαθητές
(15 , 18] --> 8 μαθητές
(12 , 15] --> 6 μαθητές
(10 , 12] --> 10 μαθητές
(07 , 10] --> 18 μαθητές
(04 , 07] --> 32 μαθητές
(01 , 04] --> 20 μαθητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ναι θυμάμαι πέρυσι την κατάσταση...απλά τραγική...ομολογώ ότι κι εγώ μέσα στην χρονιά το είχα παραμελήσει αρκετά το μάθημα, ότι έκανα το έκανα μέσα στην τάξη, ελάχιστα πράγματα στο σπίτι (γιατί μας έβαζε και κάτι δυσκολούτσικες ασκήσεις, αυτές που είχε το βιβλίο δηλαδή, δεν τις λες και εύκολες). Δεν μου κάνουν εντύπωση τα νούμερα που αναφέρει.

Καμία συμβουλή για ενασχόληση μετά το Λύκειο? Κάποιοι από εσάς έχετε ασχοληθεί, από που ξεκινήσατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
επιπεδομετρια ναι αλλα στερεομετρια αθλια.εκει τα κεφαλαια με τα εμβαδα,θεωρημα θαλη φοβερα.αλλα μπροστα σε ολοκληρωματα δε φτουρανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Εγώ ασχολούμουν στη Β λυκείου.Είχα πάρει και βοήθημα.Όσον αφορά τα γεωμετρικά όργανα νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο μόνο χάρακας(μη αριθμημένος,κανόνας) και διαβήτης,άλλωστε γεωμετρία κάνουμε.Το να πάω να βάλω το χάρακά μου ώστε να βρω το μισό του 10 και να χαράξω την μεσοκάθετο δεν έχει νόημα.

ΥΓ.Τώρα που το σκέφτομαι οι πιο πολλοί δεν είχαν χάρακα και διαβήτη στις πανελλήνιες,θα είχαν στη γεωμετρία της β;
Βέβαια στην ερώτηση: <<Αν χρειαστεί να χαράξεις κύκλο τι θα κάνεις;>> η απάντηση ήταν <<με το χέρι>> και η δική μου απάντηση ήταν <<να σε δώ στη Φυσική αν πέσει στερεό και χρειαστείς πολλά σχήματα,εκεί θα παιδεύεσαι>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Αγαπάμε Γεωμετρία ρε!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ακόμα ένας λάτρης εδώ!Η Γεωμετρία σε μαθαίνει να σκέφτεσαι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Τα παράδοξα της Γεωμετρίας
Για να μαζευτούμε όσο πιο πολλοί μπορούμε!!!! :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Άλλη μια λάτρης της Γεωμετρίας και εγώ...όσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να δείτε τα βιβλία Γεωμετρία για διαγωνισμούς των εκδόσεων Σαββαλα καθώς εισάγουν πολλά επιπλέον θεωρήματα και τρόπους αντιμετώπισης εκτός από τους κλασσικούς των σχολικών βιβλίων χωρίς σε καμία περίπτωση να τα υποτιμώ ούτε στο ελάχιστο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Άλλη μια λάτρης της Γεωμετρίας και εγώ...όσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να δείτε τα βιβλία Γεωμετρία για διαγωνισμούς των εκδόσεων Σαββαλα καθώς εισάγουν πολλά επιπλέον θεωρήματα και τρόπους αντιμετώπισης εκτός από τους κλασσικούς των σχολικών βιβλίων χωρίς σε καμία περίπτωση να τα υποτιμώ ούτε στο ελάχιστο!!!

Εγω έχω το Μαθηματικοί Διαγωνισμοί του Σαββάλα.. Ξέρω ποια λες βέβαια και πρέπει να είναι όντως πολύ καλά, γιατί είναι κάτι τρίτομα τούβλα που φοβήθηκα με το που τα είδα στο βιβλιοπωλείο και έχω ακούσει φοβερά λόγια!
Πιο γενικό, επίσης, είναι πολύ καλό το Μαθηματικές Προκλήσεις, που έχει και γεωμετρικούς γρίφους και του πουλιού το γάλα, που να ζηλέψει κι ο Βασιλόπουλος.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ναι έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτό αλλά δεν ασχολήθηκα μαζί του ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top