Ακμή και χάπια

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Πολλοί δερματολόγοι για τα σπυράκια συνιστούν (στα κορίτσια προφανώς) αντισυλληπτικά χάπια. Οι ορμόνες που περιέχουν καταπολεμούν δυνατά την ακμή. Και το τερπνόν μετά του ωφελίμου . . .

Αυτό μόνο όταν έχουν πολυκυστικές ωοθήκες, νομίζω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
να ρωτησω κατι εγω θελω... εγω παντα την ακμη την ''αντιμετωπιζα'' με κατι ψευτοκρεμες...ποτε δεν εχω σκεφτει αν θα χρειαστει να τα παρω τωρα βλεπω οτι πλεον εχουν γινει της ''μοδας'' αυτα τα χαπια... μαλλον και οι δερματολογοι τα δινουν ακετα ευκολα. αυτο που λενε οτι στην αρχη βγαινουν προς τα εξω ολα τα σπυρακια συμβαινει σε ολους? και ποσο ασχημα εισαι αν συμβει αυτο?γεμιζει ολο το προσωπο? επισης η ξηροτητα ειναι εντονη? και κατι τελευταιο, αυτο που λενε οτι σταματαει την αναπτυξη ισχυει???:worry:
Δεν συμβαινει σε ολους αναλογα με τα χαπια που παιρνεις εμενα δεν μου βγηκαν απλα σταδιακα μου εφευγαν..αλλα εχω μια φιλη μ που της βγηκαν προς τα εξω αλλα τωρα εχει τελειο προσωπο...σε μενα η ξηροτητα ηταν αρκετη ειδικα τα χειλη μ εχουν ξεφλουδισει πολυ αφου εγινα jolie χαχαχαχαχ :P τωρα αυτο για την αναπτυξη δεν το εχω ακουσει ποτε :confused::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποτέ δεν θα χρησιμοποιείται θεραπείες που έχουν κάνει οι άλλοι. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.
Προτιμήστε φαρμακευτικά προιόντα κι όχι ό,τι να ναι γιατί μπορεί να εμφανίσουν πρόβλημα από το πουθενά.
Τα παιδιά που είναι στην εφηβεία να μην υπερβάλλουν. Η ακμή μερικές φορές δεν υπακουει σε τίποτα κι απλά φεύγει μόνη της σιγά σιγά.
Όταν βλέπετε πως το πρόβλημα είναι σοβαρό πηγαίνετε σε δερματολόγο. (ρωτήστε και κανένας γνωστό σας αν ξέρει κανέναν ''καλό')
Κανόνας είναι
1. πλύσιμο προσωπου οπωσδηποτε το βράδυο
2. μην αγγίζετε το πρόσωπό σας και μεταφέρετε τα μικρόβια. μην ξύνετε τα σπυράκια γιατί οι ουλές δεν φευγουν, πιστέψτε με. μην σπάτε τα σπυράκια. αν τα σπάσετε ντε και καλά πλύντε το πρόσωπό σας. μην απλώνεται οινοπνεύματα και οδοντόκρεμες και μαλακίες. εεελεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Ποτέ δεν θα χρησιμοποιείται θεραπείες που έχουν κάνει οι άλλοι. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.
Προτιμήστε φαρμακευτικά προιόντα κι όχι ό,τι να ναι γιατί μπορεί να εμφανίσουν πρόβλημα από το πουθενά.
Τα παιδιά που είναι στην εφηβεία να μην υπερβάλλουν. Η ακμή μερικές φορές δεν υπακουει σε τίποτα κι απλά φεύγει μόνη της σιγά σιγά.
Όταν βλέπετε πως το πρόβλημα είναι σοβαρό πηγαίνετε σε δερματολόγο. (ρωτήστε και κανένας γνωστό σας αν ξέρει κανέναν ''καλό')
Κανόνας είναι
1. πλύσιμο προσωπου οπωσδηποτε το βράδυο
2. μην αγγίζετε το πρόσωπό σας και μεταφέρετε τα μικρόβια. μην ξύνετε τα σπυράκια γιατί οι ουλές δεν φευγουν, πιστέψτε με. μην σπάτε τα σπυράκια. αν τα σπάσετε ντε και καλά πλύντε το πρόσωπό σας. μην απλώνεται οινοπνεύματα και οδοντόκρεμες και μαλακίες. εεελεος.
H κυστικη δεν νομιζω ναι φευγει μονη της γιατι την ειχα 6χρονια χωρις βεβαια να ειμαι δερματολογος...Οι ουλες φευγουν αναλογα βεβαια και με το μεγεθος τους αλλα εγω κανω χημικα peelings και βλεπω μεγαλη διαφορα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είπα. Όταν βλέπετε πως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα πηγαίνετε στον δερματολόγο.
Άλλο διαφορά άλλο ''πρόσωπο σαν να μην είχε ποτέ σπυράκια''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ο καλύτερος τρόπος να "χτυπηθεί" η ακμή είναι η καθαριότητα. Να αλλάζετε συχνά μαξιλαροθήκες και όταν πλένεστε να μην χρησιμοποιείτε πετσέτα αλλά μαντιλάκια μιας χρήσης.
Αντιβίωση να πάρετε μόνο αν η κατάστασή σας είναι πολύ χάλια (δεν μπορείτε να κοιμηθείτε, πονάτε κτλ..)
Επίσης να χρησιμοποιείτε τις κρέμες που σας δίνουν οι δερματολόγοι! Κάνουν δουλειά! Άλλες ενυδατώνουν την επιδερμίδα με αποτέλεσμα να γίνεται πιο δύσκολο να εμφανιστούν άλλα σπυριά και άλλες την ξηραίνουν έτσι ώστε τα σπυριά που ήδη υπάρχουν να ξεραθούν.
Για το "πάτημα": όταν τα σπυριά φαίνεται ότι είναι μεγάλα και πονάνε ΔΕΝ θα τα πατάτε! θα μολυνθούν και θα αφήσουν και σημάδι. Όταν παρόλα αυτά είναι μικρά (σαν στίγματα) και ώριμα μπορείτε να τα πατάτε και αμέσως μετά πλύσιμο.

Προσωπικά δεν έχω τόσο πρόβλημα κυστών και σπυριών όσο μαύρων στιγμάτων. Και τα άτιμα βγαίνουν πάλι συνέχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπράβο. Δική σας πετσέτα προσώπου. Όχι με αυτή που σκουπίζετε εσείς κι άλλοι 5 τα χέρια σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Ο καλύτερος τρόπος να "χτυπηθεί" η ακμή είναι η καθαριότητα. Να αλλάζετε συχνά μαξιλαροθήκες και όταν πλένεστε να μην χρησιμοποιείτε πετσέτα αλλά μαντιλάκια μιας χρήσης.
Αντιβίωση να πάρετε μόνο αν η κατάστασή σας είναι πολύ χάλια (δεν μπορείτε να κοιμηθείτε, πονάτε κτλ..)
Επίσης να χρησιμοποιείτε τις κρέμες που σας δίνουν οι δερματολόγοι! Κάνουν δουλειά! Άλλες ενυδατώνουν την επιδερμίδα με αποτέλεσμα να γίνεται πιο δύσκολο να εμφανιστούν άλλα σπυριά και άλλες την ξηραίνουν έτσι ώστε τα σπυριά που ήδη υπάρχουν να ξεραθούν.
Για το "πάτημα": όταν τα σπυριά φαίνεται ότι είναι μεγάλα και πονάνε ΔΕΝ θα τα πατάτε! θα μολυνθούν και θα αφήσουν και σημάδι. Όταν παρόλα αυτά είναι μικρά (σαν στίγματα) και ώριμα μπορείτε να τα πατάτε και αμέσως μετά πλύσιμο.

Προσωπικά δεν έχω τόσο πρόβλημα κυστών και σπυριών όσο μαύρων στιγμάτων. Και τα άτιμα βγαίνουν πάλι συνέχεια...
αντιβιωση απο οτι ξερω ειναι πιο light φαρμακο απο τα γνωστα πανισχυρα χαπια ε? τι παρενεργειες εχουν οι αντιβιωσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντιβίωση είναι και τα χάπια.
Απλά κάποια χάπια είναι πιο light κι άλλα πιο ισχυρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Ε συνήθως θα ξεκινήσεις με κάτι σε στυλ Minocin που είναι ''light'' και θα ηρεμήσει την κατάσταση για κανένα τρίμηνο. Και αυτό γιατί αν η ακμή δεν είναι απλή κατά πάσα πιθανότητα θα εμφανιστεί με την ίδια ένταση μετά την θεραπεία. Από προσωπική εμπειρία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Αντιβίωση είναι και τα χάπια.
Απλά κάποια χάπια είναι πιο light κι άλλα πιο ισχυρά.

οταν λες πιο light πως μεταφραζεται σε τελικο αποτελεσμα μετα την θεραπια και σε παρενεργιες? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Ε συνήθως θα ξεκινήσεις με κάτι σε στυλ Minocin που είναι ''light'' και θα ηρεμήσει την κατάσταση για κανένα τρίμηνο. Και αυτό γιατί αν η ακμή δεν είναι απλή κατά πάσα πιθανότητα θα εμφανιστεί με την ίδια ένταση μετά την θεραπεία. Από προσωπική εμπειρία

μουφα ειναι τα minocin. 3 μήνες έπαιρνα και διαφορά δεν είδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ε συνήθως θα ξεκινήσεις με κάτι σε στυλ Minocin που είναι ''light'' και θα ηρεμήσει την κατάσταση για κανένα τρίμηνο. Και αυτό γιατί αν η ακμή δεν είναι απλή κατά πάσα πιθανότητα θα εμφανιστεί με την ίδια ένταση μετά την θεραπεία. Από προσωπική εμπειρία

Συμπάσχω :'(
Βέβαια, Acnogen έπαιρνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
οταν λες πιο light πως μεταφραζεται σε τελικο αποτελεσμα μετα την θεραπια και σε παρενεργιες? :hmm:

Φαντάζομαι ότι το light αντιβιοτικό θα δωθεί στη light περιπτώση οπότε αναμένεται κάποιο ικανοποιητικό αποτέλεσμα και μπορεί να μην έχει και καθόλου παρενέργειες. Πέρα από τους μυκητες που μπορεί να εμφανιστούν (και τους προλαβαίνεις με αντιμυκητιακά) εμένα δεν μου μίλησε για άλλες παρενέργειες. Εκτός κι αν είσαι αλλεργικός στην ουσία και δεν το ξέρεις και πάθεις κανένα αλλεργικό σοκ το οποίο είναι σοβαρό. Και εκτος κι αν εχεις ηπατικο προβλημα, νεφρικό προβλημα . Γι'αυτο ομως κανεις αιματολογικες εξετασεις, εξετασεις ουρων κτλ μια φορα το χρονο. Να ξερεις τι σου γινεται. (οταν χορηγουνται ισχυρες αντιβιωσεις ελεγχεις κατα τη διαρκεια της θεραπειας της λειτουργιες ηπατος και νεφρων αν δεν κανω λαθος. γιατι μπορει να μην εχεις προβλημα αλλα να σου δημιουργησουν)
Γενικότερα όμως θεωρώ το κακό γίνεται γιατί πρέπει να παίρνεις την αντιβίωση σε καθημερινή βάση για κάποιους μήνες. Οπότε δεν ξέρω πως μπορεί να το αντιμετωπίσει κάθε οργανισμός αυτό.
Βέβαια οι γιατροί παίρνουν ιστορικό (ελπιζω ολοι) πριν σου γραψουν φαρμακα διότι αυτα τα πραγματα δεν ειναι αστεια.
Δεν ειναι..α εχω χαλια προσωπο,α θα παω στο γιατρο να μου δωσει τα ταδε light/ισχυρα χαπια που τα πηρε και η Κατερινα και θα φτιαξει. Γιατι το χω ακουσει κι αυτο.
Νομιζω πως ακομα και η light αντιβιωση πρεπει να ειναι η τελευταια λυση αν δεν λυθει το προβλημα με την καθαριοτητα του προσωπου και απλες συμβουλες. Μερικες φορες επιβαρυνουμε μονοι μας το προσωπο μας παρα μα παρα πολυ . (μη μου επιτεθειτε οι ασθενεις με κυστικη ακμη και σοβαρες περιπτωσεις. μιλαω για τις πιο απλες περιπτωσεις )

Μην βαζετε ο,τι να ναι κρεμες ειλικρινα. Ειδικα αν εχετε ευαισθητο δερμα. Σε καποιους οι κρεμες και τα σαπουνια εμποριου (τυπου clerasil, johnson, bioten) κανουν. Σε αλλους οχι.
Εγω μετα τη θεραπεια πλενομαι μονο με φαρμακευτικό σαπουνι, χρησιμοποιω κρεμα της avene οπως και καλλυντικα avene. Σιγουρα υπαρχουν και αλλες εταιριες αλλα μιας που βρηκα αυτη που μου κανει εκει θα μεινω.Εχω κοψει τα make up των αλλων εταιριων και δεν βαζω κρεμα απο αλλον ή καλλυντικο σε καμια περιπτωση. Αποδεχτηκα οτι εχω ευαισθητο προσωπο με ταση για ακμη και αλλαξα τον τροπο που αντιμετωπιζω την επιδερμιδα. Της φερομαι καλα, μου φερεται καλα. Λιγο να της παω κοντρα, θα με εκδικηθει. Ετσι ειναι για μενα πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
η ληψη αντισυλλιπτικών χαπιών λέγεται ότι σχετίζεται με την ανάπτυξη καρκίνου του μαστού
επίσης χοντραινουν κιόλας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Το πιο ισχυρό χημικό έναντι της ακμής είναι αυτό https://en.wikipedia.org/wiki/Isotretinoin

Αλλά έχει παρενέργειες, καλύτερα να μείνουμε με τα σπυριά μας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
η ληψη αντισυλλιπτικών χαπιών λέγεται ότι σχετίζεται με την ανάπτυξη καρκίνου του μαστού
επίσης χοντραινουν κιόλας :)

Και γιατί χαίρεσαι;

Βασικά σε ότι αφορά τον καρκίνο του μαστού, αυξάνονται οι πιθανότητες παρουσίασης σε γυναίκες που έχουν ένα συγκεκριμένο γονίδιο -δεν θυμάμαι ποιο- και σε συνδυασμό με κάπνισμα (θαρρώ; ). Και δεν "χοντραίνουν", απλά ανοίγει η όρεξη. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Αν είναι να τα πάρω κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και γιατί χαίρεσαι;

Βασικά σε ότι αφορά τον καρκίνο του μαστού, αυξάνονται οι πιθανότητες παρουσίασης σε γυναίκες που έχουν ένα συγκεκριμένο γονίδιο -δεν θυμάμαι ποιο- και σε συνδυασμό με κάπνισμα (θαρρώ; ). Και δεν "χοντραίνουν", απλά ανοίγει η όρεξη. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Αν είναι να τα πάρω κι εγώ.
Δε χαιρομαι τα εμοτικον τα βάζω επειδή είναι γλυκούλια δε δηλώνουν τα συναισθήματα μου :redface:

τα γονίδια είξναι τα brca1, brca2 αλλά νομίζω είναι ξεχωριστοι παράγοντες όπως και το κάπνισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
η ληψη αντισυλλιπτικών χαπιών λέγεται ότι σχετίζεται με την ανάπτυξη καρκίνου του μαστού
επίσης χοντραινουν κιόλας
Αυτά είναι (κατινίστικοι) μύθοι. Δες ΕΔΩ.

Μύθος 1 : Τα αντισυλληπτικά χάπια συνδέονται με την εκδήλωση καρκίνου.
Αντίθετα με αυτό που πολλοί πιστεύουν, τα αντισυλληπτικά χάπια δεν προκαλούν καρκίνο ούτε του μαστού ούτε του τραχήλου. Ο καρκίνος του τραχήλου της μήτρας οφείλεται κατά 99% στον ιό των ανθρώπινων θηλωμάτων (HPV), που μεταδίδεται με τη σεξουαλική επαφή, ενώ το ποσοστό εμφάνισης καρκίνου του μαστού μετά την ηλικία των 50 ετών είναι ίδιο, είτε η γυναίκα έπαιρνε είτε δεν έπαιρνε αντισυλληπτικά χάπια. Επιπλέον, οι γυναίκες που παίρνουν αντισυλληπτικά για μεγάλο χρονικό διάστημα φαίνεται να έχουν λιγότερες πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου των ωοθηκών και του ενδομητρίου σε σχέση με αυτές που δεν τα έχουν πάρει.
Μύθος 2: Τα αντισυλληπτικά χάπια παχαίνουν .
Η αύξηση βάρους που παρατηρείται κατά τους πρώτους μήνες λήψης τους οφείλεται στην αυξημένη ­κατακράτηση υγρών και όχι στην αύξηση του λίπους. Σε αντίθεση με τα πρώτα αντισυλληπτικά χάπια, που περιείχαν μεγάλες ποσότητες οιστρογόνου και προγεστερόνης, τα χάπια νέας γενιάς περιέχουν μικρότερη δόση οιστρογόνου και δροσπερινόνη (ειδική προγεστερόνη), με αποτέλεσμα να μην παρατηρούνται παρενέργειες, όπως αύξηση βάρους, ναυτία, πονοκέφαλοι, ακμή. Όσο για την περίπτωση να επηρεαστεί ο μεταβολισμός, είναι εξαιρετικά σπάνια και αντιμετωπίζεται αλλάζοντας χάπι.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Your medicine

Levonorgestrel is a hormone which is similar to the hormone progesterone that is produced by the body. It is used to prevent women from becoming pregnant, to reduce blood loss in women with heavy menstrual periods and in preventing endometrial hyperplasia in women who are taking oestrogens. Levonorgestrel works by preventing the release of eggs from the ovary and increases the thickness of vaginal fluid which can stop a sperm from reaching an egg. Levonorgestrel also changes the lining of the uterus. This makes it difficult for an egg to develop and also helps to reduce blood loss or to prevent endometrial hyperplasia.
Levonorgestrel may increase the chances of developing breast cancer. You and your prescriber will need to weigh up the benefits and risks of taking Levonorgestrel before you start to take it. Women who take Levonorgestrel need to regularly examine their breasts for any changes or lumps.
This Levonorgestrel releasing intrauterine device (IUD) needs to be inserted into the uterus by a trained doctor or nurse. It is only suitable for long term use. It is usually replaced every five years when used for contraception or menorrhagia. It is usually replaced every four years when used to prevent endometrial hyperplasia. Before you use this IUD, you and your prescriber will need to weigh up the risks and benefits of using it.
When the IUD is being used for contraception or menorrhagia, it should be inserted within seven days of a menstrual period starting. If a new device is inserted immediately after removing an old one you will be continually protected from becoming pregnant. If the IUD is not inserted within seven days of a menstrual period beginning, you may need to take extra contraceptive precautions. If you want to stop using the IUD as contraception you can have the IUD removed by your prescriber or family planning nurse at any time. If you are planning to stop using this IUD, and want to use a different type of contraception, you should discuss this with your prescriber.
When using this IUD for preventing endometrial hyperplasia during oestrogen therapy, it is usually inserted during the last days of a withdrawal bleed or it can be inserted at anytime in women who do not have periods.
Your prescriber or family planning nurse will have to remove the IUD if you become pregnant. The IUD can increase your chances of having a miscarriage or going into premature labour if it is left in the uterus when you are pregnant. You must immediately contact your prescriber or family planning nurse if you become pregnant or think you have become pregnant while using this IUD.
There is a possibility of the IUD moving or coming out of the uterus. If The IUD moves your prescriber will have to insert a new device as a displaced intra-uterine device may not be effective. You may not notice if the IUD has come out of the uterus but there may be increased vaginal bleeding or pain. Your prescriber or family planning nurse will advise you what symptoms to look out for and how to check if the IUD has moved or has come out. For more information ask your prescriber or family planning nurse or read the patient information leaflet that comes with your medicine.
Other information about Levonorgestrel:

  • you will usually have a medical check-up six weeks after Levonorgestrel has been inserted. For more information, contact your prescriber

Levonorgestrel is an implant – it will be implanted by a healthcare professional. The person responsible for giving you your medicine will make sure that you get the right dose. If you feel that the medicine is making you feel unwell or you think it is not working, you should talk to someone who is involved in your care.

https://www.medicines.org.uk/guides/levonorgestrel/blood clotting
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top