Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά ονομάζομαι Γιάννης, είμαι νέος στο forum και όπως οι περισσότεροι που διαβάζουν το topic αυτό δίνω πανελλήνιες!! Εντατικό διάβασμα πίεση,έλλειψη ελεύθερου χρόνου και τα γνωστά...Το σημαντικότερο όμως πρόβλημα που συναντώ είναι το άγχος...Είμαι συνεπέστατος μαθητης και ως πέρυσι αντιμετώπιζα τα διαγωνίσματα με άνεση...Βέβαια ο γραφικός μου χαρακτήρας ήταν και είναι άθλιος(είμαι αριστερόχειρας :clapup:) αλλά ειδικά φέτος όταν γράφω διαγωνίσματα κυρίως στο φροντιστήριο ΤΡΕΜΩ ενώ τα ξέρω και πετυχαίνω υψηλές βαθμολογίες με αποτέλεσμα και το γραπτό μου να είναι κακογραμμένο και να χάνω χρόνο με το υπερβολικό άγχος μου φαντάζομαι πολλοί θα το βιώνετε αυτό και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε κάτι

ΥΓ (θετική κατεύθυνση ftw :whistle:)
Και γω αριστεροχειρας ειμαι και αντιμετωπιζα τη χρονια που εδινα το ιδιο προβλημα:Ο γραφικος μου χαρακτηρας ηταν ευαναγνωστος μονο για μενα,για μαθητες και καθηγητες δε,με το ζορι εβγαινε νοημα(ειδικα αν μια εργασια ηταν γραμμενη με μολυβι-πχ μεταφραση αγνωστου κειμενου:P).Το προβλημα δεν μεριμνησα αρκετα να το διορθωσω,με αποτελεσμα να γραφω στις εξετασεις με τα ιδια δυσαναγνωστα γραμματα...
Το μονο που μπορω να σου προτεινω ειναι να χαμηλωσεις λιγο την ταχυτητα γραφης σου,και να προσπαθησεις να κανεις τα γραμματα πιο στρογγυλλα,και πιο διακριτα μεταξυ τους.Αυτο βεβαια,θα επιτευχθει με εξασκηση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και γω αριστεροχειρας ειμαι και αντιμετωπιζα τη χρονια που εδινα το ιδιο προβλημα:Ο γραφικος μου χαρακτηρας ηταν ευαναγνωστος μονο για μενα,για μαθητες και καθηγητες δε,με το ζορι εβγαινε νοημα(ειδικα αν μια εργασια ηταν γραμμενη με μολυβι-πχ μεταφραση αγνωστου κειμενου:P).Το προβλημα δεν μεριμνησα αρκετα να το διορθωσω,με αποτελεσμα να γραφω στις εξετασεις με τα ιδια δυσαναγνωστα γραμματα...
Το μονο που μπορω να σου προτεινω ειναι να χαμηλωσεις λιγο την ταχυτητα γραφης σου,και να προσπαθησεις να κανεις τα γραμματα πιο στρογγυλλα,και πιο διακριτα μεταξυ τους.Αυτο βεβαια,θα επιτευχθει με εξασκηση.:)

Ασε και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω φιλε:P. Δεν ημουν σιγουρος παντως οτι φταει το οτι ειμαι αριστεροχειρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ρε παιδια μια παρατηρηση για τον εαυτο μου να μου πειτε αν παιζει κατι τετοιο...Τοσα χρονια ημουν μετρια προς καλη μαθητρια και ο στοχος μου για φετος ειναι αρκετα υψηλος(αρχιτεκτονικη). Παρ'ολο που μου αρεσει τρελα σαν επαγγελμα, δεν μπορω να διαβασω οσο πρεπει ακομα και αν στα λογια ειμαι καλη(θα διαβασω τοσο, θα εχω προγραμμα μπλα μπλα μπλα). Αν και δεν με ξερετε, πιστευετε οτι μπορει να ειναι θεμα αυτοπεποιθησης(υποσυνειδητα να πιστευω οτι μπορω να τα καταφερω), οτι τελικα δεν ειμαι 'τους διαβασματος' ή τιι? περναει ο καιρος!!!:/ :$

Υ.Γ. οχι οτι ειστε ψυχολογοι μου ή κατι τετοιο αλλα γενικα μου συμβαινει απειρες φορες να μην μπορω να εφαρμοσω αυτα που λεω(π.χ. δεν μπορω να παρω αφορμη απο κατι και να αρχισω μετα να διαβαζω χωρις σταματημο.παιρνω μια αποφαση και το πολυ να κρατησει μια μερα:/)

Και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.Παρόλο που η επίδοσή μου είναι αρκετά καλή, δεν μπορώ να κάτσω και να διαβάσω τόσο όσο πρέπει για να πετύχω τους στόχους μου.Βέβαια αυτό που δεν καταλαβαίνω με τίποτα είναι το γιατί παίζει τόσο σημαντικό ρόλο το διάβασμα.Σημασία για μένα έχει να είσαι καλός και να καταλαβαίνεις αυτά που πρέπει.Βέβαια βλέπω παιδιά αρκετά έξυπνα, τα οποία στηρίχτηκαν στις γνώσεις τους και στην εξυπνάδα τους και την πάτησαν.Αντιθέτως παιδιά που διάβασαν πολύ, πέτυχαν.
Αυτό που έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου είναι ότι ξεχνάω τους στόχους μου, και όλα εκείνα τα οποία θέλω να καταφέρω.
Το κόλπο είναι κάθε στιγμή να θυμάσαι αυτά που θες να πετύχεις.Τώρα το τι θα κάνεις για να τα θυμάσαι, είναι δικό σου θέμα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
και σημερα επιτελους ξεκουραση guyz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
και σημερα επιτελους ξεκουραση guyz

Νομίζω πως στην υπογραφή σου είναι καλύτερο να βάλεις: Εξουσία θα υπάρχει όσο υπάρχουν άνθρωποι που επιθυμούν να τους εξουσιάζουν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Νομίζω πως στην υπογραφή σου είναι καλύτερο να βάλεις: Εξουσία θα υπάρχει όσο υπάρχουν άνθρωποι που επιθυμούν να τους εξουσιάζουν. ;)

same thing φιλε ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.

magician2000

Νεοφερμένος

Ο magician2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Και γω αριστεροχειρας ειμαι και αντιμετωπιζα τη χρονια που εδινα το ιδιο προβλημα:Ο γραφικος μου χαρακτηρας ηταν ευαναγνωστος μονο για μενα,για μαθητες και καθηγητες δε,με το ζορι εβγαινε νοημα(ειδικα αν μια εργασια ηταν γραμμενη με μολυβι-πχ μεταφραση αγνωστου κειμενου:P).Το προβλημα δεν μεριμνησα αρκετα να το διορθωσω,με αποτελεσμα να γραφω στις εξετασεις με τα ιδια δυσαναγνωστα γραμματα...
Το μονο που μπορω να σου προτεινω ειναι να χαμηλωσεις λιγο την ταχυτητα γραφης σου,και να προσπαθησεις να κανεις τα γραμματα πιο στρογγυλλα,και πιο διακριτα μεταξυ τους.Αυτο βεβαια,θα επιτευχθει με εξασκηση.:)

λες να μην έχω δοκιμάσει;;; Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν πήρα στυλό για αριστεροχειρες τα γραμματα μου με τον χρονο μεσα σε εναν μηνα περιπου εγιναν ευαναγνωστα σε ικανοποιητικο βαθμο...Το προβλημα μου ειναι οτι τρεμω οταν γραφω διαγωνισμα απο το αγχος και οποια προοδος και αν εχει γινει στον γραφικο χαρακτηρα παει στραφι


Σημείωση : Μέρος του μηνύματος μεταφέρθηκε στο θέμα "Doping...με συμπληρώματα διατροφής στην Γ' Λυκείου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
λες να μην έχω δοκιμάσει;;; Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν πήρα στυλό για αριστεροχειρες τα γραμματα μου με τον χρονο μεσα σε εναν μηνα περιπου εγιναν ευαναγνωστα σε ικανοποιητικο βαθμο...Το προβλημα μου ειναι οτι τρεμω οταν γραφω διαγωνισμα απο το αγχος και οποια προοδος και αν εχει γινει στον γραφικο χαρακτηρα παει στραφι

Συνεπώς το πρόβλημά σου δεν είναι ότι είσαι αριστερόχειρας, αλλά ότι αγχόνεσαι.(μεταξύ μας το ότι είσαι αριστερόχειρας δεν έχει καμία σχέση με τα γράμματα.Το θέμα είναι εγκεφαλικό)
Εγώ αγχονόμουν αρκετά μέχρι που κατάλαβα ότι το άγχος μόνο πρόβλημα μου δημιουργεί και τίποτα παραπάνω.
Μπορείς να σταματήσεις να αγχόνεσαι, αν καταλάβεις ότι το άγχος είναι μόνο μέσα στο μυαλό σου.Βέβαια αν έχεις ήδη πείσει τον εαυτό σου ότι το άγχος υπάρχει και σε έχει κυριεύσει, τότε τα πράγματα είναι πολύ άσχημα.:)

Σημείωση : Μέρος του μηνύματος μεταφέρθηκε στο θέμα "Doping...με συμπληρώματα διατροφής στην Γ' Λυκείου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

debbieduck

Νεοφερμένος

Η debbieduck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ μέχρι το γυμνάσιο έκανα καλούτσικα γράμματα ,στο λύκειο όμως χαλασαν τα πράγματα.Και το τρελ
ό μου άγχος τα κάνει ακόμα χειρότερα.Ειδικά στη βιολογία που θέλει το γράψιμο γίνεται το σώσε!Προσπαθώ να τα βελτιώσω αλλά Πανελλήνιες δεν υπάρχει περίπτωση να αρχίσω τις καλλιγραφίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Δεν παλεύεται η 2η χρονιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Δεν παλεύεται η 2η χρονιά...
Εμενα μου λες...η ψυχη μου και ο θεος ξερουν πως αντεξα την δευτερη χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ας βάλουμε τραγούδια ( να σπάσουμε αυτό το κλίμα κλάψας για τα μαθήματα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ας βάλουμε τραγούδια ( να σπάσουμε αυτό το κλίμα κλάψας για τα μαθήματα :P

Θα συμφωνήσω με το μωρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Γεια σας! Δίνω κι εγώ φέτος πανελλαδικές, θεωρητική κατεύθυνση κι έχω σχετικά υψηλούς στόχους... Θέλω νομική.
Μέχρι στιγμής ήμουν αισιόδοξη κι άνετη με το χρόνο, εφόσον ιστορία, γνωστό και λογοτεχνία έχω βγάλει την ύλη, λατινικά μου μένουν 4 κείμενα... μόνο που στη Βιολογία έχω βγάλει μόνο το πρώτο κεφάλαιο. Φροντιστήριο έκανα μέχρι και το Σεπτέμβριο, μετά είδα ότι χάνω πολλές ώρες και το αντικατέστησα με ιδιαίτερα σε άγνωστο, λατινικά κι έκθεση.
Το θέμα είναι, όσον αφορά τα μαθήματα που κάνω μόνη μου, ότι ενώ κι εγώ νιώθω καλά και οι καθηγητές στο σχολείο μου λένε ότι περιμένουν 20άρια και 19άρια και τα διαγωνίσματα κι οι εργασίες δείχνουν το ίδιο, με ρίχνουν τα σχόλια των άλλων όταν μαθαίνουν ότι δεν πάω φροντιστήριο. Αυτή η αμφισβήτηση με αγχώνει και με βάζει σε σκέψεις. Πιστεύετε κι εσείς ότι είναι ρίσκο;
Μάλιστα. Στο τέλος τα "ιδιαίτερα"/"φροντιστηρια" θα ολοκληρώνουν την ύλη απο τον Οκτώβρη.

Εφόσον ανταπεξέρχεσαι στις απαιτήσεις των γραπτών διαγωνισμάτων και της προφορικής εξετάσεως εντός του πλαισίου της σχολικής ώρας διδασκαλίας του μαθήματος της Βιολογίας, δεν υπάρχει λόγος να άγχεσαι και να αισθάνεσαι ανασφάλεια, και προ πάντων να μην την εξωτερικεύεις, διότι μπορεί ορισμένες φορές κάποιοι να το εκμεταλλεύονται για διάφορους λόγους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jellajlo

Νεοφερμένος

Η jellajlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά...ξέρει κανεις αν οι πάσχοντες από διαβήτη τύπου 2 παίρνουν καθόλου μόρια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BeThere.

Νεοφερμένος

Η BeThere. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
παιδιά ξέρει κανένας πως μπορώ να κατεβάσω το συγκεκριμένο αρχείο για την ιστορία;
προσπάθησα να το κάνω αντιγραφή-επικόλληση στο word και δεν μου εμφανίζονταν τα γράμματα :/ https://www.scribd.com/doc/38525620/ΘΕΜΑΤΑ-ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ-ΙΣΤΟΡΙΑΣ-ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά...ξέρει κανεις αν οι πάσχοντες από διαβήτη τύπου 2 παίρνουν καθόλου μόρια??


Ρωτα τους καθηγητες σου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Αντε παιδια παμε για την τελικη ευθεια σιγα σιγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top