Γάμος στα 18!

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Σαν θελει η νυφη κι ο γαμπρος ..
Και στο κατω κατω γιατι να μην παντρευτεις μικρος? Καμια φορα δεν χρειαζεται να γυρισεις τον κοσμο ολοκληρο για να βρεις τι θες και τι οχι.
Αφηστε που καλυτερα να κανεις νωρις οικογενεια και οχι στα 40 φευγα οπως κανουν αρκετοι λογω καριερας.
Στον απολογισμο της ζωης μας δεν μενει η καριερα..
Αχάα. Ωραία σαν να λέμε η οικογένεια είναι κάτι που πρέπει να κάνεις και να το κάνεις νωρίς. Αν δεν είσαι έτοιμος ας πούμε? Κλαιν, το κρίμα στους απογόνους! Ωραία λογική αδελφέ, αλλά αν ζούσες σε μια τέτοια οικογένεια να δούμε αν θα λεγες τα ίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Σαν θελει η νυφη κι ο γαμπρος ..
Και στο κατω κατω γιατι να μην παντρευτεις μικρος? Καμια φορα δεν χρειαζεται να γυρισεις τον κοσμο ολοκληρο για να βρεις τι θες και τι οχι.
Αφηστε που καλυτερα να κανεις νωρις οικογενεια και οχι στα 40 φευγα οπως κανουν αρκετοι λογω καριερας.
Στον απολογισμο της ζωης μας δεν μενει η καριερα..

Λολ...
Εδώ καλά καλά στα 18 δεν είσαι ικανός να διαλέξεις τί θα σπουδάσεις χωρίς να στο πούνε οι γονείς σου...Θα παντρευτείς κιόλας;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Reaction to the title:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Όχι.Δεν το λέω τόσο παθιασμένα όπως ο shadowfax αλλά είναι μεγάλη βλακεία...Το αν υπάρχει ή όχι ωριμότητα δεν εξαρτάται από την ηλικία,το έχω πει αρκετές φορές.Ούτε μιλάω για την επαγγελματική αποκατάσταση(πως ξέρετε ότι αυτή θα έρθει στα 30-40?).Αναφέρομαι στο γεγονός ότι δεν έχεις εμπειρίες.Δεν έχεις συζήσει μαζί με τον υποψήφιο γαμπρό για να ξέρεις πως είναι στην καθημερινότητά του.Καιιιιιι .....................oh come onnnnn!!!!!!!!!μόλις τώρα ελευθερώθηκες από τον ζυγό των γονιών σου,έχεις το ελεύθερο να κάνεις ΤΙΣ κραιπάλες,ΤΙΣ μαλακίες,Τα ξενύχτια και θα την κλωτσήσεις έτσι απλά;;;

Και μια φίλη μου κάνει τέτοιες σκέψεις,της έχω πει τις αμφιβολίες μου(τονίζοντας ότι το κάνω με φιλική διάθεση και γνωρίζοντάς την πολλά χρόνια) αλλά απο κει και πέρα η απόφαση είναι δική της.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι.Δεν το λέω τόσο παθιασμένα όπως ο shadowfax αλλά είναι μεγάλη βλακεία...Το αν υπάρχει ή όχι ωριμότητα δεν εξαρτάται από την ηλικία,το έχω πει αρκετές φορές.Ούτε μιλάω για την επαγγελματική αποκατάσταση(πως ξέρετε ότι αυτή θα έρθει στα 30-40?).Αναφέρομαι στο γεγονός ότι δεν έχεις εμπειρίες.Δεν έχεις συζήσει μαζί με τον υποψήφιο γαμπρό για να ξέρεις πως είναι στην καθημερινότητά του.Καιιιιιι .....................oh come onnnnn!!!!!!!!!μόλις τώρα ελευθερώθηκες από τον ζυγό των γονιών σου,έχεις το ελεύθερο να κάνεις ΤΙΣ κραιπάλες,ΤΙΣ μαλακίες,Τα ξενύχτια και θα την κλωτσήσεις έτσι απλά;;;

Και μια φίλη μου κάνει τέτοιες σκέψεις,της έχω πει τις αμφιβολίες μου(τονίζοντας ότι το κάνω με φιλική διάθεση και γνωρίζοντάς την πολλά χρόνια) αλλά απο κει και πέρα η απόφαση είναι δική της.......



την ίδια άποψη έχω και εγώ, αν δεν ζήσεις τη ζωή σου σε αυτή την ηλικία αν
αν δεν κάνεις όσες βλακείες θες να κάνεις, το μόνο σίγουρο είναι πως θα τις κάνεις αργότερα και αυτό δεν θα είναι καθόλου καλό γιατί θα έχεις ήδη παντρευτεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όχι.Δεν το λέω τόσο παθιασμένα όπως ο shadowfax αλλά είναι μεγάλη βλακεία...

Δεν μένεις μόνη σου ακόμα, γι' αυτό. :P

Δεν είναι καν θέμα καταπίεσης απ' τους γονείς βασικά, όχι τόσο πολύ τουλάχιστον, ανάλογα και τους γονείς πάντα. Είναι καθαρά πρακτικό το ζήτημα:

είσαι μόνη σου. Μόνη σου.

Να πάρει, πρέπει να το ζήσεις για να το καλάβεις. Αλλά ναι, πρώτο βήμα είναι αυτό που 'πες και μόνη σου. :P

Ε, κι από κει και πέρα μπορεί όντως για κόσμο να μην έχει και τόση σημασία το "μόνοι τους". Άλλοι συγκατοικούν για παράδειγμα, εγώ με τίποτα, τώρα τουλάχιστον. So yeah, go figure.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Και σε πολλούς αυτό το "μόνος/μόνη" φαίνεται μίζερο (για την συγκατοίκηση που αναφέρεις). Είναι θέμα χαρακτήρα και απωθημένων I guess.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι, μίζερο όταν είσαι σπίτι μόνο για διάβασμα και ύπνο ξερωγώ.

Ναι. :P

(είναι και ψιλομακριά το σπίτι, οπότε βοηθάει τούτο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Σε αρκετά πολιτισμικά περιβάλλοντα ανά τον κόσμο ο γάμος πραγματοποιείται ήδη από τα 15. Οπότε αν το καλοσκεφτείς δεν είναι δα τόσο τραγικό το 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σαν θελει η νυφη κι ο γαμπρος ..
Και στο κατω κατω γιατι να μην παντρευτεις μικρος? Καμια φορα δεν χρειαζεται να γυρισεις τον κοσμο ολοκληρο για να βρεις τι θες και τι οχι.
Αφηστε που καλυτερα να κανεις νωρις οικογενεια και οχι στα 40 φευγα οπως κανουν αρκετοι λογω καριερας.
Στον απολογισμο της ζωης μας δεν μενει η καριερα..

Δεν μιλησε κανεις για 40 φευγα... αλλα μην φτανουμε και στο αλλο ακρο δηλ το 17 18! Στο απολογισμο της ζωης μας παιζει μενει ΚΑΙ η καριερα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ στο γυμνάσιο είχα έναν συμμαθητή που ήταν τσιγγάνος 16 χρονών και είχε ήδη παντρευτεί απο τα 14...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ στο γυμνάσιο είχα έναν συμμαθητή που ήταν τσιγγάνος 16 χρονών και είχε ήδη παντρευτεί απο τα 14...

Και στο δικο μου σχολειο μια τσιγγανα ηταν εγκυος στα 16 γεννησε κι εφυγε απο το σχολειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Σε αρκετά πολιτισμικά περιβάλλοντα ανά τον κόσμο ο γάμος πραγματοποιείται ήδη από τα 15. Οπότε αν το καλοσκεφτείς δεν είναι δα τόσο τραγικό το 18.

Ναι! Αν είσαι αθίγγανος, αβορίγινας ή μέλος κάποιας φυλής του αμαζονίου τότε ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Αν και μένω Θεσσαλονίκη, όπως όλοι έχω και εγώ ένα λατρεμένο χωρίο, με μπόλικους συγγενείς, ξαδέρφια και φίλους...
Με πήρε μια αγαπημένη μου φίλη τηλέφωνο,στην ίδια ηλικία με εμένα, που όσο μακριά και να ήμαστε, την λατρεύω και την αγαπώ πάρα πολύ!Περίμενα να με ρωτήσει για το πότε θα κατέβω στο χωριό για να βρεθούμε, αλλά μου έριξε μια βόμβα!
Αποφάσισε με τον καλό της, ο οποίος είναι και αυτός 18 να περάσουν βέρες κατά τον Αύγουστο, την ζήτησε πριν δύο βράδια, σε τραπέζι με γονείς κλπ κλπ, και μου ζήτησε αν μπορώ να αναλάβω να φτιάξω τα προσκλητήρια και γενικότερα τα περί διακόσμησης αφού ξέρει ότι πετάω τη σκούφια μου για αυτά και ασχολούμαι πολύ.....

Πειράζει που δεν συμφωνώ όμως με την όλη ιδέα; δε ξέρω μου έκανε κάπως το ότι θα παντρευτεί από τώρα, και νομίζω ότι φάνηκε από τον τρόπο που της μίλησα.... Δεν ξέρω, νιώθω ότι είναι πολύ νωρίς να κάνει κάτι τέτοιο, και δε θέλω να τη δω μετά από 2-3 χρόνια ή και 20-30 να βαράει το κεφάλι της στο τοίχο εξαιτίας αυτής της απόφασης....


Εσείς τη γνώμη έχετε για τέτοιες καταστάσεις;
Θέλω να την στηρίξω, και πάντα αυτό θα κάνω, απλά μου είναι δύσκολο να χαμογελάω και να το παίζω χαρούμενη από την στιγμή που δεν συμφωνώ...ξέρω ότι δεν έχει σχέση αν συμφωνώ εγώ ή όχι η απόφαση είναι δική της..... αλλά και πάλι, φοβάμαι μη νομίζει ότι έχω τέτοια στάση από κακία ή ζήλια, αλλά πραγματικά δεν το βλέπω έτσι, απλώς δεν μου κολλάει :(
Είναι απαραίτητο να παντρευτούν τόσο νωρίς; :P Μπορούν απλά να συζήσουν ρε παιδί, και σε λίγα χρόνια αν δουν και πάει καλά να προχωρήσουν. Εγώ ξέρω ένα παιδί που τα είχε από τα 17 με μία κοπέλα και ζούσαν μαζί και τα λοιπά, αλλά μόλις πριν λίγους μήνες παντρεύτηκαν. Τωρινή ηλικία? 26.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Χμμμ ξέρεις και ήδη κάποιοι το έχουν αναφέρει ξανά αλλά θα το ξαναπώ :whistle:Αν παντρευτούν από τώρα θα έχουν απωθημένα και όνειρα που έχουν τώρα δεν θα μπορέσουν να τα πραγματοποιήσουν λόγω του γάμου και μίας μελλοντικής εγκυμοσύνης ίσως..
Αν τελικά δεν καταφέρεις να της αλλάξεις γνώμη πριν αρχίσουν οι ετοιμασίες για τον γάμο προσπάθησε τουλάχιστον να την κάνεις να σε αισθανθεί δίπλα της.Προσπάθησε για την ίδια να είσαι χαρούμενη στον γάμο:worry: αν και είμαι σίγουρη ότι θα είσαι κάπως έτσι:/:
Ααααααααααν τελικά γίνει ο γάμος και εσύ βοηθήσεις σε στολισμό και μπομπονιέρες κτλ κτλ θέλουμε φώτο :P:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εγω, πριν λιγα χρονια, στα 19 μου, ειχα ζητησει απο την τοτε κοπελα μου 2 χρονια μικροτερη μου να αρραβωνιαστουμε κι επειτα απο ενα χρονο να παντρευτουμε. Κατι που δεν εγινε γιατι ειχαν αντιρρηση οι γονεις της επειδη ηθελαν σπουδες κτλ. Τελικα λιγα χρονια μετα χαιρομαι πραγματικα που δεν εγινε ο αρραβωνας, δεν μπορω να φανταστω πώς θα ημουν τωρα παντρεμενος χαχ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγω, πριν λιγα χρονια, στα 19 μου, ειχα ζητησει απο την τοτε κοπελα μου 2 χρονια μικροτερη μου να αρραβωνιαστουμε κι επειτα απο ενα χρονο να παντρευτουμε. Κατι που δεν εγινε γιατι ειχαν αντιρρηση οι γονεις της επειδη ηθελαν σπουδες κτλ. Τελικα λιγα χρονια μετα χαιρομαι πραγματικα που δεν εγινε ο αρραβωνας, δεν μπορω να φανταστω πώς θα ημουν τωρα παντρεμενος χαχ:P

αυτο που λεω... πρεπει πριν κανεις το μεγαλο βημα να σκεφτεις τα υπερ κ τα κατα! Και βεβαια οπως ειπε και η νεφελη απο πανω μπορει αργοτερα να ''ξυπνησουν'' οι επιθυμειες σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
αυτο που λεω... πρεπει πριν κανεις το μεγαλο βημα να σκεφτεις τα υπερ κ τα κατα! Και βεβαια οπως ειπε και η νεφελη απο πανω μπορει αργοτερα να ''ξυπνησουν'' οι επιθυμειες σου

πολύ σωστή συμφωνώ μαζί σου :P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Tι λεμε σε μια 18χρονη μητερα ;

(γεννησε προσφατα i mean)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top