Δικαιολογείτε τους ναρκομανείς;

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Ίσως σας φανεί ακραία η άποψη μου, αλλά πιστεύω ότι εν μέρει το αν θα μπλέξεις ή όχι με τα ναρκωτικά είναι και λίγο τύχη. Αν βρεθείς στο λάθος μέρος, με τους λάθος ανθρώπους, τη λάθος στιγμή και σε λάθος ηλικία, ίσως τελικά να μην μπορέσεις να το αποφύγεις..... Παρόλα αυτά δεν τους δικαιολογώ, απλά τους καταννοώ στην παρούσα φάση. Στη φάση της εξάρτησης.
Σ'αυτό δεν θα συμφωνήσω είναι καθαρά θέμα επιλογών και χαρακτήρα!
Αν δεν θελεις και με 100 ατομα να είσαι σε ένα παρτυ δεν θα δοκιμάσεις ακόμα και να δοκιμάσεις επιλογή σου είναι να μην το συνεχίσεις..Στην φάση της εξάρτησης απλά πλέον δεν είναι επιλογή τους κατά κάποιο τροπο αλλά και πάλι αν το θέλουν μπορούν να δείξουν δύναμη χαρακτηρα και να που τέλος..
(φιλικά πάντα η διαφωνια στα λεγόμενα σου συζήτηση κανουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
[κήρυγμα]Όσοι από εσάς αρνούνται να βοηθήσουν κάποιον εξαρτημένο επειδή "το επέλεξε" να υποθέσω ότι είναι αλάνθαστοι; :mad:
Αλάνθαστοι? όχι βέβαια... αλλά δεν ζητάμε να μας κρατάνε και το χεράκι για τις μαλ*κίες που "επιλέξαμε" να κάνουμε... απλά λουζόμαστε τα αποτελέσματα.... σωστά? :P



Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Επειδή ο άλλος βρέθηκε σε μία φάση αδυναμίας και παραστράτησε δε σημαίνει ότι του αξίζει κιόλας. Ας μην είμαστε τόσο σκληροί!
Στη ζωή ο καθένας παίρνει όλα όσα του πρέπουν... για λόγους που δεν μπορούμε πάντα να δώσουμε απάντηση στο "γιατί"...
Αυτά είναι γνωστά και ως "μαθήματα της ζωής" :P

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Στο κάτω κάτω εσείς δεν έχετε ζήσει τη ζωή τους και δε μπορείτε να μπείτε στη θέση τους...
Μην είσαι και τόσο σίγουρος....
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όλοι εμείς εδώ είχαμε ή έχουμε μια ζωούλα στρωμένη με ροδοπέταλα?
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εγώ (ή κάποιος άλλος) δεν έχει περάσει από αυτή την ιστορία?
Το ότι δεν έχει βγει να πει ανοιχτά το πως ήταν ή είναι η ζωή του, δεν σημαίνει ότι περνάει και καλά... απλά δεν αρέσει σε όλον τον κόσμο να "κλαιγεται" για τα μύρια κακά της ζωής του, πιθανά αντιλαμβανόμενος ότι υπάρχουν και χειρότερα πράγματα που θα μπορούσαν να συμβούν στη ζωή κάποιου άλλου απ ότι στη δική του...
(παράδειγμα.... ξέρω άτομο που κλαιγόταν συνεχώς σε κάποιον γνωστό του για την άδικη ζωή του και πόσο δύσκολα του τα είχε φέρει κλπ κλπ... το άτομο που άκουγε συνεχώς στοϊκά τα παράπονα του πρώτου, είχε χάσει το παιδί του σε ατύχημα... κι όμως... δεν του το ανέφερε ποτέ... απλά του συμπαραστεκόταν στους μεγάλους "καημούς" του όταν τον άφηνε η γκόμενα)




Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα κάνετε κι εσείς μια μ@λ@κία στη ζωή σας και τότε θα λέτε άλλα. Γι'αυτό φερθείτε όπως θα θέλατε να σας φερθούν.[/κήρυγμα]
Προσωπικά φέρομαι πάντα όπως θα ήθελα να μου φερθούν....
Εχω ενηλικωθεί εδώ και χρόνια και προτειμώ να μου λένε την αλήθεια κατάμουτρα παρά να χαϊδεύουν τα αυτάκια μου :P
Και φυσικά έχω κάνει και πολλές μ@λ@κίες στη ζωή μου και κάθε φορά... μα κάθε φορά... έχω πληρώσει το ΤΙΜΗΜΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Αλάνθαστοι? όχι βέβαια... αλλά δεν ζητάμε να μας κρατάνε και το χεράκι για τις μαλ*κίες που "επιλέξαμε" να κάνουμε... απλά λουζόμαστε τα αποτελέσματα.... σωστά? :P




Στη ζωή ο καθένας παίρνει όλα όσα του πρέπουν... για λόγους που δεν μπορούμε πάντα να δώσουμε απάντηση στο "γιατί"...
Αυτά είναι γνωστά και ως "μαθήματα της ζωής" :P


Μην είσαι και τόσο σίγουρος....
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όλοι εμείς εδώ είχαμε ή έχουμε μια ζωούλα στρωμένη με ροδοπέταλα?
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εγώ (ή κάποιος άλλος) δεν έχει περάσει από αυτή την ιστορία?
Το ότι δεν έχει βγει να πει ανοιχτά το πως ήταν ή είναι η ζωή του, δεν σημαίνει ότι περνάει και καλά... απλά δεν αρέσει σε όλον τον κόσμο να "κλαιγεται" για τα μύρια κακά της ζωής του, πιθανά αντιλαμβανόμενος ότι υπάρχουν και χειρότερα πράγματα που θα μπορούσαν να συμβούν στη ζωή κάποιου άλλου απ ότι στη δική του...
(παράδειγμα.... ξέρω άτομο που κλαιγόταν συνεχώς σε κάποιον γνωστό του για την άδικη ζωή του και πόσο δύσκολα του τα είχε φέρει κλπ κλπ... το άτομο που άκουγε συνεχώς στοϊκά τα παράπονα του πρώτου, είχε χάσει το παιδί του σε ατύχημα... κι όμως... δεν του το ανέφερε ποτέ... απλά του συμπαραστεκόταν στους μεγάλους "καημούς" του όταν τον άφηνε η γκόμενα)





Προσωπικά φέρομαι πάντα όπως θα ήθελα να μου φερθούν....
Εχω ενηλικωθεί εδώ και χρόνια και προτειμώ να μου λένε την αλήθεια κατάμουτρα παρά να χαϊδεύουν τα αυτάκια μου :P
Και φυσικά έχω κάνει και πολλές μ@λ@κίες στη ζωή μου και κάθε φορά... μα κάθε φορά... έχω πληρώσει το ΤΙΜΗΜΑ!

Απλά respect:worship::worship::worship:
Δεν θα μπορούσε κανείς να τα πει καλυτερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Σ'αυτό δεν θα συμφωνήσω είναι καθαρά θέμα επιλογών και χαρακτήρα!
Αν δεν θελεις και με 100 ατομα να είσαι σε ένα παρτυ δεν θα δοκιμάσεις ακόμα και να δοκιμάσεις επιλογή σου είναι να μην το συνεχίσεις..Στην φάση της εξάρτησης απλά πλέον δεν είναι επιλογή τους κατά κάποιο τροπο αλλά και πάλι αν το θέλουν μπορούν να δείξουν δύναμη χαρακτηρα και να που τέλος..
(φιλικά πάντα η διαφωνια στα λεγόμενα σου συζήτηση κανουμε)

Διαφωνώ με τη διαφωνία σου :P και επιμένω ότι σε κάποιους λιγότερο δυνατούς χαρακτήρες, όλες αυτές οι κακές συμπτώσεις μπορεί να αποβούν μοιραίες.
Έχω γνωστό, ο οποίος ουδέποτε θα έπαιρνε από μόνος του ναρκωτικά, γιατί δεν τα γούσταρε καθόλου. Στην ηλικία των 19 όμως, φαντάρος σε δυσμενέστατη μετάθεση και έχοντας να πάρει άδεια κάποιους μήνες, έτυχε να μπλέξει με έναν πολύ χωμένο στα κόλπα. Ξέμπλεξε τα 23 του, μετά από πολύ κόπο και αγώνα. Γι'αυτό σου λέω.... Ορισμένες φορές παίζουν ρόλο και οι συγκυρίες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Διαφωνώ με τη διαφωνία σου :P και επιμένω ότι σε κάποιους λιγότερο δυνατούς χαρακτήρες, όλες αυτές οι κακές συμπτώσεις μπορεί να αποβούν μοιραίες.
Έχω γνωστό, ο οποίος ουδέποτε θα έπαιρνε από μόνος του ναρκωτικά, γιατί δεν τα γούσταρε καθόλου. Στην ηλικία των 19 όμως, φαντάρος σε δυσμενέστατη μετάθεση και έχοντας να πάρει άδεια κάποιους μήνες, έτυχε να μπλέξει με έναν πολύ χωμένο στα κόλπα. Ξέμπλεξε τα 23 του, μετά από πολύ κόπο και αγώνα. Γι'αυτό σου λέω.... Ορισμένες φορές παίζουν ρόλο και οι συγκυρίες....
Ναι δεν διαφωνω αλλά το είπες και μόνη σου "σε κάποιους λιγότερο δυνατούς χαρακτήρες "
Αυτό είναι που λέω εγώ ότι ειναι θέμα χαρακτήρα πρωτίστως και έπειτα θέμα επιλογών;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Ναι δεν διαφωνω αλλά το είπες και μόνη σου "σε κάποιους λιγότερο δυνατούς χαρακτήρες "
Αυτό είναι που λέω εγώ ότι ειναι θέμα χαρακτήρα πρωτίστως και έπειτα θέμα επιλογών;)


Και ποιός είναι αυτός που ξέρει αν πραγματικά διαθέτει έναν δυνατό χαρακτήρα? Για τον συγκεκριμένο φίλο μου που σου έγραψα, πίστεψέ με, έπεσα από τα σύννεφα όταν το έμαθα, διότι ήταν τόσο κάθετος και αρνητικός στο συγκεκριμένο θέμα. Ήταν δυναμικός, συγκροτημένος, σοβαρός, καμία σχέση με κωλόπαιδο ή αλήτη. Και όμως.... Του ήρθαν τόσο ανάποδα τα πράγματα, επιπλέον θεώρησε ότι "δεν βλάπτει για κανα δυο-τρεις φορές" και την πάτησε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
σόρρυ, αλλά σοβαρός/δυναμικός/συγκροτημένος και "δεν βλάπτει για 2-3 φορές" δεν πάνε.....κάτι άλλο πρέπει να υπήρχε που σίγουρα το ξέρει ο ίδιος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Και ποιός είναι αυτός που ξέρει αν πραγματικά διαθέτει έναν δυνατό χαρακτήρα? Για τον συγκεκριμένο φίλο μου που σου έγραψα, πίστεψέ με, έπεσα από τα σύννεφα όταν το έμαθα, διότι ήταν τόσο κάθετος και αρνητικός στο συγκεκριμένο θέμα. Ήταν δυναμικός, συγκροτημένος, σοβαρός, καμία σχέση με κωλόπαιδο ή αλήτη. Και όμως.... Του ήρθαν τόσο ανάποδα τα πράγματα, επιπλέον θεώρησε ότι "δεν βλάπτει για κανα δυο-τρεις φορές" και την πάτησε!
Να σου πω κάτι,οι περισσότεροι έτσι την πατάνε(δεν σου μιλάω τώρα για την γενιά των Parties αυτή "καίγονται" για την διασκέδαση)Αλλα οι περισσότεροι έτσι όπως ξακίνησε ο φίλος σου ξεκινάνε αλλά και πάλι πιστεύω ότι σ'αυτές τις κρίσιμες στιγμές φαίνεται πραγματικά ο δυναμισμός του χαρακτήρα σου και προβάλλεις τις αντιστάσεις που πρέπει..Γνώμη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
σόρρυ, αλλά σοβαρός/δυναμικός/συγκροτημένος και "δεν βλάπτει για 2-3 φορές" δεν πάνε.....κάτι άλλο πρέπει να υπήρχε που σίγουρα το ξέρει ο ίδιος..
Πολύ σωστή..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
σόρρυ, αλλά σοβαρός/δυναμικός/συγκροτημένος και "δεν βλάπτει για 2-3 φορές" δεν πάνε.....κάτι άλλο πρέπει να υπήρχε που σίγουρα το ξέρει ο ίδιος..

Μα πάντα "κάτι" υπάρχει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Να αντιστρέψω την ερώτηση: Αυτοί γιατί να είναι μην είναι σκληροί και να το κόψουν?Γιατί στους ναρκομανείς δεν ισχύει το "πρέπει", ενώ σε όλους τους υπόλοιπους ισχύει?
Καταρχάς άλλο σκληρός και άλλο δυνατός. Δεν είναι δίκαιο να επικρίνεις κάποιον για την αδυναμία του. Η σκληρότητα όμως είναι επιλογή. Έπειτα, άλλο να επισημαίνεις σε κάποιον το λάθος του ("δεν έπρεπε να το κάνεις αυτό") και άλλο να παίρνεις το ρόλο του κριτή και τιμωρού ("καλά να πάθεις"). Εγώ λέω το πρώτο, εσύ λες το δεύτερο. Τρίτον, στην τελική ο ναρκομανής κάνει κακό πρώτα από όλα στον εαυτό του, ενώ αυτός που τον απορρίπτει κάνει κάποιον άλλο να υποφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Καταρχάς άλλο σκληρός και άλλο δυνατός. Δεν είναι δίκαιο να επικρίνεις κάποιον για την αδυναμία του. Η σκληρότητα όμως είναι επιλογή. Έπειτα, άλλο να επισημαίνεις σε κάποιον το λάθος του ("δεν έπρεπε να το κάνεις αυτό") και άλλο να παίρνεις το ρόλο του κριτή και τιμωρού ("καλά να πάθεις"). Εγώ λέω το πρώτο, εσύ λες το δεύτερο. Τρίτον, στην τελική ο ναρκομανής κάνει κακό πρώτα από όλα στον εαυτό του, ενώ αυτός που τον απορρίπτει κάνει κάποιον άλλο να υποφέρει.


δεν κάνει κακό μόνο στον εαυτό του όταν οικογένειες ξετινάζονται οικονομικά για να μπορέσει αυτός να πάρει τη δόση του ή να αποτοξινωθεί κι αυτός πέφτει πάλι στα ίδια σκατ@!!!

και δεν νομίζω ότι λέει κανένας "καλά να πάθεις" .... απλά δεν λέμε κι όλας "κρίμα μωρέ τον καημένο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Στη ζωή ο καθένας παίρνει όλα όσα του πρέπουν...
Να η σκληρότητα :(

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όλοι εμείς εδώ είχαμε ή έχουμε μια ζωούλα στρωμένη με ροδοπέταλα?
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εγώ (ή κάποιος άλλος) δεν έχει περάσει από αυτή την ιστορία?
Δεν είπα ότι δεν είχατε κι εσείς προβλήματα! Απλά εσείς είχατε την τύχη να διαθέτετε και τα απαραίτητα ψυχικά εφόδια για να τα ξεπεράσετε. Η δειλία και η αδυναμία δεν είναι εγκλήματα, είναι προβλήματα. Πρέπει να σκύβουμε πάνω από τους αδύναμους χαρακτήρες και ενίοτε να τους "πιάνουμε το χεράκι" όπως λες, γιατί το έχουν ανάγκη!

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
(παράδειγμα.... ξέρω άτομο που κλαιγόταν συνεχώς σε κάποιον γνωστό του για την άδικη ζωή του και πόσο δύσκολα του τα είχε φέρει κλπ κλπ... το άτομο που άκουγε συνεχώς στοϊκά τα παράπονα του πρώτου, είχε χάσει το παιδί του σε ατύχημα... κι όμως... δεν του το ανέφερε ποτέ... απλά του συμπαραστεκόταν στους μεγάλους "καημούς" του όταν τον άφηνε η γκόμενα)
...και μας δίνει το καλό παράδειγμα, κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
απλά δεν λέμε κι όλας "κρίμα μωρέ τον καημένο"
Πάλι σκληρότητα :(

Γιατί να μη λυπηθείς έναν άνθρωπο που υποφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Να η σκληρότητα :(
Δεν είναι σκληρότητα αλλά η πραγματικότητα..
Δεν ζούμε σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο..

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Δεν είπα ότι δεν είχατε κι εσείς προβλήματα! Απλά εσείς είχατε την τύχη να διαθέτετε και τα απαραίτητα ψυχικά εφόδια για να τα ξεπεράσετε. Η δειλία και η αδυναμία δεν είναι εγκλήματα, είναι προβλήματα. Πρέπει να σκύβουμε πάνω από τους αδύναμους χαρακτήρες και ενίοτε να τους "πιάνουμε το χεράκι" όπως λες, γιατί το έχουν ανάγκη!
Ναι είναι προβλήματα και όχι εγκληματα αλλά δεν χρειάζεται να τα επικροτούμε κιόλας..Όσο αυτό που λες να τους πιάσουμε το χεράκι μάθε ότι οι περισσότεροι δεν το δέχονται..Ούτε παραδέχονται ότι το χρειάζονται..Τα ναρκωτικά δν είναι παιχνίδι όπως ένα μικρό παιδάκι που χάλασε το αυτοκινητό του..Και αναλογα πρέπει να αντιμετωπίζονται χωρίςε δικαιολογίες και να κρυβόμαστε πίσω απότο δάχτυλό μας..

...και μας δίνει το καλό παράδειγμα, κατά τη γνώμη μου.[/quote]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Να η σκληρότητα :(

Δεν είπα ότι δεν είχατε κι εσείς προβλήματα! Απλά εσείς είχατε την τύχη να διαθέτετε και τα απαραίτητα ψυχικά εφόδια για να τα ξεπεράσετε. Η δειλία και η αδυναμία δεν είναι εγκλήματα, είναι προβλήματα. Πρέπει να σκύβουμε πάνω από τους αδύναμους χαρακτήρες και ενίοτε να τους "πιάνουμε το χεράκι" όπως λες, γιατί το έχουν ανάγκη!

...και μας δίνει το καλό παράδειγμα, κατά τη γνώμη μου.


δεν είμαι σκληρή... είμαι ρεαλίστρια... αν και πάρα πολλές φορές με το πέρασμα των χρόνων, όλοι οι ρεαλιστές, αφού έχουν δει κάποια πράγματα γίνονται και εκ των πραγμάτων σκληροί....
αν υπό αυτή την έννοια χαρακτηρίζομαι και γω σκληρή, τότε το αποδέχομαι.
Ναι δεν μπορώ να χαϊδεύω άτομα τα οποία ηθελημένα και κατ εξακολούθηση σκέφτηκαν μόνο την πάρτη τους

Και να σου πω και κάτι ακόμα...
η ζωή δίνει σε όλους μας πάρα πολλές ευκαιρίες για να κάνουμε το καλύτερο για τον εαυτό μας... το κατά πόσο εμείς έχουμε ανοιχτά τα μάτια και το βλέπουμε δεν είναι θέμα τύχης αλλά αν μη τι άλλο θέμα σεβασμού προς τον εαυτό μας!

Και φυσικά ο κύριος μας δίνει το καλό παράδειγμα... ακριβώς αυτό εννοώ... ότι το τι έχει περάσει ο καθένας από εμάς δεν μπορεί να το ξέρει κανένας από εδώ μέσα .... και άρα καλό θα ήταν να μη λέμε ότι "είμαστε μια χαρά βολεμένοι και τακτοποιημένοι και δεν ξέρουμε εμείς από προβλήματα και πόνο"


:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Έπειτα, άλλο να επισημαίνεις σε κάποιον το λάθος του ("δεν έπρεπε να το κάνεις αυτό") και άλλο να παίρνεις το ρόλο του κριτή και τιμωρού ("καλά να πάθεις"). Εγώ λέω το πρώτο, εσύ λες το δεύτερο. Τρίτον, στην τελική ο ναρκομανής κάνει κακό πρώτα από όλα στον εαυτό του, ενώ αυτός που τον απορρίπτει κάνει κάποιον άλλο να υποφέρει.

Πιστεύω ότι αυτός που είναι εξαρτημένος από κάθε είδους ναρκωτική ουσία, ξέρει πολύ καλά πιο είναι το λάθος του και δεν χρειάζεται κανέναν να του το επισημάνει.

Όλοι μας έχουμε δικαίωμα να εκφράζουμε ελεύθερα τη γνώμη μας και να κατακρίνουμε μία πράξη την οποία θεωρούμε λανθασμένη.

Αυτό όμως που δεν πρέπει να ξεχνάμε, είναι ότι τα ναρκωτικά είναι ένα θέμα που αφορά όλους μας, και όλοι μας θα πρέπει να ευαισθητοποιηθούμε όχι ως προς τους λόγους για τους οποίους κάποιος μπλέκει με τα ναρκωτικά, αλλά ως προς το τι πρέπει να κάνουμε εμείς σαν κοινωνία για να βοηθήσουμε αυτά τα άτομα που παλεύουν να σωθούν για να ζήσουν. Γιατί ειλικρινά πιστεύω, ότι εκείνοι, πολύ περισσότερο από εμάς, τους υγιείς, γνωρίζουν καλά την αξία της ζωής και ουρλιάζουν ότι θέλουν να ζήσουν. Ας ανοίξουμε λοιπόν τα αυτιά μας να τους ακούσουμε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Πάλι σκληρότητα :(

Γιατί να μη λυπηθείς έναν άνθρωπο που υποφέρει;
Γιατί πίστεψε με Νessa για τους περισσότερους είναι συνειδητή επίλογη και δεν υποφέρουν αλλά ζουν σ'έναν δικό τους φανταστικό κόσμο..Όταν είμαστε έξω από τον χορό πολλά μπορούμε να πούμε με ευκολία αλλά..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
δεν είμαι σκληρή... είμαι ρεαλίστρια... αν και πάρα πολλές φορές με το πέρασμα των χρόνων, όλοι οι ρεαλιστές, αφού έχουν δει κάποια πράγματα γίνονται και εκ των πραγμάτων σκληροί....
αν υπό αυτή την έννοια χαρακτηρίζομαι και γω σκληρή, τότε το αποδέχομαι.
Ναι δεν μπορώ να χαϊδεύω άτομα τα οποία ηθελημένα και κατ εξακολούθηση σκέφτηκαν μόνο την πάρτη τους

Και να σου πω και κάτι ακόμα...
η ζωή δίνει σε όλους μας πάρα πολλές ευκαιρίες για να κάνουμε το καλύτερο για τον εαυτό μας... το κατά πόσο εμείς έχουμε ανοιχτά τα μάτια και το βλέπουμε δεν είναι θέμα τύχης αλλά αν μη τι άλλο θέμα σεβασμού προς τον εαυτό μας!

Και φυσικά ο κύριος μας δίνει το καλό παράδειγμα... ακριβώς αυτό εννοώ... ότι το τι έχει περάσει ο καθένας από εμάς δεν μπορεί να το ξέρει κανένας από εδώ μέσα .... και άρα καλό θα ήταν να μη λέμε ότι "είμαστε μια χαρά βολεμένοι και τακτοποιημένοι και δεν ξέρουμε εμείς από προβλήματα και πόνο"


:(
Για ακόμα μια φορά απλά respect :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Πάλι σκληρότητα :(

Γιατί να μη λυπηθείς έναν άνθρωπο που υποφέρει;

Καλά μιλάς σοβαρά τώρα??
Για ποιό λόγο να λυπηθώ κάποιον που ΔΕΝ ΛΥΠΑΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ?????
Ποιά είμαι εγώ που θα δώσω αξία στη ζωή του όταν ο ίδιος δεν δίνει την αξία που της αξίζει!!


Να λυπηθώ χίλιες φορές κάποιον που είχε ένα ατύχημα, που γεννήθηκε με κάποιο πρόβλημα, να του σταθώ, να τον βοηθήσω, να κάνω ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να είναι καλύτερα!!!
Αλλά αυτόν που μόνος του έγινε έτσι?? Για ποιό λόγο???
Αν πάω αύριο και παίξω στο καζίνο όλη μου την περιουσία και μείνω στο δρόμο θα πρέπει να με λυπηθεί κάποιος?? όχι βέβαια!!! έβαλα τα χεράκια μου και έβγαλα τα ματάκια μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top