Γάμος στα 18!

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ρε παιδιά όταν ζούσαμε στο χωριό πριν απο 10 χρόνια και η μητέρα μου ήταν η Παιδίατρος του χωριού είχε ασθενείς που μάνα και μητέρα έρχονταν μαζί για να κάνουν κάποιες εξετάσεις. ΔΛΔ Έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elma

Νεοφερμένος

Η Elma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γαμος στα 18;; Μου φαινεται πολυ μικρη για κατι τετοιο... Βασικα προσπαθω να βαλω τον εαυτο μου στη θεση της που ειμαι 17 μισο αλλα κατευθειαν ερχονται στο μυαλο μου τα ονειρα μου, οι σπουδες μου!! Οσο και να αγαπας τον αλλον ο γαμος στα 18 ,εμενα προσωπικα, μου φαινεται σαν θυσια διοτι δεν εχεις προλαβει να ζησεις τιποτα. Να κανεις τις τρελες σου ελευθερα π.χ. Ο γαμος ειναι ενα πολυ σοβαρο ζητημα με πολλες υποχρεωσεις και δυο 18χρονοι δεν νομιζω να εχουν την αντοχη να ανταπεξελθουν στη σημερινη εποχη. ZoeXal καλα κανεις και εχεις τις ενστασεις σου οπως θα ειχα κι εγω αλλωστε αλλα αν την βλεπεις πολυ αποφασισμενη απλα μπορεις να αναφερεις τους προβληματισμους σου και να συνεχισεις να την στηριζεις!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Γιατί να παντρευτούν; Θα αλλάξει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Γιατί να παντρευτούν; Θα αλλάξει κάτι;
Σωστό και αυτό. Το μόνο επιχείρημα υπέρ του γάμου είναι κάποιες φοροαπαλλαγές. Εδώ ο Αλέξης και η Περιστέρα είναι 20 χρόνια μαζί και δεν έχουν παντρευτεί και ας έχουν και 2 παιδιά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Σωστό και αυτό. Το μόνο επιχείρημα υπέρ του γάμου είναι κάποιες φοροαπαλλαγές. Εδώ ο Αλέξης και η Περιστέρα είναι 20 χρόνια μαζί και δεν έχουν παντρευτεί και ας έχουν και 2 παιδιά.
Έχουν κάνει Σύμφωνο Ελεύθερης Συμβίωσης.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Παιδιά, για μένα ένας γάμος μπορεί να γίνει και έχει την συγκατάθεση όλων μας όχι όταν γίνεται με το ζόρι λόγω εγκυμοσύνης ή για οικονομικό συμφέρον αλλά από πραγματική και φυσική αγάπη. Οι νέοι πρέπει να έχουν τελειώσει τις σπουδές τους και να έχουν και μία δουλειά ώστε μαζί να τα βγάζουν πέρα. Οπότε μια φυσιολογική ηλικία να παντρευτείς είναι απο 24 και πάνω. Αν τώρα υπάρχει περίπτωση οι νέοι να έχουν οικονομικούς πόρους από πριν όπως γίνεται με τα σώματα ασφαλείας και το στρατό τότε και νωρίτερα. Αλλά σε ηλικία κάτω των 20 είναι πολύ ριψοκίνδυνο γιατί και πόροι δεν υπάρχουν για να σταθεί η οικογένεια αλλά και γιατί οι νέοι θα παρατήσουν τις σπουδές τους για τα παιδιά που θα ζητούν φαγητό. Η ταπεινή μου γνώμη... Βέβαια διαφωνώ κάθετα με τις βλακώδεις απόψεις του ότι δεν έζησαν τη ζωή και να συζούν πρώτα. Αυτά είναι παραμύθια και γρήγορα τελειώνουν κουράζοντάς σε ως άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Για να το πω απλά... :P
Θεωρώ έγκλημα τον γάμο από τα 18. Πόσο μάλλον από τα 12- 14 που γινόταν παλαιότερα.
Έ γ κ λ η μ α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Καλοί νεολαίοι της πλάκας είστε. Σας έχει κτυπήσει η ανεξαρτητοποίηση στην κεφάλα σας και σας έχει καταστρέψει κάθε εγκεφαλικό κύτταρο που είχε απομείνει. Συγχαρητήρια στη νέα εποχή και στα δικαιώματα. Γι' αυτό αλλάζετε τις γυναίκες σαν πουκάμισα γιατί τις θεωρείτε ανεξάρτητες. Γι' αυτό δεν στεριώνει κανείς σε μια σχέση. Γιατί πλέον όλοι κοιτούν τον εαυτό τους και μόνο χωρίς να δίνουν χώρο στον άλλο.Τέτοιοι είστε αλλά δε φταίτε εσείς αλλά η κοινωνία που σας κατάντησε έτσι και οι γονείς σας που δε σας έδωσαν ένα χέρι ξύλο για να στρώσετε. ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. ΤΙΣ ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΑΣ. Επαναλαμβάνω αν ο γάμος γίνεται όχι γιατί είναι έγκυος και όχι για οικονομικούς λόγους συμφωνώ να γίνεται. Καλό είναι να σπουδάζουν οι γυναίκες. Αλλά ο γάμος είναι κάτι ιερό κι ένα από τα μυστήρια της εκκλησίας μας και οφείλουμε να τον κάνουμε με σοβαρότητα και υπευθυνότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Συγγνώμη ρε πούστη μου..αλλά με τί εφόδια θα ανοίξουν σπίτι αυτά τα παιδιά;
Εδώ φοιτητής καλά καλά σε άλλη πόλη δεν μπορείς να πάς με την τωρινή οικονομική κατάσταση.
Ή νομίζουν πως με την αγάπη θα χορτάσουν και αέρα στα πανιά μας;
Και τα παιδιά τους(άν προλάβουν να κάνουν) πώς θα τα μεγαλώσουν;:confused:
Πού πάς ξυπόλητος στα αγκάθια;
Τους κόβω σε πολύ 5 χρονιάκια χωρισμένους και γεμάτους απωθημένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
εγω ειμαι κατα του γαμου σε τοση μικρη ηλικια αλλα αν τα παιδια θελουν.... που στα χωρια δεν τα ρωταν κι ολας τι να σου πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Κι εγώ έχω ακούσει για δύο κοπέλες από τα μέρη μας που είναι σε παρόμοια θέση.
Εγώ προσωπικά είμαι κατά αυτής της κίνησης, διότι θεωρώ σοφή την παροιμία "όποιος βιάζεται σκοντάφτει" .
Άλλοι όμως είναι του "το γοργόν και χάρη έχει" και είναι δική τους επιλογή.
Αυτό που έχεις να κάνει εσύ , είναι να τη βοηθήσεις, να τη στηρίξεις γιατί είναι δική της η ζωή κι αν την ονειρεύεται με μία οικογένεια από μικρή ηλικία τότε είναι δικό της θέμα.
Ελπίζω η φίλη σου να έχει καλή τύχη και να μην οδηγηθεί ο γάμος της στα γνωστά μονοπάτια των διαζυγίων και πόσο μάλλον να μην κάνει παιδιά που έπειτα θα ζουν με έναν γονέα , σε καιρούς όπως τους σημερινούς !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
(και θα ακούσω τώρα το γνωστό: "Αλλες εποχές τότε", το οποιο δεν ισχύει)

Τώρα μιλάμε ή τραγουδάμε ρε φίλε;
Ότι και καλά εκείνα τα χρόνια η γιαγιά σου έψαχνε πρακτορείο να κάνει δοκιμαστικά για μοντέλο κι ο παππούς σου κυνηγούσε υποτροφία για μεταπτυχιακό στην Αγγλία;!
Φυσικά και ΙΣΧΥΕΙ,οι εποχές έχουν αλλάξει!Πως να το κάνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LYDIAG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LYDIAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Έλληνες πολίτες είναι. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

ειναι ελληνες πολιτες αλλα εχουν δικο τους τελετουργικο, οπως αναφερθηκε. δυο μερες κανουν γλεντι με συγγενεις κ φιλους κ την τριτη πηγαινουν σε κεντρο... ή καπως ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Προσωπικα, δεν ειμαι υπερ του γαμου σε μικρη ηλικια. Θεωρω οτι δεν εχεις ωριμασει σαν ατομο και σαν προσωπικοτητα για τετοιο βημα. Γιατι κακα τα ψεματα αλλο γαμος αλλο σχεση. Δε θεωρω ομως οτι οσοι παντρευονται νωρις,ο γαμος τους ειναι καταδικασμενος να αποτυχει... Εξαρταται απ το μεγεθος της αγαπης τους, την ωριμοτητα τους και αλλους παραγοντες... Το γαμο στα 14 το θεωρω ε γ και λ η μου α... Δεν μπορω να διανοηθω τον εαυτο μου παντρεμενο στα 14.Εγω σου αυτην την ηλικια ουτε τα φρυδια μου δεν ειχα βγαλει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gkizella

Νεοφερμένος

Η gkizella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
χάλια να παντρεύεσαι σε τόσο μικρή ηλικία. δεν έχεις ζήσει τίποτα. μια ζωή θα χει αποθημένα η κοπέλα. βέβαια ποτέ δεν ξέρεις. πάντως στην πλειοψηφία των περιπτώσεων αυτοί οι γάμοι είναι δυστυχισμένοι....... στο χωρίο μου παντρεύονται ακόμα και από τα 16 και μετά οι περισσότερες θέλουν να χωρίσουν. στις επαρχίες συμβαίνουν αυτά διοτί και οι γονείς των περισσοτερών παντρεύτηκαν σε μικρή ηλικία............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
εγώ προχθές μετά το μάθημα είδα στην αγορά ένα κοριτσάκι,ούτε 15 χρονών (13-14 περίπου) με το μωρό της...βέβαια απ'τα κατσιβέλικα(περιοχή στην πόλη μας) εκεί όλες σε τέτοια ηλικία παντρεύονται και κάνουν παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
εγώ προχθές μετά το μάθημα είδα στην αγορά ένα κοριτσάκι,ούτε 15 χρονών (13-14 περίπου) με το μωρό της...βέβαια απ'τα κατσιβέλικα(περιοχή στην πόλη μας) εκεί όλες σε τέτοια ηλικία παντρεύονται και κάνουν παιδιά...

ειναι ασχημο... Να μην ζησεις την ζωη σου και στα 15 να βρεθεις παντρεμενη με παιδι! ΕΛΕΟΣ! και οι πεθερες... ασε αυτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libertad

Νεοφερμένος

Η libertad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Σαν θελει η νυφη κι ο γαμπρος ..
Και στο κατω κατω γιατι να μην παντρευτεις μικρος? Καμια φορα δεν χρειαζεται να γυρισεις τον κοσμο ολοκληρο για να βρεις τι θες και τι οχι.
Αφηστε που καλυτερα να κανεις νωρις οικογενεια και οχι στα 40 φευγα οπως κανουν αρκετοι λογω καριερας.
Στον απολογισμο της ζωης μας δεν μενει η καριερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ειδική απάντηση για μύωπες; :confused:




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το να παντρευτει καποιος σε μικρη ηλικια πιστευω οτι ειναι λαθος.... ειναι καλυτερο πριν κανει καποιος ενα τετοιο μεγαλο βημα να παντρευτει σε μικρη ηλικια να σκεφτει τα υπερ κ τα κατα ενος γαμου. οταν καποιος αποφασιζει να παντρευτει πρεπει να εχει εμπειριες να εχει ζησει τη ζωη να εχει μια δουλεια σταθερη κ να μπορει να ανοιξει σπιτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top