Σημαιοφόροι

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ωραία εμπειρία να είσαι σημαιοφόρος αλλά δεν θα αποκτήσουμε και εμμονές.
Στο δημοτικό μπήκα στην κλήρωση με ένα άλλο παιδί το οποίο έτρεμε από το άγχος πριν την κλήρωση. Τελικά κληρώθηκε αυτός. Γυμνάσιο ήμουν εγώ σημαιοφόρος. Τώρα στο λύκειο είναι μια άλλη κοπέλα αλλά θα είχαμε ισοψηφίσει αν δεν είχα γράψει στο τέλος 18 στα θρησκευτικά. Το θέμα όμως δεν με απασχολεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariw

Νεοφερμένος

Η Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Πιστεύω οτι η ικανοποίηση που προσφέρει σε ένα παιδί η σημαία είναι μεγάλη γιατί καταλαβαίνει οτι οι κόποι του επιβραβεύονται.....Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι πρέπει να γίνεται αυτοσκοπός.... Από την άλλη πιστεύω όμως οτι πολλές φορές η σημαία δεν δίνεται και πολύ δίκαια με αποτέλεσμα πολλά παιδιά να απογοητεύονται ή ακόμη και να ξεσπούν κόντρες μεταξύ των μαθητών.Γενικώς η σημαία αποτελούσε πάντα ένα σημείο τριβής μεταξύ των μαθητών. όπως και να έχει όμως είναι πολύ μεγάλη τιμή να κρατήσει κάποιος την σημαία, ανεξάρτητα από καταγωγή και όλα τα σχετικά ΄που ακούγονται κάθε χρόνο πριν τις εθνικές εορτές. Την σημαία πρέπει να την παίρνει όποιος την αξίζει και σ αυτό πιστεύω πρέπει να έχει μερίδιο ευθύνης ο διευθυντής σε πρώτη φάση και δευτερευόντως οι καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Εμάς μόνο τα καθαρά δεκάρια έμπαιναν στην κλήρωση, αλλά ήμασταν πολλοί (13 άτομα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Έχει φάση που εκείνοι που θέλουν να παίρνουν τη σημαία και οι αλλοεθνείς βγαίνουν κατά κόρον από τις συνομωταξίες των υποστηρικτών της κατάργησης των παρελάσεων.

Μοιάζει με το άλλο που όσοι είναι κατά της κατάργησης του ασύλου και άρα ζητάνε από το κράτος να τους προστατέψει το πανεπιστήμιο συνήθως είναι άγριοι πολέμιοι του κράτους.

Ή το άλλο, που το λάδι και το κρέας θεωρούνται αρτήσιμα ενώ οι ελιές και το ψάρι όχι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Εγώ και μια φίλη μου είχαμε στη ΣΤ' δημοτικού 10 σε όλα. Όμως μπήκαμε στην κλήρωση μαζί με ένα άλλο παιδί που στον έλεγχο του είχε 9 και 8. Τελικά κληρωθήκαμε εμείς οι δύο με τα καθαρά δεκάρια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Καποια παιδια εχουν τετοιο κολλημα να παρουν τη σημαια,που μονο δεν δερνουν τους αλλους...:P Δεν μπορω να καταλαβω τι ικανοποιηση προσφερει το να εισαι ο σημαιοφορος!!
Προσωπικα, ποτε δεν ηθελα να παρω τη σημαια και ευτυχως τοσα χρονια δεν την πηρα!!Και δεν την χρειαζομουν για να νιωσω οτι ανταμειβονται οι κοποι μου...!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Έχω την εξής απορεία. Έχω βγάλει 19 και 6/10 και μια άλλη κοπέλα 19 και 7/11, γιατί είχε διαλέξει σαν μάθημα επιλογής το σχέδιο, που συνυπολογίζεται στο ΜΟ, ενώ εγώ πληροφορική που, αν και υπάρχει τυπικά βαθμός δεν συμμετέχει στον τελικό μέσο όρο. Ο συγκεκριμένος βαθμός θεωρείται ισοβαθμία;;; Ξέρω ότι το 19 κι 7/11 είναι κατά 0,3 μεγαλύτερο, αλά δεν υπολογίζεται σ'εμένα η πληροφορική στην οποία είχα 20!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EngineSp

Νεοφερμένος

Ο EngineSp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τη σημαία την παίρνει αυτός με το μεγαλύτερο Μ.Ο, είτε είχε επιλεγόμενο που μετρούσε στο ΜΟ, είτε όχι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Τη σημαία την παίρνει αυτός με το μεγαλύτερο Μ.Ο, είτε είχε επιλεγόμενο που μετρούσε στο ΜΟ, είτε όχι.:)
Ευχαριστώ πολύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Έχω βγάλει 19 και 6/10 και μια άλλη κοπέλα 19 και 7/11
Με συγχωρείς, αλλά πώς υπολόγισες τέτοιους μέσους όρους; Προφανώς εννοείς βαθμούς Β λυκείου. Πρώτον: στο λύκειο οι Μ.Ο. είναι δεκαδικοί και όχι κλασματικοί. Δεύτερον: και κλάσματα να υπολόγιζες, θα έπρεπε οι παρονομαστές να είναι 15α ο δικός σου και 16α της κοπέλας, καθώς στη Β δεν υπάρχουν κλάδοι και συμψηφισμοί αλλά κάθε μάθημα είναι αυτόνομο. (Το 6/10 μπορεί να προέκυψε από απλοποίηση του 9/15, το 7/11 όμως δεν κολλάει).
Τη σημαία την παίρνει αυτός με το μεγαλύτερο Μ.Ο, είτε είχε επιλεγόμενο που μετρούσε στο ΜΟ, είτε όχι.
Ναι, ο νόμος έτσι λέει. Όμως, πολλές φορές αν υπάρχει δεύτερος με διαφορά 0,1 ο διευθυντής πετυχαίνει φιλική συμφωνία μεταξύ των δύο μαθητών να μοιραστούν τη σημαία. (Φαντάζομαι ότι θα πρέπει η/ο πρώτη/ος θα πρέπει να είναι πολύ αγγούρι για να μη δεχθεί).
Στο δημοτικό μπήκα στην κλήρωση ....
Στο δημοτικό είναι πολλά τα 10ρια και γίνεται κλήρωση. Πήγαινα σε τοπ ιδιωτικό δημοτικό και στην κλήρωση (ώ του θαύματος) πάντα έβγαιναν σημαιοφόροι τα παιδιά υπουργών, βουλευτών, εφοπλιστών και βιομηχάνων.


Την καταράστηκε η 2η να πέσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
@ Dia Δεν υπολόγισα εγώ το ΜΟ μου. Υπολογίζεται αυτόματα από το my school. Οπότε, οι συμψηφισμοί αυτοί ισχύουν! Όσο για τη διαφορά... είναι 0,03!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλα νταξει:P
Αν δεν παρεις την σημαια αγαπητη pkat876 δεν θα γινει τιποτα:P. Σου μιλαω εξ πειρας και σου λεω πως το μονο που θα χασεις ειναι... ενα περιττο βαρος και ενα αγχος...
Για τον Θεο εχεις υπεροχο βαθμο :). Δεν θα σου δειξει η σημαια ( που στην ουσια μια ωρα κοροϊδίας ειναι νομιζω) αν αξιζεις ή οχι....
Η αξια δεν βρισκεται στο χαρτι ή στην σημαια... ΕΣΥ οπως και οι ανθρωποι του περιβαλλοντος σου ξερουν τι αξιζεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Καλα νταξει:P
Αν δεν παρεις την σημαια αγαπητη pkat876 δεν θα γινει τιποτα:P. Σου μιλαω εξ πειρας και σου λεω πως το μονο που θα χασεις ειναι... ενα περιττο βαρος και ενα αγχος...
Για τον Θεο εχεις υπεροχο βαθμο :). Δεν θα σου δειξει η σημαια ( που στην ουσια μια ωρα κοροϊδίας ειναι νομιζω) αν αξιζεις ή οχι....
Η αξια δεν βρισκεται στο χαρτι ή στην σημαια... ΕΣΥ οπως και οι ανθρωποι του περιβαλλοντος σου ξερουν τι αξιζεις ;)

Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λες. Φυσικά και δεν έχει καμία απολύτως αξία το να είσαι σημαιοφόρος, από τη στιγμή που βλέπουμε παιδιά που δεν ήταν ποτέ στη σημαία να βγάζουν περισσότερα μόρια από τους παραστάτες ή τον σημαιοφόρο στις πανελλήνιες! Ωστόσο, η σημαία ή το αριστείο δεν παύουν να είναι ένα είδη επιβράβευσης:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Καλα νταξει:P
Αν δεν παρεις την σημαια αγαπητη pkat876 δεν θα γινει τιποτα:P. Σου μιλαω εξ πειρας και σου λεω πως το μονο που θα χασεις ειναι... ενα περιττο βαρος και ενα αγχος...
Για τον Θεο εχεις υπεροχο βαθμο :). Δεν θα σου δειξει η σημαια ( που στην ουσια μια ωρα κοροϊδίας ειναι νομιζω) αν αξιζεις ή οχι....
Η αξια δεν βρισκεται στο χαρτι ή στην σημαια... ΕΣΥ οπως και οι ανθρωποι του περιβαλλοντος σου ξερουν τι αξιζεις ;)

Αν και εν μερει συμφωνω ντροπη σου να μιλας ετσι..ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω.. Δε θελω να σε θιξω αλλα ως Ελληνας εχω τη γνωμη οτι ειναι ασεβης η συμπεριφορα σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λες. Φυσικά και δεν έχει καμία απολύτως αξία το να είσαι σημαιοφόρος, από τη στιγμή που βλέπουμε παιδιά που δεν ήταν ποτέ στη σημαία να βγάζουν περισσότερα μόρια από τους παραστάτες ή τον σημαιοφόρο στις πανελλήνιες! Ωστόσο, η σημαία ή το αριστείο δεν παύουν να είναι ένα είδη επιβράβευσης:)
Οπότε συνεχίζεις έτσι ακριβώς όπως πριν και αφοσιώνεσαι στον στόχο σου!! Καλή επιτυχία σε ότι ότι κάνεις!
Αν και εν μερει συμφωνω ντροπη σου να μιλας ετσι..ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω.. Δε θελω να σε θιξω αλλα ως Ελληνας εχω τη γνωμη οτι ειναι ασεβης η συμπεριφορα σου!!

Δεν εννόουσα περιττό βάρος την σημαία από άποψη ''ντροπής'' για την Ελλάδα προς Θεού. Με την έννοια ''περιττό βάρος'' εννοούσα λιγότερο άγχος και λιγότερα πικρόχολα σχόλια.... Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει λόγος παρεξήγησης... Το εθνικό συναίσθημα μας τυφλώνει καμιά φορά... Να το προσέξεις :offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Οπότε συνεχίζεις έτσι ακριβώς όπως πριν και αφοσιώνεσαι στον στόχο σου!! Καλή επιτυχία σε ότι ότι κάνεις!


Δεν εννόουσα περιττό βάρος την σημαία από άποψη ''ντροπής'' για την Ελλάδα προς Θεού. Με την έννοια ''περιττό βάρος'' εννοούσα λιγότερο άγχος και λιγότερα πικρόχολα σχόλια.... Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει λόγος παρεξήγησης... Το εθνικό συναίσθημα μας τυφλώνει καμιά φορά... Να το προσέξεις :offtopic:

Εθνικο και οχι εθνικιστικο!! Θα σε συμβουλευα να εκφραζεσαι πιο κατανοητα αλλη φορα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εθνικο και οχι εθνικιστικο!! Θα σε συμβουλευα να εκφραζεσαι πιο κατανοητα αλλη φορα ;)

Εγω θα σε συμβουλευα να chill λιγο :P
δεν ειπε τιποτα η κοπελα... εξαλλου, το να κρατησεις τη σημαια για μια ωρα περνωντας μπροστα απο τους επισημους, πως θα σε κανει να νιωσεις περισσοτερο... Ελληνας?
αν το παμε ετσι, γιατι σημαιοφοροι να μη γινονταν ολα τα παιδια ανεξαρτητως βαθμου? ολοι Ελληνες δεν ειμαστε? (ή τουλαχιστον νιωθουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Εγω θα σε συμβουλευα να chill λιγο :P
δεν ειπε τιποτα η κοπελα... εξαλλου, το να κρατησεις τη σημαια για μια ωρα περνωντας μπροστα απο τους επισημους, πως θα σε κανει να νιωσεις περισσοτερο... Ελληνας?
αν το παμε ετσι, γιατι σημαιοφοροι να μη γινονταν ολα τα παιδια ανεξαρτητως βαθμου? ολοι Ελληνες δεν ειμαστε? (ή τουλαχιστον νιωθουμε)
Έχοντας κρατήσει 2 φορές τη σημαία σου λέω ότι αισθάνεσαι κάποια εθνική υπερηφάνεια.Είναι τιμή να κρατάς τη σημαία της χώρας σου και πίστεψε με δεν ήμουν και δεν θα γίνω ποτέ ένθερμος υποστηρικτής των εθνικών ιδεών(δεν μπορώ να το εκφράσω ακριβώς αυτό που θέλω να πω).Επίσης δεν έχουν σχέση οι επίσημοι δεν κάνεις παρέλαση για αυτούς.Προσωπικά δεν γύρισα καν το κεφάλι παρόλο που μου είχαν πει.Σημαιοφόροι γίνονται οι καλύτεροι επειδή θεωρητικά είναι το μέλλον της χώρας και επίσης το μόνο πιο δίκαιο θα ήταν με κλήρο.Τώρα το αν έπρεπε να γίνεται με κλήρο σηκώνει πολλή συζήτηση,πολλοί θα συμφωνούσαν άλλοι όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Η.Μ.

Νεοφερμένος

Η Η.Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγω ειχα μπει στην κληρωση στο δημοτικο αλλα βγηκε μια αλλη κοπελα με χαμηλοτερο βαθμο και εγω μπηκα παραστατρια (το ιδιο πραγμα πανω κατω για μενα και ισος καλυτερα γιατι δεν ειχα να κουβαλω το βαρος της σημαιας ουτε στις προβες ουτε στην κανονικη παρελαση ;) )
Μετα στο γυμνασιο εγινα σημαιοφορος και μπορω να πω πως αν και ειναι τιμη να κουβαλας τη σημαια ειναι και μεγαλη ευθυνη, θυμαμαι δεν μπορουσα να συγχρονισω το βημα μου λογω του μεγαλου υψους της σημαιας (ειμαι και λιγο κοντουλα) και χρειαστηκε να περπατησω ποσο δρομο μεσα στην βροχη, να σταθω ποση ωρα στην καταθεση στεφανων ενω αλλοι συνομηλικοι μου ηταν αραχτοι! Γενικα για εμενα ηταν μια ωραια εμπειρια αλλα δεν προκειται να ξαναγινω αν μου την παραδωσουν, τιμη ειναι δεν λεω αλλα εμενα η επιβραδευση μου για τις μαθητικες μου ικανοτητες ειναι η περηφανεια των γονιων μου και η αυτοπεποιθηση που εχω πως θα περασω στη σχολη που θελω :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Κι εγώ ήμουν στην κλήρωση στο δημοτικό και δεν κληρώθηκα τελικά.Στο Γυμνάσιο ήμουν σημαιοφόρος αλλά δεν παρέλασα και στο Λύκειο ήμουν με μια άλλη κοπέλα που είχαμε τον ίδιο γενικό.Η σημαία πολλές φορές είναι ευθύνη γιατί στις παρελάσεις καθοδηγείς τους πίσω, στις καταθέσεις στεφάνων στέκεσαι αρκετή ώρα όρθιος/α και γενικά όλοι περιμένουν κάτι από εσένα( οι μαθητές να τους βοηθήσεις σε εργασίες και οι καθηγητές να ξέρεις κάτι παραπάνω).Στις περίπτωσή μου τις δύο από τις τρεις φορές διαλύθηκαν οι φιλίες μου.Στο δημοτικό λόγω της ανωτερότητας που ένιωθε η κολλητή μου και στο Λύκειο λόγω ισοβαθμίας. Ενώ στη Β΄Λυκείου είμαστε σχεδόν κολλητές στη Γ΄δεν μου έλεγε ούτε "Καλημέρα".Πιστεύω πως δεν αξίζει να χαλάνε οι σχέσεις μεταξυ των μαθητων και το γενικότερο κλίμα της τάξης για τέτοια πραγματα. Οι διευθυντές πρέπει να προσέχουν να διευθετουν σωστά το θέμα και να μην το αφήνουν στους μαθητές γιατί είναι κρίμα να αντικαθίσταται η ευγενής άμιλλα από την αντιζηλία και το μίσος.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top