[Γ' Λυκείου] Ενδοσχολικές

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
+1

Δηλαδη τι να το κανει ο αλλος το απολυτηριο με 19-20 αν ειναι πχ αποφοιτος πολυτεχνειου?
Και λογικα να το παρεις το πραγμα δεν στεκει...

Δηλαδη τι θα σου πει ο εργοδοτης σου?"Μπορει να τελειωσες τη σχολη με αριστα αλλα δεν πληρεις τις προυποθεσεις γιατι εχεις χαμηλο απολυτηριο λυκειου":s

ενταξει ΕΛΕΟΣ αν ισχυει κατι τετοιο

1200 ευρώ παίρνει ο πολυτεχνίτης σε μια τεχνική εταιρεία, σύμφωνα με τις συλλογικές συμβάσεις. Δε λέει πουθενά ότι παίρνει 1250 αν αρίστευσε στο Λύκειο. Και σου ξαναλέω ότι μόνο κάτι ΙΕΚτζήδες βάζουν βαθμό απολυτηρίου στο βιογραφικό. Δεν έχω δει κανέναν άνθρωπο με βαριά χαρτιά και πτυχία να ξεφτιλίζεται και να βάζει το βαθμό απολυτηρίου και δόξα το Θεώ στην οικογένειά μου και τον κύκλο μου έχω πολλούς. Παπαριές στο τετράγωνο, σημασία τις βλακείες που λέει ο κάθε ό,τι-να-ναι να μπορούμε να τις περνάμε από κόσκινο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgioSAc

Νεοφερμένος

Ο giorgioSAc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
1200 ευρώ παίρνει ο πολυτεχνίτης σε μια τεχνική εταιρεία, σύμφωνα με τις συλλογικές συμβάσεις. Δε λέει πουθενά ότι παίρνει 1250 αν αρίστευσε στο Λύκειο. Και σου ξαναλέω ότι μόνο κάτι ΙΕΚτζήδες βάζουν βαθμό απολυτηρίου στο βιογραφικό. Δεν έχω δει κανέναν άνθρωπο με βαριά χαρτιά και πτυχία να ξεφτιλίζεται και να βάζει το βαθμό απολυτηρίου και δόξα το Θεώ στην οικογένειά μου και τον κύκλο μου έχω πολλούς. Παπαριές στο τετράγωνο, σημασία τις βλακείες που λέει ο κάθε ό,τι-να-ναι να μπορούμε να τις περνάμε από κόσκινο. ;)


1200....
Δεν θελω να παω την κουβεντα αλλου αλλα με τρωει το παραπονο...
γιατι καποιος που τρωει 5 χρονια απο τη ζωη του και τρωει τοσο τρελη εξειδικευση να περνει τα ιδια λεφτα με εναν ΕΠΟΠτζη?

Θα μου πειτε τωρα τι ψαχνεις στην ελλαδα ζουμε...ο καθενας με τα βιτσια του:P

(πληροφοριακα ο θειος μου που τελειωσε ΗΜΜΥ και η Θεια μου πολιτικος μηχ
παίρνουν 4000 εκαστος στη γερμανια :bravo:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχει αγορά να τους απασχολήσει στη Γερμανία, λογικό είναι.
Αγορά και λίγους Γερμανούς με πτυχία.
Τώρα, δεν ξέρω πόσα παίρνει ο ΕΠΟΠ, αλλά φαντάζομαι θα ναι και κανα επίδομα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ίσως κάτι που δεν έχει περάσει από το μυαλό των περισσοτέρων...

Ο βαθμός στο απολυτήριο Λυκείου έχει ακόμα και σήμερα την αξία του. Με τη λογική των μορίων του ΑΣΕΠ, σε όλες τις θέσεις ΔΕ (Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) ο (καλός) βαθμός του λυκείου προσφέρει (επιπλέον) μόρια.

Και δεν είναι λίγοι εν έτη 2009, οι οποίοι αν και έχουν ήδη κάποιο πτυχίο ΑΕΙ/ΑΤΕΙ υποβάλλουν αίτηση σε προκηρυσσόμενες θέσεις ΔΕ (αν διορισθούν σε θέση ΔΕ, το πτυχίο ΑΤΕΙ ή ΑΕΙ θα μετρήσει και μισθολογικά σε 4-5 χρόνια μετά την πρόσληψη).

Συμβουλή: Οποιοδήποτε πτυχίο/βεβαίωση/πιστοποιητικό/σεμινάριο, "χαρτί" εν γένει, έχει τη βαρύνουσα σημασία του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
+1

Δηλαδη τι να το κανει ο αλλος το απολυτηριο με 19-20 αν ειναι πχ αποφοιτος πολυτεχνειου?
Και λογικα να το παρεις το πραγμα δεν στεκει...

Δηλαδη τι θα σου πει ο εργοδοτης σου?"Μπορει να τελειωσες τη σχολη με αριστα αλλα δεν πληρεις τις προυποθεσεις γιατι εχεις χαμηλο απολυτηριο λυκειου":s

ενταξει ΕΛΕΟΣ αν ισχυει κατι τετοιο
Αν προσέξεις από την αρχή τη συζήτηση μιλήσαμε στην περίπτωση που δεν έχεις πάρει ακόμα πτυχίο.Οπότε το να είσαι απόφοιτος πολυτεχνείου δεν πολυσχετίζεται.
Αλλά και πτυχίο να έχεις πάρει ένα καλό απολυτήριο υπέρ σου θα προσμετρηθεί.
-----------------------------------------
Τι δουλειά θα πας να κάνεις και θέλει το κωλόχαρτο; Τηλεφωνήτρια στο 131 ή barwoman?
Για να κάνεις μια δουλειά του ποδαριού έτσι ως φοιτητής για το χαρτζιλίκι, αρκεί να έχεις ένα-δυο κοννέ που να ξέρουν μια εταιρεία να μπεις. Εγώ έχω. Μην έχεις την εντύπωση ότι μετράει το τυπικό σ'αυτήν την περίπτωση.
-----------------------------------------
Εγώ δεν έχω και λυπάμαι που μπαίνεις κι εσύ σ αυτήν την λογική των γνωριμιών.Μπορεί να διαφωνούσαμε αλλά είσαι λογικός.(νομίζω)
-----------------------------------------
Δεν αφήνω τιποτα, ούτως ή άλλως και να μη γράψω θα μου βάλουν βαθμό. Ο βαθμός απολυτηρίου, πάντως, δεν έχει καμία ισχύ εφ'οσον έχεις πανεπιστημιακή εκπαίδευση. Εκτός κι αν πας σε μια δουλειά που η απαίτηση είναι μόνο απολυτήριο Λυκείου.

Αυτό πώς γίνεται πάλι?Σε άλλο καθεστώς γράφουμε εμείς?Εντάξει,να σ' αφήσουν ν'αντιγράψεις πάει στο καλό.Αλλά από εκεί και πέρα ό,τι λάθος έχεις στην κόλλα σου θα σου αφαιρέσει βαθμούς.'Ετσι δεν είναι?


Εν πάση περιπτώσει ας μην απαξιώνουμε το απολυτήριο επειδή βαριόμαστε και δεν έχουμε το κουράγιο να διαβάσουμε για τις ενδοσχολικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απαξιωμένες από μόνες τους είναι. Τώρα, οκ, ο καθένας τα κουμάντα του κάνει αλλά δε μπορώ να έχω και την άριστη γνώμη για κάποιους που παριστάνουν ότι αυτή η ξεφτίλα είναι εξετάσεις, είναι κάτι που πρέπει ν'ασχοληθεί κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Ακομα να να ισχυε αυτο που λετε περι απολυτηριου,δεν θα ανεχομουν ποτε τα Θρησκευτικα και τα Αρχαια να με βοηθησουν να βρω δουλεια.Γιατι θα ηξερα πως αυτη η δουλεια ειναι γτπ(οπως και οι ενδοσχολικες).
Αρκετα πραγματα ανεχομαστε σε αυτη τη χωρα,η ξεφτιλα ομως εχει και ορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Απαξιωμένες από μόνες τους είναι. Τώρα, οκ, ο καθένας τα κουμάντα του κάνει αλλά δε μπορώ να έχω και την άριστη γνώμη για κάποιους που παριστάνουν ότι αυτή η ξεφτίλα είναι εξετάσεις, είναι κάτι που πρέπει ν'ασχοληθεί κανείς.


Το οτι ολα σου ερχονται "ετοιμα" στον δρομο σου, ασχετα με την δικη σου προσπαθεια δεν σημαινει πως ισχυει σε ολους ετσι. Εσυ ειπες πως εχεις τα κοννε σου, παιρνεις τους βαθμους και χωρις να γραψεις καλα.
Βλεπεις η πλειοψηφια πρεπει να προσπαθησει για να αποκτησει πραγματα στην ζωη της. Οι βαθμοι σε εμας βασιζονται στο τι θα γραψει ο καθενας και οχι σε αλλους παραγοντες. ;)
Αν ειχα αυτη την ασφαλεια που εχεις εσυ και εγω ιδιες αποψεις με σενα θα ειχα, αλλα βλεπεις ανηκω στο επιπεδο που ανηκουν οι υπολοιποι 89.000 μαθητες της Γ λυκειου που ειχαν και πανελλαδικες εξετασεις :)


+++ Ειμαρμένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evma

Νεοφερμένος

Ο Evma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Οσο για την "σημαντικοτητα" του απολυτιριου..
Οταν εισαι φοιτητης υποτιθεται οτι καταβαλεις τα "μεγιστα" για να μην πληρωνουν οι γονεις σου 10 χρονια...Δεν ασχολησε με δουλειες και παπα..ρουνες
Αν παλι πεσω στην αναγκη δεν προκειται να παω στο δημοσιο ,προσωπικα.
Καλυτερα barman..Και γενικα οτιδηποτε μη δημοσιο διοτι ειναι εκμεταλλευση σε σχεση με τις αμοιβες.
Στις επιχειρησεις πλεον δεν κοιταν με ποσο εβγαλες το λυκειο..Κοιταν ποσοτητα.Εχεις χαρτι λυκειου..χαρτι πανεπιστημιου..μεταπτυχιακου..ξενων γλωσσων και τα λοιπα..
Εγω παντως στις ενδοσχολικες πηγαινω με μια αναγνωση και ΑΝ και προσπαθω να αντιγραψω η οτι θυμαμαι για να πιασω το 15 και με τους προφορικους να παει στο 16 με 17.Αυτα.Και μην ξεχνιομαστε.ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Οσο για την "σημαντικοτητα" του απολυτιριου..
Οταν εισαι φοιτητης υποτιθεται οτι καταβαλεις τα "μεγιστα" για να μην πληρωνουν οι γονεις σου 10 χρονια...Δεν ασχολησε με δουλειες και παπα..ρουνες
Αν παλι πεσω στην αναγκη δεν προκειται να παω στο δημοσιο ,προσωπικα.
Καλυτερα barman..Και γενικα οτιδηποτε μη δημοσιο διοτι ειναι εκμεταλλευση σε σχεση με τις αμοιβες.
Στις επιχειρησεις πλεον δεν κοιταν με ποσο εβγαλες το λυκειο..Κοιταν ποσοτητα.Εχεις χαρτι λυκειου..χαρτι πανεπιστημιου..μεταπτυχιακου..ξενων γλωσσων και τα λοιπα..
Εγω παντως στις ενδοσχολικες πηγαινω με μια αναγνωση και ΑΝ και προσπαθω να αντιγραψω η οτι θυμαμαι για να πιασω το 15 και με τους προφορικους να παει στο 16 με 17.Αυτα.Και μην ξεχνιομαστε.ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!

Δε νομίζω η δουλειά να είναι παπα..ρούνα.Πες στο παιδάκι από την επαρχία που έρχεται από το υστέρημα των γονιών του να κάθεται όλη τη χρονιά και να μην προσπαθεί, δουλεύοντας, να μετριάσει τα έξοδα του.
Επίσης δεν λειτουργεί απαραίτητα ανασταλτικά στις σπουδές η δουλειά,μπορείς να κάνεις κάτι σχετικό.Εν πάση περιπτώσει αν έχει ανάγκη ο άνθρωπος τα συνδυάζει όλα.
Προσωπικά,παρότι θα είμαι(κατά πάσα πιθανότητα)στο σπίτι μου δε θέλω να επιβαρύνω τους γονείς μου και θέλω να έχω μια οικονομική ανεξαρτησία.Δε θέλω να αισθάνομαι ότι μου δίνουν χρήματα και τα τοιαύτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Το οτι (νομιζετε πως) θα βασιζεστε σε μια ηλιθιοτητα για να βρειτε δουλεια, δεν σας λεει τιποτα;Εγω προσωπικα ουτε οικογενειακη επιχειρηση εχω, ουτε κοννε.Αλλα δεν θα ανεχτω να διαβασω θρησκευτικα και κοινωνιολογιες και βιολογιες(μια χαρα επιστημες ειναι, αλλα ΚΑΙ ασχετα με την δουλεια που θα βρειτε ΚΑΙ διδασκονται/εξεταζονται γτπ) για να μπορω να βρω δουλεια.
Θα προτιμησω να γινω μπαρμαν που στο κατω κατω μια χαρα δουλεια ειναι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Ο καθείς είναι οι επιλογές του.
Εδώ απλά ανταλάσσουμε απόψεις,δεν επιβάλλουμε.
Και δεν τίθεται θέμα "καλής" και "μη καλής" δουλειάς.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Το οτι (νομιζετε πως) θα βασιζεστε σε μια ηλιθιοτητα για να βρειτε δουλεια, δεν σας λεει τιποτα;Εγω προσωπικα ουτε οικογενειακη επιχειρηση εχω, ουτε κοννε.Αλλα δεν θα ανεχτω να διαβασω θρησκευτικα και κοινωνιολογιες και βιολογιες(μια χαρα επιστημες ειναι, αλλα ΚΑΙ ασχετα με την δουλεια που θα βρειτε ΚΑΙ διδασκονται/εξεταζονται γτπ) για να μπορω να βρω δουλεια.
Θα προτιμησω να γινω μπαρμαν που στο κατω κατω μια χαρα δουλεια ειναι.;)

ουτε μπαρμαν δεν μπορεις να βρεις δουλεια.!!!!Ασε εχει γινει τραγικη η κατασταση...μεγαλη ανεργεια..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Oπως στα προηγουμενα ετσι και σημερα στην κοινωνιολογια..επεσε τρελη αντιγραφη!!!οκ περιμενα να ειναι χαλαρα...αλλα οχι και ετσι...!!!!Μιλαμε δεν το εχω ξαναζησει αυτο...!!!!Ειχα ενα παιδι απεναντι μου και προσπαθουσα να του πω τα Σ-Λ...!!!Αλλα επειδη εγραφε μια αλλη ασκηση δεν με ακουγε που τον φωναζα να του τα πω...!!!Με βλεπει μια επιτητητρια....και παει και τον σκουνταει....και του κανει νοημα οτι τον φωναζα...!!!Ε-Λ-Ε-Ο-Σ.....και αρχισα να του τα λεω μπροστα στα ματια της...!!!
Παιδια κακα τα ψεμματα ολοι ξερουμε τι γινεται στην 3η λυκειου...και ποσο αντικειμενικοι ειναι οι βαθμοι που βαζουν οι καθηγητες...!!!Ο βαθμος του απολυτηριου παιζει ρολο μονο για το δημοσιο...κανεις δεν κοιταει το απολυτηριο...ολοι γνωριζουν τι γινεται...!!!και επειδη εγω ειμαι ξενος..και οπωσ ξερουμε στο δημοσιο δεν βαζουν ουτε ελληνες....εμενα θα βαλουν????χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα........αλβανος δημοσιος υπαλληλος...never!!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

Παντως με ελαχιστη προσπάθεια ενας βαθμος βγαινει γιατι παντου γινεται οπως τα λες παραπανω. Με σχεδον μηδενικο διαβασμα (2 ωρες στο πρωτο μάθημα, 50 λεπτά στο δευτερο, 20 λεπτα στο τρίτο κι απο κει και πέρα τίποτα), εβγαλα απολυτηριο 19,1, σιγα το κατορθωμα. Εδω δεν ξερω καλα καλα αν θα βρω δουλεια μετα το M.Sc. κι εσεις μου λετε για απολυτηρια και αηδίες. Ελεος ρε παιδιά, πανελληνιες περασαμε, κι εμεις κατεργαραιοι ειμαστε στον ιδιο πάγκο, μην προσπαθειτε τωρα να το παιξετε φυτα στις ενδοσχολικές. Δεν πιάνει...Η τελευταια αναμνηση απ'το Λυκειο ηταν ο χαβαλές και δοξα το θεο στις ενδοσχολικες απ'αυτον ειχαμε αρκετό. Ε, να δουμε τι κερδισε καποιος που διάβασε, ουτε καν καποιο μεγαλυτερο βαθμο, eh? Περασαμε τη φουρτουνα και καθομαστε κι ασχολουμαστε με τη μπουνατσα, αν ειναι δυνατον επιτέλους. Δεν εχει καμια ισχυ το απολυτηριο, believe me. Να κοιτατε να βγαλετε ενα πτυχιακι με βαθμο τωρα (για προσβαση στα μαστερς) κι αφηστε τ'απολυτηρια...
Φιλε alb-killer, καποια στιγμη θα παρεις την υπηκοοτητα, σιγά. Απλα γενικα καποιος πρεπει να ειναι πολυ απογοητευμένος για να πάει στο δημοσιο τομεα, εχουμε ξαναπει οτι ο δημοσιος τομεας δεν ειναι για να παρεχει εργασια στον καθε τεμπέλη. Οποιος ειναι αξιος, τον παιρνει μια επιχειρηση.


PS: Προς ναυτιλομένους, οσοι πιστευουν οτι με ενα καλο απολυτηριο θα βρουν δουλεια στον ΟΤΕ κανουν λάθος. Απο το 2006 μεχρι σημερα περιμενουν στην ουρά ακομη 18αρια να τους προσλάβουν (συμβαση για 12 μηνες, με 630 ευρω το μήνα) και μην εχετε την εντυπωση οτι θα ξαναβγαλει τετοια προκυρηξη ο ΟΤΕ, ειδικα τωρα που άλλαξε η διοικηση. Κυριαρχει η γνωστη ανακριβεια οτι οποιος εχει καλο απολυτηριο θα παει στον ΟΤΕ. Αλλα οσοι το λενε αγνοούν βασικα πραγματα, αγνοούν πως εχει αυτο το πραγμα. Προφανως ειναι 3 χρονια πίσω στην ενημέρωσή τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
Πάνε και οι πανελλήνιες (τελικά ένας μύθος ήταν και αυτός). Σίγουρα χαλαρώσαμε. Την Παρασκευή αρχίζουν οι ενδοσχολικές. Εντάξει, οι πιο πολλοί καθηγητές μας έχουν λίγη ύλη, δώσανε ερωτήσεις και μας έχουν πει SOS. Όμως, σχεδόν όλοι, μας έχουν δηλώσει ότι ναι μεν μας καταλαβαίνουν και θα μας βοηθήσουν, αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε κι εμείς. Δηλαδή, θα μας βάλουν εύκολα, αλλά ο βαθμός του γραπτού θα είναι ο πραγματικός. Αυτό σημαίνει ότι όποιος κινδυνεύει να μην πάρει απολυτήριο ή όποιος θέλει να έχει απολυτήριο με καλό βαθμό πρέπει να γράψει καλά. Εντάξει, υπάρχουν πολλοί που και με μονάδα περνάνε και θα πάρουν ένα μέτριο απολυτήριο. Επίσης ο διευθυντής μας δήλωσε ότι δεν θα επιτρέψει αντιγραφές και στις ενδοσχολικές θα ισχύουν σχεδόν όσα ισχύουν και στις πανελλήνιες, κάτι που εφαρμόζεται στην Α και στη Β. Πάντως, και πέρυσι στο σχολείο μου 4-5 άτομα δεν πήραν απολυτληριο και ξανάδιναν μαζί μας πανελλήνιες και θα δίνουν και ενδοσχολικές. Επειδή ανήκω σ΄αυτούς που θέλουν ένα καλό απολυτήριο, θα διαβάσω και για τις ενδοσχολικές (εντάξει, δεν θα ξεσκιστώ κιόλας). Αύριο πάμε όλοι μαζί για μπάνιο (άπαντες πλην ΑΟΘιτών). Αρχίζω την Παρασκευή με μαθηματικά γενικής (που οι μισοί το έχουν δώσει πανελλαδικά), αλλά τελειώνω μια μέρα πριν από τους άλλους, καθώς τελευταίο μάθημα είναι η φυσική γενικής (που την έδωσα). Αν πω ότι στεναχωριέμαι που τελειώνει το σχολείο, θα με γιουχάρετε? (Πάντως, οι διακοπές πλησιάζουν).


Υ.Γ. Θα τον πνίξω τον σερβιτόρο.

Επισήμανση: Τα μηνύματα 75-463 προήλθαν από την συγχώνευση του παρόν νήματος με το νήμα "Γ' Λυκείου - Ενδοσχολικές 2011".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσοι έχουν αντοχές και ψυχικά αποθέματα να διαβάσουν για τις ενδοσχολικές. Εγώ πάντως πέρυσι δεν είχα. Έκανα τουρισμό με όλη την έννοια της λέξης και το αποτέλεσμα ήταν απολυτήριο 16.2 :redface:
Εντάξει εννοείται ότι δεν χάρηκα αλλά δεν με ένοιαξε κιόλας. Ένας καλός βαθμός στις πανελλήνιες σε κάνει να ξεχάσεις το απολυτήριο (ξέρω ότι στο μέλλον ίσως χρειαστεί)
Το ότι σου λείπει το σχολείο είναι λογικό. Νομίζω συμβαίνει σε όλους. Όπως και να το κάνουμε ήταν ένας τεράστιος κύκλος που έκλεισε και οι αναμνήσεις είναι αμέτρητες και έχουν χαραχθεί μέσα μας. Αν και καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα αρχίσει ένας διαφορετικός κύκλος τώρα ως φοιτητές.
Όπως και να'χει απολαύστε το καλοκαίρι γιατί κουραστήκατε αρκετά.
Άντε καλά αποτελέσματα. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εμεις ειχαμε sos και θεματα στην πλειοψηφια των μαθηματων οποτε με αρκετο ξυσιμο και λιγο διαβασμα σε βιολογια, κειμενα, απειρα σκονακια σε αρχαια, κοινωνιολογια και φυσικη γενικης εβγαλα κομπλε απολυτηριο. Ιστορια εγραψα κατω απο τη βαση γιατι το διναμε 2 μερες μετα απο ΑΟΘ και οχι απλα δεν ανοιξα βιβλιο, ουτε την υλη δεν ενδιαφερθηκα να μαθω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
απειρα σκονακια σε αρχαια, κοινωνιολογια και φυσικη γενικης ...

Όχι, εγώ σκονάκια δεν έκανα. Με το σπαθί μου έγραφα κάτω απ'τη βάση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
Τα ενδοσχολικά μαθήματα τα χώρισα σε 3 κατηγορίες:
1η κατηγορία: Τα γνωστά. Μαθηματικά και Βιολογία (τα παρακολουθούσα και ασχολιόμουνα από ενδαφέρον) - Αγγλικά (έχω προφιτερόλ).
2η κατηγορία: Αυτά που μπαλώνονται. Θρησκευτικά (γράφεις ωραίες γενικούρες), Κοινωνιολογία (από το μπλα-μπλα που θυμάσαι και με τα σοσάκια κάτι βγαίνει), Κείμενα (λίγα είναι, κάτι διαβάζεις, φαντάζεσαι τα υπόλοιπα).
3η κατηγορία: Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά. Αρχαία (μόνο το φιλοκαλούμεν άνευ... ξέρω) και Ιστορία (αλήθεια, κάναμε κάτι τέτοιο?).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Και εμένα θα μου λείψει το σχολείο... Όσο και αν δε με ένοιαζε το σχολείο σε επίπεδο γνώσεων πέρασα ωραία χρονιά!!! Θα μου λείψουν οι συμμαθητές ( εντάξει όχι όλοι... ), καθηγητές ( εντάξει και πάλι όχι όλοι :P ) και οι χαζομάρες μας ( Εδώ ΟΛΕΣ!!! ).... Θέλω και εγώ ένα καλό απολυτήριο για να βρω καμιά δουλειά όσο σπουδάζω ;Ρ!!! Θα προσπαθήσω λοιπόν να διαβάσω... Σήμερα είμαι πτώμα όπως θα είμαι και αύριο αλλά λογικά θα τα καταφέρω να διαβάσω αρκετά!!! :Ρ Σκονάκια απλά δεν παίζει να κάνω γιατί καρφώνομαι και είναι λίγο ξεφτίλα , στους καθηγητές που σε βοηθάνε όλη τη χρονιά να κάνεις σκονάκι... Όπως και να έχει καλά αποτελέσματα και Καλή Συνέχεια στη ζωή μας... :)

Τα ενδοσχολικά μαθήματα τα χώρισα σε 3 κατηγορίες:
1η κατηγορία: Τα γνωστά. Μαθηματικά και Βιολογία (τα παρακολουθούσα και ασχολιόμουνα από ενδαφέρον) - Αγγλικά (έχω προφιτερόλ).
2η κατηγορία: Αυτά που μπαλώνονται. Θρησκευτικά (γράφεις ωραίες γενικούρες), Κοινωνιολογία (από το μπλα-μπλα που θυμάσαι και με τα σοσάκια κάτι βγαίνει), Κείμενα (λίγα είναι, κάτι διαβάζεις, φαντάζεσαι τα υπόλοιπα).
3η κατηγορία: Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά. Αρχαία (μόνο το φιλοκαλούμεν άνευ... ξέρω) και Ιστορία (αλήθεια, κάναμε κάτι τέτοιο?).


Συμφωνώ απόλυτα με τις κατηγορίες... Πάλι καλά αρχαία μας έχει δώσει 3 παραγράφους για μετάφραση και 4 σελίδες εισαγωγή ;Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top