Πόσες ώρες διαβάζετε;

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Εγω καθημερινα διαβαζω περιπου 2-2:30 ωρες και ο τελικος βαθμος μου στην 2α γυμνασιου ηταν 19 11/12.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τελικά, ίσως πολλοί εννοείτε το "διάβασμα" διαφορετικά από μένα. Μάλλον λέτε "διάβασμα" ένα μπάλωμα και ξεγέλασμα των καθηγητών ότι τάχα είστε διαβασμένοι. Προφανώς, κατά τη γνώμη μου πάντα, έτσι με το άρπα-κόλλα δεν σας μένει και τίποτα, κάτι που είναι σημαντικό για μαθήματα αλυσίδα (π.χ. μαθηματικά, αρχαία κλπ).
Θα προσπαθήσω να περιγράψω μια μέρα διαβάσματος όταν ήμουν Α λυκείου (πριν μπω στο κανάλι να αφήσω μαθήματα που δεν με ενδιέφεραν). Σημείωση: δεν πήγαινα φροντιστήριο (ούτε ιδιαίτερο) και δούλευα μόνος μου.
Ας πούμε ότι την επόμενη μέρα είχα: Άλγεβρα, Φυσική, Αρχαία, Ιστορία, Θρησκευτικά, Οικονομία, Αγγλικά. Να πώς και πόσο διάβαζα:
1) Άλγεβρα: Μάθαινα τη θεωρία από το βιβλίο (και συμπλήρωμα από βοήθημα). Ξαναέλυνα μερικά λυμένα παραδείγματα. Έλυνα (και έγραφα στο τετράδιο) τις ασκήσεις που μας έβαλε ο καθηγητής. Έλυνα μερικές παραπάνω ασκήσεις από το βιβλίο και το βοήθημα. Έριχνα μια καλή ματιά στο παρακάτω μάθημα, ώστε να μπορώ να εκμεταλλευτώ καλύτερα την αυριανή παράδοση. [Χρόνος = 1h 10min].
2) Φυσική: Ίδια δουλειά με την άλγεβρα. [Χρόνος = 1h 10min]
3) Αρχαία: Ανάγνωση κειμένου. Μάθαινα μετάφραση. Διάβαζα από το βοήθημα. Έγραφα τις ασκήσεις στο τετράδιο. [Χρόνος = 45min]
4) Ιστορία: Διάβασμα καλό του μαθήματος. Γρήγορο ψάξιμο για κάποιες περισσότερες πληροφορίες στο ίντερνετ. Μια ματιά στο παρακάτω. [Χρόνος = 20min]
5) Θρησκευτικά: Γρήγορο διάβασμα του μαθήματος και μια ματιά στο παρακάτω. [Χρόνος = 15min]
6) Οικονομία: Ίδια δουλειά με τα θρησκευτικά. [Χρόνος = 15min]
7) Αγγλικά: Ήμουν πολύ πιο προχωρημένος. Μια γρήγορη ματιά και μάθαινα κάποιες λέξεις που δεν ήξερα. Γρήγορο συμπλήρωμα ασκήσεων. [Χρόνος = 5min]
---- Σύνολο χρόνου μελέτης (το μερόνυκτο): 4h (βαθμός = 20 ολόκληρο)
Φυσικά υπήρχαν και μέρες πιο χαλαρές (με γυμναστική, τεχνολογία, πληροφορική που δεν ήθελαν τίποτα ή κάποιο μάθημα να είχε χαθεί κλπ). Επίσης όταν την επόμενη είχαμε κάποιο διαγώνισμα, η μέρα ήταν πιο ξεκούραστη. Όπως είχα διαβάσει καθημερινά τα θυμόμουν όλα πολύ καλά και δεν είχα παρά να κάνω ένα γρήγορο σκανάρισμα. Κάτι παρόμοιο και στις τελικές εξετάσεις.
Προφανώς, ο καθένας έχει και το δικό του τρόπο και χρόνο μελέτης. Ίσως κάποιοι να είναι διάνοιες και να μην χρειάζονται να διαβάζουν όσο εγώ με το μέτριο μυαλό. Τώρα που είμαι Γ λυκείου, δεν βάζω κανόνες. Διαβάζω όσο χρειάζεται και όσο έχω όρεξη.


Αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που λέμε ολοκληρωμένο διάβασμα. Γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να διαβάζεις σε τέτοιο βαθμό για να βγάλεις βαθμό ύψους 19+. Προφανώς δεν εννοώ ότι έχει να κάνει με τη νοημοσύνη του καθενός, αλλά με το ότι πολλές φορές οι απαιτήσεις του σχολείου δεν είναι τέτοιες έτσι ώστε να χρειάζεται τέτοιος χρόνος/τρόπος μελέτης. Αν διαβάζεις 2 ώρες και βγάζεις 20, και στις 4 ώρες να το ανεβάσεις πάλι 20 θα βγάζεις. Όταν κάποιος λέει ότι διαβάζει λίγο, και βγάζει τόσο, προφανώς και εννοεί αυτό το διάβασμα " άρπα κόλα " που λες κι εσύ, του τύπου κάνω τις ασκήσεις στο διάλυμα, και στο μάθημα σηκώνω χέρι και λέω αυτά που θυμάμαι από το προηγούμενο μάθημα, και τα πασαλείματα που έκανα σπίτι. Από 'κει και πέρα αν δείχνεις και καλό παιδάκι ειδικά, το τσίμπησες το 19. Η διαφορά στους 2 τρόπους μελέτης, είναι όπως λες κι εσύ ότι έτσι, βελτιώνεσαι μόνο στα μάτια του καθηγητή, και δεν μαθαίνεις κάτι πραγματικά. Και αυτό νομίζω φαίνεται μακροπρόθεσμα ( κι εσύ το βλέπεις φαντάζομαι ), όταν στη Γ' λυκείου όπου εκεί ξαφνικά όλοι θυμούνται να διαβάσουν, υπάρχουν παιδιά που ξεσκίζονται στο διάβασμα και δεν τα καταφέρνουν, και άλλοι που το βλέπουν πιο χαλαρά και τα καταφέρνουν. Ε σε αυτήν την περίπτωση μάλλον δεν είναι ούτε θέμα ευφυίας ούτε ότι ο άλλος λέει ψέματα, είναι κάτι άλλο ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που λέμε ολοκληρωμένο διάβασμα. Γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να διαβάζεις σε τέτοιο βαθμό για να βγάλεις βαθμό ύψους 19+. Προφανώς δεν εννοώ ότι έχει να κάνει με τη νοημοσύνη του καθενός, αλλά με το ότι πολλές φορές οι απαιτήσεις του σχολείου δεν είναι τέτοιες έτσι ώστε να χρειάζεται τέτοιος χρόνος/τρόπος μελέτης. Αν διαβάζεις 2 ώρες και βγάζεις 20, και στις 4 ώρες να το ανεβάσεις πάλι 20 θα βγάζεις. Όταν κάποιος λέει ότι διαβάζει λίγο, και βγάζει τόσο, προφανώς και εννοεί αυτό το διάβασμα " άρπα κόλα " που λες κι εσύ, του τύπου κάνω τις ασκήσεις στο διάλυμα, και στο μάθημα σηκώνω χέρι και λέω αυτά που θυμάμαι από το προηγούμενο μάθημα, και τα πασαλείματα που έκανα σπίτι. Από 'κει και πέρα αν δείχνεις και καλό παιδάκι ειδικά, το τσίμπησες το 19. Η διαφορά στους 2 τρόπους μελέτης, είναι όπως λες κι εσύ ότι έτσι, βελτιώνεσαι μόνο στα μάτια του καθηγητή, και δεν μαθαίνεις κάτι πραγματικά. Και αυτό νομίζω φαίνεται μακροπρόθεσμα ( κι εσύ το βλέπεις φαντάζομαι ), όταν στη Γ' λυκείου όπου εκεί ξαφνικά όλοι θυμούνται να διαβάσουν, υπάρχουν παιδιά που ξεσκίζονται στο διάβασμα και δεν τα καταφέρνουν, και άλλοι που το βλέπουν πιο χαλαρά και τα καταφέρνουν. Ε σε αυτήν την περίπτωση μάλλον δεν είναι ούτε θέμα ευφυίας ούτε ότι ο άλλος λέει ψέματα, είναι κάτι άλλο ;) .

Εγώ διάβαζα πάντα Μαθηματικά,Φυσική,Χημεία,Έκθεση και στα άλλα δεν υπήρχε καν τρόπος μελέτης!!
Απλό το θέμα :)
Σιγά μην κάθομαι να ασχοληθώ με μαθήματα που δεν με ενδιαφέρουν.Πασαλείματα,διάβασμα στα διαγωνίσματα και μια χαρά!!
Με για τους με χαρά τους αυτοί που κάνουν ολοκληρωμένο διάβασμα.
Εγώ προτιμώ να κάνω επιλεκτικό(δηλαδή να διαβάζω πολύ καλα αυτά που θα μου χρειαστούν και πράγματα τα οποία με !ενδιαφέρουν!) διάβασμα.
Και όσο αφορά είτε στα μαθήματα κατεύθυνσης είτε σε γενικές γνώσεις , είμαι σε καλύτερο έως πολύ καλύτερο απο κάποιους που έκαναν "ολοκληρωμένο" διάβασμα!
Εκτός απο το διάβασμα,υπάρχουν και άλλα πράγματα στη ζωή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ διάβαζα πάντα Μαθηματικά,Φυσική,Χημεία,Έκθεση και στα άλλα δεν υπήρχε καν τρόπος μελέτης!!
Απλό το θέμα :)
Σιγά μην κάθομαι να ασχοληθώ με μαθήματα που δεν με ενδιαφέρουν.Πασαλείματα,διάβασμα στα διαγωνίσματα και μια χαρά!!

αυτό κάνουν όλοι :P (κι εγώ μαζί δεν πήγαινα να το παίξω έξυπνος)
τώρα καλό ή κακό, δεν ξέρω ότι πιστεύει ο καθένας
αν και υπάρχουν και παιδιά που δεν διάβαζαν ούτε καν αυτά

Και όσο αφορά είτε στα μαθήματα κατεύθυνσης είτε σε γενικές γνώσεις , είμαι σε καλύτερο έως πολύ καλύτερο απο κάποιους που έκαναν "ολοκληρωμένο" διάβασμα!

καλά μην πιστεύεις και σε ότι σου λένε. Όπως είπα η διαφορά των 2 τρόπων μελέτης γίνεται φανερή μόνο στον καθένα ξεχωριστά. Γιατί τώρα εντάξει, μου είναι λίγο δύσκολο να πιστέψω ότι κάποιος ας πούμε που κάνει τόσα χρόνια όλες του τις ασκήσεις έστω στα μαθήματα που τον ενδιαφέρουν, και κάνει και πρόσθετες από βοηθήματα, υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να δυσκολευτεί στη Γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
αυτό κάνουν όλοι :P (κι εγώ μαζί δεν πήγαινα να το παίξω έξυπνος)
τώρα καλό ή κακό, δεν ξέρω ότι πιστεύει ο καθένας
αν και υπάρχουν και παιδιά που δεν διάβαζαν ούτε καν αυτά

Έχω συμπληρώσει το ποστ μου αρκετά,ρίξτου μια ματιά!
Forum είναι-->έκθεση απόψεων (με όσο το δυνατόν ρεαλιστικά και ορθά επιχειρήματα)!
Δεν υπάρχει λόγος να το παίξει κανείς έξυπνος εδω μέσα...δεν κερδίζει κάτι!
ΥΓ.Δεν το κάνουν όλοι,άλλοι δε διαβάζουν καθόλου-αδιαφορούν και άλλοι διαβάζουν τα πάντα όλα!:whistle:

καλά μην πιστεύεις και σε ότι σου λένε. Όπως είπα η διαφορά των 2 τρόπων μελέτης γίνεται φανερή μόνο στον καθένα ξεχωριστά. Γιατί τώρα εντάξει, μου είναι λίγο δύσκολο να πιστέψω ότι κάποιος ας πούμε που κάνει τόσα χρόνια όλες του τις ασκήσεις έστω στα μαθήματα που τον ενδιαφέρουν, και κάνει και πρόσθετες από βοηθήματα, υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να δυσκολευτεί στη Γ'.

Κοίτα αυτό ήταν δική μου διαπίστωση.
Στο υπόλοιπο συμφωνώ.
Καλά όλοι λίγο δυσκολευόμαστε αλλά μια χαρά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ανησυχο Μολυβι

Νεοφερμένος

Η Ανησυχο Μολυβι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Σιγά μην κάθομαι να ασχοληθώ με μαθήματα που δεν με ενδιαφέρουν.Πασαλείματα,διάβασμα στα διαγωνίσματα και μια χαρά!!
Με για τους με χαρά τους αυτοί που κάνουν ολοκληρωμένο διάβασμα.
Εγώ προτιμώ να κάνω επιλεκτικό(δηλαδή να διαβάζω πολύ καλα αυτά που θα μου χρειαστούν και πράγματα τα οποία με !ενδιαφέρουν!) διάβασμα.
Και όσο αφορά είτε στα μαθήματα κατεύθυνσης είτε σε γενικές γνώσεις , είμαι σε καλύτερο έως πολύ καλύτερο απο κάποιους που έκαναν "ολοκληρωμένο" διάβασμα!
Εκτός απο το διάβασμα,υπάρχουν και άλλα πράγματα στη ζωή :)
Επιλεκτικο?Νομιζω πως ολα τα μαθηματα με τον τροπο τους μας βοηθανε.Φυσικα παιζει μεγαλο ρολο ο καθηγητης αλλα μπορουμε να συνδιασουμε τις γνωσεις για να εχουμε ενα καλυτερο αποτελεσμα.
Αλλα συμφωνω οτι υπαρχουν και αλλα εκτος απο το διαβασμα του σχολειου!:)
Επισης,σε σχεση με τις ωρες του διαβασματος δεν νομιζω κανεις ποτε να διαβαζει συγκεκριμενες ωρες παντα.Το καθε μαθημα χρειαζεται ορισμενο χρονο ή συγκεντρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Από 3 λεπτά μέχρι 5 ώρες...
Ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Δεν εχω μετρησει ακριβως, αλλα περιπου 2-3 ωρες*:)

*Οταν ειναι ευκολα και λιγα τα μαθηματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
4-5 αναλογως ....:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ποσες ωρες διαβαζουμε?
-οσες γουσταρουμε:P:P


2-3 και τα αποτελεσματα ειναι ικανοποιητικα...αλλα π.χ οταν πρεπει να διαβασω αρχες οικονομιας που η καθηγητρια δεν μας εξεταζει ποτε και δεν ανοιγω βιβλιο θα διαβασω περισσοτερες για να γραψω στο διαγωνισμα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Επιλεκτικο?Νομιζω πως ολα τα μαθηματα με τον τροπο τους μας βοηθανε.Φυσικα παιζει μεγαλο ρολο ο καθηγητης αλλα μπορουμε να συνδιασουμε τις γνωσεις για να εχουμε ενα καλυτερο αποτελεσμα.
Αλλα συμφωνω οτι υπαρχουν και αλλα εκτος απο το διαβασμα του σχολειου!:)
Επισης,σε σχεση με τις ωρες του διαβασματος δεν νομιζω κανεις ποτε να διαβαζει συγκεκριμενες ωρες παντα.Το καθε μαθημα χρειαζεται ορισμενο χρονο ή συγκεντρωση.

Ναι τα θρησκευτικά ας πούμε βοηθάνε πολύ.
Κοίτα,όταν λέω επιλεκτικό διάβασμα εννοώ να διαβάζεις μαθήματα που σε ενδιαφέρουν πολύ καλά και τα άλλα απλά αναγνώσεις και στο διαγώνισμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
2 ώρες την μέρα


Λόγω δυσκολίας σχολής αναφέρω τις ώρες που δεν διαβάζω. Είναι πιο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανησυχο Μολυβι

Νεοφερμένος

Η Ανησυχο Μολυβι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Τα θρησκευτικα οντως ειναι μαθημα που δεν χρειαζεται ιδιαιτερη βαρυτητα για τις βασικες σου γνωσεις.Εχει τυχει το συγκεκριμενο μαθημα να το κανουμε με εναν καθηγητη πολυ ηρεμο και οχι καταπιεστικο και κολλυμενο με το μαθημα του.
Φυσικα δεν κανουμε ποτε το μαθημα μεσα απο το βιβλιο απλως χρησιμοποιουμε καποιες πληροφοριες και δεν μας βαζει διαβασμα για το σπιτι.Αν τυχει κανουμε μονο μερικες εργασιες που το θεμα τους δεν ειναι θρησκευτικο,αλλα ερωτησεις κρισεως που αφορουν συγχρονα θεματα με συνδυασμο τα θρησκευτικα.
Οι ιδιοι οι καθηγητες μας απωθουν απο το διαβασμα αυτων των μαθηματων ή μας επιρεαζουν για τον τροπο και τον χρονο διαβασματος μας.Νομιζω πως πρεπει να ειμαστε πιο λογικοι και ξυπνιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Παιδιά εγώ μένω στην επαρχία και είμαι σε μια μικρή τάξη (3 άτομα) ..Άρα η καθημερινή εξέταση είναι αναπόφευκτη....Πέρσι που πήγαινα Β γυμνασίου έβγαζα 19+ διαβάζοντας μόνο 2 ώρες, αλλά φέτος στην 3η το 3ωρο διαβάσματος είναι καθημερινό......

ΥΓ: Εκεί στην πόλη οι καθηγητές σας βάζουν χαμηλότερους βαθμούς στο 1ο 3μηνο έτσι ώστε να αποτελεί κίνητρο????Γιατί πολλά 19/11 και 20άρια ακούω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανησυχο Μολυβι

Νεοφερμένος

Η Ανησυχο Μολυβι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Προσωπικα δεν διαβαζω ποτε για βαθμο,αρα δεν αποτελει κινητρο ο βαθμος.Ο βαθμος ειναι ενα απλο νουμερο που σου δειχνει που βρισκεσαι.Ενταξει,οι βαθμοι μοιραζονται σαν μπισκοτακια,ετσι απλα, γι'αυτο ακους 19αρια και 20αρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Παιδιά εγώ μένω στην επαρχία και είμαι σε μια μικρή τάξη (3 άτομα) ..Άρα η καθημερινή εξέταση είναι αναπόφευκτη....Πέρσι που πήγαινα Β γυμνασίου έβγαζα 19+ διαβάζοντας μόνο 2 ώρες, αλλά φέτος στην 3η το 3ωρο διαβάσματος είναι καθημερινό.......
Ουάου.3 ώρες την ημέρα τρίτη γυμνασίου? Μπράβο σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra..roxy

Νεοφερμένος

Η dimitra..roxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
αναλογως με το τι εχουμε την αλλημερα αλλα συνηθως το πολυ 2 ωρες διαβαζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
@iliaki γιατι το λες αυτό???????

@ Dias τι εννοείς στο πρόγραμμά σου καλό διάβασμα????

@ iliaki μην ξεχνά μένω επαρχία....η παράδοση του μαθήματος είναι σαν ιδιαίτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
εγώ πάλι θέλω κίνητρο για να διαβάσω, κάτι που δεν έχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
μην διαβαζετε ανουσια πραγματα ρε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top