Πόσες ώρες διαβάζετε;

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Γενικά νιώθω ότι για τρίτη λυκείου δεν διαβάζω αρκετα και φοβάμαι ότι αυτό θα έχει επιπτώσεις στο τέλος της χρονιάς. Με τόσο διάβασμα ομως δεν με βλεπω να βγάζω το 19150 που θέλω στις προεισαγωγικές. Δηλαδή είναι μέρες που διαβάζω 1 ώρα ειναι μέρες που διαβάζω 4 ώρες (εκτός φροντ βέβαια) και δεν διαβάζω συστηματικά και εις βάθος όπως κάνουν αλλα παιδια που θέλουν να περάσουν στην ίδια σχολή. Οι βαθμοί μου βέβαια είναι σε καλό επίπεδο χωρίς να ειναι χαριστικοί αλλά στο τέλος δεν ειναι αυτοι που μετράνε. Μάλλον πρέπει να στρωθώ περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Περίπου 4,5 ώρες, στην καλύτερη περίπτωση 3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Σήμερα: 7 ώρες and counting. :crazy:
Μην πάτε ιατρική αν δεν είστε έτοιμοι γι' αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Λέμε και τα φοιτητικά...;χαχαχα
Ένα 8ωρο με 10ωρο τη μέρα!
Το καλοκαίρι, πέφτω στις 5...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Πες τα πες τα! Για να μην νομίζουν ότι θα περάσουν πανεπιστήμιο και θα ξύνονται όλη μέρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πες τα πες τα! Για να μην νομίζουν ότι θα περάσουν πανεπιστήμιο και θα ξύνονται όλη μέρα ;)

Φυσικά!
Ειδικά σε δύσκολες σχολές!Δεν αρκεί μόνο το διάβασμα πριν την εξεταστική!
Αν και δεν υπάγομαι στους φοιτητές με τη στενή έννοια, πρέπει να πω ότι δεν κάνω ποτέ διακοπές από το διάβασμα...Απλά διαβάζω λιγότερες ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Πρέπει να είναι ωραίο όμως να σπουδάζεις γιατρός.... Ξέρω που σου λέω:) Σου εύχομαι καλή δύναμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μια σουμα να κανω εδω
+4,5 ωρες στα φροντηστηρια την βδομαδα.
+5x2 ωρες τις καθημερινες
+4 ωρες το σαββατο
+5 ωρες που διαβαζω την κυριακη
___________________________
= 23,5
Διά του 7=
3,5 ωρες την ημερα
και για να καλυψω τυχον σκαμπανεβασματα του προγραμματος, ας τις κανουμε 4. Εκλεισε.

Και για ειμαι ειλικρινης,
δεν πολυδιαβαζω τα φιλολογικα, ιστορια & αρχαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Καθημερινά διαβάζω 2-3 ώρες, αλλά εξαρτάται βέβαια και από αυτά που έχω να διαβάσω για το σπίτι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παρακαλώ όσους βγάζουν 19+ και λένε ότι διαβάζουν 1 ώρα την ημέρα, να μας πουν και πόσες επιπλέον ώρες διαβάζουν τη νύχτα.


Διαβάζω μόνο νύχτα 10.00 με 11.30 ή το πολύ 12 :D [Αν σε ικανοποιεί αυτό Δία!-αν θες βάλε και κάμερες στο σπίτι μου για να το διαπιστώσεις :) ]

Παω Β λυκειου, διαβαζω οσο εσεις οι παραπανω και βγαζω 19,5 :P
σας περασα :P

Ώπα!
Το 19,5 λογικά είναι περσινό(Α'Λυκείου), so... :D
Υ.Γ: Πλακίζω..hahaha

@yoserhs
Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι ώστε να διαβάζουν 2 ώρες και να χτυπάνε πολύ καλούς βαθμούς.
Αυτός που το επιτυγχάνει αυτό,δεν είπε κανείς ότι είναι διάνοια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
1-2 ώρες το μήνα...χαχαχα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
σχετικιστικό χρόνο μετράς Εύα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jannis11

Νεοφερμένος

Ο Jannis11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ πάω γ΄γυμνασιου και βγάζω 19 χωρίς να διαβάζω καθόλου. κι οταν λεω καθολου εννοώ καθόλου, δηλαδή φτιάχνω μόνο τα μαθήματα της επόμενης μέρας το πρωί που ξυπνάω και πάω αδιάβαστος. άμα είμαι στις καλές μου κάνω και τις ασκήσεις στα διαλείμματα. πιστεύω ότι το πετυχαίνω αυτό γιατί προσέχω πολύ στην παράδοση του μαθήματος και τα θυμάμαι την επόμενη μέρα οπότε ο καθηγητής νομίζει ότι είμαι καλός μαθητής. δεν ξέρω αν θα μπορώ να το κάνω αυτό στο λύκειο αλλά μέχρι στιγμής πιάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
τι λεει αυτος ρε:hmm: χαχαχα

Let me help you :

https://lmgtfy.com/?q=%CE%97+%CE%98%CE%95%CE%A9%CE%A1%CE%99%CE%91+%CE%A4%CE%97%CE%A3+%CE%A3%CE%A7%CE%95%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A4%CE%97%CE%A4%CE%91%CE%A3

:D

Του Νίκου η μαθηματικο-εμπνεύσεις είναι!
(Απο το πολύ κάψιμο είναι-μην τον παρεξηγείς :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Let me help you :

https://lmgtfy.com/?q=Η+ΘΕΩΡΙΑ+ΤΗΣ+ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

:D

Του Νίκου η μαθηματικο-εμπνεύσεις είναι!
(Απο το πολύ κάψιμο είναι-μην τον παρεξηγείς :) )

δεν τον παρεξηγω χαχαχα ειναι πανω στο πτυχιο το παιδι :hmm::P
πολυ γαματο αυτο το "let me google that for you" πολυ μπροστα:redface:
ευχαριστω που μ διαφωτισες χαχα:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
δεν τον παρεξηγω χαχαχα ειναι πανω στο πτυχιο το παιδι :hmm::P
πολυ γαματο αυτο το "let me google that for you" πολυ μπροστα:redface:
ευχαριστω που μ διαφωτισες χαχα:D:D

-Αντε να το πάρει επιτέλους-
Ναι, όντως είναι ωραίο :)
Τίποτα,να'σαι καλά,μου χρωστάς κέρασμα του χρόνου στη Σαλόνικα,hahah :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τελικά, ίσως πολλοί εννοείτε το "διάβασμα" διαφορετικά από μένα. Μάλλον λέτε "διάβασμα" ένα μπάλωμα και ξεγέλασμα των καθηγητών ότι τάχα είστε διαβασμένοι. Προφανώς, κατά τη γνώμη μου πάντα, έτσι με το άρπα-κόλλα δεν σας μένει και τίποτα, κάτι που είναι σημαντικό για μαθήματα αλυσίδα (π.χ. μαθηματικά, αρχαία κλπ).
Θα προσπαθήσω να περιγράψω μια μέρα διαβάσματος όταν ήμουν Α λυκείου (πριν μπω στο κανάλι να αφήσω μαθήματα που δεν με ενδιέφεραν). Σημείωση: δεν πήγαινα φροντιστήριο (ούτε ιδιαίτερο) και δούλευα μόνος μου.
Ας πούμε ότι την επόμενη μέρα είχα: Άλγεβρα, Φυσική, Αρχαία, Ιστορία, Θρησκευτικά, Οικονομία, Αγγλικά. Να πώς και πόσο διάβαζα:
1) Άλγεβρα: Μάθαινα τη θεωρία από το βιβλίο (και συμπλήρωμα από βοήθημα). Ξαναέλυνα μερικά λυμένα παραδείγματα. Έλυνα (και έγραφα στο τετράδιο) τις ασκήσεις που μας έβαλε ο καθηγητής. Έλυνα μερικές παραπάνω ασκήσεις από το βιβλίο και το βοήθημα. Έριχνα μια καλή ματιά στο παρακάτω μάθημα, ώστε να μπορώ να εκμεταλλευτώ καλύτερα την αυριανή παράδοση. [Χρόνος = 1h 10min].
2) Φυσική: Ίδια δουλειά με την άλγεβρα. [Χρόνος = 1h 10min]
3) Αρχαία: Ανάγνωση κειμένου. Μάθαινα μετάφραση. Διάβαζα από το βοήθημα. Έγραφα τις ασκήσεις στο τετράδιο. [Χρόνος = 45min]
4) Ιστορία: Διάβασμα καλό του μαθήματος. Γρήγορο ψάξιμο για κάποιες περισσότερες πληροφορίες στο ίντερνετ. Μια ματιά στο παρακάτω. [Χρόνος = 20min]
5) Θρησκευτικά: Γρήγορο διάβασμα του μαθήματος και μια ματιά στο παρακάτω. [Χρόνος = 15min]
6) Οικονομία: Ίδια δουλειά με τα θρησκευτικά. [Χρόνος = 15min]
7) Αγγλικά: Ήμουν πολύ πιο προχωρημένος. Μια γρήγορη ματιά και μάθαινα κάποιες λέξεις που δεν ήξερα. Γρήγορο συμπλήρωμα ασκήσεων. [Χρόνος = 5min]
---- Σύνολο χρόνου μελέτης (το μερόνυκτο): 4h (βαθμός = 20 ολόκληρο)
Φυσικά υπήρχαν και μέρες πιο χαλαρές (με γυμναστική, τεχνολογία, πληροφορική που δεν ήθελαν τίποτα ή κάποιο μάθημα να είχε χαθεί κλπ). Επίσης όταν την επόμενη είχαμε κάποιο διαγώνισμα, η μέρα ήταν πιο ξεκούραστη. Όπως είχα διαβάσει καθημερινά τα θυμόμουν όλα πολύ καλά και δεν είχα παρά να κάνω ένα γρήγορο σκανάρισμα. Κάτι παρόμοιο και στις τελικές εξετάσεις.
Προφανώς, ο καθένας έχει και το δικό του τρόπο και χρόνο μελέτης. Ίσως κάποιοι να είναι διάνοιες και να μην χρειάζονται να διαβάζουν όσο εγώ με το μέτριο μυαλό. Τώρα που είμαι Γ λυκείου, δεν βάζω κανόνες. Διαβάζω όσο χρειάζεται και όσο έχω όρεξη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gver

Νεοφερμένος

Ο Gver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
θα συμφωνησω με τον scully καθενας εχει τους ρυθμους του...
το διαβασμα μετα απο ενα σημειο δεν προσφερει τιποτα αφου εισαι κουρασμενος και δεν αφομοιωνεις...
Τωρα για τις ταξεις που μιλανε οι περισσοτεροι ειναι γυμνασιο οποτε εκει ειναι αλλιως τα πραγματα και δεν υπαρχει τοσο η εννοια του φροντιστηριου...
Για το λυκειο τα πραγματα ειναι διαφορετικα γιατι μπαινεις εντονοτερα στην ιδεα των φροντιστηριων ιδιαιτερων κλπ οποτε ο χρονος ειναι αρκετα περιορισμενος...(Υπαρχουν βεβαια και εκεινοι που δεν κανουν και μπραβο τους που μπορουν και τα καταφερνουν ετσι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Για αλλη μια φορα ο Διας μας βαζει τα γυαλια.
Απο την αλλη, εγω την πρωτη την εβγαλα χωρις βοηθημα.
Απλα, αν τα εβρισκα σκουρα σε καποια ασκηση, ή αν μου αρεσε ενας τυπος ασκησεων, ελυνα τετοιες το σαββατοκυριακο απο το ιντερνετ.
Τα θρησκευτικα μονο δεν διαβαζα, αλλα ευτυχως ειχε καλη ακουστικη η αιθουσα.

Φετος διαβαζω οτι μου αρεσει.
Παλι καλα που μ αρεσουν τα της direction.
16 μαθηματα εχει η δευτερα.
Η πολλη «φυτηση» θα μου εκανε κακο.

Να βαλω κι εγω μια εικονα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top