Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Thanks για την ασίστ.Αυτεξούσιο ξέρεις τι θα πει? (Γκολ)


Ναι.Οτι ο καθενας με απλα λογια μπορει να κανει οτι θελει.Υπαρχει ελευθερια να κανει τις δικες του επιλογες.Αλλα δν καταλαβα τι σχεση εχει αυτο.Το παραδειγμα με το αμαξι ηταν για της πιθανοτητες ολα τα αλλα ηταν σαλτσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Thanks για την ασίστ.Αυτεξούσιο ξέρεις τι θα πει? (Γκολ)


Ναι.Οτι ο καθενας με απλα λογια μπορει να κανει οτι θελει.Υπαρχει ελευθερια να κανει τις δικες του επιλογες.Και να λαμβανει και την ευθηνη λογικα.Αλλα δν καταλαβα τι σχεση εχει αυτο.Το παραδειγμα με το αμαξι ηταν για της πιθανοτητες ολα τα αλλα ηταν σαλτσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μαλλον καταλαβα που το πας.Οτι ο θεος μας αφηνει να πιστευουμε επειδη το θελουμε χωρις να παρεμβαινει.Ε εγω ειμαι απιστος Θωμας.Αν δν δω κανενα αντρανταχτο σημαδι ποτε δν θα π ιστεψω.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ναι.Οτι ο καθενας με απλα λογια μπορει να κανει οτι θελει.Υπαρχει ελευθερια να κανει τις δικες του επιλογες.Αλλα δν καταλαβα τι σχεση εχει αυτο.Το παραδειγμα με το αμαξι ηταν για της πιθανοτητες ολα τα αλλα ηταν σαλτσες.


Θα σου εξηγήσω και που κολλάει το αυτεξούσιο,και που κολλα το αμάξι,και το οτί η ζωή οπως την ξερουμε,που να σκας,τόσες πιθανότητες ειχε να δημιουργηθεί.

1)Αυτεξούσιο σημαίνει πως αν υπάρχει η Αρχή,δεν παρεμβαίνει,ωστε να σε αφήνει να έχεις ελεύθερη βούληση κι επίγνωση των πράξεων σου.Τι καλά και τι ωραία θα ήταν αν υπήρχε ένας Θεός που μας έλεγε γεια σας αγάπες μου,εδώ είμαι και σας βλέπω.(φαινομενικά γλυκό βλέμμα με προειδοποιητικό χαρακτήρα)Τοτε όλοι θα πιστεύαμε,μονο που έτσι δε θα μπορούσε να γίνει ο διαχωρισμός όχι στο ποιοι ειναι θρησκευόμενοι,ας το αυτο,αλλα στο ποιοι σέβονται τους συνανθρώπους τους.Με το ίδιο σκεπτικό,μην περιμένεις να σου αποδείξει ο Θεός μέσω ενός κουτιού και μιας Λαμποργκίνι την ύπαρξη του,αν υφίσταται.Ο Θεός στον οποίο πιστεύω εγώ τουλάχιστον,σε αφήνει να πιστέψεις αυτό που προτιμάς,ερμηνεύοντας τον κόσμο γύρω σου.

2)Αν η πιθανότητα ήταν μεγαλύτερη,θα είχε ήδη ανακαλυφθεί ζωή σε ένα απο τα κοντινά ηλιακά μας συστήματα.ΑΑΑΝ υπάρχει,που και να υπάρχει,για να μην την έχουμε βρει και να μη μας εχει βρει είναι τόσο απομονωμένη,πράγμα που δείχνει πως γενικά οι πιθανότητες δημιουργίας ζωής στο συμπαν ειναι απειροελάχιστες.Μην μπερδεύεις τη ζωή στο σύμπαν με τη ζωή εντος γήινης ατμόσφαιρας,στην οποία τα μικρόβια βρίσκονται παντού.Εχει δει κι άλλες γήινες ατμοσφαιρες στα μεχρι τώρα δισεκατομμύρια χιλιόμετρα που έχουμε ψάξει?Τι λέει αυτό για την πιθανότητα δημιουργίας ζωής?
Μαλλον καταλαβα που το πας.Οτι ο θεος μας αφηνει να πιστευουμε επειδη το θελουμε χωρις να παρεμβαινει.Ε εγω ειμαι απιστος Θωμας.Αν δν δω κανενα αντρανταχτο σημαδι ποτε δν θα π ιστεψω.:/:

Σε αυτό δεν μπορώ όμως να σχολιάσω κάτι,γιατί δεν είναι fact,αλλά διαφορετικότητα ιδιοσυγκρασίας.Οπότε ΑΝ καταλήξουμε ποτε ποιός είχε δίκιο μόνο μετά θανατον θα είναι αυτό.:P

Παμε και αναποδα:ΕΙΔΕΣ ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ?Αλλο το δεν ξέρω,κι άλλο το δεν πιστεύω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Θα σου εξηγήσω και που κολλάει το αυτεξούσιο,και που κολλα το αμάξι,και το οτί η ζωή οπως την ξερουμε,που να σκας,τόσες πιθανότητες ειχε να δημιουργηθεί.

1)Αυτεξούσιο σημαίνει πως αν υπάρχει η Αρχή,δεν παρεμβαίνει,ωστε να σε αφήνει να έχεις ελεύθερη βούληση κι επίγνωση των πράξεων σου.Τι καλά και τι ωραία θα ήταν αν υπήρχε ένας Θεός που μας έλεγε γεια σας αγάπες μου,εδώ είμαι και σας βλέπω.(φαινομενικά γλυκό βλέμμα με προειδοποιητικό χαρακτήρα)Με το ίδιο σκεπτικό,μην περιμένεις να σου αποδείξει ο Θεός μέσω ενός κουτιού και μιας Λαμποργκίνι την ύπαρξη του,αν υφίσταται.Ο Θεός στον οποίο πιστεύω εγώ τουλάχιστον,σε αφήνει να πιστέψεις αυτό που προτιμάς,ερμηνεύοντας τον κόσμο γύρω σου.

2)Αν η πιθανότητα ήταν μεγαλύτερη,θα είχε ήδη ανακαλυφθεί ζωή σε ένα απο τα κοντινά ηλιακά μας συστήματα.ΑΑΑΝ υπάρχει,που και να υπάρχει,για να μην την έχουμε βρει είναι τόσο απομονωμένη,πράγμα που δείχνει πως γενικά οι πιθανότητες δημιουργίας ζωής στο συμπαν ειναι απειροελάχιστες.Μην μπερδεύεις τη ζωή στο σύμπαν με τη ζωή εντος γήινης ατμόσφαιρας,στην οποία τα μικρόβια βρίσκονται παντού.Εχει δει κι άλλες γήινες ατμοσφαιρες στα μεχρι τώρα δισεκατομμύρια χιλιόμετρα που έχουμε ψάξει?Τι λέει αυτό για την πιθανότητα δημιουργίας ζωής?


Σε αυτό δεν μπορώ όμως να σχολιάσω κάτι,γιατί δεν είναι fact,αλλά διαφορετικότητα ιδιοσυγκρασίας.Οπότε ΑΝ καταλήξουμε ποτε ποιός είχε δίκιο μόνο μετά θανατον θα είναι αυτό.:P




Μα ειμαι σιγουρος οτι και αλλη ζωη να βρεθει στο συμπαν πιο εξελιγμενη απο εμας παλι εσυ δν θα πειστεις για τις πιθανοτητες.Κατι αλλο θα βρεις να πεις ειμαι σιγουρος.Για το αυτεξουσιο οκ συμφωνω δν θα ηθελα να εχω καπιον ο οπιος με επιβλεπει και αν κανω κατι κακο γραπ να μου κοψει το χερι.Δεν θα ηταν καθολου αξιοπρεπες εκ μερους του να το εκανε αυτο.Δεν θα ηταν κυριος.Αλλα πως θελει ο φιλτατος ο θεος να πιστεψουμε σε αυτον ατομα σαν εμενα που ζουν με αυτο το σκεπτικο αν δν δωσει κανενα σιμαδι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μα ειμαι σιγουρος οτι και αλλη ζωη να βρεθει στο συμπαν πιο εξελιγμενη απο εμας παλι εσυ δν θα πειστεις για τις πιθανοτητες.Κατι αλλο θα βρεις να πεις ειμαι σιγουρος.Για το αυτεξουσιο οκ συμφωνω δν θα ηθελα να εχω καπιον ο οπιος με επιβλεπει και αν κανω κατι κακο γραπ να μου κοψει το χερι.Δεν θα ηταν καθολου αξιοπρεπες εκ μερους του να το εκανε αυτο.Δεν θα ηταν κυριος.Αλλα πως θελει ο φιλτατος ο θεος να πιστεψουμε σε αυτον ατομα σαν εμενα που ζουν με αυτο το σκεπτικο αν δν δωσει κανενα σιμαδι?

Μα αν δείξει με οποιοδήποτε τρόπο πως τσα,εδώ είμαι,αυτόματα δε σε κρατά δέσμιο στις επιλογές σου?Έστω και υποσυνείδητα.

Kι αν έρθουν όντα πιο εξελιγμένα θα είναι από πολύ μακριά,κάτι το οποίο δεν ανεβάζει την πιθανότητα.Κι αυτό γιατί αυτά τα όντα,αν υπάρχουν,τυχαία ή μη τοποθετήθηκαν κάπου τοοοοοοοοοσο μακρια που δεν επηρέασαν άμεσα την εξέλιξή μας.Οπότε και σε αυτό ωφεληθήκαμε,right?

Οσο για τα σημάδια,αν πιστεύεις,τα βλέπεις καθημερινα γύρω σου.Αν όχι,δε βλέπεις τίποτα.Είναι ανάλογα το τι θεωρεί σημάδι ενας ανθρωπος.Και συμφωνήσαμε ήδη πως δεν πρεπει να θιγεται το αυτεξουσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Kι αν έρθουν όντα πιο εξελιγμένα θα είναι από πολύ μακριά,κάτι το οποίο δεν ανεβάζει την πιθανότητα.Κι αυτό γιατί αυτά τα όντα,αν υπάρχουν,τυχαία ή μη τοποθετήθηκαν κάπου που δεν επηρέασαν άμεσα την εξέλιξή μας.Οπότε και σε αυτό ωφεληθήκαμε,right?


Συγνωμη τωρα κανεις πλακα?Μα αν βρεθουν αλλα πιο εξελιγμενα οντα τοτε η πιθανοτητα παει 100%.Αφου τα οντα βρεθηκαν.Ειναι γεγονος.Σχηματιστικαν μονα τους χωρις την παρεμβαση κανενος.Αρα η πιθανοτητα της δημιουργιας ζωης υπεραφξανεται και γινεται 100%.Μην με τρελενεις τωρα.Δεν μπορει και για τα οντα αυτα η πιθανοτητα να ηταν 1/999999999999 και να δημιουργη8ηκαν.Αρα αν βρε8ουν αλλα οντα σημαινει οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να υπαρχουν και αλλα και αλλα και αλλα αρα ειμαστε και εμεις ενα μερος του συνολου των πολλων πολιτισμων που δημιουργηθηκαν.Κανεις δν εβαλε το χερακι του.Εκτος και αν πια ο θεος εβαλε το χερακι τουυ και σε αυτα τα οντα να δημιουργηθουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Οσο για τα σημάδια,αν πιστεύεις,τα βλέπεις καθημερινα γύρω σου.Αν όχι,δε βλέπεις τίποτα.


Δηλαδη εσυ θεωρεις σημαδι οτι υπαρχει θεος οταν βλεπεις καθημερινα γυρω σου κοσμο να κλεβει,να πειναει,να πεθανει απο την πεινα,απο τις αρρωστειες,κοσμο να ειναι αγχωμενος,κοσμο να αυτοκτονει,να μην εχει να πιει νερο,να σκευτεται πως να πλουτισει,πως να πατησει επι πτωματων για το δικο του καλο?Αυτα ειναι σημαδια οτι υπαρχει θεος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Kι αν έρθουν όντα πιο εξελιγμένα θα είναι από πολύ μακριά,κάτι το οποίο δεν ανεβάζει την πιθανότητα.Κι αυτό γιατί αυτά τα όντα,αν υπάρχουν,τυχαία ή μη τοποθετήθηκαν κάπου που δεν επηρέασαν άμεσα την εξέλιξή μας.Οπότε και σε αυτό ωφεληθήκαμε,right?


Συγνωμη τωρα κανεις πλακα?Μα αν βρεθουν αλλα πιο εξελιγμενα οντα τοτε η πιθανοτητα παει 100%.Αφου τα οντα βρεθηκαν.Ειναι γεγονος.Σχηματιστικαν μονα τους χωρις την παρεμβαση κανενος.Αρα η πιθανοτητα της δημιουργιας ζωης υπεραφξανεται και γινεται 100%.Μην με τρελενεις τωρα.Δεν μπορει και για τα οντα αυτα η πιθανοτητα να ηταν 1/999999999999 και να δημιουργη8ηκαν.Αρα αν βρε8ουν αλλα οντα σημαινει οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να υπαρχουν και αλλα και αλλα και αλλα αρα ειμαστε και εμεις ενα μερος του συνολου των πολλων πολιτισμων που δημιουργηθηκαν.Κανεις δν εβαλε το χερακι του.Εκτος και αν πια ο θεος εβαλε το χερακι τουυ και σε αυτα τα οντα να δημιουργηθουν

Προσεξε.Το οτι εμεις είχαμε πιθανοτητα να δημιουργηθουμε 1/99999999999 η οσο ειναι το πραγματικο,και δημιουργηθηκαμε,εμένα με κάνει να πιστευω πως σ'αυτή τη γωνια του συμπαντος καποιος φρόντισε να το πρωμοτάρει,και να αποκλεισει οτιδήποτε άλλο.Εκει που ειμαστε δηλαδη ολα τα 9999999998 ακυρωθηκαν,και βγήκαμε εμεις.

Αυτό δεν ξέρω κατα πόσο ερχεται σε αντιθεση με το να υπαρχουν καπου που δεν επηρεαζουν τη γεννηση μας αλλα όντα,αφου ανεξαρτητα με αυτα,γεννηθήκαμε κι εξελιχθηκαμε.Δε μπορώ να σπυ πω οτι ένας Θεος θα μπορούσε να το κάνει,αλλά ουτε οτι δε θα μπορούσε.Τίποτα απο τα δυο δεν αποτελει απόδειξη ούτε ύπαρξης,ουτε μη υπαρξης.Αυτο θα άλλαζε αν ένα είδος ήταν ανταγωνιστικης υπαρξης προς εμας και δεν ευνοούμασταν εμείς.Βλέπε δεινόσαυροι.Οι οποίοι ομως μας εδωσαν τη θεση τους εγκαίρως...

(Η συζήτηση πάει κατά διαόλου μεριά.Μάλλον η κούραση φταίει.Δε θα αντέξω πολύ ακόμα το ξυπνιο,εχω φασίνα αύριο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οσο για τα σημάδια,αν πιστεύεις,τα βλέπεις καθημερινα γύρω σου.Αν όχι,δε βλέπεις τίποτα.


Δηλαδη εσυ θεωρεις σημαδι οτι υπαρχει θεος οταν βλεπεις καθημερινα γυρω σου κοσμο να κλεβει,να πειναει,να πεθανει απο την πεινα,απο τις αρρωστειες,κοσμο να ειναι αγχωμενος,κοσμο να αυτοκτονει,να μην εχει να πιει νερο,να σκευτεται πως να πλουτισει,πως να πατησει επι πτωματων για το δικο του καλο?Αυτα ειναι σημαδια οτι υπαρχει θεος?

Αυτά δεν υπήρχαν και την εποχή του Ιησού?Και σε ρωτώ,αν δεν υπήρχαν,θα υπήρχε καποιο νόημα θα έρθει τότε?Ακολούθησαν το λόγο του μερικοί,επειδή όμως υπάρχει το αυτεξούσιο και ετσι δεν υπήρξε αποδειξη καθολικη(δεν κατεβηκε κοινως απο το σταυρό)τονίζω το μερικοι.Πιστεύεις όμως πως τα ηνία του κόσμου τα κρατάνε οι σεμνά και ειλικρινά θρησκευόμενοι?

(Τονιζω πως αυτο δεν αποτελεί θέση πως οποιος δεν ειναι θρησκευόμενος,δεν ειναι εναρετος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
(Η συζήτηση πάει κατά διαόλου μεριά.Μάλλον η κούραση φταίει.Δε θα αντέξω πολύ ακόμα το ξυπνιο,εχω φασίνα αύριο.)[/quote]


Αφου δν θα αντεξεις πολυ ακομα θα κλεισω λεγοντας οτι εγω ΔΕΝ μπορω να πιστεψω οτι ο θεος δημιουργησε τον κοσμο,επειτα τους ανθρωπους,στην συνεχεια ειδε οτι κατι δν παει καλα, οι ανθρωποι δν συμπεριφερονταν με τον καλυτερο τροπο(αρα δν ειναι παντοδυναμος αφου δν καταφερε να μας κανει καλους),στελνει τον γιο του για να προσπαθησει να μας ενωσει και να μας κανει να αγαπηθουμε,ειδε οτι παλι δν καταφερε τιποτα και λεει '' ε δν πατε να πνιγητε ρε μ.....ες δν ξαναασχολουμαι μαζι σας,βγαλτε τα περα μονοι σας''.Ε αυτο δν μπορω να το πιστεψω.Καλη νυχτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αφου δν θα αντεξεις πολυ ακομα θα κλεισω λεγοντας οτι εγω ΔΕΝ μπορω να πιστεψω οτι ο θεος δημιουργησε τον κοσμο,επειτα τους ανθρωπους,στην συνεχεια ειδε οτι κατι δν παει καλα, οι ανθρωποι δν συμπεριφερονταν με τον καλυτερο τροπο(αρα δν ειναι παντοδυναμος αφου δν καταφερε να μας κανει καλους),στελνει τον γιο του για να προσπαθησει να μας ενωσει και να μας κανει να αγαπηθουμε,ειδε οτι παλι δν καταφερε τιποτα και λεει '' ε δν πατε να πνιγητε ρε μ.....ες δν ξαναασχολουμαι μαζι σας,βγαλτε τα περα μονοι σας''.Ε αυτο δν μπορω να το πιστεψω.Καλη νυχτα
Τι δεν μπορείς να πιστέψεις?Οτι αν μας δημιούργησε,μας έδωσε το αυτεξούσιο(πραγμα που ενεκρινες πριν),και όταν είδε πως η πλειοψηφεία των ανθρώπων δεν πήγε καλά,εστειλε τον Υιό του απο αγάπη,αλλά και πάλι δεν ανάγκασε κάποιον είτε με βία,είτε δείχνοντας στο σύνολο του κοσμου κατι άμεσο,ωστε να μην κρατά την ανθρωπότητα δέσμια?Τοτε απλά γυρνάμε στην αρχη,προτιμας τη θεωρια του 1/999999999 απο την υπαρξη δημιουργου,πολύ απλά.

Κι ένας γονεας εχει δύναμη απεναντι στο παιδι του,αλλα πρεπει να ξερει πως να τη διαχειριστεί.Αυτα σχετικά με το οτι λες πως δεν μπορει να ειναι παντοδύναμος.

fact: αν θέλεις να σχολιάσεις κάτι από αυτά που λέει ο άλλος,πατάς παράθεση,κρατώντας απο το κείμενο του μονο ότι θελεις,προσεχοντας μην πειραξεις τα [quoteμπλαμπλαμπλα].............[ /quote] στην αρχη και το τελος.Γραφεις αυτο που θελεις κατω απο αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Kι αν έρθουν όντα πιο εξελιγμένα θα είναι από πολύ μακριά,κάτι το οποίο δεν ανεβάζει την πιθανότητα.Κι αυτό γιατί αυτά τα όντα,αν υπάρχουν,τυχαία ή μη τοποθετήθηκαν κάπου που δεν επηρέασαν άμεσα την εξέλιξή μας.Οπότε και σε αυτό ωφεληθήκαμε,right?


Συγνωμη τωρα κανεις πλακα?Μα αν βρεθουν αλλα πιο εξελιγμενα οντα τοτε η πιθανοτητα παει 100%.Αφου τα οντα βρεθηκαν.Ειναι γεγονος.Σχηματιστικαν μονα τους χωρις την παρεμβαση κανενος.Αρα η πιθανοτητα της δημιουργιας ζωης υπεραφξανεται και γινεται 100%.Μην με τρελενεις τωρα.Δεν μπορει και για τα οντα αυτα η πιθανοτητα να ηταν 1/999999999999 και να δημιουργη8ηκαν.Αρα αν βρε8ουν αλλα οντα σημαινει οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να υπαρχουν και αλλα και αλλα και αλλα αρα ειμαστε και εμεις ενα μερος του συνολου των πολλων πολιτισμων που δημιουργηθηκαν.Κανεις δν εβαλε το χερακι του.Εκτος και αν πια ο θεος εβαλε το χερακι τουυ και σε αυτα τα οντα να δημιουργηθουν


Οι επιστήμονες δεν έχουν αποδείξει ότι μπορεί να φτιαχτεί ζωή από το 0. Έχουν καταφέρει και φτιάξει με εκρήξεις υποκυτταρικές δομές (νουκλεοτίδια, πρωτείνες, λιπίδια μεμονωμένα) αλλά ως τώρα δεν έχουν καταφέρει να φτιάξουν ζωή από το 0 με μια έκκριξη. Το ότι υπάρχουν και άλλοι πολιτισμοί που πιθανόν υπάρχουν δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει Δημιουργός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Καλα το ειπα λοιπον. e-atheists vs e-Cristians
Ακου chem, δεν θελω να φανω εξυπνος η να παρω το μερος ενος απο τους δυο σας, αλλα ακου αυτο.
Αν υπαρχουν απειρα συμπαντα, ειτε αυτο σημαινει παραλληλα η το ενα μετα το αλλο σε μια κυκλικη αναγεννηση, τοτε απ οτι λενε τα μαθηματικα, οτι μπορει να γινει, θα γινει. Και στην περιπτωση της ζωης εχει ηδη γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Καλα το ειπα λοιπον. e-atheists vs e-Cristians
Ακου chem, δεν θελω να φανω εξυπνος η να παρω το μερος ενος απο τους δυο σας, αλλα ακου αυτο.
Αν υπαρχουν απειρα συμπαντα, ειτε αυτο σημαινει παραλληλα η το ενα μετα το αλλο σε μια κυκλικη αναγεννηση, τοτε απ οτι λενε τα μαθηματικα, οτι μπορει να γινει, θα γινει. Και στην περιπτωση της ζωης εχει ηδη γινει.

Είσαι σίγουρος πως θέλεις να ξεκινήσουμε αυτή τη συζήτηση?Καλώς:P

1)Δόξα τω Θεώ ξέρω για τα παράλληλα σύμπαντα.Μπορείς να μου αποδείξεις πως υπάρχουν?
2)Τι σημαίνει για σένα παράλληλα?
3)Και να υπάρχουν,οι πιθανότητες ίδιες ήταν,από που κι ως που ό,τι μπορει να γινει θα γίνει?
4)Και γιατί να μπορεί να γίνει

Μην το πας στα μαθηματικά.Τα μαθηματικά σε βοηθούν να καταλάβεις το πως.Όχι το γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
1) Τα παραλληλα οχι, για τα κυκλικα εχουμε ενδειξεις
2) Συμπαντα που δεν επικοινωνουν το ενα με το αλλο, που ισως να παραγονται απο ενα αλλο συμπαν-μητερα αλλα μην το παμε μακρυα
3) Πες πως εχεις μια μαιμου σε μια γραφομηχανη που πληκτρολογει τυχαια . Τι πιθανοτητες υπαρχουν να γραψει ενα ποιημα του σεφερη? Παρα πολυ μικρες αλλα οχι μηδαμινες. Σε απειρο χρονο , αφου υπαρχει εστω και μια πολυ μικρη πιθανοτητα, θα γινει.
4) Γιατι να μπορει να γινει? επειδη υπαρχουν τα γραμματα στην γραφομηχανη της μαιμους. Επειδη υπαρχει υλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ναι,πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Αν με το Θεος εννοειται ο χριστιανισμος τοτε οχι δεν πιστευω γιατι δε συμφωνω σε ολα αυτα που εμπεριεχει. Οσον αφορα το big bang, το πιστευω και βασικα νομιζω οτι Θεος και big bang μπορουν να συμβαδιζουν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αν με το Θεος εννοειται ο χριστιανισμος τοτε οχι δεν πιστευω γιατι δε συμφωνω σε ολα αυτα που εμπεριεχει. Οσον αφορα το big bang, το πιστευω και βασικα νομιζω οτι Θεος και big bang μπορουν να συμβαδιζουν:)

Ενδιαφέρον.Με τι από αυτά που εμπεριέχει ο Χριστιανισμός διαφωνείς,αν δέχεσαι την υπαρξη Θεού?

3) Πες πως εχεις μια μαιμου σε μια γραφομηχανη που πληκτρολογει τυχαια . Τι πιθανοτητες υπαρχουν να γραψει ενα ποιημα του σεφερη? Παρα πολυ μικρες αλλα οχι μηδαμινες. Σε απειρο χρονο , αφου υπαρχει εστω και μια πολυ μικρη πιθανοτητα, θα γινει.
.

Δε γίνεται όμως πιθανότερο να γραφτεί,αν κάποιος θέλει να γραφτεί?Οσο για το χρόνο που μεσολάβησε,δεν είναι και απειρος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Ενδιαφέρον.Με τι από αυτά που εμπεριέχει ο Χριστιανισμός διαφωνείς,αν δέχεσαι την υπαρξη Θεού?



Δε γίνεται όμως πιθανότερο να γραφτεί,αν κάποιος θέλει να γραφτεί?Οσο για το χρόνο που μεσολάβησε,δεν είναι και απειρος..
Οσον αφορα τη μετα θανατον ζωη εγω πιστευω στην μετενσαρκωση και ορισμενες αντιληψεις οι οποιες υπαρχουν δε με βρισκουν θετικη οπως πχ στο οτι μονο ο ανθρωπος εχει δημιουργηθει για να βρεθει κοντα στον Θεο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top