Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
χμ για εναν μαθητή ο οποίος όλες τις προηγούμενες χρόνιες διάβαζε δηλαδή να ξέρει κάποια πράγματα....ναι σιγουρα μπορει χωρίς φροντιστήρια! και για την εκθεση μπορει να ζητήσει από το καθηγητή του σχολείου να κάνουν πιο πολλες εκθέσεις!
η έκθεση το μόνο που χρειάζεται είναι κάποιον να διορθώνει εκθέσεις......και ένα καλό βοήθημα τίποτα παραπάνω! :)
Διαφωνω.Ειδικα για την εκθεση δεν το συζητω καν.Γενικοτερα διαφωνω με οτι προυποθετει να στηριχτεις απολυτα στο δημοσιο σχολειο:PΔυστυχως το επιπεδο των καθηγητων (παρα)πολλες φορες ειναι εξαιρετικα χαμηλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Διαφωνω.Ειδικα για την εκθεση δεν το συζητω καν.Γενικοτερα διαφωνω με οτι προυποθετει να στηριχτεις απολυτα στο δημοσιο σχολειο:PΔυστυχως το επιπεδο των καθηγητων (παρα)πολλες φορες ειναι εξαιρετικα χαμηλο...
με αυτον τον τρόπο όμως απαξιώνουμε όλοι μας το δημόσιο σχολείο....και οσο το κάνουμε τόσο θα χειροτερεύει η κατάσταση....οσον αφορα το επίπεδο μπορεί ένα μεγάλο ποσοστό να μην είναι άξιοι να ναι καθηγητές αλλά υπάρχουν και χίλιοι δυο που μπορούν να βοηθήσουν! :/:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
με αυτον τον τρόπο όμως απαξιώνουμε όλοι μας το δημόσιο σχολείο....και οσο το κάνουμε τόσο θα χειροτερεύει η κατάσταση....οσον αφορα το επίπεδο μπορεί ένα μεγάλο ποσοστό να μην είναι άξιοι να ναι καθηγητές αλλά υπάρχουν και χίλιοι δυο που μπορούν να βοηθήσουν! :/:...
Το σχολειο απαξιωνεται μονο του λογω της ανικανοτητας του να προετοιμασει τους μαθητες επαρκως.Ναι μεν υπαρχουν αρκετοι που μπορουν να βοηθησουν αλλα κανεις δεν σου εγγυαται οτι το τμημα σου θα το παρει η ελιτ του σχολειου.Σε καποιο μαθημα(1 το λιγοτερο) θα πεσεις σε ανικανο να διδαξει 3η Λυκειου.Τι θα κανεις τοτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Το σχολειο απαξιωνεται μονο του λογω της ανικανοτητας του να προετοιμασει τους μαθητες επαρκως.Ναι μεν υπαρχουν αρκετοι που μπορουν να βοηθησουν αλλα κανεις δεν σου εγγυαται οτι το τμημα σου θα το παρει η ελιτ του σχολειου.Σε καποιο μαθημα(1 το λιγοτερο) θα πεσεις σε ανικανο να διδαξει 3η Λυκειου.Τι θα κανεις τοτε;
υπομονή! :P
πραγματικά και γω δεν ξέρω! Ναι μεν λέω ότι όλα γίνονται αλλά από την άλλη πηγενω και γω στα φροντιστήρια αλλά λογικα ολα γινονται αφου υπαρχουν μαθητες που εχουν περασει σε σχολές μόνο με δικό τους διάβασμα.....
οπότε μάλλον είναι ανάλογα τον μαθητη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timekeeper

Νεοφερμένος

Ο timekeeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Δηλαδή ρε παιδιά, όλοι αυτοί οι "άχρηστοι" που διδάσκουν στα λύκεια, αποκλείεται να υπάρχουν και στα πανεπιστήμια; Τότε τι θα κάνετε; Μην πέφτετε στο τρυπάκι. Εγώ διάβασα μόνος μου από Γενάρη και μετά, και έβγαλα 14.606 μόρια, με δουλειά και οικογένεια... Μην τρελαίνεστε και μην κάνετε κάποιους μάγκες. Δεν σας περνάν αυτοί. Εσείς είστε και όλα είναι στο χέρι σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εχεις απολυτο δικιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Zaraki μην σκεφτεσαι ετσι. Κατ'αρχας δεν στηριζεσαι μονο στο δημοσιο σχολειο αλλα στον ιδιο σου τον εαυτο. Αν εχεις ορεξη, αν εχεις στοχο τοτε προσπαθεις μονος σου και μπορεις να κανεις θαυματα χωρις καμια βοηθεια.
Κι εγω που εκανα ιδιαιτερα στην εκθεση τι να σου πω, αριστευσα. :P 12,8.
Το πολυ πολυ να πηγαινεις σε ολα τα ΠΔΣ οπου πηγαινουν λιγοι γιατι οι περισσοτεροι κανουν ιδιαιτερα/φροντιστηρια αρα κατα καποιο τροπο εχεις εναν καθηγητη στη διαθεση σου. Ε τωρα σε ποσο στοκο καθηγητη να πεσεις πια. Μια βοηθεια θα την εχεις απο το σχολειο, δεν ειναι δα και στολιδι στην τριτη λυκειου. Οι περισσοτεροι συμμαθητες μου ισως να το εβλεπαν ετσι επειδη εκαναν σε ολα τα μαθηματα ιδιαιτερα, αλλα εγω αρκεστηκα μονο στο σχολειο για να περασω την υλη στις ΑΟΘ πχ ή τα μαθηματικα γενικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Πιστευω οτι πανελλαδικες χωρις φροντιστηριο δεν γινεται ειδικα αν θελεις να βγαλεις πανω απο 18.000 μορια..Χανονται ωρες μαθηματων,οι μαθητες που κανουν φροντιστηρια κανουν φασαρια στην ταξη,οι καθηγητες ακολουθουν οτι ρυθμο θελουν(ειτε πολυ γρηγορο ειτε πολυ αργο) και ο μαθητης πρεπει να εχει τελειωσει(και να εχει κατανοησει πληρως) την υλη μεχρι το Φεβρουαριο,το πολυ..Δεν χρειαζεται να αναφερω την περιπτωση των καθηγητων χωρις εμπειρια ή των καθηγητων που δεν τους νοιαζει η προοδος των μαθητων της ταξης τους παρα μονο ο μισθος τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
^λαθος γινεται και παραγινεται να βγαλεις >18,000 χωρις φροντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Δηλαδή ρε παιδιά, όλοι αυτοί οι "άχρηστοι" που διδάσκουν στα λύκεια, αποκλείεται να υπάρχουν και στα πανεπιστήμια; Τότε τι θα κάνετε; Μην πέφτετε στο τρυπάκι. Εγώ διάβασα μόνος μου από Γενάρη και μετά, και έβγαλα 14.606 μόρια, με δουλειά και οικογένεια... Μην τρελαίνεστε και μην κάνετε κάποιους μάγκες. Δεν σας περνάν αυτοί. Εσείς είστε και όλα είναι στο χέρι σας.
Φυσικα και θα υπαρχουν και στο πανεπιστημιο.Αυτο δεν σημαινει οτι θα αφησω το ποσα μορια θα βγαλω στην τυχη.Αν περιμενα απο το σχολειο, δεν θα εβγαζα ουτε τα μισα.Δυστυχως.Εμεινα αναυδος με το επιπεδο μερικων καθηγητων...Μπραβο παντως για την προσπαθεια σου, δεν ειναι ευκολο αυτο που καταφερες.Ελπιζω να πετυχες το στοχο σου.Αν ομως ηθελες να βγαλεις πανω απο 17.000 μορια πιστευεις οτι θα το καταφερνες μονος σου;
Κι εγω που εκανα ιδιαιτερα στην εκθεση τι να σου πω, αριστευσα. :P 12,8.
Φαντασου να μην εκανες.Κατω απο τη βαση θα επαιρνες χαλαρα:P
Το πολυ πολυ να πηγαινεις σε ολα τα ΠΔΣ οπου πηγαινουν λιγοι γιατι οι περισσοτεροι κανουν ιδιαιτερα/φροντιστηρια αρα κατα καποιο τροπο εχεις εναν καθηγητη στη διαθεση σου. Ε τωρα σε ποσο στοκο καθηγητη να πεσεις πια. Μια βοηθεια θα την εχεις απο το σχολειο, δεν ειναι δα και στολιδι στην τριτη λυκειου. Οι περισσοτεροι συμμαθητες μου ισως να το εβλεπαν ετσι επειδη εκαναν σε ολα τα μαθηματα ιδιαιτερα, αλλα εγω αρκεστηκα μονο στο σχολειο για να περασω την υλη στις ΑΟΘ πχ ή τα μαθηματικα γενικης.

Μα δεν αναφερομαι σε ΑΟΔΕ,ΑΟΘ και το μαθηματα επιλογης.Αυτα συμφωνω απολυτα οτι βγαινουν χωρις εξτρα μαθηματα σε φροντιστηριο η ιδιαιτερα.Μιλησα συγκεκριμενα για τα Μαθηματικα κατευθυνσης, τη Φυσικη και την Εκθεση.Θεωρεις οτι δεν χρειαζεται φροντιστηριο ουτε σε αυτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
και ο μαθητης πρεπει να εχει τελειωσει(και να εχει κατανοησει πληρως) την υλη μεχρι το Φεβρουαριο,το πολυ..
χαλάρωσε..μέχρι μέσα Φεβρουαρίου είναι ιδανικό να έχεις τελειώσει τις ύλες στα μαθήματα...αλλά και Μάρτιο να σου πάρει δν τρέχει τπτ....Τα επιπλέον μαθήματα όντως επιταχύνουν την ολοκλήρωση της ύλης παρ' όλα αυτά δν εγγυόνται για την πλήρη μεταβίβασή της στο μαθητή...

ΥΓ: Το σημαντικότερο ρόλο παίζουν τα θέματα που θα πέσουν στις πανελλαδικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Φυσικα και θα υπαρχουν και στο πανεπιστημιο.Αυτο δεν σημαινει οτι θα αφησω το ποσα μορια θα βγαλω στην τυχη.Αν περιμενα απο το σχολειο, δεν θα εβγαζα ουτε τα μισα.Δυστυχως.Εμεινα αναυδος με το επιπεδο μερικων καθηγητων...Μπραβο παντως για την προσπαθεια σου, δεν ειναι ευκολο αυτο που καταφερες.Ελπιζω να πετυχες το στοχο σου.Αν ομως ηθελες να βγαλεις πανω απο 17.000 μορια πιστευεις οτι θα το καταφερνες μονος σου;

Φαντασου να μην εκανες.Κατω απο τη βαση θα επαιρνες χαλαρα:P


Μα δεν αναφερομαι σε ΑΟΔΕ,ΑΟΘ και το μαθηματα επιλογης.Αυτα συμφωνω απολυτα οτι βγαινουν χωρις εξτρα μαθηματα σε φροντιστηριο η ιδιαιτερα.Μιλησα συγκεκριμενα για τα Μαθηματικα κατευθυνσης, τη Φυσικη και την Εκθεση.Θεωρεις οτι δεν χρειαζεται φροντιστηριο ουτε σε αυτα;

Εκθεση πιστευω οτι χωρις βοηθεια θα ειχα γραψει πολυ παραπανω. Με εκαναν να σκεφτω με νορμες και ειδα τα αποτελεσματα. Πιστευω οτι αν ειχα γραψει χωρις ιδιαιτερα κλπ θα ειχα γραψει τουλαχιστον ενα 14αρι.
Φροντιστηριο σε κανενα απο αυτα δεν χρειαζεται. Το ειπα και πριν. Εγω το φροντιστηριο το ειχα για να με βαζει σε ενα προγραμμα πανω απ'ολα. Τις αποριες που κατα καιρους ειχα τις ελυνα μονη μου μεσα απο το διαβασμα. Σπανια στρεφομουν στον καθηγητη να του πω "ξερεις, δεν καταλαβα αυτο".
Και μια χαρα βγαινουν >18000 μορια χωρις φροντιστηρια, δεν ειναι και η συνταγη της επιτυχιας τα φροντιστηρια, χαλαρωστε. Ειπα και πριν οτι εχω δει πολλα παιδια να αριστευουν χωρις την παραμικρη βοηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Νομίζω ότι αν έχεις υψηλούς στόχους (σχολές με 18000 μορια και πάνω) είναι πάρα πολύ δύσκολο αν όχι ακατόρθωτο να πετύχεις χωρίς φροντηστήριο.Στο Γυμνάσιο μέχρι και τη δευτέρα Λυκείου νομίζω δεν είναι απαραίτητα τα φροντηστήρια αν κάνεις συστηματικό διάβασμα αλλά στην τρίτη Λυκείου τα θεωρώ απαραίτητα για μια ολοκληρωμένη προετοιμασία .
Συμφωνώ με την avenger ότι επειδή στο σχολείο χάνονται ώρες και πολλοί καθηγητές δεν κάνουν τόσο καλό μάθημα δεν μπορείς να βασιστείς σαυτό μόνο.Επιπλέον από τη στιγμή που τα τμήματα είναι πολυάριθμα και ανομοιογενή ο καθηγητής είναι δύσκολο να εστιάσει στις απαιτήσεις του κάθε μαθητή και να τον βοηθήσει ανάλογα με τις ανάγκες του.Στο φροντηστήριο ο καθηγητής αφιερώνει το χρόνο του σε σένα ,μπορεί να σου λύσει απορίες και να σε καθοδηγήσει στην προετοιμασία σου.Επίσης έχει τη δυνατότητα να διαβάσει αρκετά βοηθήματα και να σου επιλέγει τις καλές ασκήσεις και αυτό μεταφράζεται για σενα ωσ οικονομία χρόνου. Ουσιαστικά τα φροντηστήρια σε βάζουν σε ένα πρόγραμμα και αυτό είναι πολύ σημαντικό.Από αυτή την άποψη το σχολείο υστερεί.Βέβαια το φροντηστήριο δεν μπορεί να σου βάλει γνώσεις στο μυαλό χωρίς δικό σου μόχθο και γι'αυτό η τελική επιτυχία εξαρτάται κυρίως από τις ικανότητες και την προσωπική προσπάθεια του καθενός!
Πάντως θεωρώ αξιέπαινους όσους καταφέρνουν να μπουν στο Παν/μιο και μάλιστα σε υψηλόβαθμα τμήματα χωρίς φροντηστήριο!Αλήθεια θεωρώ ότι χρειάζεται πολύ μεγάλη προσπάθεια και ισχυρή θέληση και ότι δεν είναι καθόλου εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εκθεση πιστευω οτι χωρις βοηθεια θα ειχα γραψει πολυ παραπανω. Με εκαναν να σκεφτω με νορμες και ειδα τα αποτελεσματα. Πιστευω οτι αν ειχα γραψει χωρις ιδιαιτερα κλπ θα ειχα γραψει τουλαχιστον ενα 14αρι.
Φροντιστηριο σε κανενα απο αυτα δεν χρειαζεται. Το ειπα και πριν. Εγω το φροντιστηριο το ειχα για να με βαζει σε ενα προγραμμα πανω απ'ολα. Τις αποριες που κατα καιρους ειχα τις ελυνα μονη μου μεσα απο το διαβασμα. Σπανια στρεφομουν στον καθηγητη να του πω "ξερεις, δεν καταλαβα αυτο".
Και μια χαρα βγαινουν >18000 μορια χωρις φροντιστηρια, δεν ειναι και η συνταγη της επιτυχιας τα φροντιστηρια, χαλαρωστε. Ειπα και πριν οτι εχω δει πολλα παιδια να αριστευουν χωρις την παραμικρη βοηθεια.
Προσωπικα δεν θα το ρισκαρα ποτε να μην παω φροντηστηριο στα μαθηματα βαρυτητας...Και αυτο για το προγραμμα που λες δεν ειναι λιγο, ο σωστος προγραμματισμος παιζει μεγαλο ρολο για την επιτυχια στις πανελλαδικες.


Τεσπα, οποιος θεωρει οτι μπορει να τα καταφερει μονος του, ας το προσπαθησει.Δεν το θεωρω αδυνατο.Πιστευω ομως οτι πηγαινοντας φροντιστηριο η κανοντας ιδιαιτερο αυξανονται οι πιθανοτητες επιτυχιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Ουσιαστικά τα φροντηστήρια σε βάζουν σε ένα πρόγραμμα και αυτό είναι πολύ σημαντικό.Από αυτή την άποψη το σχολείο υστερεί.Βέβαια το φροντηστήριο δεν μπορεί να σου βάλει γνώσεις στο μυαλό χωρίς δικό σου μόχθο και γι'αυτό η τελική επιτυχία εξαρτάται κυρίως από τις ικανότητες και την προσωπική προσπάθεια του καθενός!
Πάντως θεωρώ αξιέπαινους όσους καταφέρνουν να μπουν στο Παν/μιο και μάλιστα σε υψηλόβαθμα τμήματα χωρίς φροντηστήριο!Αλήθεια θεωρώ ότι χρειάζεται πολύ μεγάλη προσπάθεια και ισχυρή θέληση και ότι δεν είναι καθόλου εύκολο.
Συμφωνω απολυτα!Επισης,δεν εχω δει κανενα παιδι στις μερες μας να μην κανει φροντιστηριο και να βγαζει πανω απο 18.000.Στο σχολειο δεν γινεται κανονικη παραδοση των μαθηματων.Δεν γινεται επισημανση των "λεπτων" σημειων της θεωριας και των παγιδων που περιεχει.Δεν σου υποδεικνυει ο καθηγητης ουτε εναν τροπο επιλυσης των ασκησεων.Δεν σου αναφερει καν τις διαφορες κατηγοριες ασκησεων που υπαρχουν.Ουτε οι ασκησεις του σχολικου δεν λυνονται στην ταξη(που και να λυνονται,αν πας μονο μ'αυτες να δωσεις πανελληνιες δεν γραφεις ουτε 14).Οσον αφορα τα θεωρητικα μαθηματα,ο καθηγητης απλα διαβαζει το σχολικο βιβλιο και με την φασαρια που επικρατει στην ταξη των 25 παιδιων δεν μπορεις να ρωτησεις κατι επιπλεον στο οποιο εχεις απορια ή χρειαζεσαι διευκρινηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα!Επισης,δεν εχω δει κανενα παιδι στις μερες μας να μην κανει φροντιστηριο και να βγαζει πανω απο 18.000.Στο σχολειο δεν γινεται κανονικη παραδοση των μαθηματων.Δεν γινεται επισημανση των "λεπτων" σημειων της θεωριας και των παγιδων που περιεχει.Δεν σου υποδεικνυει ο καθηγητης ουτε εναν τροπο επιλυσης των ασκησεων.Δεν σου αναφερει καν τις διαφορες κατηγοριες ασκησεων που υπαρχουν.Ουτε οι ασκησεις του σχολικου δεν λυνονται στην ταξη(που και να λυνονται,αν πας μονο μ'αυτες να δωσεις πανελληνιες δεν γραφεις ουτε 14).Οσον αφορα τα θεωρητικα μαθηματα,ο καθηγητης απλα διαβαζει το σχολικο βιβλιο και με την φασαρια που επικρατει στην ταξη των 25 παιδιων δεν μπορεις να ρωτησεις κατι επιπλεον στο οποιο εχεις απορια ή χρειαζεσαι διευκρινηση.

Συμφωνώ απόλυτα.Όμως έχω επίσης την άποψη ότι και τα βοηθήματα μπορεί να βοηθήσουν στο να προετοιμαστεί κανείς μόνος του χωρίς φροντιστήρια :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα.Όμως έχω επίσης την άποψη ότι και τα βοηθήματα μπορεί να βοηθήσουν στο να προετοιμαστεί κανείς μόνος του χωρίς φροντιστήρια :hmm:
(που 'σαι γιατρουλα μου!!:kissing:) Εννοειται οτι στα θεωρητικα μαθηματα μπορεις να γραψεις καλα με βοηθηματα και χωρις φροντιστηριο.Αλλα οπως και να εχει το φροντιστηριο αυξανει τις πιθανοτητες επιτυχιας!;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
(που 'σαι γιατρουλα μου!!:kissing:) Εννοειται οτι στα θεωρητικα μαθηματα μπορεις να γραψεις καλα με βοηθηματα και χωρις φροντιστηριο.Αλλα οπως και να εχει το φροντιστηριο αυξανει τις πιθανοτητες επιτυχιας!;);)

εγώ πάλι ούτε βοηθήματα,ούτε φροντιστήρια.ιδιαίτερα γιατί είμαι και αργοκίνητη :redface: (εδώ είμαι επιστημονάκι μου :hug: :flowers:) άσε που τα φροντιστήρια εδώ είναι τόσο πολυπληθή που είναι σα να είσαι στο σχολείο! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Στο σχολειο δεν γινεται κανονικη παραδοση των μαθηματων.Δεν γινεται επισημανση των "λεπτων" σημειων της θεωριας και των παγιδων που περιεχει.Δεν σου υποδεικνυει ο καθηγητης ουτε εναν τροπο επιλυσης των ασκησεων.Δεν σου αναφερει καν τις διαφορες κατηγοριες ασκησεων που υπαρχουν.Ουτε οι ασκησεις του σχολικου δεν λυνονται στην ταξη(που και να λυνονται,αν πας μονο μ'αυτες να δωσεις πανελληνιες δεν γραφεις ουτε 14).Οσον αφορα τα θεωρητικα μαθηματα,ο καθηγητης απλα διαβαζει το σχολικο βιβλιο και με την φασαρια που επικρατει στην ταξη των 25 παιδιων δεν μπορεις να ρωτησεις κατι επιπλεον στο οποιο εχεις απορια ή χρειαζεσαι διευκρινηση.
Στο δικό μου το σχολείο πάντως μια χαρά δουλειά γινόταν...Ερχόταν να επικυρώσει τη δουλειά που γινόταν έξω από αυτό και πολλές φορές μάλιστα να την ενισχύσει ακόμα περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Στο δικό μου το σχολείο πάντως μια χαρά δουλειά γινόταν...Ερχόταν να επικυρώσει τη δουλειά που γινόταν έξω από αυτό και πολλές φορές μάλιστα να την ενισχύσει ακόμα περισσότερο...
Εισαι πολυ τυχερος που το σχολειο συμπληρωνε την προσπαθεια σου.Μακαρι να συνεβαινε και στο δικο μου σχολειο αυτο.Θα με ειχε βοηθησει πολυ.Οι ωρες μου στο σχολειο φετος ηταν χασιμο χρονου(με εξαιρεση τις ωρες των μαθηματικων κατευθυνσης μιας και εκει γινοταν καλη δουλεια αλλα με καποια μοιραια λαθη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top