Μετά το πτυχίο Κοινωνιολογίας, τι;

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μην μου λες τετοια... :'( :'( :'( :'( :'(

Πωω γιατι της κοβεις τα φτερα;:beating:

Δεν το έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο;:eek:

Δεν της κόβω τα φτερά, αλλά μου ακούγεται λίγο κουφό να ονειρεύεται κάποιος να διδάξει αυτό το μάθημα ΚΑΙ ΜΟΝΟ.:P
Σε εμάς κοινωνιολογία δίδασκε μια δικηγορίνα.
Θα πάρουν έναν καθηγητή που θα είναι σε θέση να διδάξει δίκαιο στη Β, κοινωνιολογία στη Γ, και αρχές οικονομίας στην Α.

Βέβαια, σε 5 χρόνια σίγουρα θα έχουν αλλάξει τα σημερινά δεδομένα...

Σκέψου και κάποιο άλλο επάγγελμα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
απλά δεν ακούς:)

Hater (:P), δεν είπα να μην το κάνει... Είπα να σκεφτεί και κάτι άλλο, γιατί, αν περιμένει να διοριστεί, για να διδάξει κοινωνιολογία, ζήτω που καήκαμε... Τι θα κάνει ως τότε;

Just saying.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Hater (:P), δεν είπα να μην το κάνει... Είπα να σκεφτεί και κάτι άλλο, γιατί, αν περιμένει να διοριστεί, για να διδάξει κοινωνιολογία, ζήτω που καήκαμε... Τι θα κάνει ως τότε;

Just saying.
καλύτερα να κάνει κάτι που της αρέσει, παρα κάτι που δεν γιατί νομίζει ότι θα βρεί δουλειά(δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ τέτοιο επάγγελμα) οπότε καλά κάνει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
καλύτερα να κάνει κάτι που της αρέσει, παρα κάτι που δεν γιατί νομίζει ότι θα βρεί δουλειά(δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ τέτοιο επάγγελμα) οπότε καλά κάνει:)

Αυτό τι σχέση έχει; Πώς τα έμπλεξες έτσι;
Εγώ είπα να ψάξει και για κάποια άλλη δουλειά (ήτοι, διέξοδο) από το επάγγελμά της. Δεν της είπα να ψάξει για άλλο επάγγελμα.
Ό,τι του φανεί του λωλοστεφανή, εδώ μέσα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αυτό τι σχέση έχει; Πώς τα έμπλεξες έτσι;
Εγώ είπα να ψάξει και για κάποια άλλη δουλειά (ήτοι, διέξοδο) από το επάγγελμά της. Δεν της είπα να ψάξει για άλλο επάγγελμα.
Ό,τι του φανεί του λωλοστεφανή, εδώ μέσα...:hmm:
Χαίρομαι που συμφωνούμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
2 πράγματα μπορείς να κάνεις

1) Κατατακτήριες, να μπεις σε μια σχολή της προκοπής που να έχει πιο ξεκάθαρα επαγγελματικά δικαιώματα και να βρεις μια δουλειά.
2)Πανελλήνιες ξανά, για τον παραπάνω λόγο.


Η κοινωνιολογία για 'μενα, όπως και η Θεολογία, είναι σχολές για να παίρνεις ενα απλό πτυχίο και μετά να δίνεις κατατακτήριες.
Γιατί δε μπορώ να φανταστώ άτομο να βάζει πρώτη επιλογή την κοινωνιολογία γιατί του αρέσει τρελά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Και όμως υπάρχουν άτομα που γουστάραμε Κοινωνιολογία και μπήκαμε και από τους πρώτους ;)

Πολύ καλό νήμα,και εγώ τώρα που τελειώνω το τμήμα της Κοινωνιολογίας Παντείου το βλέπω για μεταπτυχιακό (του ίδιου Πανεπιστημίου).

Αν κάποιος θέλει να διδάξει Κοινωνιολογία στα σχολεία,πρέπει να πάει ΑΣΠΑΙΤΕ η' να έχει συμπληρώσει 60 ώρες διδασκαλίας (για όποιον ενδιαφέρεται) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

an_ancient_muse

Νεοφερμένος

Η an_ancient_muse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Στις επόμενες ημέρες θα οριστικοποίησω το μηχανογραφικό μου και θα βάλω κοινωνιολογία,αλλά όσο ακούω για τη δύσκολη επαγγελματική αποκατατάσταση στην Ελλάδα,αρχίζω να έχω αμφιβολίες..έχω ακούσει περίπτωση ατόμου που τελείωσε πριν απο 10 χρόνια κοινωνιολογία και δεν έχει καταφέρει να εργαστεί στο αντικείμενο της μέχρι τώρα και αναγκάζεται να κάνει δουλειές των 300-350 Ευρω το μήνα..και σίγουρα δεν είναι η εξαίρεση του κανόνα αυτή η περίπτωση...Είναι κανείς απόφοιτος εδώ να μας διαφωτίσει? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ancient Muse στη θέση σου θα το ξανασκεφτόμουν. Δε νομίζω ότι η κοινωνιολογία έχει επαγγελματικό μέλλον, ούτε στην Ελλάδα ούτε πουθενά. Δεν είναι εποχές για να κάνεις πειράματα.

Μακάρι κάποιος που έχει τελειώσει κοινωνιολογία και έχει ήδη βγει στην αγορά εργασίας να μπορεί να σε διαβεβαιώσει για το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ponokos

Νεοφερμένος

Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγω είμαι αποφοιτος,το σωστο για εμένα ειναι να ασχοληθείς με αυτο τον κλάδο και να ακολουθήσεις την επιστήμη μας γιατι αυτη προσφέρει πολλα και φυσικα διευρύνεις τον πνευματικό σου ορίζοντα,αλλα το πρόβλημα της ανεργίας στον κλάδο μας ειναι γνωστο,καλυτερα ηταν τότε που πέρασα εγω και κατευθείαν μετα τα μεταπτυχιακα μου έδωσα ΑΣΕΠ και διορίστηκα και τώρα σαν υποδιευθυντης δεν παίρνω και κάτι το αξιόλογο και επηδει ΑΣΕΠ δεν βλέπω να ξανα γινεται καλυτερα να μην επιλέξεις αυτές τις σχολες,εκτός και αν ειναι η τρέλα σου, που δεν νομιζω,καμία ανεργία δεν μπορει να φρενάρει του στόχους σου,καλυτερα να δουλεύεις σε μπαρ η εστιατόριο παρά να μην Σπούδαζεις αυτο που πραγματικα σε εκφράζει και νιώθεις ευχαρίστηση για τις σπουδες που έκανες.προσωπικη άποψη μόνο αν πραγματικα σου αρεσει να ασχοληθείς,όχι επαγγελματικα,τα μαθηματα της σχολής ειναι εύκολα εγω προσωπικά με μερικη προσπάθεια πήρα το πτυχίο μου με 9.για οτιδήποτε περισσότερο μην διαστάσεις να μας ενοχλήσεις.φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Εγω είμαι αποφοιτος,το σωστο για εμένα ειναι να ασχοληθείς με αυτο τον κλάδο και να ακολουθήσεις την επιστήμη μας γιατι αυτη προσφέρει πολλα και φυσικα διευρύνεις τον πνευματικό σου ορίζοντα,αλλα το πρόβλημα της ανεργίας στον κλάδο μας ειναι γνωστο,καλυτερα ηταν τότε που πέρασα εγω και κατευθείαν μετα τα μεταπτυχιακα μου έδωσα ΑΣΕΠ και διορίστηκα και τώρα σαν υποδιευθυντης δεν παίρνω και κάτι το αξιόλογο και επηδει ΑΣΕΠ δεν βλέπω να ξανα γινεται καλυτερα να μην επιλέξεις αυτές τις σχολες,εκτός και αν ειναι η τρέλα σου, που δεν νομιζω,καμία ανεργία δεν μπορει να φρενάρει του στόχους σου,καλυτερα να δουλεύεις σε μπαρ η εστιατόριο παρά να μην Σπούδαζεις αυτο που πραγματικα σε εκφράζει και νιώθεις ευχαρίστηση για τις σπουδες που έκανες.προσωπικη άποψη μόνο αν πραγματικα σου αρεσει να ασχοληθείς,όχι επαγγελματικα,τα μαθηματα της σχολής ειναι εύκολα εγω προσωπικά με μερικη προσπάθεια πήρα το πτυχίο μου με 9.για οτιδήποτε περισσότερο μην διαστάσεις να μας ενοχλήσεις.φιλικά.
Σωστος.
Αν σου αρεσει αυτο που κανεις τοτε θα βρεις ακρη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ponokos

Νεοφερμένος

Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
με το πτυχίο κοινωνιολογίας τι ? ( ΤΑ ΠΑΝΤΑ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elen45

Νεοφερμένος

Η Elen45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
με το πτυχίο κοινωνιολογίας τι ? ( ΤΑ ΠΑΝΤΑ)

Επειδη και εγω σκοπευω να οριστικοποιησω το μηχανογραφικο μου λιαν συντομως και ακρη δεν εχω βρει,μηπως γνωριζετε πως ενας πτυχιουχος κοινωνιολογιας μπορει να απασχοληθει στον ιδιωτικο τομεα;Ρεαλιστικα μιλωντας οι πολιτικες επιστημες θεωρειτε προσφερουν περισσοτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδη και εγω σκοπευω να οριστικοποιησω το μηχανογραφικο μου λιαν συντομως και ακρη δεν εχω βρει,μηπως γνωριζετε πως ενας πτυχιουχος κοινωνιολογιας μπορει να απασχοληθει στον ιδιωτικο τομεα;Ρεαλιστικα μιλωντας οι πολιτικες επιστημες θεωρειτε προσφερουν περισσοτερα;

Επειδή σε βλέπω ιδιαίτερα προβληματισμένη με τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού σου, γράψε μας αν θέλεις τη σειρά των σχολών που έχεις σκεφτεί μήπως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Επειδη και εγω σκοπευω να οριστικοποιησω το μηχανογραφικο μου λιαν συντομως και ακρη δεν εχω βρει,μηπως γνωριζετε πως ενας πτυχιουχος κοινωνιολογιας μπορει να απασχοληθει στον ιδιωτικο τομεα;Ρεαλιστικα μιλωντας οι πολιτικες επιστημες θεωρειτε προσφερουν περισσοτερα;

Δικία μου γνώμη, είναι ότι οι επαγγελματικές προοπτικές είναι πάνω κάτω ίδιες και για τα δύο πτυχία με την διαφορά ότι με πτυχίο πολιτικών επιστημών θεωρητικά δουλεύεις σε κόμματα και πολιτικούς φορείς το οποίο όμως είναι από δύσκολο ως ακατόρθωτο. Κοίταξε το θέμα λίγο πιο πονηρά και δες το πρόγραμμα σπουδών που σου προσφέρουν τα τμήματα πολιτικών επιστημών και κοινωνιολογίας. Όσα διαθέτουν μαθήματα οικονομικών, στατιστικής, management ίσως μετά το τέλος των σπουδών σου να βρείς διέξοδο σε αυτούς τους τομείς. Και πάλι κανείς δεν σου το εγγυάται αλλά ίσως με σεμινάρια, εθελοντική εργασία και ένα μεταπτυχιακό να καταφέρεις να βρείς δουλεία στον ιδιωτικό τομέα. Τμήματα πολιτικών επιστημών που διαθέτουν τέτοια προγράμματα είναι του ΑΠΘ, του ΔΠΘ και της Κρήτης. Πάντως είσαι μικρή για να ξέρεις από τώρα τι σου αρέσει πραγματικά και τι έχει αποκατάσταση μετά από 4 χρόνια αλλά αν μπορείς να διαλέξεις τμήματα που έχουν λιγότερα θεωρητικά μαθήματα θα σε βοηθήσει;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οσοι ενδιαφέρονται για την Κοινωνιολογία ας διαβάσουν αυτό https://sociology.panteion.gr/index.php?p=content&section=4&id=1&lang=el
Τα μαθήματα επιλογής θεραπεύουν μεγάλο αριθμό επί μέρους κλάδων της Κοινωνιολογίας όπως είναι η Πολιτική Κοινωνιολογία, η Κοινωνιολογία της Οικονομίας, της Θρησκείας, της Εργασίας, του Πολιτισμού, της Εκπαίδευσης, της Υγείας, της Βίας, της Πόλης, των Φύλων, του Ελεύθερου Χρόνου, των ΜΜΕ, της Μετανάστευσης και των Μειονοτήτων, της Γνώσης κτλ κτλ. Αυτό επιτρέπει στους φοιτητές να οικοδομήσουν την επιστημονική τους φυσιογνωμία επιλέγοντας ένα κύκλο μαθημάτων ο οποίος μετά τον κορμό και τη βάση των υποχρεωτικών μαθημάτων μπορεί να έχει ως επίκεντρο έναν από τους ιδιαίτερους αυτούς κλάδους της εφαρμοσμένης κοινωνιολογίας. Και με το κατάλληλο μεταπτυχιακό μπορεί να ειδικευτεί στον κλάδο αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elen45

Νεοφερμένος

Η Elen45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δικία μου γνώμη, είναι ότι οι επαγγελματικές προοπτικές είναι πάνω κάτω ίδιες και για τα δύο πτυχία με την διαφορά ότι με πτυχίο πολιτικών επιστημών θεωρητικά δουλεύεις σε κόμματα και πολιτικούς φορείς το οποίο όμως είναι από δύσκολο ως ακατόρθωτο. Κοίταξε το θέμα λίγο πιο πονηρά και δες το πρόγραμμα σπουδών που σου προσφέρουν τα τμήματα πολιτικών επιστημών και κοινωνιολογίας. Όσα διαθέτουν μαθήματα οικονομικών, στατιστικής, management ίσως μετά το τέλος των σπουδών σου να βρείς διέξοδο σε αυτούς τους τομείς. Και πάλι κανείς δεν σου το εγγυάται αλλά ίσως με σεμινάρια, εθελοντική εργασία και ένα μεταπτυχιακό να καταφέρεις να βρείς δουλεία στον ιδιωτικό τομέα. Τμήματα πολιτικών επιστημών που διαθέτουν τέτοια προγράμματα είναι του ΑΠΘ, του ΔΠΘ και της Κρήτης. Πάντως είσαι μικρή για να ξέρεις από τώρα τι σου αρέσει πραγματικά και τι έχει αποκατάσταση μετά από 4 χρόνια αλλά αν μπορείς να διαλέξεις τμήματα που έχουν λιγότερα θεωρητικά μαθήματα θα σε βοηθήσει;).

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top