[12/6/2017] Ιστορία Κατεύθυνσης

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Εγω τα θεωρώ για καλά διαβασμένους τα φετινά...ειδικά οι ερωτήσεις κ η πρώτη πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
το Β1 ηταν αντισος γενικα, οι πηγες ειχαν τα περισσοτερα πραγματα στα κειμενα, λιγο χρησιμοποιουσες βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Πάντως κάποιος που είχε διαβάσει επιφανειακά κ πήγαινε με σοσ δεν θα μπορούσε να αντεπεξέλθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraaki21

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
σιγα μη χασει και 200 στα 20. ας τσιλαρει, πες στην αδερφη σου. αν εχουν απαντηθει ολα τα ερωτηματα θα ειναι πολυ μ*λ*κοπιτουρας ο βαθμολογητης, αν της κοψει κατι γι'αυτο το λογο...

Δεν είναι και εύκολο να τσιλάρω οταν μου λένε οτι θα κόψουν 5 στα 20 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δεν είναι και εύκολο να τσιλάρω οταν μου λένε οτι θα κόψουν 5 στα 20 :P
μην στεναχωριεσαι τζαμπα, πανε στο επομενο μαθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EviKnl

Νεοφερμένος

Η EviKnl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Βρε παιδια,εγω στο ορισμο της Μικτης Επιτροπης ξεχασα να γραψω το χωρίο απο το μαθημα "Η αποζημιωση των Ανταλλαξιμων" που αναφεροταν στη γενικη διευθυνση ανταλλαγης πληθυσμων και στα γραφεια ανταλλαγης πληθυσμων.Επισης,στην πρωτη πηγη ,καθως εγραφα το πρωτο ερωτημα,νομιζα οτι επρεπε να βαλω και τα δυο "υποερωτηματα" μαζι αλλα οταν το συνειδητοποιησα εβαλα το σημαδακι της παραγραφου στο σημειο που ηθελα για να τα διαχωρισω...εχω γραψει τα σωστα χωρία του βιβλιου και εχω σχολιασει την πηγη αλλα νομιζω οτι η συνδεση δεν ειναι πολυ καλη(δηλαδη καποια κομματια του βιβλιου τα εχω βαλει στο τελος της πηγης αντι στην αρχη...)ποσο πιστευετε οτι θα μου κοψουν γι αυτα? (συγγνωμη για το τεραστιο κειμενο :confused: :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Πάντως κάποιος που είχε διαβάσει επιφανειακά κ πήγαινε με σοσ δεν θα μπορούσε να αντεπεξέλθει

Νομιζω αυτο ισχυει για καθε μαθημα :P
Δυσκολα καποιος να παει να δωσει πανελληνιες με σοσ και να γραψει καλα,πρεπει να ειναι πολυ τυχερος!
Με το σκεπτικο οτι καποιος διαβασε ολη τη χρονια ομως ολη την υλη δεν ειδα κατι απαιτητικο η περιεργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
ορισμος μικτης επιτροπης ειναι στο τελος της Λωζαννης, τα αλλα δεν ειναι απαραιτητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παιδιά! Με εκτενέστερα ποστ θα επανέλθω μετα που θα τελειώσω διάβασμα λατινικα. Διάβασα λίγα ποστ σας και γράφω τα εξης: τα θέματα δεν ηταν πανεύκολα. Πολλοί σε εμάς δεν έκαναν σωστα ούτε την αντιστοίχιση. Ενώ άλλοι δεν έγραψαν την ανάπτυξης απο τα κόμματα ή έγραψαν λάθος κομμάτι. Οι πηγές παλι, ηταν έτσι κ έτσι. Ειχε πολλα κείμενα και η καθεμία απο 2 σκέλη.
Πηγή ναυτιλίας: έγραψα μια μικρη εισαγωγή παίρνοντας στοιχεία απο τη πρώτη παράγραφο του μαθήματος χωρις να αναφέρομαι δεν συνθήκες, γαλλική επανάσταση κλπ απλα πραγματα.
Μετα τη παράγραφο για την επανάσταση, το κομμάτι για τη Σύρο και λίγα απο την επόμενη.
Για την άλλη: το μαθημα με το ενωτικό ψήφισμα και εκείνο με τις ορυχεία εξελίξεις.

Ερώτηση: Για την αντίδραση της Τουρκίας συμπληρώσατε απο τη πηγή οτι έλεγε; εννοώ το βιβλιο απλα έλεγε οτι αντιδράσεις έντονα. Και η πηγή το επεξηγούσε έτσι;

Εγω πάντως ειμαι ευτυχισμενη!!!!!!
Το καλύτερο μου μεχρι τωρα με διαφορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Strawberoula

Νεοφερμένος

Ο Strawberoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Κανενα νεο απο ιστορια;πως γραψατε;εγω καλα προς πολυ καλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofiapon12

Νεοφερμένος

Η Sofiapon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Να ρωτησω οι 13 μοναδες που επαιρνε το α ερωτ στο πρωτο θεμα πηγης ποσοι βαθμοι ειναι στα 20 και ποσοι στα εκατο,γιατι ειμαι ψιλοασχετη με μορια μοναδες κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Να ρωτησω οι 13 μοναδες που επαιρνε το α ερωτ στο πρωτο θεμα πηγης ποσοι βαθμοι ειναι στα 20 και ποσοι στα εκατο,γιατι ειμαι ψιλοασχετη με μορια μοναδες κλπ;

Βρε 13 στα 100 ειναι...
Και 2,6 στα 20... για να κανεις την αντιστοιχια το πολλαπλασιαζεις με το 2 και το διαιρεις με το 10..
Π.χ. .. Εάν γράφεις 80 στα εκατό είναι (80×2)/10=16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Το κεφάλι μου.

Όποιος μαλάκας στην επιτροπή σκέφτηκε να βάλει το θέμα Β1 να του γίνουν όλες οι φανέλες ροζ.

Όλοι είπαν ότι είναι πολλά, εγώ πάλι καθόμουν, χάζευα, κάποια τα έλεγα πρώτα απο μέσα μου ή τα έγραφα με συντομογραφίες στο πρόχειρο πριν τα γράψω στο καθαρό. Ή δεν έχω γράψει αρκετά πράγματα, ή ο χρόνος για μένα κυλάει αργά; δεν ξέρω :P όχι και πολύ δύσκολα πάντως. Αν δηλαδή είχες διαβάσει. Γκουχ.
Εσύ δεν είναι η INFP? :P
Καλή επιτυχια σε όλα τα παιδιά! ΄Δίνει ενας φίλος μου, εύκολα λέει ήταν, αλλά τον δυσκόλεψαν οι πηγές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εσύ δεν είναι η INFP? :P
Καλή επιτυχια σε όλα τα παιδιά! ΄Δίνει ενας φίλος μου, εύκολα λέει ήταν, αλλά τον δυσκόλεψαν οι πηγές...

Ε,οι πηγές ηταν το ζόρι στο διαγώνισμα. 4 κείμενα η καθε ερώτηση ξέρω εγω... καθόλου υπερβολή γενικά.
Πιστεύω πάντως πως αν ήσουν καλός παπαγάλος δεν την είχες εύκολα φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Η τελευταία πηγή στην ιστορία ήταν απαραίτητο να απαντηθεί συνδυαστικά, δηλαδή παράλληλα με τις πληροφορίες του βιβλίου να βάζουμε και στοιχεία από την πηγή ή πιάνουν και σωστό πρώτα το βιβλίο και έπειτα παράθεση των στοιχείων από την πηγή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η τελευταία πηγή στην ιστορία ήταν απαραίτητο να απαντηθεί συνδυαστικά, δηλαδή παράλληλα με τις πληροφορίες του βιβλίου να βάζουμε και στοιχεία από την πηγή ή πιάνουν και σωστό πρώτα το βιβλίο και έπειτα παράθεση των στοιχείων από την πηγή;

Και οι 2 τρόποι ειναι αποδεκτοί εγω πιστεύω.
Απλα προτιμάται πάντα η σύνθεση. Βγαίνει σαν ενιαίο κείμενο, με αρχή μέση τέλος, εχει συνοχή και βοηθά στη καλύτερη κατανόηση του γραπτού όπως και στη θετική αξιολόγηση αυτού.
Σε μερικές περιπτώσεις βέβαια, η σύνθεση ειναι αδύνατη και τότε κάνουμε παράθεση. Αν ομως κάποιος φοβάται τι σύνθεση είτε γιατι δεν εχει δουλέψει πολλές πηγές είτε γιατι δεν μπορεί για κάποιον άλλον λόγο τότε ειμαι υπέρ στο να κανει παράθεση. Μπορεί να μη παρει 25/25, αλλα σίγουρα δεν θα παρει κάτω απο 20.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, εγω δούλεψα κυρίως με σύνθεση πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λες. Πάντως με καθησύχασε κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top