Ερώτηση σχετικά με το όριο των εισακτέων

Πέτρος Dentatus

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος Dentatus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Θέλω να μου εξηγήσετε τι ακριβώς σημαίνει ότι μια σχολή θα δεχτεί μέχρι π.χ 300 άτομα.Αν δηλαδή πιάσουν αυτή τη σχολή 2.000 άτομα και την δηλώσουν κιόλας ως πρώτη επιλογή μόνο οι 300 θα μπουν στη σχολή;Και αν ναι,τότε οι άλλοι τι θα ''απογίνουν'':P;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Θέλω να μου εξηγήσετε τι ακριβώς σημαίνει ότι μια σχολή θα δεχτεί μέχρι π.χ 300 άτομα.Αν δηλαδή πιάσουν αυτή τη σχολή 2.000 άτομα και την δηλώσουν κιόλας ως πρώτη επιλογή μόνο οι 300 θα μπουν στη σχολή;Και αν ναι,τότε οι άλλοι τι θα ''απογίνουν'':P;;;
Τι εννοείς αν πιάσουν?
Θα μπουν οι 300 πρώτοι σε μόρια. Οι υπόλοιποι θα πάνε στη 2η, 3η, ... , νιοστή επιλογή τους.
(Μόνο σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον τελευταίο εισάγονται σαν υπεράριθμοι)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ο καθορισμός των βάσεων εισαγωγής στα τμήματα/σχολές της ανώτατης και ανώτερης εκπαίδευσης έχει ως εξής:

Για τον καθορισμό της βάσης εισαγωγής σε ένα τμήμα ΑΕΙ γίνεται αρχικά συλλογή των μηχανογραφικών δελτίων των υποψηφίων που έχουν δηλώσει το συγκεκριμένο τμήμα στην πρώτη επιλογή του μηχανογραφικού τους δελτίου και ταξινομούνται σε φθίνουσα βαθμολογική σειρά με βάση τα μόρια εισαγωγής. Η κάλυψη των διαθέσιμων θέσεων των εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις (οι οποίες καθορίζονται με απόφαση του υπουργού παιδείας) γίνεται ξεκινώντας από τον υποψήφιο με την υψηλότερη βαθμολογία. Αν καλυφθεί ο αριθμός των θέσεων με αυτή τη διαδικασία τότε έχουν καθορισθεί οι εισακτέοι με πανελλήνιες εξετάσεις σε αυτό το τμήμα και οι υπόλοιποι υποψήφιοι, είτε έχουν δηλώσει το τμήμα στην πρώτη είτε σε μεταγενέστερη επιλογή, δεν εισάγονται σε αυτό το τμήμα. Αν μείνουν κενές θέσεις τότε αυτές θα καλυφθούν από υποψηφίους που έχουν δηλώσει το τμήμα σε μεταγενέστερη επιλογή της πρώτης. Αυτή η διαδικασία γίνεται για κάθε τμήμα, οπότε στο τέλος της διαδικασίας αυτής έχουν καθορισθεί οι υποψήφιοι που εισάγονται σε αυτό το τμήμα και οι οποίοι το δήλωσαν στην πρώτη επιλογή του μηχανογραφικού δελτίου.

Η ίδια διαδικασία επαναλαμβάνεται στη συνέχεια για τους υποψηφίους που δεν εισάγονται στο τμήμα που δήλωσαν στην πρώτη επιλογή του μηχανογραφικού δελτίου. Αν σε ένα τμήμα ΑΕΙ δεν καλύπτεται ο αριθμός των εισακτέων από υποψηφίους που το δήλωσαν στην πρώτη επιλογή του μηχανογραφικού δελτίου, τότε γίνεται συλλογή των μηχανογραφικών δελτίων των υποψηφίων που έχουν δηλώσει το συγκεκριμένο τμήμα στην δεύτερη επιλογή του μηχανογραφικού δελτίου και οι οποίοι δεν εισάγονται στο τμήμα που δήλωσαν στην πρώτη επιλογή του μηχανογραφικού τους (σύμφωνα με την προηγούμενη διαδικασία). Τα μηχανογραφικά αυτά ταξινομούνται σε φθίνουσα βαθμολογική σειρά με βάση τα μόρια εισαγωγής. Η κάλυψη των εναπομενουσών διαθέσιμων θέσεων των εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις γίνεται ξεκινώντας από τον υποψήφιο με την υψηλότερη βαθμολογία. Αν καλυφθεί ο αριθμός των θέσεων με αυτή τη διαδικασία τότε έχουν καθορισθεί οι εισακτέοι με πανελλήνιες εξετάσεις σε αυτό το τμήμα και οι υπόλοιπου που απομένουν, είτε έχουν δηλώσει το τμήμα στην δεύτερη είτε σε μεταγενέστερη επιλογή, δεν εισάγονται σε αυτό το τμήμα. Αν μείνουν κενές θέσεις τότε αυτές θα καλυφθούν από υποψηφίους που έχουν δηλώσει το τμήμα σε μεταγενέστερη επιλογή της δεύτερης. Αυτή η διαδικασία γίνεται για κάθε τμήμα, οπότε στο τέλος της διαδικασίας αυτής έχουν καθορισθεί οι υποψήφιοι που εισάγονται σε αυτό που το δήλωσαν στη δεύτερη επιλογή του μηχανογραφικού δελτίου.

Αυτή η διαδικασία συνεχίζεται σε όσα βήματα απαιτούνται έτσι ώστε να συμβεί ένα από τα εξής δύο ενδεχόμενα:

α) Καλύπτονται οι διαθέσιμες θέσεις εισακτέων σε όλα τα τμήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, οπότε οι υποψήφιοι των οποίων τα μηχανογραφικά απομένουν δεν εισάγονται σε κανένα τμήμα που δήλωσαν στο μηχανογραφικό δελτίο. Αυτό συμβαίνει όταν ο αριθμός των θέσεων εισακτέων είναι μικρότερος από τον αριθμό των υποψηφίων που κατέθεσαν μηχανογραφικό δελτίο. Συνήθως αυτό συμβαίνει κάθε χρόνο.
β) Εξαντλούνται όλα τα μηχανογραφικά δελτία. Αυτό συμβαίνει όταν ο αριθμός των διαθέσιμων θέσεων εισακτέων είναι μεγαλύτερος ή ίσος από τον αριθμό των υποψηφίων που κατέθεσαν μηχανογραφικό δελτίο. Αν είναι ίσος τότε δεν μένουν κενές θέσεις και εισάγονται όλοι οι υποψήφιοι σε κάποιο τμήμα. Αν είναι μεγαλύτερος τότε μένουν κενές θέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Θέλω να μου εξηγήσετε τι ακριβώς σημαίνει ότι μια σχολή θα δεχτεί μέχρι π.χ 300 άτομα.Αν δηλαδή πιάσουν αυτή τη σχολή 2.000 άτομα και την δηλώσουν κιόλας ως πρώτη επιλογή μόνο οι 300 θα μπουν στη σχολή;Και αν ναι,τότε οι άλλοι τι θα ''απογίνουν'':P;;;
Η βάση μιας σχολής είναι ο βαθμός του τελευταίου από αυτούς που την έχουν δηλώσει. Δηλαδή αν μια σχολή θέλει 300 άτομα η βάση θα είναι ο βαθμός του 300ου σε βαθμολογία που την έχει δηλώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akhs27

Νεοφερμένος

Ο akhs27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εχω τελειοση το γυμνασιο ειμαι 27 χρωνον και θελω να μαθω αν μπορω να γραφτω στο ναυτικο λυκιο και πωσα χρωνια ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top