Σχετικά με το IELTS

joanna.chios

Νεοφερμένος

Η joanna.chios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έχετε μήπως ακούσει αν υπάρχει διαφορά δυσκολίας στα θέματα ανάλογα με το φορέα που διεξάγει τις εξετάσεις? Μου έχουν πει ότι στο british council τα θεματα ειναι αρκετά πιο τσιμπημένα από αλλους φορεις αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Αν εχει καποιος να μου προτεινει καθηγητη για IELTS θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα, ειμαι σε φαση αναζητησης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bezbozny

Νεοφερμένος

Ο Bezbozny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Έχετε μήπως ακούσει αν υπάρχει διαφορά δυσκολίας στα θέματα ανάλογα με το φορέα που διεξάγει τις εξετάσεις? Μου έχουν πει ότι στο british council τα θεματα ειναι αρκετά πιο τσιμπημένα από αλλους φορεις αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει..


Μπα, σε όλο τον κόσμο τα θέματα είναι τα ίδια. Δεν υπάρχουν διαφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!εχω απελπιστει... εχω παρει το toeic με σκορ 915 αλλα πρεπει να δωσω ielts για να φυγω εξω και πρεπει να το παρω με 7...
ποσο δυσκολο πιστευετε οτι ειναι? μπηκα να δω λιγο πως ειναι και μου φαινεται πολυ δυσκολο!!! δε νομιζω να τα καταφερω..
μπορει να μου πει καποιος που το εχει δωσει πως του φανηκε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει θέμα στο φόρουμ "Σχετικά με το IELTS", μπορείς να μπεις να πάρεις πληροφορίες. Και κλασσικά εδώ https://www.britishcouncil.gr/exam/ielts
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Παιδιά έχω Cambridge c2 το ielts έχει διαφορά;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά έχω Cambridge c2 το ielts έχει διαφορά;


Το IELTS ισχύει μόνο για δύο χρόνια και χρειάζεται στα Πανεπιστήμια του εξωτερικού για σπουδές σε αγγλόφωνα προγράμματα (κάθε σχολή έχει τις δικές της απαιτήσεις για τον βαθμό που απαιτείται). Υπάρχει περίπτωση κάποια Πανεπιστήμια να δέχονται και το CPE αρκεί μην έχουν περάσει 2 χρόνια που το έχεις πάρει από την ημερομηνία που θα κάνεις αίτηση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Το IELTS ισχύει μόνο για δύο χρόνια και χρειάζεται στα Πανεπιστήμια του εξωτερικού για σπουδές σε αγγλόφωνα προγράμματα (κάθε σχολή έχει τις δικές της απαιτήσεις για τον βαθμό που απαιτείται). Υπάρχει περίπτωση κάποια Πανεπιστήμια να δέχονται και το CPE αρκεί μην έχουν περάσει 2 χρόνια που το έχεις πάρει από την ημερομηνία που θα κάνεις αίτηση.


Ευχαριστώ!
 

norbit

Νεοφερμένος

Ο norbit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αγαπημένο i school καλησπέρα, σκέφτομαι να δώσω το IELTS for UKVI για έκδοση βίζας στο UK , Το έχει ξαναδώσει κάποιος; Εχω το ECPE έδω και 3 χρόνια , τι επίπεδο ζητάνε στο IELTS? Τα βιβλία που παίρνεις από το British council βοηθάνε και γενικά με κάνα δίμηνο διάβασμα μόνος σου βγαίνει ή θέλει φροντ?.?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!εχω απελπιστει... εχω παρει το toeic με σκορ 915 αλλα πρεπει να δωσω ielts για να φυγω εξω και πρεπει να το παρω με 7...
ποσο δυσκολο πιστευετε οτι ειναι? μπηκα να δω λιγο πως ειναι και μου φαινεται πολυ δυσκολο!!! δε νομιζω να τα καταφερω..
μπορει να μου πει καποιος που το εχει δωσει πως του φανηκε???

Τόσο δύσκολο είναι ; :jumpy:

Υπάρχει και το TOEFL το οποίο επίσης ζητάνε.Τώρα την διαφορά IELTS και TOEFL δεν την ξέρω.

Εδώ λέει χρήσιμες πληροφορίες.Αν πήγαινα για ένα από τα δύο, θα διάλεγα TOEFL.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γεια σας. οσοι εχετε δωσει εξετασεις ielts τι συστημα ακολουθησατε στην προετοιμασια και στο διαβασμα σας; ποια βιβλια χρησιμοποιησατε;
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
γεια σας. οσοι εχετε δωσει εξετασεις ielts τι συστημα ακολουθησατε στην προετοιμασια και στο διαβασμα σας; ποια βιβλια χρησιμοποιησατε;
Αν το επίπεδό σου είναι πολύ καλό κι απλά θες εξάσκηση στο format, πάρε ένα self-study pack που θα έχει μέσα τα πάντα. Αν νιώθεις ανασφάλεια, ψάξε για κάποιον καθηγητή αλλά η προετοιμασία δεν είναι μεγάλη. Αν είσαι καλή, σε 1 μήνα θα είσαι έτοιμη. Εγώ θα σύστηνα αυτά, αν και υπάρχουν κι άλλα βιβλία.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ διδάσκω Αγγλικά και πάντα ξεκινάω με το IELTS Trainer (Εκδόσεις Cambridge). Θα πάρεις το βιβλίο με τις λύσεις, είναι λίγο πιο ακριβό αλλά έχει και τα CD. Τα πρώτα δύο κεφάλαια είναι step-by-step με οδηγίες για κάθε είδος ερώτησης και τα άλλα 4 είναι πλήρη τεστ. Από εκεί και πέρα μπορείς να εξασκηθείς με διάφορα βιβλία με practice tests, όλοι οι εκδοτικοί οίκοι έχουν δικές τους σειρές. Εμείς στο φροντιστήριο κάνουμε CUP αλλά και τα Hamilton που πρότεινε η meetmeinmotauk θεωρώ πως είναι καλά. Για τα προφορικά και την έκθεση καλό είναι να βρεις φροντιστήριο ή καθηγητή να σε βοηθήσει γιατί είναι δύσκολο να τα προετοιμάσεις μόνος σου, ειδικά αν θέλεις σκορ πάνω από 6. Πλέον πολλοί καθηγητές προσφέρουν διαδικτυακά μαθήματα οπότε μπορείς να κάνεις μάθημα με τον καλύτερο καθηγητή όπου και να είσαι. Να προτιμήσεις καθηγητή που έχει ξαναδιδάξει IELTS και ξέρει τι κάνει γιατί είναι πολύ ιδιόμορφη εξέταση. Ρώτα κάποιον γνωστό σου που έχει κάνει προετοιμασία να πάρεις συστάσεις. Ξέρω ότι ο όμιλος ΕΥΡΩ...ΓΝΩΣΗ κάνει διαδικτυακά μαθήματα και έχω δει διαφήμιση για διαδικτυακά από 50€ μόνο για τα μέρη που σε δυσκολεύουν πχ εξάσκηση προφορικών.

ΠΑΡΟΤΙ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΜΑΘΗΤΕΣ, το διευκρινίζω για να μην υπάρχει παρεξήγηση.
 
Top