Ασκήσεις στο κεφάλαιο των Μιγαδικών

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Έστω οι μιγαδικοί z ,w για τους οποίους ισχύει :

1)
2) όπου a,b,m,l πραγματικοί αριθμοί.

Να υπολογίσετε την τιμή της παράστασης για τις διάφορες τιμές του μή αρνητικού ακεραίου n .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
το επαιξες φιλε,αγχωνεις τους μελλοντικους υποψηφιους με ασκησεις που σου ελυσαν στο φροντιστηριο και ειναι τελειως εκτος πνευματος εξετασεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
το επαιξες φιλε,αγχωνεις τους μελλοντικους υποψηφιους με ασκησεις που σου ελυσαν στο φροντιστηριο και ειναι τελειως εκτος πνευματος εξετασεων

ΔΕΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ POST. Δ Υ Σ Κ Ο Λ Ε Σ
Πρόβλημα σου αν δεν μπορείς να τη λύσεις.

Υ.Γ.1) Δεν υπάρχει σε κανένα βοήθημα ούτε μου την είχε θέσει κάποιος καθηγητής,
2) το Β3 ήταν εντός πνέυματος δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
αν δεν κανω λαθος ειναι απο το περιοδικο της μαθηματικης εταιρειας,ας την προσπαθησουν οι υποψηφιοι δενε χει νοημα να τις λυνουν μεγαλυτερης ηλικιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
ΔΕΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ POST. Δ Υ Σ Κ Ο Λ Ε Σ
Πρόβλημα σου αν δεν μπορείς να τη λύσεις.

Υ.Γ.1) Δεν υπάρχει σε κανένα βοήθημα ούτε μου την είχε θέσει κάποιος καθηγητής,
2) το Β3 ήταν εντός πνέυματος δηλαδη.

προβλημα σου αν δεν ελυσες το β3,αντιθετως στα παλαιοτερα των υποδηματων μου αν δεν μπορω να λυσω μια ασκηση (πως να τη λυσω αν δεν την προσπαθησω) σε κατι που δε θα μου χρειαστει,αφου δε θα γινω μαθηματικος ,η επιστημη που θα σπουδασω βασιζεται σε πολυ μικρο ποσοστο σε αυτην την επιστημη και στο κατω κατω δεν μου αρεσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
προβλημα σου αν δεν ελυσες το β3,αντιθετως στα παλαιοτερα των υποδηματων μου αν δεν μπορω να λυσω μια ασκηση (πως να τη λυσω αν δεν την προσπαθησω) σε κατι που δε θα μου χρειαστει,αφου δε θα γινω μαθηματικος ,η επιστημη που θα σπουδασω βασιζεται σε πολυ μικρο ποσοστο σε αυτην την επιστημη και στο κατω κατω δεν μου αρεσουν.

Ποιός σου είπε ότι δεν το έλυσα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Ποιός σου είπε ότι δεν το έλυσα :D

διαβασε τι εγραψα:''προβλημα σου ΑΝ δεν το ελυσες''
γιατι το ελυσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tt01

Νεοφερμένος

Ο tt01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Antpal: Σε ευχαριστώ πολύ, με έχει πορώσει αυτή η άσκηση. Θα σου στείλω PM αν δεν την καταφέρω...
andrespan12345: WHAT IS YOUR PROBLEM, DUDE?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παναγιώτη

Νεοφερμένος

Ο παναγιώτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θεωρούμε τους μιγαδικούς z για τους οποίους ισχύει I z+2i I = 1 + Im (z).
α)Να βρείτε το γ.τ.των εικόνων του z.
β)Να δείξετε ότι Ι z+2i I - I z-2i I = 2
γ)Να δείξετε ότι Ι z^2 + 4 I = 2 + IzI^2 και στη συνέχεια να βρείτε το γ.τ. των εικόνων των μιγαδικών w= z^2 +2
δ)Αν z1 + z2 δύο από τους παραπάνω μιγαδικούς z και ισχύει Ι Ζ1- Z2 I = τετραγωνική ρίζα του 3 , να δείξετε ότι Ι Ζ1 + Ζ2 Ι > ή = 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θεωρούμε τους μιγαδικούς z για τους οποίους ισχύει I z+2i I = 1 + Im (z).
α)Να βρείτε το γ.τ.των εικόνων του z.
β)Να δείξετε ότι Ι z+2i I - I z-2i I = 2
γ)Να δείξετε ότι Ι z^2 + 4 I = 2 + IzI^2 και στη συνέχεια να βρείτε το γ.τ. των εικόνων των μιγαδικών w= z^2 +2
δ)Αν z1 + z2 δύο από τους παραπάνω μιγαδικούς z και ισχύει Ι Ζ1- Z2 I = τετραγωνική ρίζα του 3 , να δείξετε ότι Ι Ζ1 + Ζ2 Ι > ή = 1

Κάτι δε μ' αρέσει στην εκφώνηση. Αν θέσουμε z=x+yi όπου x=Re(z) και y=Im(z) τότε έχουμε:

|z+2i|-1-Im(z)=|x+(y+2)i|-1-y=SQRT[(x^2)+((y+2)^2)]-y-1>=SQRT[(y+2)^2]-y-1=|y+2|-y-1>=y+2-y-1=1>0 για κάθε x, y ανήκουν R
Άρα |z+2i|-1-Im(z)>0 για κάθε z ανήκει C. Επομένως |z+2i|-1-Im(z) διάφορο 0 για κάθε z ανήκει C.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Έστω οι μιγαδικοί z ,w για τους οποίους ισχύει :

1)
2) όπου a,b,m,l πραγματικοί αριθμοί.

Να υπολογίσετε την τιμή της παράστασης για τις διάφορες τιμές του μή αρνητικού ακεραίου n .

Καμια ιδέα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Έστω οι μιγαδικοί z ,w για τους οποίους ισχύει :

1)
2) όπου a,b,m,l πραγματικοί αριθμοί.

Να υπολογίσετε την τιμή της παράστασης για τις διάφορες τιμές του μή αρνητικού ακεραίου n .

Καμια ιδέα ;

Μένω με την εντύπωση ότι υπάρχει typo στην εκφώνηση. Συγκεκριμένα, νομίζω ότι λείπει ένα i από τον όρο m^2l^4a^5.
Αν ισχύει η παρατήρησή μου, πείτε να ποστάρω και τη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ναι έτσι όντως βγαίνει.Αν ήταν b^3 + m^3l^3 =/0(διάφορο του μηδενός) πάλι θα έβγαινε, αλλά έτσι όπως είναι δεν μπορώ να βγάλω κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top