Συλλογή ασκήσεων Μαθηματικών Γενικής Παιδείας

mpko

Νεοφερμένος

Ο mpko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
έχω μια σχέση β=α+1 και όταν πάω να βγάλω την άλλη καταλήγω σε : 2*α +β=2*e^(-α-β)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Απο ιδιοτητες δυναμεων παιρνουμε και τωρα ειναι αρκετα ευκολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Για να ανεβαζουμε σιγα σιγα το θεμα!! Παραθετω μια ασκηση απο στατιστικη-πιθανοτητες.(την εφτιαξα εγω οποτε μπορει να χει καποιο λαθος :P)
A.Δίνεται ένα δείγμα Χ(θετικές τιμές) για το οποίο γνωρίζουμε ότι
i) Να δείξετε ότι το δείγμα είναι ανομοιογενές.
ii) Έστω ενας δειγματικός χώρος Ω={1,2,3,4,....,50}(που αποτελείται από απλά ισοπίθανα ενδεχόμενα) και ένα ενδεχόμενο Α που περιγράφεται παρακάτω. Να βρεθεί η πιθανότητα P(A)
A={Αν προσθέσουμε σε όλες τις τιμές του δείγματος μια τιμή c τότε αυτό θα γίνει ομοιογενές / }
B.Δίνεται τώρα ένα δείγμα Ζ(θετικές τιμές) για το όποιο ξέρουμε ότι ,
i) Να δείξετε ότι το δείγμα είναι ομοιογενές.
ii) Να βρεθεί η πιθανότητα P(B) με
Β={Αν αφαιρέσουμε απ' όλες τις τιμές ένα αριθμό γ(θεωρείστε ότι παραμένουν θετικές) τοτε το δείγμα θα γίνει ανομοιογενές ή οριακά ομοιογενές / }
Γ. Να βρείτε τις παρακάτω πιθανότητες.
P(A'),P(B'),P(AUB),P(A-B),P(B-A),P((A-B)U(B-A)),P((AUB)')
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Θέλω δύσκολες ασκήσεις!Aν έχει κάποιος κάτι θα του ήμουν ευγνώμων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.J.S.

Νεοφερμένος

Ο C.J.S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εχω καποια οριακια που δεν μπορω να κανω :P
1) lim (αx^5 + βx^3 +γ)/(x-1)
x-->1

2)lim ( (7x+2)^(1/2) - (x-2) ) / (5x-5)
x-->1

Συγγνωμη για το τροπο που τα γραφω αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα το LaTeX

Βασικα στο λατεξ δεν εχω καταλαβει πως μπορω να τα μεταφερω εκει που γραφω αν μπορει να το εξηγησει κανεις και αυτο ας πει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
μήπως μπορεί κανεις να μου πει αν η τιμή xi μιας μεταβλητής μπορεί να είναι αρνητικός αριθμός και αν ναι γιατι?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
μήπως μπορεί κανεις να μου πει αν η τιμή xi μιας μεταβλητής μπορεί να είναι αρνητικός αριθμός και αν ναι γιατι?:)
Ναι πχ η θερμοκρασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
οκ καταλαβα ευχαριστω πολυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top