Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 159 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Λογιστική

evelin19

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη evelin19
H evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H evelin19 έγραψε στις 17:00, 29-04-09:

Θελω να περασω λογιτστικη στο τει θεσσαλονικης. Ξανα δινω 2 φορα πανελλαδικες και περσυ ειχα βγαλει γυρω στα 9000 μορια... Η περσινη βαση της σχολης ηταν 14090 λετε να περασω η ειναι μεγαλη η διαφορα... Θα ητανκαλο να γραψω πανω απο 15 σε αοδε μαθ. Γενικης και αοθ... Εχω πολυ αγχος!!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εχέμυθη : 09-02-12 στις 15:40. Αιτία: Κεφαλαία
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cheery

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cheery
H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 17:46, 29-04-09:

Μια φίλη μου από 14,100 που έβγαλε την πρώτη φορά, ξαναέδωσε και έβγαλε 18,300 (περασε ΟΔΕ)
Δεν έχει σημασία η διαφορά. Μην αγχώνεσαι. Προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό και μη σκεφτεσαι αριθμους
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gio_santo

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη gio_santo
H gio_santo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H gio_santo έγραψε στις 09:36, 16-07-09:

καλησπερα!
για καποιον που θελει να γινει λογιστης υπαρχουν τα κλασικα τμημα οικονομικων επιστημων,διοικησης επιχειρησεων κλπ.
υπαρχουν ομως και καποια κρυμμενα τμηματα που μπορεισ να βγεις λογιστης.Ψαχνω ολες τις σχολες του 5ου πεδιου να δω.Καποιεσ δεν λενε για λογιστης αλλα λενε οτι οι αποφοιτοι εγγραφονται στο οικονομικο επιμελητηριο.Οσοι ειναι γραμμενοι εκει μπορουν να ασχοληθουν με την λογιστικη η πρεπει να το γραφει ξεχωριστα η σχολη?
-----------------------------------------
κανεις???
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kotsos (Κωστης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kotsos
Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 346 μηνύματα.

O kotsos έγραψε στις 16:41, 16-07-09:

νομιζω οτι λογιστης μπορεις να βγεις απο ολες τις οικονομικες σχολες απλα δεν εχεις εξειδικευση...
Παράθεση

alkyoni

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη alkyoni
H alkyoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H alkyoni έγραψε στις 02:35, 14-10-09:

gio_santo κάπως καθυστερημένα....

όλα τα οικονομικά τμήματα που σου δίνουν τη δυνατότητα να εγγραφείς στο οικονομικό επιμελητήριο σου δίνουν ταυτόχρονα , στην ουσία, την άδεια να γίνεις λογιστής.

Στην αρχή βγάζεις τη άδεια λογιστή α' τάξης χωρίς προυπηρεσία.

Για να αναβαθμιστείς σε λογιστή β' κ γ' τάξης πρέπει να έχεις συγκεκριμένα χρόνια προυπηρεσίας σαν λογιστής κ να παρακολουθήσεις κ κάποια σεμινάρια.

Μπορείς να τα τσεκάρεις κ στο σαιτ http://www.oe-e.gr/
Παράθεση

kotsos (Κωστης)

Φοιτητής

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 346 μηνύματα.

O kotsos έγραψε στις 22:40, 16-10-09:

οπα νομιζω πρωτα δεν εισαι καμιας κατηγοριας...με λιγη προυπηρεσια γινεσαι γ κατηγοριας και μετα μπορεις να αναβαθμιστεις σε β και α κατηγοριας
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

billgre14

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη billgre14
Ο billgre14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 177 μηνύματα.

O billgre14 έγραψε στις 22:52, 18-10-09:

Απο το τμημα λογιστικης και χρηματοοικονομικης του ο.π.α(ασοεε) βγαινεισ κατευθειαν λογιστης γ' ταξης και μετα μπορεις να παρεις και τις αλλες βαθμιδες.Επισης απο εκει γραφεσαι κατευθειαν και στο οικονομικο επιμελητηριο.απο τα αλλα τμηματα νομιζω οτι πρεπει να δωσεις εξετασεις για να παρεις αρχικα τον τιτλο 'λογιστης δ'ταξης'..Βεβαια για να περασεις τις εξετασεις θελει πολυ διαβασμα..Απλως το καλο με την λογιστικη του οπα ειναι οτι βγαινεις κατευθειαν με τον τιτλο'γ ταξης'
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alkyoni

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη alkyoni
H alkyoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H alkyoni έγραψε στις 00:59, 20-10-09:

kotso συγνώμη κατά λάθος έγραψα ότι χωρίς προυπηρεσία βγάζεις άδεια για α' τάξης.

billgre14 έχεις δίκιο. Χωρίς προυπηρεσία βγάζεις άδεια ως λογιστής γ' τάξης. κ μετά με προυπηρεσία αναβαθμίζεσαι.

Εγώ πάντως έγινα γ' τάξης χωρίς προυπηρεσία
Παράθεση

kotsos (Κωστης)

Φοιτητής

O kotsos έγραψε στις 19:08, 23-10-09:

ναι παιδια σορυ κι εγω λαθος...απλα κατι ελεγαν στην σχολη για μειωση των επαγγελματικων μας δικαιωματων και καποιον ρωτησα και μ ειπε αυτη την μ@....
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 22:07, 18-11-09:

http://www.oe-e.gr/lows/lf_low.htm

Από αυτό, πάντως, καταλαβαίνω οτι δε μείωσαν τα δικά σας επαγγελματικά δικαιώματα, απλά αύξησαν των άλλων.

Άδεια Γ΄ Τάξης χορηγείται από το Ο.Ε.Ε.:

α) στους πτυχιούχους οικονομικών πανεπιστημίων που απέκτησαν το πτυχίο τους μετά τη δημοσίευση του Ν. 2515/1997 (25.7.1997) είναι μέλη του ΟΕΕ και έχουν άδεια ασκήσεως οικονομολογικού επαγγέλματος.

β) στους πτυχιούχους του Τμήματος Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τ.Ε.Ι. (δεν απαιτείται πλέον διετής προυπηρεσία από τη λήψη του πτυχίου για την χορήγηση της άδειας λογιστή φοροτεχνικού Γ΄ τάξης)

γ) στους πτυχιούχους των Τμημάτων Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων και Τουριστικών Επιχειρήσεων της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τ.Ε.Ι., οι οποίοι ασκούν επί τετραετία από τη λήψη του πτυχίου τους το επάγγελμα του Λογιστή ή του βοηθού λογιστή.
Από αυτό εξάγεται ότι με τη λήψη πτυχίου είναι λογιστές Γ' τάξης οι πτυχιούχοι όλων των οικονομικών σχολών των ΑΕΙ (το 5ο πεδίο φαντάζομαι) και ισοτίμως όλοι οι πτυχιούχοι των τμημάτων Λογιστικής των ΣΔΟ ΤΕΙ. Αυτά κατόπιν πτυχίου, επιπλέον είναι και οι απόφοιτοι των τμημάτων που αναφέρονται στην παράγραφο γ κατόπιν τετραετούς προυπηρεσίας.
Η διαφορά μεταξύ πτυχιούχων οικονομικής σχολής ΑΕΙ και λογιστικής σδο ΤΕΙ είναι ότι οι πρώτοι μπορούν να φτάσουν γρηγορότερα στις ανώτερες τάξεις και συγκεκριμένα ο πρώτος σε 5 χρόνια, ενώ ο δεύτερος σε 8, ενώ σε κάθε αναβάθμιση άδειας παρακολουθούν αμφότεροι τα ίδια σεμινάρια που διοργανώνει το ΟΕΕ.

Παλαιότερα οι απόφοιτοι ΤΕΙ Λογιστικής για να μπουν στη Γ' τάξη έπρεπε να κάνουν δύο χρόνια προυπηρεσία, πλέον είναι ισότιμοι με αυτούς των ΑΕΙ.
Αυτά προκύπτουν απ'το νόμο 2515/97 όπως αυτός τροποποιήθηκε το 1999 και το 2006.

Η δ' τάξη αποδίδεται σε εμπειρικούς λογιστές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή αποφοίτους σχετικής κατεύθυνσης του ΕΠΑΛ με προυπηρεσία και δεν έχει καμία σχέση με πτυχιούχους της ανώτατης μεταλυκειακής εκπαίδευσης.

Στις μεταβατικές διατάξεις του νόμου αυτού προβλέπεται επίσης και τρόπος έκδοσης λογιστικών αδειών όλων των τάξεων σε οποιονδήποτε έχει εγγραφεί στο ΟΕΕ και έχει προυπηρεσία ως λογιστής ή βοηθός λογιστή, ανεξαρτήτως πτυχίου, με βάση τη γνωστή, πλέον, φράση "...ασκεί οικονομολογικό επάγγελμα".
Παράθεση

dodo9@start.bg

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dodo9@start.bg
Ο dodo9@start.bg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O dodo9@start.bg έγραψε στις 12:38, 07-09-10:

Λογιστικη στο τει χαλκιδας η λογιστικη στο τει πειραια ?Ποια απο τις δυο σχολες πιστυετε οτι ειναι καλυτερη ?
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φώτης09
Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,007 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 00:05, 10-10-10:

οχι οτι τις ξερω...αλλα λεω πειραια ...ακουγεται καλυτερα! εξαρταται βεβαια και απο το που μενεις! εχε υποψη σου οτι ακομη και αν εχουν τον ιδιο τιτλο το προγραμμα σπουδων και τα μαθηματα μπορει να διαφερουν! για του λογου το αληθες μπες στα σαιτ τους και δες τον οδηγο σπουδων!
(και τα μεταπτυχιακα του καθε τμηματος στην καθε περιοχη διαφερουν...θεωρητικα βεβαια παιρνεις απο οπου θες..αλλα πρακτικα.....)
Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yozerehs
Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,387 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 00:45, 29-01-11:

Όσοι μπορούν, μακριά από την Χαλκίδα. Βρώμικες αίθουσες, ανοργανωσιά, άφθονες μύγες, ακύρωση μαθημάτων χωρίς καμία προειδοποίηση είναι μερικά από τα χάλια του ΤΕΙ Χαλκίδας...
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 00:48, 29-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από yozerehs
Όσοι μπορούν, μακριά από την Χαλκίδα. Βρώμικες αίθουσες, ανοργανωσιά, άφθονες μύγες, ακύρωση μαθημάτων χωρίς καμία προειδοποίηση είναι μερικά από τα χάλια του ΤΕΙ Χαλκίδας...
Lol, καλά μη νομίζεις ότι αυτό χαρακτηρίζει μόνο το ΤΕΙ Χαλκίδας.
Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

O yozerehs έγραψε στις 01:03, 29-01-11:

Τόσες μύγες δεν πρόκειται να έχει κανένα άλλο ΤΕΙ, είμαι σίγουρος. Επιπλέον, είμαι σίγουρος ότι τα άλλα ΤΕΙ έχουν τουλάχιστον κάδο για να πετάς τα σκουπίδια σου, δεν μπορεί...
Α, επίσης να προσθέσω ότι η γραμματεία δεν ξέρει τι της γίνεται.

Αναμφίβολα, τα επαρχιακά ΤΕΙ είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με αυτά των μεγάλων πόλεων (συμπεριλαμβάνεται και το ΤΕΙ Χαλκίδας στα ΤΕΙ των μεγάλων πόλεων το οποίο έχει ''ποτίσει'' από την διαφθορά της Αθήνας).
Το έχω διαπιστώσει και μόνος μου (ΤΕΙ Κοζάνης) και απ'ότι μου λένε διάφοροι γνωστοί μου που πήγαν στην επαρχία και μού είπαν ότι είναι πολύ καλά γενικά...
Πάντως, σε όλη αυτή την ''χαόδη'' κατάσταση που περιγράφω είναι πολύ πιο δύσκολο να ''επιβιώσει'' ένας Αθηναίος, όπως εγώ, που ξυπνούσα 6:30 το πρωί για να πάω με το ΚΤΕΛ (1:30 ώρα... ταξίδι) στα Ψαχνά Ευβοίας (ΤΕΙ Χαλκίδας σού λέει μετά) για να μάθω τελικά ότι δεν έχω μάθημα. Να χάνεις και τον ύπνο σου για να πας στο μπουρ***ο, ε πάει πολύ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 29-01-11 στις 01:23.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 16:35, 29-01-11:

Τόσες μύγες δεν πρόκειται να έχει κανένα άλλο ΤΕΙ, είμαι σίγουρος. Επιπλέον, είμαι σίγουρος ότι τα άλλα ΤΕΙ έχουν τουλάχιστον κάδο για να πετάς τα σκουπίδια σου, δεν μπορεί...
Α, επίσης να προσθέσω ότι η γραμματεία δεν ξέρει τι της γίνεται.

Αναμφίβολα, τα επαρχιακά ΤΕΙ είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με αυτά των μεγάλων πόλεων (συμπεριλαμβάνεται και το ΤΕΙ Χαλκίδας στα ΤΕΙ των μεγάλων πόλεων το οποίο έχει ''ποτίσει'' από την διαφθορά της Αθήνας).
Το έχω διαπιστώσει και μόνος μου (ΤΕΙ Κοζάνης) και απ'ότι μου λένε διάφοροι γνωστοί μου που πήγαν στην επαρχία και μού είπαν ότι είναι πολύ καλά γενικά...
Πάντως, σε όλη αυτή την ''χαόδη'' κατάσταση που περιγράφω είναι πολύ πιο δύσκολο να ''επιβιώσει'' ένας Αθηναίος, όπως εγώ, που ξυπνούσα 6:30 το πρωί για να πάω με το ΚΤΕΛ (1:30 ώρα... ταξίδι) στα Ψαχνά Ευβοίας (ΤΕΙ Χαλκίδας σού λέει μετά) για να μάθω τελικά ότι δεν έχω μάθημα. Να χάνεις και τον ύπνο σου για να πας στο μπουρ***ο, ε πάει πολύ.
κουραγιο...εχεις πολλα χρονια ακομα?
Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

O yozerehs έγραψε στις 03:38, 30-01-11:

Είμαι πρωτοετής, πήγαινα για λίγο χρονικό διάστημα, ωστόσο δεν άντεξα και αποφάσισα τελικά να διαβάσω προκειμένου να ξαναδώσω Πανελλαδικές, με στόχο να σπουδάσω στην Αθήνα, αλλά και να μην τα καταφέρω, θα πάω στην επαρχία...
Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν πρόκειται να πάω να σπουδάσω στο ΤΕΙ ΧΑλκίδας, ΠΟΤΕ.
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 22:29, 30-01-11:

Είμαι πρωτοετής, πήγαινα για λίγο χρονικό διάστημα, ωστόσο δεν άντεξα και αποφάσισα τελικά να διαβάσω προκειμένου να ξαναδώσω Πανελλαδικές, με στόχο να σπουδάσω στην Αθήνα, αλλά και να μην τα καταφέρω, θα πάω στην επαρχία...
Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν πρόκειται να πάω να σπουδάσω στο ΤΕΙ ΧΑλκίδας, ΠΟΤΕ.
καλως...τοτε σου ευχομαι καλη επιτυχια...μακαρι να περασεις σε μια απο τις πιο ομορφες σχολες της αθηνας....
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

O yozerehs έγραψε στις 22:31, 30-01-11:

Ευχαριστώ, ναι 'σαι καλά.
Παράθεση

Northern Skies

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Northern Skies
H Northern Skies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Northern Skies nEVeR gIvE Up its sUCh a wOnDeRfUlL lIfE έγραψε στις 21:37, 04-03-12:

Χαιρετώ το forum, είμαι σε τμήμα λογιστικής (1ο εξάμηνο) και διδάσκομαι μικροοικονομία. Στο συγκεκριμένο κεφάλαιο της καταναλωτικής συμπεριφοράς αντιμετωπίζω δυσκολία, καθώς ξεφεύγει κάπως απ' τα πλαίσια του ΑΟΘ που κάναμε στη τρίτη λυκείου. Συγκεκριμένα διδάχθηκα το βιλίο "ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΜΙΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ" του Θεόδωρου Παπαδόγγονα. Θα παρακαλούσα όποιον έχει τις αντίστοιχες γνώσεις, ή ακόμα και πάνω στο ίδιο το βιβλίο να μου στείλει κάποιες σχετικές σημειώσεις (π.χ. πάνω στην έννοια της χρησιμότητας και τις καμπύλες, στους συνδυασμούς ποσοτήτων αγαθών, στις καμπύλες αδιαφορίας).
Ας πούμε, μια άσκηση που είναι στην ύλη και δε μπορώ να την αντιμετωπίσω είναι αυτή:

Άσκηση
Ένας εργαζόμενος διαθέτει 100 ώρες την εβδομάδα για εργασία και διασκέδαση.
Με βάση τα δεδομένα του παρακάτω πίνακα, απεικονίστε τον εισοδηματικό
περιορισμό και τα σημεία ισορροπίας του εργαζόμενου. Σχεδιάστε μία καμπύλη
προσφοράς εργασίας και εξηγήστε πως προκύπτει το σχήμα της.

Αμοιβή ανά
ώρα εργασίας

10
15
20

Ώρες εργασίας
50
60
55

Όποια βοήθεια επιθυμητή και δεκτή!!!
Παράθεση

ανεμοδουρα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ανεμοδουρα
H ανεμοδουρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H ανεμοδουρα έγραψε στις 08:26, 19-05-12:

παιδια ηθελα να ρωτησω αν δωσεις πανελληνιες κ περασεις σε τει λογιστικης,αν θελεις να εχεις πτυχιο αει πως μπορεις να το αποκτησεις?θα πρεπει αναγκαστικα να τελειωσω τη σχολη μου κ να κανω μεταπτυχιακο ή μπορω με ειδικες εξετασεις να μεταφερθω σε αει?
Παράθεση

Powershifter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Powershifter
Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O Powershifter έγραψε στις 15:22, 19-05-12:

Μπορεις να δωσεις κατατακτηριες αφου τελειωσεις το ΤΕΙ και να μπεις σε ΑΕΙ Λογιστικής,ή όποιο αλλο τμημα θέλεις.
Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gate1319661
Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O gate1319661 έγραψε στις 20:01, 20-05-12:

για λογιστικη τα περισσοτερα δικαιωματα στην πραξη (γιατι στην θεωρια δν ξερω τι παιζει) εχουνε οι αποφοιτου του λοχρη και του οδε
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Powershifter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Powershifter
Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O Powershifter έγραψε στις 16:41, 02-06-12:

Δεν υπάρχουν περισσότερα και λιγότερα δικαιώματα,ούτε θεωρία και πράξη.
Οι απόφοιτοι ΛΟΧΡΗ αποκτούν πιο γρήγορα πρόσβαση σε μεγαλύτερες υπογραφές,και έχουν το αβαντάζ του "όνόματος" του ιδρύματος.
Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 00:52, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Powershifter
Δεν υπάρχουν περισσότερα και λιγότερα δικαιώματα,ούτε θεωρία και πράξη.
Οι απόφοιτοι ΛΟΧΡΗ αποκτούν πιο γρήγορα πρόσβαση σε μεγαλύτερες υπογραφές,και έχουν το αβαντάζ του "όνόματος" του ιδρύματος.
και για το οδε το ιδιο ισχυει αλλωστε μην ξεχνας οτι το λοχρη υπαρχει 12 χρονια σαν τμημα...
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη john1994
Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O john1994 έγραψε στις 02:25, 24-06-12:

ποιες αλλες σχολες ΑΣΟΕΕ και ΠΑΠΕΙ μπορεις να βγαλεις αδεια να γινεις λογιστης Α ταξης? (Α ταξης δεν ειναι το καλυτερο?)
Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 13:19, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από john1994
ποιες αλλες σχολες ΑΣΟΕΕ και ΠΑΠΕΙ μπορεις να βγαλεις αδεια να γινεις λογιστης Α ταξης? (Α ταξης δεν ειναι το καλυτερο?)
πρακτικα καλυτερες προοπτικες εχεις απο λοχρη, οδε
Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pouleles
Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 154 μηνύματα.

O Pouleles έγραψε στις 13:34, 24-06-12:

Ετσι ακριβως ειναι..πριν βγει το λοχρη ολοι οι λογιστες του ΟΠΑ προερχονταν απ το ΟΔΕ.Επισης μην ξεχνατε πως πολλες φορες στο παρελθον ανταλλαζουν καθηγητες λογιστικης τα 2 αυτα τμηματα.Ειτε ενας παει στο ΟΔΕ ειτε απ το ΟΔΕ στο λοχρη.
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O john1994 έγραψε στις 21:37, 24-06-12:

δηλαδη λογιστης Α ταξης γινεσαι απο ΛΟΧΡΗ, ΟΔΕ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚ. ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ, ΔΕΤ

και ΟΧΙ απο Πληροφορικης, Μαρκετινγκ, Διεθνων Οικονομικων Σπουδων, Ναυτιλιακα

Απο Στατιστικη?

Ειναι πολυ κρισιμο αυτο για να κατασταλαξω ποιες σχολες θα δηλωσω..
γιατι τι να μου κανει αν τελειωσω ΑΣΟΕΕ αν δεν μπορω να γινω λογιστης μετα?
Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 00:01, 25-06-12:

δηλαδη λογιστης Α ταξης γινεσαι απο ΛΟΧΡΗ, ΟΔΕ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚ. ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ, ΔΕΤ

και ΟΧΙ απο Πληροφορικης, Μαρκετινγκ, Διεθνων Οικονομικων Σπουδων, Ναυτιλιακα

Απο Στατιστικη?

Ειναι πολυ κρισιμο αυτο για να κατασταλαξω ποιες σχολες θα δηλωσω..
γιατι τι να μου κανει αν τελειωσω ΑΣΟΕΕ αν δεν μπορω να γινω λογιστης μετα?
απο δετ και οικονομικο πολυ δυσκολο...απο λοχρη και οδε γινεσαι ειναι τα μονα τμηματα που καλυπτουν επαρκως την λογιστικη.στο δετ κανουν 1 μαθημα λογιστικης και στο οικονομικο 2...σε οδε και λοχρη εχεις τουλαχιστον 4 και με την κατευθυνση φτανεις και τα 10...
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 00:06, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από gate1319661
απο δετ και οικονομικο πολυ δυσκολο...απο λοχρη και οδε γινεσαι ειναι τα μονα τμηματα που καλυπτουν επαρκως την λογιστικη.στο δετ κανουν 1 μαθημα λογιστικης και στο οικονομικο 2...σε οδε και λοχρη εχεις τουλαχιστον 4 και με την κατευθυνση φτανεις και τα 10...
απλα στα αλλα μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο και μετα παλι μπορει να γινεις, καταλαβα...
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 00:08, 25-06-12:

βεβαια μεταπτυχιακο για να γινεις λογιστης, δε λεει και πολυ...
πω πω μπερδεμα..

αρα πρεπει να ανεβασω το ΟΔΕ του ΠΑΠΕΙ πολυ πιο ψηλα στο μηχανογραφικο μου, αφου μου δινει δικαιωματα που δεν μου δινουν οι αλλες σχολες της ΑΣΟΕΕ
Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 00:23, 25-06-12:

βεβαια μεταπτυχιακο για να γινεις λογιστης, δε λεει και πολυ...
πω πω μπερδεμα..

αρα πρεπει να ανεβασω το ΟΔΕ του ΠΑΠΕΙ πολυ πιο ψηλα στο μηχανογραφικο μου, αφου μου δινει δικαιωματα που δεν μου δινουν οι αλλες σχολες της ΑΣΟΕΕ
κοιτα θεωρητικα ιδια δικαιωματα εχεις...λογιστης α ταξης δεν ανεβαινεις ετσι αλλα δουλευοντας σε λογιστικο γραφειο συμπληρωνοντας χρονια και εμπειρια...αν εχεις γνωστο πχ απο οποιαδηποτε τμημα σε παιρνει στο γραφειο του και γινεσαι κ α ταξης μετα απο καποια χρονια ...αν δεν εχεις ομως για να σε παρει καποιος σε γραφειο , θα πρεπει να ξερεις καλα λογιστικη,γνωσεις που μονο απο λοχρη και οδε νομιζω αποκτας...το παπει δεν θα σου το συνιστουσα...ειναι παρα πολυ θεωρητικο το οδε παπει και δεν κανουνε τοση λογιστικη οσο στην ασοεε....τσεκαρε το προγραμμα σπουδων να δεις ποσο θεωρητικο ειναι...
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 00:40, 25-06-12:

ok... θειος-νονος-πατερας λογιστες Α ταξης οποτε ναι και αυτοι ετσι μου εχουν πει..
μαλιστα μου εχουν πει πως οσα ξερουν δεν τα μαθανε στο πανεπιστημιο (νονος-πατερας τελειωσαν βιομηχανικη ΠΑΠΕΙ (δεν ειχαν τοσα τμηματα τοτε))
αλλα πανω στη δουλεια τα μαθανε. ενδεικτικο του οτι ο θειος αν και δεν εχει τελειωσει τιποτα, (τον εμαθε ο πατερας μου-δουλευαν καμια 15αρια χρονια μαζι, ως βοηθος του), ειναι τωρα κανονικος λογιστης!
Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη VouDou
Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , Καθηγητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 876 μηνύματα.

O VouDou έγραψε στις 01:01, 25-06-12:

ok... θειος-νονος-πατερας λογιστες Α ταξης οποτε ναι και αυτοι ετσι μου εχουν πει..
μαλιστα μου εχουν πει πως οσα ξερουν δεν τα μαθανε στο πανεπιστημιο (νονος-πατερας τελειωσαν βιομηχανικη ΠΑΠΕΙ (δεν ειχαν τοσα τμηματα τοτε))
αλλα πανω στη δουλεια τα μαθανε. ενδεικτικο του οτι ο θειος αν και δεν εχει τελειωσει τιποτα, (τον εμαθε ο πατερας μου-δουλευαν καμια 15αρια χρονια μαζι, ως βοηθος του), ειναι τωρα κανονικος λογιστης!
? μάλλον για ξαναρώτα, γιατί κάτι (ξ)έχασες στη μετάφραση...

Και όλα τα πανεπιστημιακά τμήματα προσφέρουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα: http://www.oe-e.gr/oe/index.php?opti...mid=33&lang=en

και εδώ στο τέλος τα μικρά γράμματα: http://www.oe-e.gr/oe/index.php?opti...id=142&lang=en

και εδώ για περισσότερα: http://www.oe-e.gr/oe/index.php?opti...mid=34&lang=en
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 22:24, 25-06-12:

ok ευχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες, εγραψα πανω απο 18, οποτε μου ξεκαθαρισαν λιγο τα πραγματα....
θα δηλωσω 1η ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ, 2η ΟΔΕ ΑΣΟΕΕ, 3η χρηματ. παπει, και μετα δεν με πολυ ενδιαφερει...

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες
Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 23:05, 25-06-12:

ok ευχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες, εγραψα πανω απο 18, οποτε μου ξεκαθαρισαν λιγο τα πραγματα....
θα δηλωσω 1η ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ, 2η ΟΔΕ ΑΣΟΕΕ, 3η χρηματ. παπει, και μετα δεν με πολυ ενδιαφερει...

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες
να σε καλα και καλη επιτυχια
Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 154 μηνύματα.

O Pouleles έγραψε στις 00:56, 26-06-12:

με τοσο μεσο ορο και λογο των φετινων θεματων εγω δεν θα δηλωνα καν αλλες σχολες ειναι σιγουρο οτι θα τις πιασεις.Καλη επιτυχια λοιπον,και να ξερεις στο κατω κατω ολοι ασσοιτες ειμαστε ειτε του λοχρη ειτε οδε ειτε δετ κτλ κτλ Το θεμα ειναι να προβαλλεται κυριως το πανεπιστημιο και το επιπεδο σπουδων του σε καθε πλευρα της οικονομικης επιστημης σε σχεση με αλλα και οχι τοσο καθε τμημα ξεχωριστα.

PS:H σχολη χρειαζεται ατομα σαν εσενα με τετοιες βαθμολογιες....(και ο νοών νοείτω)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pouleles : 26-06-12 στις 01:14.
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 01:23, 26-06-12:

ναι σωστά.
18130 επιασα για την ακριβεια για το 5ο πεδιο, και 17150 στα αλλα πεδια.

οσο για τα θεματα, σε πολλα γραψανε καλυτερα απο περυσι (φαινεται εδωσε οδηγια το υπουργειο για μαλακη βαθμολογηση) και επισης οπου κοιταω για το 5ο πεδιο, τα περισσοτερα λενε οτι θα ειναι σταθεροποιητικες οι βασεις, τα χαμηλοβαθμα τμηματα θα πεσουν πολυ, αλλα τα υψηλοβαθμα των αστικων κεντρων λεει θα κινηθουν λεει και ελαφρως ανοδικα.
Ελαφρως ανοδικά είναι άνετα 300 μόρια.
Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Pouleles έγραψε στις 01:25, 26-06-12:

και παλι μεσα εισαι.Απλα να ξερεις οτι θα σε ξενερωσουν καποια πραγματα αρκετα στην σχολη..ελπιζω να σε εχουν ενημερωσει..(υποδομες,καθηγητες,οργανωση...)

PS:εγω το 2006 π εδωσα ειχα στο 5 17955 και στα αλλα καπου στο 17+ δεν θυμαμαι ακριβως αλλα καπου εκει
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 01:33, 26-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Pouleles
και παλι μεσα εισαι.Απλα να ξερεις οτι θα σε ξενερωσουν καποια πραγματα αρκετα στην σχολη..ελπιζω να σε εχουν ενημερωσει..(υποδομες,καθηγητες,οργανωση...)
οχι..
σχετικα με τους καθηγητες ξερω οτι ειναι πολλοι καλοι, απλα μερικοι -εχω ακουσει παντα- εχουν λιγο αλαζονικη συμπεριφορα για αυτο το λογο λενε και μερικοι οτι στο παπει ειναι πιο προθυμοι και συνεργατικοι. ωστοσο ολα αυτα ακουστα τα εχω παντα..

οργανωση παλι τι εχει? βασικα τι δεν εχει που τα εχουν τα αλλα? δεν εχω την απαιτηση να ειναι οπως το lse (avatar), αλλα σε σχεση με τα ελληνικα πανεπιστημια και ειδικα με το παπει (γιατι αυτο ειναι το αντιπαλο δεος της ασοεε), υστερει παλι?

υποδομες ξερω οτι μοιραζεται με τον πανελληνιο καποια γηπεδα.. αυτο μονο..
παντως αυτο απορια το εχω επειδη περνω και συχνα εξω απο την ασοεε (παντως η εξωτερικη της εμφανιση δεν με εμπνέει ιδιαίτερα), γήπεδα μπασκετ κλπ. δεν εχει καθολου? ολοι πανε πανελληνιο?

επισης erasmus γινονται κανονικα,ε? θα το κανω αυτο.. με προτιμηση στις χωρες σκανδιναβιας κλπ. κανει και εκτος ευρωπης?

σχετικα με τις εγγραφες τον Οκτωβριο νομιζω γινονται.. δηλ. τα μαθηματα ποτε θα αρχισουν?

ελπιζω να μην σε πρηζω βραδυατικα, αν βαριεσαι μου απαντας σε καμια εβδομαδα...
Παράθεση

Pouleles

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Pouleles έγραψε στις 01:38, 26-06-12:

Με πιανεις σε καλη στιγμη οι υποδομες ειναι χαλια(οσο χαλια σε εμπνεει εξωτερικα αλλο τοσο θα σ εμπνεει και εσωτερικα)...ναι πολλοι καθηγητες εχουν καλο βιογραφικο αλλα αυτο δεν λεει κατι..εχουν υφακι και πολλους θα τους βρεις απροθυμους να σε βοηθησουν...erasmus φυσικα υπαρχει.Tα μαθηματα αρχιζουν 15-20 οκτωβρη

http://aueb.gr/pages/foithsh/docs/welcome_11.pdf check k edw
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 01:45, 26-06-12:

ωχ αρχιζεις και με ξενερωνεις τωρα..
αλλα παντως εχει καλυτερο ονομα απο το παπει...
και επενδυω σε αυτο για να γινω πιο ευκολα δεκτος σε μεταπτυχιακο (ποσο δυσκολο ειναι να παω lse?)
Παράθεση

DOINA

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DOINA
H DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Πειραιά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H DOINA έγραψε στις 12:05, 28-06-12:

λογιστικη πειραια κανεις???????
Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 12:57, 30-06-12:

ωχ αρχιζεις και με ξενερωνεις τωρα..
αλλα παντως εχει καλυτερο ονομα απο το παπει...
και επενδυω σε αυτο για να γινω πιο ευκολα δεκτος σε μεταπτυχιακο (ποσο δυσκολο ειναι να παω lse?)
γιατι εχεις κολλημα με το lse. to brand πληρωνεις ουσιαστικα.....ειναι πανακριβο νομιζω
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 15:23, 30-06-12:

γιατι εχεις κολλημα με το lse. to brand πληρωνεις ουσιαστικα.....ειναι πανακριβο νομιζω
καλα δεν ειναι και λιγο το brand που λες..
παντως δεν εχω κολλημα, απλα προσπαθω να πληρω τις προδιαγραφες για εκει, ώστε να γίνω εύκολα δεκτός σε άλλα καλά πανεπιστημια της Αγγλίας..γιατι ξερω οτι λιγοι πανε lse.
Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 15:24, 30-06-12:

καλα δεν ειναι και λιγο το brand που λες..
παντως δεν εχω κολλημα, απλα προσπαθω να πληρω τις προδιαγραφες για εκει, ώστε να γίνω εύκολα δεκτός σε άλλα καλά πανεπιστημια της Αγγλίας..γιατι ξερω οτι λιγοι πανε lse.
για να πας σε καλο θες βαθμο τουλαχιστον πανω απο 7.7 ....δυσκολο αρκετα...αλλα οχι ανεφικτο
Παράθεση

john1994

Φοιτητής

O john1994 έγραψε στις 15:52, 30-06-12:

για να πας σε καλο θες βαθμο τουλαχιστον πανω απο 7.7 ....δυσκολο αρκετα...αλλα οχι ανεφικτο
7,7 ασχέτως της σχολης?
αν ειναι ετσι θα πρεπει να μπω και στο τρυπακι ποια σχολή είναι παλούκι και ποια εύκολη.
Παράθεση

gate1319661

Δραστήριο Μέλος

O gate1319661 έγραψε στις 17:08, 30-06-12:

7,7 ασχέτως της σχολης?
αν ειναι ετσι θα πρεπει να μπω και στο τρυπακι ποια σχολή είναι παλούκι και ποια εύκολη.
πανω κατω ολες ιδιας δυσκολιας ειναι αν επιλεξεις σχετικα ιδια κατευθυνση.αν πχ πας οδε και παρεις κατευθυνση λογιστικη-χρηματοοικονομικη ειναι σαν το λοχρη σε δυσκολια...αν παρεις μαρκετινγκ πχ ειναι αρκετα πιο ευκολο...ολα ειναι αναλογα που στοχευεις...
Παράθεση

kostakis2

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kostakis2
Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τουριστικών Επιχειρήσεων ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O kostakis2 έγραψε στις 20:35, 10-12-12:

Γεια σας
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος για να ανοίξω αυτό το θέμα, αλλά δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό...
Είμαι πρωτοετής φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Τουριστικών Επιχείρησεων και έχουμε στο 1ο εξάμηνο Λογιστική. Θέλω να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για να καταφέρω να περάσω αυτό το μάθημα, το οποίο μου φαίνεται βουνό. Διάβασμα εννοείτε, αλλά και πάλι δεν έχω καταλάβει και πολλά Φταίει μήπως το ότι προέρχομαι από Γενικό Λύκειο και συγκεκριμένα από τη Θεωρητική κατεύθυνση; Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά... Όσο πλησιάζει και ο καιρός για την εξεταστική, αγχώνομαι όλο και περισσότερο.
Αυτά που θα είναι στην εξεταστική είναι τα εξής:
  • Έσοδα / Έξοδα, Κέρδος / Ζημία
  • Ενεργητικό / Παθητικό (έννοια και κατηγορίες)
  • Λογαριασμοί (έννοια και διακρίσεις αυτών)
  • Λογιστική Διαδικασία και Κύκλος
  • Χρέωση / Πίστωση
  • Αρχή Διπλογραφίας
  • Αποτίμηση Αποθεμάτων
Και επίσης θα πρέπει να είμαστε σε θέση να συντάξουμε τις παρακάτω οικονομικές καταστάσεις:
  • Ισολογισμό
  • Γενικό Καθολικό
  • Ημερολόγιο
  • Αποτελέσματα Χρήσης
  • Ισοζύγιο
Σκέφτηκα το να κάτσω και να λύσω όσα τα παραδείγματα του βιβλίου, αλλά όταν πάω και βλέπω τις εκφωνήσεις, δεν ξέρω ούτε πως να αρχίσω... Τι μου προτείνετε να κάνω;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Akratitos, Dreamweaver, Mhtrogoal, Scandal, Νίκοs

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους