Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,654 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 317 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Γνώμη για σπουδές στο Μητροπολιτικό κολλέγιο

NoName

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη NoName
Ο NoName αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O NoName !@#$%^&* έγραψε στις 01:03, 02-09-12:

Καλησπερα! Φετος εδωσα πανελληνιες και δεν καταφερα να μπω στην σχολη των ονειρων μου(φυσικοθεραπεια).Εχοντας σκεφτει το ενδεχομενο να ξαναδωσω, σκεφτηκα και αλλες εναλλακτικες λυσεις σπουδων οπως το κολλεγιο.Το εψαξα αρκετα το θεμα και τελικα κατεληξα στο μητροπολιτικο κολλεγιο στο Μαρουσι το οποιο και επισκεφτηκα.Μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα σε ολους τους τομεις (αισθητικη χωρου,δραστηριοτητες που προσφερουν,βιβλιοθηκη κτλπ) αλλα ιδιαιτερα στον τομεα των σπουδων με πολυ καλες συνεργασιες( πχ γνωστα νοσοκομεια για πρακτικη εργασια ).Συζητησα μαζι τους για πολυ ωρα για τα επαγγελματικα δικαιωματα για τα οποια οπως μου ειπαν δεν χρειαζεται να ανησυχω καθως αναγνωριζεται το πτυχιο και μπορω να ανοιξω και δικο μου φυσικοθεραπευτηριο κτλπ..Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας γενικα..δεν ξερω τι να κανω..Μπορω να πω οτι ολη η φαση μου φανηκε πολυ καλη για να ειναι αληθινη αν και με επεισαν κατα καποιο τροπο και θα πηγαινα να σπουδασω εκει!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,637 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 01:10, 02-09-12:

Να πας! Εφόσον μπορείς(έχεις το δικαίωμα δηλαδή) να ανοίξεις δικό σου φυσικοθεραπευτήριο να πας φυσικά!!!
Ενημερώσου για τιμές όμως γιατί είναι πανάκριβα αυτά τα κολέγια!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 11:01, 02-09-12:

Σπουδαζω κι εγω εκει, αλλα σε αλλο τμημα που συνεργαζεται με το ιδιο πανεπιστημιο (Queen Margaret) με τη φυσικοθεραπεια. Το επιπεδο ειναι πολυ υψηλο, εξαλλου, τουλαχιστον στο συγκεκριμενο κολλεγιο τα αγγλικα πανεπιστημια ελεγχουν τα παντα. Για να φανταστεις, στο τμημα φυσικοθεραπειας γραφονται περιπου 80 ατομα το πρωτο ετος και μενουν γυρω στα 20 μεχρι τελους. Εχει πολυ διαβασμα, εργασιες και πρακτικη και οι καθηγητες βοηθανε πολυ καθως τα τμηματα ειναι ετσι οργανωμενα ωστε να υπαρχει κοντινη σχεση μεταξυ φοιτητων και καθηγητων. Επισης, επειδη ειναι ιδιωτικο δε φοβαται να οργανωσει σεμιναρια και συνεργασιες με αλλους ιδιωτες, οποτε υπαρχει και καλυτερη σχεση με την αγορα εργασιας. Απ'οσο θυμαμαι το τμημα φυσικοθεραπειας το 2004 ανελαβε εθελοντικα τους αθλητες των Παραολυμπιακων Αγωνων.
Παράθεση

bulgaZ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bulgaZ
Ο bulgaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O bulgaZ έγραψε στις 17:41, 19-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από NoName
Καλησπερα! Φετος εδωσα πανελληνιες και δεν καταφερα να μπω στην σχολη των ονειρων μου(φυσικοθεραπεια).Εχοντας σκεφτει το ενδεχομενο να ξαναδωσω, σκεφτηκα και αλλες εναλλακτικες λυσεις σπουδων οπως το κολλεγιο.Το εψαξα αρκετα το θεμα και τελικα κατεληξα στο μητροπολιτικο κολλεγιο στο Μαρουσι το οποιο και επισκεφτηκα.Μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα σε ολους τους τομεις (αισθητικη χωρου,δραστηριοτητες που προσφερουν,βιβλιοθηκη κτλπ) αλλα ιδιαιτερα στον τομεα των σπουδων με πολυ καλες συνεργασιες( πχ γνωστα νοσοκομεια για πρακτικη εργασια ).Συζητησα μαζι τους για πολυ ωρα για τα επαγγελματικα δικαιωματα για τα οποια οπως μου ειπαν δεν χρειαζεται να ανησυχω καθως αναγνωριζεται το πτυχιο και μπορω να ανοιξω και δικο μου φυσικοθεραπευτηριο κτλπ..Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας γενικα..δεν ξερω τι να κανω..Μπορω να πω οτι ολη η φαση μου φανηκε πολυ καλη για να ειναι αληθινη αν και με επεισαν κατα καποιο τροπο και θα πηγαινα να σπουδασω εκει!
φιλε noname ειμαι στν ιδια περιπτωση ακριβως με σενα απλως εγω ηθελα να περασω πολιτικος μηχανικος.Το θεμα του κολλεγιου το σκεφτηκα αρκετα αργα καθως απο νωρις ηξερα οτι δν προκειται να περασω πολ.μηχανικος. Το ψαξα το πραμα απο ολες τις μεριες και δν βρηκα ακρη με το θεμα της αναγνωρισης.Ακομα δν εχει αναγνωριστει επισημα πτυχιο απο το ελληνικο κρατος που εχει σπουδασει στο κολεγιο :/.Ετσι η δικια μ επιλογη ειναι να παω στο εξωτερικο οπου ειμαι και σιγουρος οτι το πτυχιο μου θα αναγνωριστει.Προτεινω λοιπον και σε σενα να το σκεφτεις κλτρ και να παρεις την σωστη επιλογη
Παράθεση

Freeze

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Freeze
Ο Freeze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Freeze έγραψε στις 23:50, 08-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από bulgaZ
φιλε noname ειμαι στν ιδια περιπτωση ακριβως με σενα απλως εγω ηθελα να περασω πολιτικος μηχανικος.Το θεμα του κολλεγιου το σκεφτηκα αρκετα αργα καθως απο νωρις ηξερα οτι δν προκειται να περασω πολ.μηχανικος. Το ψαξα το πραμα απο ολες τις μεριες και δν βρηκα ακρη με το θεμα της αναγνωρισης.Ακομα δν εχει αναγνωριστει επισημα πτυχιο απο το ελληνικο κρατος που εχει σπουδασει στο κολεγιο :/.Ετσι η δικια μ επιλογη ειναι να παω στο εξωτερικο οπου ειμαι και σιγουρος οτι το πτυχιο μου θα αναγνωριστει.Προτεινω λοιπον και σε σενα να το σκεφτεις κλτρ και να παρεις την σωστη επιλογη
Εγω τωρα πηγαινω α λυκειου και τεινω κι εγω προς πολιτικος μηχανικος.Υπαρχει περιπτωση για το πτυχιο του κολλεγιου να ειναι αναγνωρισιμο σε 2 χρονια ?
Παράθεση

NimertiS

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη NimertiS
H NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H NimertiS They see me trolling,they hatin' έγραψε στις 23:56, 15-09-13:

Έχω τη χειρότερη άποψη...Μία φορά συμπλήρωσα τα στοιχεία μου για να ρωτήσω κάτι στη φόρμα επιστολής στο site τους,και με ΕΠΡΗΞΑΝ στα τηλέφωνα
μιλάμε όλη μέρα,ενώ τους είπα πως δεν ενδιαφέρομαι πλέον.

Τους έστειλα μέχρι και e-mail για να σταματήσουν να με ενοχλούν ακόμη και ώρες κοινής ησυχίας.

Τόσο σοβαρό κολλέγιο...
Παράθεση

akis95

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη akis95
Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O akis95 έγραψε στις 00:05, 16-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Freeze
Εγω τωρα πηγαινω α λυκειου και τεινω κι εγω προς πολιτικος μηχανικος.Υπαρχει περιπτωση για το πτυχιο του κολλεγιου να ειναι αναγνωρισιμο σε 2 χρονια ?
σε καμια περιπτωση για να γινουν αναγνωρισμενοι πρεπει να μπουν τεε δεν προκειται να γινει ποτε αυτο
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,637 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 00:21, 16-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από akis95
σε καμια περιπτωση για να γινουν αναγνωρισμενοι πρεπει να μπουν τεε δεν προκειται να γινει ποτε αυτο
Κι όμως μπορούν να γραφτουν στο ΤΕΕ. Αρκεί να κάνεις ενα μεταπτυχιακό Γράφεσαι στο Τεχνικό επιμελητήριο της Αγγλίας(μιας και παίρνεις πτυχίο απο Αγγλία), και απλά μεταφέρεις τα επαγγελματικά σου δικαιώματα στην Ελλάδα. Αρκετοί το έχουν κάνει αυτό, δεν είναι σπάνιο φαινόμενο.
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη paterasyp
Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 239 μηνύματα.

O paterasyp έγραψε στις 07:46, 16-09-13:

Γιά να γραφτείς στο επιμελητήριο της Αγγλίας πρέπει να κάνεις το σωστό πρόγραμμα σπουδών . Θέλει λοιπόν προσοχή τι πρόγραμμα σπουδών θα κάνεις και πως θεωρείται αυτό από το πανεπιστήμιο που το παρέχει .
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 23:31, 17-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από paterasyp
Γιά να γραφτείς στο επιμελητήριο της Αγγλίας πρέπει να κάνεις το σωστό πρόγραμμα σπουδών . Θέλει λοιπόν προσοχή τι πρόγραμμα σπουδών θα κάνεις και πως θεωρείται αυτό από το πανεπιστήμιο που το παρέχει .
Απο περίεργεια τους έστειλα email:

cha0s: Καλησπέρα. Εχω μια απλή ερώτηση. Αν εγγραφώ στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και πάρω το πτυχίο μου, το ΤΕΕ θα με αναγνωρίσει ή όχι; Ευχαριστώ

Μητροπολιτικό:Αγαπητέ κ. *****,

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας!

Με ιδιαίτερη χαρά σας καλωσορίζουμε στο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ [AKMI Metropolitan College-AMC] για να προσφέρουμε εξειδικευμένες σπουδές στην ειδικότητα της επιλογής σας. Κοντά μας θα αποκτήσετε γνώσεις, εμπειρία και επαγγελματικές προοπτικές για να σταδιοδρομήσετε άμεσα, τόσο στον ακαδημαϊκό χώρο, όσο και στην αγορά εργασίας.

Εδώ και 30 χρόνια, το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ προσφέρει σπουδές Πανεπιστημιακού επιπέδου με διεθνείς προδιαγραφές. Μέσω της συνεργασίας με διακεκριμένα Πανεπιστήμια του εξωτερικού τα οποία αποτελούν την ακαδημαϊκή δύναμή του, το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ προσφέρει προπτυχιακά (BACHELOR's) και μεταπτυχιακά (MASTER) προγράμματα σπουδών που εναρμονίζονται πλήρως με τις διεθνείς απαιτήσεις και τα νέα ακαδημαϊκά πρότυπα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Για την ενημέρωσή σας σε ό,τι αφορά το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ και τα μοναδικά προνόμια σπουδών που προσφέρουμε, παρακαλούμε καλέστε μας στα παρακάτω τηλέφωνα ή αποστείλετέ μας ένα τηλεφωνικό αριθμό επικοινωνίας προκειμένου να σας καλέσουμε άμεσα:

cha0s: Θα μπορούσατε να γίνετε πιο συγκεκριμένος; Αν τελειώσω Πολιτικός Μηχανικός στο κολέγιο σας, στο ΤΕΕ θα μπορώ να εγγραφώ ναι ή όχι;

Μητροπολιτικό: Ναι μπορώ να γίνω πολύ συγκεκριμένος εφόσον σας εξηγήσω την διαδικασία αναλυτικά. Παρακαλώ τηλεφωνήστε μου στο 210***** ή στείλτε μου το δικό σας τηλέφωνο να σας καλέσω εγώ.

Ποια είναι αυτή η διαδικασία και γιατί δε μου απαντάει με ενα «Ναι, γράφεστε στο ΤΕΕ» ή «Οχι, δε γράφεστε στο ΤΕΕ». Δε με ενδιαφέρει να σπουδάσω εκεί, απλά απο περιέργεια έστειλα email και το μοιράζομαι με 'σας.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,036 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 23:41, 17-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s

Απο περίεργεια τους έστειλα email:

cha0s: Καλησπέρα. Εχω μια απλή ερώτηση. Αν εγγραφώ στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και πάρω το πτυχίο μου, το ΤΕΕ θα με αναγνωρίσει ή όχι; Ευχαριστώ

Μητροπολιτικό:Αγαπητέ κ. *****,

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας!

Με ιδιαίτερη χαρά σας καλωσορίζουμε στο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ [AKMI Metropolitan College-AMC] για να προσφέρουμε εξειδικευμένες σπουδές στην ειδικότητα της επιλογής σας. Κοντά μας θα αποκτήσετε γνώσεις, εμπειρία και επαγγελματικές προοπτικές για να σταδιοδρομήσετε άμεσα, τόσο στον ακαδημαϊκό χώρο, όσο και στην αγορά εργασίας.

Εδώ και 30 χρόνια, το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ προσφέρει σπουδές Πανεπιστημιακού επιπέδου με διεθνείς προδιαγραφές. Μέσω της συνεργασίας με διακεκριμένα Πανεπιστήμια του εξωτερικού τα οποία αποτελούν την ακαδημαϊκή δύναμή του, το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ προσφέρει προπτυχιακά (BACHELOR's) και μεταπτυχιακά (MASTER) προγράμματα σπουδών που εναρμονίζονται πλήρως με τις διεθνείς απαιτήσεις και τα νέα ακαδημαϊκά πρότυπα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Για την ενημέρωσή σας σε ό,τι αφορά το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ και τα μοναδικά προνόμια σπουδών που προσφέρουμε, παρακαλούμε καλέστε μας στα παρακάτω τηλέφωνα ή αποστείλετέ μας ένα τηλεφωνικό αριθμό επικοινωνίας προκειμένου να σας καλέσουμε άμεσα:

cha0s: Θα μπορούσατε να γίνετε πιο συγκεκριμένος; Αν τελειώσω Πολιτικός Μηχανικός στο κολέγιο σας, στο ΤΕΕ θα μπορώ να εγγραφώ ναι ή όχι;

Μητροπολιτικό: Ναι μπορώ να γίνω πολύ συγκεκριμένος εφόσον σας εξηγήσω την διαδικασία αναλυτικά. Παρακαλώ τηλεφωνήστε μου στο 210***** ή στείλτε μου το δικό σας τηλέφωνο να σας καλέσω εγώ.

Ποια είναι αυτή η διαδικασία και γιατί δε μου απαντάει με ενα «Ναι, γράφεστε στο ΤΕΕ» ή «Οχι, δε γράφεστε στο ΤΕΕ». Δε με ενδιαφέρει να σπουδάσω εκεί, απλά απο περιέργεια έστειλα email και το μοιράζομαι με 'σας.
Μαλλον η εγγραφη γινετε μεσω κολοπετινιτσας
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

O paterasyp έγραψε στις 07:11, 18-09-13:

Δεν γράφεσαι γιατί δεν τελειώνεις πολιτικός μηχανικός , η αρχιτέκτονας , αλλά κάτι άλλο . Το ελληνοβρεταννικό τα λέει πιό ξεκάθαρα . Προσοχή λοιπόν , γιατί στην Αγγλία έχουν άλλες ειδικότητες που δεν αντιστοιχούν με τις δικές μας και τελικά δεν μπορείς να πάρεις αυτό που επιθυμείς .
Παράθεση

Artech

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Artech
Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

O Artech έγραψε στις 09:53, 18-09-13:

Γιατί παραπληροφορείτε κύριε?

Διαβάστε τί ισχύει στην Ευρώπη για το επάγγελμα του μηχανικού και συγκεκριμένα τις σελίδες (10 - 15), του συγκεκριμένου άρθρου του Τ.Ε.Ε.

Μετά μπείτε και γράψτε σωστά, τί προϋποθέσεις ισχύουν για την απονομή τίτλου: Chartered Engineer

Α) Για πτυχιούχους τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
Β) Για άτομα που δέν έχουν τυπικά προσόντα.

Σας διαβεβαιώ ότι στην Αγγλία και ειδικά για το επάγγελμα του Μηχανικού, το Επιμελητήριο αλλά και οι άλλες επαγγελματικές ενώσεις(τύπου ICE ή IStructE), σου δίνουν την δυνατότητα να διαβεβαιώσεις την επαγγελματική σου επάρκεια, όχι μονάχα μέσω του Ακαδημαϊκού σου προγράμματος αλλά και μέσα από την εργασιακή σου πορεία, μια διαδικασία που μπορεί να πάρει 6-7 χρόνια. Άν αυτή η εργασιακή σου εμεπιρία καταστεί επαρκής για να ανταπεξέλθεις στις εξετάσεις του φορέα, τότε δικαιούσε και τον τίτλο του Μηχανικού.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artech : 18-09-13 στις 10:31.
Παράθεση

M1tsak0c

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη M1tsak0c
Ο M1tsak0c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O M1tsak0c έγραψε στις 21:20, 13-10-13:

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει. Τελικά υπάρχει κάποια ισοτιμία πτυχίων ή όχι??
Ευχαριστώ.
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 21:34, 13-10-13:

συγνωμη ρε παιδια, αλλα πως ειναι δυνατον ενας που εχει περασει σε μια σχολη αει-τει να εχει ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με εναν "αποφοιτο" του μητροπολιτικου;;; ειναι δικαιο ενας που εχει κουραστει, εχει πληρωσει φροντηστιρια κ.τ.λ. για να δωσει παννεληνιες και να περασει εκει που ηθελε να εχει ιδια δικαιωματα με εναν που δεν κουραστηκε και απλως εχει λεφτα και παει εκει; και επισης βλεπω που λετε κατι για πτυχιο σε 2 χρονια και οτι μεσα σε 2 χρονια θα εχεις παρει πτυχιο και θα εχεις ιδια δικαιωματα με τον αποφοιτο αει-τει. μα ειναι δυνατον ενας που εχει σπουδασει για 2 χρονια να εχει ιδια δικαιωματα με εναν που σπουδασε τουλαχιστον 4-5 σε πολυ πιο υψηλοβαθμες σχολες;;; συνελθετε λιγο και μην νομιζετε οτι επειδη δεν πετυχατε στις πανελληνιες βρηκατε τον θεο σας στο κολλεγιο. διαβαστε και το μυνημα του cha0s που το επρηξαν τα @@@ ενω εκανε μια πολυ συγκεκριμενη ερωτηση που θα μπορουσε να απαντηθει με ενα ναι ή με ενα οχι. και η απαντηση ειναι ΟΧΙ! αλλιως θα του το ελεγαν ξεκαθαρα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos... : 13-10-13 στις 21:37.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 21:54, 13-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από stefanos...
συγνωμη ρε παιδια, αλλα πως ειναι δυνατον ενας που εχει περασει σε μια σχολη αει-τει να εχει ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με εναν "αποφοιτο" του μητροπολιτικου;;; ειναι δικαιο ενας που εχει κουραστει, εχει πληρωσει φροντηστιρια κ.τ.λ. για να δωσει παννεληνιες και να περασει εκει που ηθελε να εχει ιδια δικαιωματα με εναν που δεν κουραστηκε και απλως εχει λεφτα και παει εκει; και επισης βλεπω που λετε κατι για πτυχιο σε 2 χρονια και οτι μεσα σε 2 χρονια θα εχεις παρει πτυχιο και θα εχεις ιδια δικαιωματα με τον αποφοιτο αει-τει. μα ειναι δυνατον ενας που εχει σπουδασει για 2 χρονια να εχει ιδια δικαιωματα με εναν που σπουδασε τουλαχιστον 4-5 σε πολυ πιο υψηλοβαθμες σχολες;;; συνελθετε λιγο και μην νομιζετε οτι επειδη δεν πετυχατε στις πανελληνιες βρηκατε τον θεο σας στο κολλεγιο. διαβαστε και το μυνημα του cha0s που το επρηξαν τα @@@ ενω εκανε μια πολυ συγκεκριμενη ερωτηση που θα μπορουσε να απαντηθει με ενα ναι ή με ενα οχι. και η απαντηση ειναι ΟΧΙ! αλλιως θα του το ελεγαν ξεκαθαρα.
4 χρονια ειναι οι σπουδες φυσικοθεραπειας
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 22:13, 13-10-13:

και επισης βλεπω που λετε κατι για πτυχιο σε 2 χρονια και οτι μεσα σε 2 χρονια θα εχεις παρει πτυχιο και θα εχεις ιδια δικαιωματα με τον αποφοιτο αει-τει. μα ειναι δυνατον ενας που εχει σπουδασει για 2 χρονια να εχει ιδια δικαιωματα με εναν που σπουδασε τουλαχιστον 4-5 σε πολυ πιο υψηλοβαθμες σχολες;;;
Το HND (Higher National Diploma), είναι 2 χρόνια. Είναι κάτι σαν το ΙΕΚ στην Αγγλία.
Το Bachelor είναι 4 χρόνια
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 22:53, 13-10-13:

Δεν ειναι ΙΕΚ, ειναι παραπανω σε επιπεδο το HND. Ειναι σαν να κανεις απλα τα 2 στα 3 ή 4 χρονια σπουδων και μετα διαλεγεις αλλου να συνεχισεις για να παρεις το πτυχιο ή μπορει να υπαρχουν δουλειες για αυτο το επιπεδο, δε ξερω.

http://en.wikipedia.org/wiki/Nationa...amework.5B1.5D
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

O paterasyp έγραψε στις 07:37, 14-10-13:

Τα ΙΕΚ είναι επίπεδο 4 στην κλίμακα προσόντων και τα HND είναι επίπεδο 5 , κάτι που δεν έχουμε προς το παρόν στην Ελλάδα . Αλλο όμως είναι να πάρεις εδώ το HND και μετά να συνεχίσεις στην Αγγλία και να πάρεις από εκεί το πτυχίο σου και άλλο να το πάρεις από εδώ .
Το πρόβλημα είναι όμως ότι οι κολλεγιακές σχολές μηχανικών , δεν έχουν το ίδιο πρόγραμμα σπουδών με τις εδώ σχολές των ΑΕΙ και έτσι δεν οδηγούν σε ανάλογα πτυχία .
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 13:28, 14-10-13:

Τα ΙΕΚ είναι επίπεδο 4 στην κλίμακα προσόντων και τα HND είναι επίπεδο 5 , κάτι που δεν έχουμε προς το παρόν στην Ελλάδα . Αλλο όμως είναι να πάρεις εδώ το HND και μετά να συνεχίσεις στην Αγγλία και να πάρεις από εκεί το πτυχίο σου και άλλο να το πάρεις από εδώ .
Το πρόβλημα είναι όμως ότι οι κολλεγιακές σχολές μηχανικών , δεν έχουν το ίδιο πρόγραμμα σπουδών με τις εδώ σχολές των ΑΕΙ και έτσι δεν οδηγούν σε ανάλογα πτυχία .
Υπαρχει νομιμη ισοτιμια μεταξυ σχολων της ελλαδας και του εξωτερικου, επομενως δε χρειαζεται να εχουν τα ιδια προγραμματα σπουδων με εδω, εφ'οσον ειναι ομοια με καποιου πανεπιστημιου του εξωτερικου οπου συνεργαζεται το κολλεγιο.
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,181 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 14:14, 14-10-13:

Τα πτυχία Bachelor και Master που απονέμουν τα κολλέγια αναγνωρίζονται εφόσον το πανεπιστήμιο του οποίου το πτυχίο χορηγούν μέσω franchising είναι αναγνωρισμένο από την ελληνική πολιτεία. Με τον όρο αναγνώριση εννοούμε επαγγελματική και όχι ακαδημαϊκή αναγνώριση.

Η ακαδημαϊκή αναγνώριση γίνεται μόνο μέσω ΔΟΑΤΑΠ ο οποίος χορηγεί ισοτιμία & αντιστοιχία σε τίτλους σπουδών της αλλοδαπής ως προς τους τίτλους σπουδών ελληνικών ΑΕΙ που ολοκληρώνουν τον πρώτο κύκλο σπουδών και μόνο ισοτιμία σε τίτλους σπουδών της αλλοδαπής ως προς τους τίτλους σπουδών ελληνικών ΑΕΙ που ολοκληρώνουν τον δεύτερο και τρίτο κύκλο σπουδών.

@chaos
Οι μηχανικοί κάτοχοι 3ετούς Bachelor, χωρίς άλλο τίτλο σπουδών και χωρίς να εμπλακεί καθόλου ο ΔΟΑΤΑΠ μπορούν να εγγραφούν στο ΤΕΕ. Αυτοί δίνουν ειδικές εξετάσεις (πολύ πιο ζόρικες) από τους μηχανικούς που είναι απόφοιτοι ελληνικών πολυτεχνείων/πανεπιστημίων και από τους μηχανικούς, πτυχιούχους πανεπιστημίων της αλλοδαπής, οι οποίοι έχουν ισοτιμία & αντιστοιχία από ΔΟΑΤΑΠ με το δίπλωμα μηχανικού ελληνικών πολυτεχνείων/πανεπιστημίων.

Το θέμα δεν είναι να γραφτείς στο ΤΕΕ αλλά να μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα σωστά. Τα 3 χρόνια είναι εξαιρετικά λίγα για να βγει ένας πολιτικός μηχανικός στην αγορά εργασίας και οι γνώσεις ανεπαρκέστατες. Γι αυτό και το 3ετές Bachelor μηχανικού είναι ένας απαξιωμένος τίτλος σπουδών και το 99% των ευρωπαϊκών πανεπιστημίων δεν τον χορηγούν πια. Ζούμε στον 21ο αιώνα και η αποκτηθείσα επιστημονική και τεχνολογική γνώση είναι τεράστια. Πραγματικά είναι αστείο να μιλάμε για 3ετές πτυχίο μηχανικού στον 21ο αιώνα. Αν το επιχειρήσεις η ανεπάρκεια σου θα φανεί στην αγορά εργασίας εκτός και αν συνεχίσεις σε μεταπτυχιακές σπουδές επιπέδου Master σε άμεση συνάφεια με το Bachelor.

Γενικά όποιος θέλει να έχει μια σοβαρή εργασία ως μηχανικός πρέπει ο πρώτος τίτλος σπουδών του να είναι τουλάχιστον 4ετούς διάρκειας πλήρους φοίτησης.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Civilara : 14-10-13 στις 14:28.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,751 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 14:23, 14-10-13:

Το 2010 απόφοιτος κολλεγίου που συνέχισε τις σπουδές του στο εξωτερικό, με επαγγελματική εμπειρία και αναγνωρισμένος στην Αγγλία ως (Chartered Engineer) δικαιώθηκε από το ΣΤΕ και αναγνωρίστηκε στην Ελλάδα ως διπλωματούχος.

Συνεπώς άμεσα τα κολλέγια δεν αναγνωρίζονται. Για να αναγνωριστείς στην Ελλάδα πρέπει να αναγνωριστείς ως μηχανικός στη χώρα της Ε.Ε. που ανήκει διοικητικά το κολλέγιο. Στην περίπτωση που το κολλέγιο συνεργάζεται με πανεπιστήμιο εκτός Ε.Ε. δεν ισχύει κάτι τέτοιο και πιθανολογώ ότι το ΔΟΑΤΑΠ θα μπλοκάρει την εγγραφή.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 14:37, 14-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Civilara
Τα πτυχία Bachelor και Master που απονέμουν τα κολλέγια αναγνωρίζονται εφόσον το πανεπιστήμιο του οποίου το πτυχίο χορηγούν μέσω franchising είναι αναγνωρισμένο από την ελληνική πολιτεία. Με τον όρο αναγνώριση εννοούμε επαγγελματική και όχι ακαδημαϊκή αναγνώριση.

Η ακαδημαϊκή αναγνώριση γίνεται μόνο μέσω ΔΟΑΤΑΠ ο οποίος χορηγεί ισοτιμία & αντιστοιχία σε τίτλους σπουδών της αλλοδαπής ως προς τους τίτλους σπουδών ελληνικών ΑΕΙ που ολοκληρώνουν τον πρώτο κύκλο σπουδών και μόνο ισοτιμία σε τίτλους σπουδών της αλλοδαπής ως προς τους τίτλους σπουδών ελληνικών ΑΕΙ που ολοκληρώνουν τον δεύτερο και τρίτο κύκλο σπουδών.

@chaos
Οι μηχανικοί κάτοχοι 3ετούς Bachelor, χωρίς άλλο τίτλο σπουδών και χωρίς να εμπλακεί καθόλου ο ΔΟΑΤΑΠ μπορούν να εγγραφούν στο ΤΕΕ. Αυτοί δίνουν ειδικές εξετάσεις (πολύ πιο ζόρικες) από τους μηχανικούς που είναι απόφοιτοι ελληνικών πολυτεχνείων/πανεπιστημίων και από τους μηχανικούς, πτυχιούχους πανεπιστημίων της αλλοδαπής, οι οποίοι έχουν ισοτιμία & αντιστοιχία από ΔΟΑΤΑΠ με το δίπλωμα μηχανικού ελληνικών πολυτεχνείων/πανεπιστημίων.

Το θέμα δεν είναι να γραφτείς στο ΤΕΕ αλλά να μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα σωστά. Τα 3 χρόνια είναι εξαιρετικά λίγα για να βγει ένας πολιτικός μηχανικός στην αγορά εργασίας και οι γνώσεις ανεπαρκέστατες. Γι αυτό και το 3ετές Bachelor μηχανικού είναι ένας απαξιωμένος τίτλος σπουδών και το 99% των ευρωπαϊκών πανεπιστημίων δεν τον χορηγούν πια. Ζούμε στον 21ο αιώνα και η αποκτηθείσα επιστημονική και τεχνολογική γνώση είναι τεράστια. Πραγματικά είναι αστείο να μιλάμε για 3ετές πτυχίο μηχανικού στον 21ο αιώνα. Αν το επιχειρήσεις η ανεπάρκεια σου θα φανεί στην αγορά εργασίας εκτός και αν συνεχίσεις σε μεταπτυχιακές σπουδές επιπέδου Master σε άμεση συνάφεια με το Bachelor.

Γενικά όποιος θέλει να έχει μια σοβαρή εργασία ως μηχανικός πρέπει ο πρώτος τίτλος σπουδών του να είναι τουλάχιστον 4ετούς διάρκειας πλήρους φοίτησης.

Δεν γνωριζω συγκεκριμενα για τον κλαδο αυτο, παντως πχ σε πολυτεχνεια οπως λωζαννη και ζυριχη που ειναι πολυ ψηλα σε καταταξεις ειναι 3ετη τα πτυχια. Υπαρχουν ομως 2 κατηγοριες τα BSc και τα BEng αλλα δε ξερω τις ποιοτικες διαφορες τους.
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

O Civilara Farewell έγραψε στις 14:51, 14-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Δεν γνωριζω συγκεκριμενα για τον κλαδο αυτο, παντως πχ σε πολυτεχνεια οπως λωζαννη και ζυριχη που ειναι πολυ ψηλα σε καταταξεις ειναι 3ετη τα πτυχια. Υπαρχουν ομως 2 κατηγοριες τα BSc και τα BEng αλλα δε ξερω τις ποιοτικες διαφορες τους.
Ναι συμβαίνει. Αυτά τα πανεπιστήμια είναι πολύ πιο μπροστά από τα δικά μας σε θέματα έρευνας, δημοσιεύσεων, υποδομών (εργαστήρια, υπολογιστές κλπ.), έχουν καλύτερη αναλογία φοιτητών/διδάσκοντα και επιφάνειας/φοιτητή (στα δικά μας στριμωχνόμαστε), οι απόφοιτοι τους βρίσκουν πολύ ευκολότερα δουλειά από τα δικά μας πανεπιστήμια κλπ. Δεν σημαίνει όμως πως ότι κάνουν είναι το καλύτερο, ούτε ότι έχουν υψηλότερου επιπέδου προγράμματα σπουδών.

Ο 3ετής πρώτος τίτλος σπουδών μηχανικού έχει εγκαταλειφθεί από την συντριπτική πλειονότητα των ευρωπαϊκών πανεπιστημίων. Αυτή η μεταστροφή κάτι δείχνει.

Υπάρχουν βέβαια και άλλοι λόγοι που χορηγείται ακόμα ο πρώτος τίτλος σπουδών μηχανικού στα 3 έτη. Πλέον όλοι ξέρουν πώς το 3ετές Bachelor μηχανικού από μόνο του δεν είναι ανταγωνιστικός τίτλος και έτσι εμμέσως υποχρεώνονται να συνεχίσουν σε μεταπτυχιακό Master όπου υπάρχουν δίδακτρα (ή τουλάχιστον υψηλότερα από το προπτυχιακό Bachelor).
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 17:46, 14-10-13:

Ναι, πχ στο Imperial College of London που θεωρειται το νο 1 απο το QS rankings στο civil engineering, έχει ενα προγραμμα 4-ετες που δινει ομως MEng κατ'ευθειαν. Ισως ειναι το πλαισιο τετοιο που ειχαν συμφωνησει παλαιοτερα για τα 3-ετη πτυχια και τωρα φαινεται οτι δεν ειναι τοσο καλο.
Οπως και να 'χει παντως, πρεπει να διευκρινιστει οτι τα Κολλεγια δεν εχουν 3ετη πτυχια επειδη κανουν του κεφαλιου τους αλλα γιατι ετσι ειναι στα μητρικα τους πανεπιστημια.
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

O paterasyp έγραψε στις 19:28, 14-10-13:

Δεν υπάρχουν σπουδές μηχανικών στα κολλέγια , μόνο hnd δίνουν .
Επίσης έξω υπάρχουν προγράμματα σπουδών που οδηγούν σε παρεμφερή επαγγέλματα και όχι στο αντίστοιχο με το Ελληνικό και έτσι είναι πολύ δύσκολο έως απίθανο να αναγνωριστούν εδώ .

Κάποια κολλέγια το γράφουν σαφώς , άλλα ποντάρουν στην ασάφεια .
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

O Civilara Farewell έγραψε στις 19:31, 14-10-13:

Επίσης έξω υπάρχουν προγράμματα σπουδών που οδηγούν σε παρεμφερή επαγγέλματα και όχι στο αντίστοιχο με το Ελληνικό και έτσι είναι πολύ δύσκολο έως απίθανο να αναγνωριστούν εδώ .

Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δείτε εδώ:

http://www.medcollege.edu.gr/ypopshf...xolh-mhxanikwn
http://www.amc.edu.gr/study-programs...lytechnic.html
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

O paterasyp έγραψε στις 09:47, 15-10-13:

Ετσι είναι όπως τα λέω . Τα βρεττανικά πανεπιστήμια έχουν πολλά και διαφορετικά προγράμματα σπουδών που οδηγούν σε παρεμφερείς τίτλους σπουδών , αλλά γράφονται σε διαφορετικούς συλλόγους , οι οποίοι οδηγούν σε διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα και δεν αναγνωρίζονται ως αντίστοιχα στην Ελλάδα .
Στην καλύτερη αφού κάποιος δουλέψει στην Αγγλία και πάρει τον πλήρη τίτλο στο συγκεκριμμένο κομμάτι , μπορεί να έρθει εδώ και ΙΣΩΣ του δώσουν ΜΕΡΙΚΑ από τα δικαιώματα των μηχανικών .

Δεν μπορώ να γίνω πιό σαφής , αλλά μπορούν οι ενδιαφερόμενοι , να μπούν στα σάιτ των συνεργαζόμενων πανεπιστημίων του εξωτερικού και εκεί να δούν τι δυνατότητες έχει το αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών .

Γενικά είναι μιά επισφαλής διαδικασία .
Παράθεση

Mrjoker95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mrjoker95
Ο Mrjoker95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Mrjoker95 έγραψε στις 13:14, 19-10-13:

Κάνεις λάθος ο ξάδερφος μου σπούδασε σε ένα κολέγιο βρετανικό 3 χρονο πολιτικός μηχανικός και έκανε 2 χρόνια μάστερ στο ίδιο το κολεγιο και γράφτηκε κανονικά στο τεε και είναι ισοβαθμιος με τον απόφοιτο εμπ
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 14:45, 19-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Mrjoker95
Κάνεις λάθος ο ξάδερφος μου σπούδασε σε ένα κολέγιο βρετανικό 3 χρονο πολιτικός μηχανικός και έκανε 2 χρόνια μάστερ στο ίδιο το κολεγιο και γράφτηκε κανονικά στο τεε και είναι ισοβαθμιος με τον απόφοιτο εμπ
ακομα κι αν ειναι αληθεια αυτο, πιστευεις πως ειναι δικαιο για τους φοιτητες μηχανικων των πανεπιστημιων;;;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos... : 19-10-13 στις 15:02.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mrjoker95

Νεοφερμένος

Ο Mrjoker95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Mrjoker95 έγραψε στις 17:58, 19-10-13:

ακομα κι αν ειναι αληθεια αυτο, πιστευεις πως ειναι δικαιο για τους φοιτητες μηχανικων των πανεπιστημιων;;;
Στέφανε,καταρχάς είναι αλήθεια τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί τι θεωρείς άδικο;;και αυτός από πανεπιστήμιο βγήκε(μέσω κολλεγίου αλλά δεν έχει σημασία) της Αγγλίας και έκανε μεταφορά επαγγελματικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα.Το ξέρεις ότι τόσα χρόνια πληρώνομαι φόρο στην Ε.Ε γιατί ήμασταν παράνομοι στο θέμα με την αναγνώριση των κολλεγίων προσωπικά αν θες την άποψη μου είναι δίκαιο γιατί και οι δύο σπουδάζουν αυτό που θέλουν τώρα ο τόπος των σπουδών δεν νομίζω ότι έχει καμία σημασία.Δυστυχώς η Ελλάδα και εμείς οι Έλληνες είμαστε 20 χρόνια πίσω σε σχέση με τις Ευρωπαικές χώρες!
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:25, 19-10-13:

φιλε Στεφανε, αν ενας αποφοιτος εχει τις γνωσεις για πολιτικος Μηχανικος το δικαιο ειναι να εγγραφεται στο ΤΕΕ ανεξαρτητα αν εχει τελειωσει κολλεγιο, ιδιωτικο η δημοσιο Πανεπιστημιο.
Ειναι αδικο να κριθει καποιος απο τι εκανε στο Λυκειο η να αναλογιστουμε τα λεφτα που δοηθκαν απο τους γονεις του (στα κολλεγια οποιος παει πληρωνει πολυ παραπανω).
Δυστυχως τα τελευταια χρονια τα πανεπιστημια και τα πολυτεχνεια της Ελλαδος δεν προσανατολιζονται στο να γινει καλος επαγγελματιας μηχανικος αλλα καλος ακαδημαικος. Επισης η εκπαιδευτει με την κριση εχει υποβαθμιστει.

Το προβλημα με τα κολλεγια ειναι οτι ειναι γεμισμενα με βολεμενα πλουσιοπαιδα και ενω το επιπεδο εκπαιδευσης θεωρητικα που προσφερει ειναι αριστο στην πραγματικοτητα ειναι χαλι μαυρο.

Οσο αφορα το θεμα θεωρω κουτο καποιος να απουδασει σε κολλεγιο και να μην παει κατευθειαν εξωτερικο.

Ας μιλησουμε για την περιπτωση του thread starter (θελει φυσικοθεραπεια)... ξαναδωσε man σιγα την βαση που εχει (δηλαδη ελεος λες οτι το εχεις και ονειρο).

Εφοσον δεν θελεις να ξαναδωσεις το καλυτερο ειναι να πας εξωτερικο να σπουδασεις ιατρικη και να κανεις ειδικοτητα φυσιατρου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 19-10-13 στις 18:31.
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

O paterasyp έγραψε στις 10:14, 20-10-13:

Προφανώς εννοείς ότι σπούδασε στην Αγγλία και όχι στην Ελλάδα . Εδώ μιλάμε γιά σπουδές σε κολλέγια στην Ελλάδα . Αρα μάλλον δεν κατάλαβες καλά .
Παράθεση

Artech

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Artech
Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

O Artech έγραψε στις 15:19, 20-10-13:

Προφανώς εννοείς ότι σπούδασε στην Αγγλία και όχι στην Ελλάδα . Εδώ μιλάμε γιά σπουδές σε κολλέγια στην Ελλάδα . Αρα μάλλον δεν κατάλαβες καλά .
Κοίτα κάτι 45αριδες με τί ασχολούνται. Μα τόσο έχει ξεπέσει η Ελληνική κοινωνία πιά?
Παράθεση

anwnymos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη anwnymos
Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 375 μηνύματα.

O anwnymos after a mindfuck έγραψε στις 15:46, 20-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Artech
Κοίτα κάτι 45αριδες με τί ασχολούνται. Μα τόσο έχει ξεπέσει η Ελληνική κοινωνία πιά?
ενω εσυ ρε φιλε μου εισαι σε καλυτερη φαση?
Παράθεση

Mrjoker95

Νεοφερμένος

O Mrjoker95 έγραψε στις 19:01, 20-10-13:

Όχι σε βρετανικό κολλέγιο στην Ελλάδα σπούδασε!Και γράφτηκε στο τεε της Αγγλίας και μετά μέσω μεταφοράς επαγγελματικών δικαιωμάτων γράφτηκε κ εδώ στο τεε ελλαδος
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

O paterasyp έγραψε στις 21:56, 20-10-13:

Μόνο που τα τμήματα μηχανικών που δίνουν μπάτσελορ στην Ελλάδα , είναι μόλις στο 2ο έτος , μιά και πέρσι ξεκίνησαν .
Παλιότερα μπορούσες να κάνεις εδώ 2 χρόνια γιά HND και μετά 2 χρόνια στην Αγγλία γιά μπάτσελορ και κατόπιν μάστερ .

Γιά τέτοια περίπτωση μιλάς .

Επειδή κάποια παιδιά και γονείς , μπορεί από λάθος απόφαση να χάσουν χρόνο και χρήμα , καλό είναι να είμαστε σαφείς στο τι λέμε .
Παράθεση

Mrjoker95

Νεοφερμένος

O Mrjoker95 έγραψε στις 14:27, 22-10-13:

Μόνο που τα τμήματα μηχανικών που δίνουν μπάτσελορ στην Ελλάδα , είναι μόλις στο 2ο έτος , μιά και πέρσι ξεκίνησαν .
Παλιότερα μπορούσες να κάνεις εδώ 2 χρόνια γιά HND και μετά 2 χρόνια στην Αγγλία γιά μπάτσελορ και κατόπιν μάστερ .

Γιά τέτοια περίπτωση μιλάς .

Επειδή κάποια παιδιά και γονείς , μπορεί από λάθος απόφαση να χάσουν χρόνο και χρήμα , καλό είναι να είμαστε σαφείς στο τι λέμε .
Πατέρα μάλλον δεν κατάλαβες τι σου λέω αλλά δεν πειράζει εδώ είμαστε για να εξηγούμε.Το παιδί αυτό παρακολούθησε το πρόγραμμα του πολιτικού μηχανικού του University of Derby αλλά έκανε εδώ τις σπουδές του.Φυσικό και λογικό ήταν να ανγνωριστεί στην Ελλάδα επειδή το πτυχίο του προερχόταν από μέλος της Ε.Ε από εκεί και πέρα έχει τα ίδια εργασιακά δικαιώματα με το παιδί που τελίωσε πολυτεχνείο.'Ολα τα βρετανικά είναι 3 ετής και αν κανεις μαστερ παιρνεις την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος από την Αγγλία τώρα την τελευταία πρόταση που μου έγραψες ειλικρινά δεν την κατάλαβα
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

O paterasyp έγραψε στις 21:58, 22-10-13:

Τμήματα που κάνουν εδώ το μπάτσελορ , ιδρύθηκαν πέρσι . Στο μητροπολιτικό και στο ελληνοβρεττανικό .
Γιά το derby πρέπει να έκανε εδώ το HND δηλαδή τα 2 χρόνια και μετά νά έκανε άλλα 2 εκεί γιά το μπάτσελορ .
Παράθεση

Mrjoker95

Νεοφερμένος

O Mrjoker95 έγραψε στις 10:58, 26-10-13:

Τι σημασία έχει;;Έγινε πολιτικός μηχανικός,αναγνωρίστηκε κανονικά αυτό έχει σημασία!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΤΕΙ/Σέρρες) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 11:58, 30-10-13:

Τμήματα που κάνουν εδώ το μπάτσελορ , ιδρύθηκαν πέρσι . Στο μητροπολιτικό και στο ελληνοβρεττανικό .
Γιά το derby πρέπει να έκανε εδώ το HND δηλαδή τα 2 χρόνια και μετά νά έκανε άλλα 2 εκεί γιά το μπάτσελορ .
Έχει και στο Mediterranean...αν δεν έχει γεμίσει ήδη το κάθε Κολέγιο με 3ετή προγράμματα μηχανικών που δίνουν Bachelor,είμαι σίγουρος ότι είναι πια θέμα χρόνου...

ΑΛΛΑ ποιος μηχανικός της προκοπής ασχολείται με επαγγελματικά δικαιώματα τη σήμερον ημέρα;Άλλοι θα πλήρωναν απ'την τσέπη τους για να ξεφύγουν απ'τη θηλιά του ΤΣΜΕΔΕ κι εσείς θα χρυσοπληρώσετε κι από πάνω για να χωθείτε;

Αν νομίζουν κάποιοι ότι πηγαίνοντας σ'ένα Ελληνικό Κολέγιο θα αποκομίσουν περισσότερα οφέλη απ'ότι σε ένα πολυτεχνείο ή Τ.Ε.Ι.,ας το επιχειρήσουν!
Όχι όμως γιατί "γράφονται στο Τ.Ε.Ε. σε 3-4 χρόνια" ή γιατί "γίνονται μηχανικοί εύκολα και γρήγορα" κ.λπ. αλλά γιατί θα αποκτήσουν τέτοια εφόδια ώστε να είναι πιο ανταγωνιστικοί από όλους τους υπόλοιπους που σπούδασαν Ελλάδα ή Εξωτερικό...αλλιώς,μαύρο φίδι που τους έφαγε!
Τι σημασία έχει;;Έγινε πολιτικός μηχανικός,αναγνωρίστηκε κανονικά αυτό έχει σημασία!
Ξέρει καθόλου το αντικείμενο;
Με τι ασχολείται;
Ποιοι είναι οι συνεργάτες του;
Πολύ πιο σημαντικά ερωτήματα από το αν "αναγνωρίστηκε" ή όχι...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 30-10-13 στις 12:45.
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

O paterasyp έγραψε στις 12:01, 31-10-13:

Γιά όσους έχουν αμφιβολίες
http://www.uel.ac.uk/undergraduate/s...rchdesigntech/

Added value
The skills of analysis and creative synthesis and of communicating in drawings, words and using IT are useful in many other areas of life and work.
It is clarified that individuals wishing to pursue a career and ultimately register as an architect in the UK and/or Greece should ensure that they are fully aware of the requirements for registration in those Member States. They will need to pass ARBʼs Prescribed Examination at Part 1 level, as the BSc (Hons) Architectural Design and Technology is currently not recognised by the Architects Registration Board (ARB), and also gain ARB-recognised qualifications at Part 2 and Part 3 level, for the purposes of automatic registration as an architect in the UK and subsequently in Europe. They are advised to contact the ARB (info@arb.org.uk), the appropriate authorities in Greece and the AMC Career Office for further advice and guidance on the full requirements that they will need to meet for this purpose. Interested parties should also be aware of the Professional Qualifications Directive 2005/36/EC.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 12:42, 31-10-13:

Ναι πρεπει να δωσουν εξετασεις, σιγα τα ωα
http://www.arb.org.uk/Scripts/wysiwy...20Handbook.pdf
Παράθεση

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΤΕΙ/Σέρρες) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 22:55, 03-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Civilara
Το λες,το ξαναλές και δε μπορώ να καταλάβω που το στηρίζεις...τα περισσότερα πτυχία Bachelor 3ετή είναι πια,τι είναι αυτά που λες;

Είναι ακόμη πιο αστείο στον 21ο αιώνα να μιλάμε για πτυχία 4-5+ ετών όπως τα δικά μας,όταν έχουμε να ανταγωνιστούμε παγκοσμίως επιστήμονες που από 10 χρονών ήξεραν με τι ήθελαν να ασχοληθούν και στα 18+ τους είναι ήδη σε εταιρίες ως ασκούμενοι...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 07-11-13 στις 21:10. Αιτία: αφαίρεση off-topic χωρίου
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 23:52, 03-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
Το λες,το ξαναλές και δε μπορώ να καταλάβω που το στηρίζεις...τα περισσότερα πτυχία Bachelor 3ετή είναι πια,τι είναι αυτά που λες;

Είναι ακόμη πιο αστείο στον 21ο αιώνα να μιλάμε για πτυχία 4-5+ ετών όπως τα δικά μας,όταν έχουμε να ανταγωνιστούμε παγκοσμίως επιστήμονες που από 10 χρονών ήξεραν με τι ήθελαν να ασχοληθούν και στα 18+ τους είναι ήδη σε εταιρίες ως ασκούμενοι...
Κατανοεις οτι λιγοτερα χρονια σπουδων,που κανει τα πανεπιστημια πιεστηρια,σημαινει αυτοματα και χαμηλοτερο επιπεδο παραγωγης γνωσης?Μηπως θες να βγαζει καποιος και την Ιατρικη,λογω ''ανταγωνισμου'' σε 1 χρονο,αντι για 6?
Η αγορα εργασιας,ουτως ή αλλως,οντας ακρως ανταγωνιστικη,ή μη,ανακυκλωνεται.

Με αυτες τις αποψεις,τα Πανεπιστημια,απο κεντρα διανοησης και παραγωγης γνωσης,εχουν γινει κεντρα επαγγελματικης καταρτισης.Οταν σε μερικες χιλιαδες χρονια,ο μ.ο IQ του ανθρωπου θα ειναι το 300,και θα μπορουν να εισερχονται σε Πανεπστημια απο τα 10 τους ολοι,ωστε να δουλευουν στα 15,τοτε,κατι θα γινει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 07-11-13 στις 21:08. Αιτία: αφαίρεση off-topic χωρίου παράθεσης
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

O Civilara Farewell έγραψε στις 17:29, 04-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
Έχω πει παραπάνω ότι το τριετές Bachelor μηχανικού είναι απαξιωμένος τίτλος. Παραθέτω την αιτιολογική έκθεση περί ισοδυναμίας του πενταετούς διπλώματος μηχανικού των ελληνικών πολυτεχνείων και πολυτεχνικών σχολών με τα ευρωπαϊκά master (πρόταση που τελικά απορρίφθηκε).

http://www.eng.auth.gr/fileadmin/_mi.../20090914a.pdf

Ανατρέξτε στην παράγραφο [3] και ειδικά στην υποπαράγραφο [3]β). Αναφέρονται τα εξής:

Εξ άλλου, προκειμένου περί πανεπιστημιακών σπουδών Μηχανοτεχνίας (Engineering), είναι πολύ σημαντικές και οι εξελίξεις στις ΗΠΑ. Η American Society of Civil Engineers, ASCE, (επιστημονικός Οργανισμός και εκδότρια 10 επιστημονικών περιοδικών πολύ μεγάλου κύρους), στο ASCE Policy Statement 465 του 2007 καταλήγει στα ακόλουθα συμπεράσματα:

Το επάγγελμα του Πολ. Μηχανικού υφίσταται επαναστατικές μεταβολές, οι οποίες αύξησαν το εύρος των γνώσεων που απαιτούνται για το επάγγελμα. Είναι παράλογο να πιστεύεται ότι, σε τέτοιους περίπλοκους και ταχέως μεταβαλλόμενους καιρούς, είναι δυνατόν μέσα σε 4 μόνον έτη ενδοσχολικών σπουδών να μεταδώσουμε το εξειδικευμένο σώμα γνώσεων το απαιτούμενο για επαγγελματίες Μηχανικούς, ενώ η εκπαίδευση σ’ άλλα επαγγέλματα απαιτεί 7 ή 8 έτη. Τα 4 έτη ενδοσχολικών σπουδών θεωρούνταν η τυπική διάρκεια για επαγγελματίες Μηχανικούς 100 χρόνια πριν. Η δε πρόσθετη δοκιμαστική τετραετής πείρα μετά την απόκτηση του Β.SC. δεν είναι ικανή να υποκαταστήσει την διδακτική ύλη επί του σώματος γνώσεων που θα αποκτούνταν από μία πρόσθετη παιδεία. Πιθανότατα, η διατήρηση της 4-χρονης προπτυχιακής εκπαίδευσης έχει συμβάλλει στην μειωμένη εκτίμηση της Μηχανοτεχνίας στα μάτια της Κοινωνίας». Είναι δε πολύ χαρακτηριστικό ότι αυτές οι απόψεις της ΑSCE υιοθετήθηκαν απ’ το Υπουργείο Στρατιωτικών των ΗΠΑ (απ’ το γνωστό Corps of Engineers), δηλώνοντας προς την ASCE ότι: «Συμμεριζόμαστε την ανησυχία σας ότι το Σώμα Γνώσεων που απαιτείται για την είσοδο στην επαγγελματική πράξη του Μηχανικού στο μέλλον κείται πέραν του σκοπού των παραδοσιακών τετραετών σπουδών συνδυασμένων με πρόσθετη πείρα στην εργασία»
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 07-11-13 στις 21:10. Αιτία: αφαίρεση off-topic χωρίου
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Jack of Spades έγραψε στις 20:00, 05-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Κατανοεις οτι λιγοτερα χρονια σπουδων,που κανει τα πανεπιστημια πιεστηρια,σημαινει αυτοματα και χαμηλοτερο επιπεδο παραγωγης γνωσης?Μηπως θες να βγαζει καποιος και την Ιατρικη,λογω ''ανταγωνισμου'' σε 1 χρονο,αντι για 6?
Η αγορα εργασιας,ουτως ή αλλως,οντας ακρως ανταγωνιστικη,ή μη,ανακυκλωνεται.

Με αυτες τις αποψεις,τα Πανεπιστημια,απο κεντρα διανοησης και παραγωγης γνωσης,εχουν γινει κεντρα επαγγελματικης καταρτισης.Οταν σε μερικες χιλιαδες χρονια,ο μ.ο IQ του ανθρωπου θα ειναι το 300,και θα μπορουν να εισερχονται σε Πανεπστημια απο τα 10 τους ολοι,ωστε να δουλευουν στα 15,τοτε,κατι θα γινει.
Τα πανεπιστήμια ρε φίλε έχουν γίνει "κέντρα επαγγελματικής κατάρτισης" εδώ και πάρα πολλά χρόνια κι όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότερο προς τα εκεί συγκλίνουν...δε ζούμε το 15ο αιώνα που σπούδαζαν μόνο οι πλούσιοι για το hobby τους,ζούμε τον 21ο που σπουδάζουν ΟΛΟΙ όσοι έχουν τη δυνατότητα και όχι "από hobby" αλλά από ανάγκη για επιβίωση!
Ρώτα τους γιατρούς που περιμένουν πως και πως να βγάλουν κάνα φράγκο να δούμε τι θα σου απαντήσουν...

Ο κάθε άνθρωπος έχει πλήθος ελεύθερων ωρών και ένα πολύ ισχυρό εργαλείο στα χέρια του (μεταξύ άλλων),το internet...ότι γνώση θέλει να "παράγει" και ότι καινούργιο θέλει να μάθει μπορεί να το κάνει και εκτός του πανεπιστημιακού προγράμματος σπουδών!

Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες,απλώς (όπως πολλάκις σου έχω τονίσει) είσαι εκτός (σκληρής) πραγματικότητος...
Παράθεση

Sarantis1995

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sarantis1995
Ο Sarantis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Sarantis1995 έγραψε στις 20:09, 03-03-14:

Παιδιά καλησπέρα να σας ρωτήσω ξέρει κανείς λεπτομέρειες για τον Master Clinical&Community Psychology που έχει το μητροπολιτικό κολλέγιο?(λεφτα,συνεργασία)κλτπ?
Παράθεση

sunset80

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sunset80
H sunset80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H sunset80 έγραψε στις 23:46, 19-05-14:

Πραγματικά αναρωτιέμαι πως υπάρχουν ακόμη αυτές οι απαρχαιομένες νοοτροπίες... Τι εννοείτε δηλαδή ότι όσοι δεν έχουν περάσει στις πανελλήνιες δεν αξίζουν ως κοινωνικά όντα για να παρέχουν τις υπηρεσίες τους και να προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο? τι θα πει δεν είναι δίκαιο??!!! Το εκπαιδευτικό σύστημα μας δυστυχώς είναι αρκετά χαμηλό όπως και οι σπουδές στα ελληνικά πανεπιστήμια!! Η δυσκολία στις εξετάσεις υπάρχει για άλλους λόγους!!! Είναι μεγάλος ο ανταγωνισμός στην αγορά εργασίας. Παλιά να φανταστείτε εγγράφονταν απλά σε κάποια σχολή μετά τη βασική εκπαίδευση.
Και για να περάσω σε ποιο προσωπικά στοιχεία που θα σας διαφωτίσουν....έχω τελειώσει τη Νομική σχολή στο ΑΠΘ και σας πληροφορώ ότι κανένας δεν αποφοιτά με πλήρη κατάρτιση επαγγελματική. Στην πρακτική άσκηση δεν μαθαίνεις φυσικά τίποτα με καμία εποπτεία (συγγνώμη μαθαίνεις να βγάζεις φωτοτυπίες!!) και ο αγώνας συνεχίζεται! Φυσικά και θα επέλεγα κάποιο κολλέγιο για περαιτέρω σπουδές!! Άξια τα παιδιά που δεν αφήνουν το αισχρό σύστημα της Ελλάδας να τους αποθαρρύνει επειδή δεν πέρασαν στις πανελλαδικές εξετάσεις !! Αλίμονο εαν η αξία και η ικανότητα των ανθρώπων κρίνονταν από αυτό!! Συνεχίστε να επιλέγεται το επάγγελμα που θα σας ικανοποιεί μέσα από ορθή και εκσυγχρονισμένη εκπαίδευση.
Τέλος σας πληροφορώ ότι αυτοί που επιλέγουν να φοιτήσουν σε κολλέγιο στερούνται πολλά και εργάζονται σκληρά για να καταβάλλουν τα δίδακτρα! Δεν είναι όλοι πλούσιοι!!!
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 00:18, 20-05-14:

Το εκπαιδευτικό σύστημα μας δυστυχώς είναι αρκετά χαμηλό όπως και οι σπουδές στα ελληνικά πανεπιστήμια!!
Aβάσιμη γενίκευση sunset80!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους