Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,436 εγγεγραμμένα μέλη και 2,395,660 μηνύματα σε 74,332 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 208 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Νεανικές σκέψεις για την πολιτική

Dreamweaver

Απόφοιτος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος --- και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 523 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε στις 07:12, 07-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris S
Δεν είναι καταδικαστέα για όλους. Για μερικούς αν ο δέκτης της βίας είναι ταξικός εχθρός it's ok
ThAt'S nOt ReAl CoMmUnIsM
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lancelot

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

O Lancelot έγραψε στις 14:09, 07-12-17:

Ειδε κανεις τις δηλωσεις Ερντογαν-Παυλοπουλου. Σε τι κλιμα εγιναν ;Πως ηταν ;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,641 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 14:20, 07-12-17:

Βαρύ το κλίμα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,907 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 16:37, 07-12-17:

Ναι εκλασε μεντες ο Ερντογαν που ο τιτανας Πακης τον πηγε κοντρα (νοτ).

Ο Σουλτανος ηρθε πληρως διαβασμενος και προετοιμασμενος και στο τελος το επιχειρημα του Πακη ηταν πηγαινε πες τα στον πρωθυπουργο γιατι εγω ειμαι γλαστρα...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,941 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 21:41, 07-12-17:

Ο κύριος ερντογαν νομίζει ότι θα τα βάλει με την Ε.Ε.χαχαχα
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,907 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 23:56, 07-12-17:

Εδω ο Ερντογαν τα εβαλε με το βαθυ κρατος της Τουρκιας, στην ΕΕ θα κωλωσει; Θα βγει κανας Λουξεμβουργιος να κανει δηλωση και θα του κανει τα μουτρα κρεας. Σιγα τα αυγα. Ουτως ή αλλως η ΕΕ δε θελει αποσταθεροποιηση στα ανατολικα και η πυγμη με την οποια ο Ερντογαν κυβερναει την Τουρκια, την βολευει. Νταξει κανει λιγο μουτρα για τους στρατιωτικους αλλα θα το καταπιει. Πιο πολυ για εσωτερικη καταναλωση επιμενει...
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,641 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 01:05, 08-12-17:

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,938 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 20:18, 08-12-17:

Για γέλια.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 21:31, 08-12-17:

Παράθεση

flamingo

Νεοφερμένος

Ο flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O flamingo έγραψε στις 14:39, 15-12-17:

Να τος και ο "αριστερός" δήμαρχος Βύρωνα, ο Συριζαίος Άκης Κατωπόδης... http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500183103
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 21:28, 15-12-17:

Δεσμεύτηκαν όλοι οι λογαριασμοί του ΑΘΗΝΑ 9,84
Ο "εξυγιαντης" του ΠΑΣΟΚ, αυτος που αυτοπαρουσιαζοταν ως ο καλυτερος δημαρχος στο συμπαν, δεν καταφερε να σωσει ουτε ενα ραδιοφωνικο σταθμο αλλα θα εσωζε την Ελλαδα.

http://www.protothema.gr/greece/arti...ou-athina-984/
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,941 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 14:50, 16-12-17:

Τωρα να γελάσω η να κλάψω!
Με ρυθμό ανάπτυξης 11.1% αναπτύχθηκε το τουρκικό ΑΕΠ το Γ τρίμηνο το 2017 σε σχέση με το Γ τρίμηνο το 2016.Ας πούμε ότι στο ίδιο διάστημα η κινα είχε 6.7% και η Ινδία 6.6%
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Volkswagen Fan : 16-12-17 στις 14:54.
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 15:38, 16-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από flamingo
Να τος και ο "αριστερός" δήμαρχος Βύρωνα, ο Συριζαίος Άκης Κατωπόδης... http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500183103
Το μόνο λάθος είναι του δήμου που άφησε να συσσωρευτούν τόσες οφειλές.Μπράβο στο δήμαρχο!

Τα μέτρα αφορούν ληξιπρόθεσμες βεβαιωμένες οφειλές πριν το 2013, λόγω της παραγραφής τους το 2018 μετά την παρέλευση πενταετίας και γίνονται βάσει της κείμενης νομοθεσίας (αρθ. 76 του ΒΔ17/5/1959 και άρθ. 25 ΠΔ 774/80) και αφορούν υποχρέωση της οικονομικής υπηρεσίας και μάλιστα προσωπικής ευθύνης του εκάστοτε Δημοτικού ταμία. Οι εν λόγω οφειλές αφορούν παραβάσεις του ΚΟΚ, αγωγούς αποχέτευσης, χρέη κατάληψης δημόσιων χώρων από καταστήματα, χρέη προς το κοιμητήριο κ.λπ.

Η οικονομική υπηρεσία του Δήμου που δεν είχε προβεί τα τελευταία χρόνια σε τέτοια μέτρα (για αυτό και οι τόσες πολλές οφειλές) έδωσε τη δυνατότητα στους οφειλέτες να εκμεταλλευτούν την ευνοϊκή ρύθμιση των 100 δόσεων η οποία έληγε στις 30/11/2017 και αρκετοί δημότες την αξιοποίησαν.
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Συντονιστής

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 2,147 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 13:38, 17-12-17:

Η Διακήρυξη της Ανεξαρτησίας των Ηνωμένων Πολιτειών, η οποία θεωρείται κείμενο-σταθμός στην εξέλιξη των φιλελεύθερων δημοκρατιών της Δύσης, ξεκινά αναγνωρίζοντας την ισότητα ως αυταπόδεικτη αλήθεια...
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 658 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 14:54, 17-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από klean
Η Διακήρυξη της Ανεξαρτησίας των Ηνωμένων Πολιτειών, η οποία θεωρείται κείμενο-σταθμός στην εξέλιξη των φιλελεύθερων δημοκρατιών της Δύσης, ξεκινά αναγνωρίζοντας την ισότητα ως αυταπόδεικτη αλήθεια...
Καμιά πολιτική θεωρία που βάζει την κοινωνία πάνω από το άτομο δεν έχει δικαίωμα να μιλάει για ελευθερία, καθώς ελευθερία σημαίνει να αποφασίζει το άτομο για τον εαυτό του. Αν βάζεις την κοινωνία πάνω από το άτομο, λοιπόν, του στερείς την ελευθερία.
Η ελευθερία είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την ηθική και την πολιτική φιλοσοφία, καθώς χωρίς ελευθερία, δεν θα υπήρχαν ερωτήματα του τι πρέπει να πράττουμε και το πως πρέπει να είναι οργανωμένη μια κοινωνία, καθώς χωρίς ελευθερία δεν θα μπορούσαμε να είχαμε την δυνατότητα επιλογής, οπότε το πως θα πρέπει να είναι οργανωμένη μια κοινωνία θα ήταν άτοπο ερώτημα.
Οπότε, οποιαδήποτε ισότητα βασίζεται στην καταπάτηση της ελευθερίας του ατόμου (είτε είναι κοινωνικό κράτος, είτε άρνηση δικαιώματος ιδιοκτησίας) είναι ανήθικη.
Επίσης, το θέμα της οικολογίας όντως δέχεται κάποιους νόμους, καθώς όπως δεν μπορεί ο άλλος να σου κάψει το σπίτι, έτσι και δεν μπορεί να κάψει ένα δημόσιο δάσος, αλλά το θέμα του ανταγωνισμού στην ελεύθερη αγορά δεν δέχεται νόμους που να την εμποδίζουν κάπου (εφόσον δεν γίνεται κάτι που να εμποδίζει την ελευθερία του ατόμου, πράγμα που γίνεται στην περίπτωση του δάσους).
Όταν ένα προϊόν δεν είναι επιθυμητό, ο κατασκευαστής του πουλάει κάτι άλλο που να είναι επιθυμητό για να βγάλει κέρδος. Έτσι οι άνθρωποι ωφελούνται μέσω της ελεύθερης αγοράς.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 15:12, 17-12-17:

Ήταν να μην πάει ο Τσίπρας ταξίδι στην Αμερική. Τώρα και το Αμερικανικο Σύνταγμα θα παραθέτουμε και για τα πλεονεκτήματα του Αμερικάνικου welfare και των entitlements θα μιλήσουμε και όλα της Αμερικής θα πάμε και θα τα κάνουμε.

Γενικώς, την επίκληση στην αυθεντία τη θεωρώ ως την πλέον λαϊκιστική και δημαγωγική μέθοδο πειθούς και το γεγονός ότι το κείμενο βρίθει από τέτοια μόνο καλό δεν είναι. Ο Μητσοτάκης είπε ένα πολύ σωστό πράγμα: "Οι ανάγκες του καθενός διαφέρουν από τις ανάγκες του άλλου". Δεν μπορείς να βάλεις ένα πλαφόν και να πεις "Ο άνθρωπος χρειάζεται 1,5 κιλό τροφή την ημέρα, το οποίο θα συνιστάται από 40% πρωτείνη, 50% υδατάνθρακες και 10% λίπη. Επίσης θα πίνει 2 λίτρα νερό, θα κάνει μπάνιο 1 φορά την εβδομάδα, θα έχει στην κατοχή 50 τμ κατοικίας, με ένα μπαλκόνι 1Χ2, ένα αυτοκίνητο 1.400cc, μια γυναίκα ύψους 1.80, ξανθιά με γαλανά μάτια".
Ο γενικός ισοσκελισμός προς τα κάτω οδηγεί στην τελμάτωση. Όταν εγώ ξέρω ότι ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ όλα τα παραπάνω, το κράτος ΟΦΕΙΛΕΙ να μου τα προσφέρει και δεν ΔΥΝΑΜΑΙ να έχω τίποτα παραπάνω, θα αράζω την πέτσα μου στο κρεβάτι και θα κοιτάω το ταβάνι ΌΛΗ μέρα. ΌΛΗ μέρα όμως... Και μετά, ποιος θα παράξει όλα αυτά που ΕΓΩ δικαιούμαι? Εσύ?

Οπότε, μην ξεκινάς να περιγράφεις μια ουτοπία λέγοντας ότι κάτι είναι αυταπόδεικτο και κάνοντας επίκληση στην αυθεντία. Και κυρίως όταν αυτή η αυθεντία είναι η Αμερική... Σε είδα να επαινείς τις ΗΠΑ και κόντεψε να μου φύγει το λαπτοπ από τα χέρια....
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Συντονιστής

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 2,147 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 15:29, 17-12-17:

Σε μένα αναφέρεσαι DumeNuke; Ας πω κάτι λοιπόν. Είναι ελάχιστες οι χώρες σε παγκόσμια κλίμακα που στέκονται στο ύψος των συνταγματικών τους διακηρύξεων. Και οι ΗΠΑ είναι ομολογουμένως στις πρώτες θέσεις. Από το τέλος. Άρα κάπου παρανόησες.

Γιάννη το έχουμε ξανασυζητήσει, εγώ δε μπορώ να ορίσω το άτομο ανεξάρτητα από την κοινωνία και δεν έχει νόημα και ο ορισμός της ελευθερίας στο επίπεδο ενός δήθεν απομονωμένου ατόμου. Άρα, ελευθερία σημαίνει να αποφασίζει το άτομο για τον εαυτό του; Αλίμονο αν ήταν έτσι. Η ελευθερία νοείται μέσω κοινωνικών σχέσεων και αλίμονο αν αποφάσιζα εγώ και μόνο εγώ για οτιδήποτε με αφορά στις αλληλεπιδράσεις μου με το κοινωνικό σύνολο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klean : 17-12-17 στις 15:36.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dreamweaver

Απόφοιτος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος --- και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 523 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε στις 15:34, 17-12-17:

Ένα πολύ ωραίο βίντεο για το θαύμα των δήθεν σοσιαλιστικών σκανδιναβικών χώρων

Και ενα tl;dr κειμενο που συνοψηζει τα σηματικα κομματια
http://www.nationalreview.com/articl...ing-lefts-myth

Το πως μπορειτε οι αριστεροι και μπλεκετε τα παντα, ακομα και το original συνταγμα των ΗΠΑ, για να βγαλετε τα δικα σας συμπερασματα ειναι κατι που ποτε δεν θα σταματησει να με εκπλησσει
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dreamweaver : 17-12-17 στις 17:29.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 15:37, 17-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από DumeNuke
Ήταν να μην πάει ο Τσίπρας ταξίδι στην Αμερική. Τώρα και το Αμερικανικο Σύνταγμα θα παραθέτουμε και για τα πλεονεκτήματα του Αμερικάνικου welfare και των entitlements θα μιλήσουμε και όλα της Αμερικής θα πάμε και θα τα κάνουμε.

Γενικώς, την επίκληση στην αυθεντία τη θεωρώ ως την πλέον λαϊκιστική και δημαγωγική μέθοδο πειθούς και το γεγονός ότι το κείμενο βρίθει από τέτοια μόνο καλό δεν είναι. Ο Μητσοτάκης είπε ένα πολύ σωστό πράγμα: "Οι ανάγκες του καθενός διαφέρουν από τις ανάγκες του άλλου". Δεν μπορείς να βάλεις ένα πλαφόν και να πεις "Ο άνθρωπος χρειάζεται 1,5 κιλό τροφή την ημέρα, το οποίο θα συνιστάται από 40% πρωτείνη, 50% υδατάνθρακες και 10% λίπη. Επίσης θα πίνει 2 λίτρα νερό, θα κάνει μπάνιο 1 φορά την εβδομάδα, θα έχει στην κατοχή 50 τμ κατοικίας, με ένα μπαλκόνι 1Χ2, ένα αυτοκίνητο 1.400cc, μια γυναίκα ύψους 1.80, ξανθιά με γαλανά μάτια".
Ο γενικός ισοσκελισμός προς τα κάτω οδηγεί στην τελμάτωση. Όταν εγώ ξέρω ότι ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ όλα τα παραπάνω, το κράτος ΟΦΕΙΛΕΙ να μου τα προσφέρει και δεν ΔΥΝΑΜΑΙ να έχω τίποτα παραπάνω, θα αράζω την πέτσα μου στο κρεβάτι και θα κοιτάω το ταβάνι ΌΛΗ μέρα. ΌΛΗ μέρα όμως... Και μετά, ποιος θα παράξει όλα αυτά που ΕΓΩ δικαιούμαι? Εσύ?
Εσυ θα τα παραξεις γιατι θα σε μαστιγωσουν και αν συνεχιζεις να αρνεισαι, σου κλεινουν one-way εισιτηριο για Σιβηρια.

Παλι η δικτατορια του προλεταριατου δινει τη λυση 8)
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

O giannis4ever έγραψε στις 15:54, 17-12-17:

Γιάννη το έχουμε ξανασυζητήσει, εγώ δε μπορώ να ορίσω το άτομο ανεξάρτητα από την κοινωνία και δεν έχει νόημα και ο ορισμός της ελευθερίας στο επίπεδο ενός δήθεν απομονωμένου ατόμου. Άρα, ελευθερία σημαίνει να αποφασίζει το άτομο για τον εαυτό του; Αλίμονο αν ήταν έτσι. Η ελευθερία νοείται μέσω κοινωνικών σχέσεων και αλίμονο αν αποφάσιζα εγώ και μόνο εγώ για οτιδήποτε με αφορά στις αλληλεπιδράσεις μου με το κοινωνικό σύνολο.
Όπως το άτομο Α αποφασίζει για τον εαυτό του, έτσι κάνει ο Β και ο Γ και ο καθένας τους σέβεται την δυνατότητα λήψης αποφάσεων όλων των άλλων. Δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος είναι απομονωμένος ή όχι.
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Συντονιστής

O klean έγραψε στις 16:13, 17-12-17:

Πώς σέβεται ο καθένας αν συγκρούονται οι αποφάσεις; Αυτό εννοώ απομονωμένος και μη.
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

O giannis4ever έγραψε στις 16:50, 17-12-17:

Πώς σέβεται ο καθένας αν συγκρούονται οι αποφάσεις; Αυτό εννοώ απομονωμένος και μη.
Αν παραβιάζεται η ελευθερία κάποιου, πρέπει να επέμβει ο νόμος με την αστυνομία για παράδειγμα. Αλλά να παραβιάζεται η ελευθερία, όχι ας πούμε να πει κάποιος ότι ο τάδε δεν με αφήνει να κοιμηθώ στο σπίτι του, γι' αυτό καλώ την αστυνομία. Σε αυτήν την περίπτωση μιλάμε για ασυδοσία, όχι για ελευθερία.
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 00:58, 18-12-17:

Σε μένα αναφέρεσαι DumeNuke; Ας πω κάτι λοιπόν. Είναι ελάχιστες οι χώρες σε παγκόσμια κλίμακα που στέκονται στο ύψος των συνταγματικών τους διακηρύξεων. Και οι ΗΠΑ είναι ομολογουμένως στις πρώτες θέσεις. Από το τέλος. Άρα κάπου παρανόησες.

Το σύνταγμα είναι ένα σύνολο κανόνων, που εκφράζουν τη γενική βούληση αυτών που το γράφουν και ανάφερεται στα πιστεύω αυτών που το γράφουν αλλά και στη χρονική περίοδο που γράφεται. Οι κοινωνίες από φύσης δεν είναι στατικές και μεταβάλλονται με το χρόνο. Εκτός αν εσύ νομίζεις ότι είσαι ο ίδιος και δεν έχεις αλλάξει απόψεις και πιστεύω από τη στιγμή που πήγες στο Νηπιαγωγείο μέχρι σήμερα, τότε όπως οι άνθρωποι, έτσι και τα έθνη ωριμάζουν και εξελίσσονται.
Ναι, το σύνταγμα διέπει τη λειτουργία του κράτους, αλλά ο σκοπός του ανθρώπου σε αυτή τη ζωή δεν είναι να υπηρετεί το σύνταγμα. Για την ακρίβεια ισχύει το ανάποδο, το σύνταγμα υπάρχει ώστε να υπηρετεί ανάγκες των ανθρώπων. Αλλά από τη στιγμή που το σύνταγμα το έγραψαν άνθρωποι και οι άνθρωποι κάνουν λάθη, αυτό δεν αποτελεί αλάνθαστο οδηγό που τυφλά οδηγούμε και όπου μας βγάλει.
Να το θέσω διαφορετικά, το να σφάζεις ανθρώπους δεν είναι κατακριτέο και καταδικαστέο επειδή το γράφει το σύνταγμα, αλλά επειδή αυτό το επιτάσσει η ανθρώπινη λογική. Όπως δεν θα αρχίσουμε να το αποδεχόμαστε αν κάποιος καθυστερημένος πάει και κάνει αναθερώηση του συντάγματος και γράψει ότι είναι οκ να πάρουμε τα μαχαίρια και να καθαρίζουμε κόσμο κατά το δοκούν.

Το γενικό μου πρόβλημα όμως δεν είναι το πόσο γαμάτο ή όχι είναι το σύνταγμα. Το πρόβλημα μου είναι ότι ξεκινάς μια πρόταση μιλώντας για τη γαματοσύνη του Αμερικάνικου Συντάγματος και στη συνέχεια μιλάς για χαλαρά κομμουνιστικά ιδεώδη. Πώς να στο πω διαφορετικά, έχω μπερδευτεί, δεν ξέρω τι γίνεται....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DumeNuke : 18-12-17 στις 01:06.
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Συντονιστής

O klean έγραψε στις 12:23, 18-12-17:

Προφανώς ούτε εγώ ούτε και ο συγγραφέας μιλάμε για τη γαματοσύνη του αμερικανικού Συντάγματος. Είναι απλά ενδεικτικό ότι και αυτού του τύπου το Σύνταγμα που εκθειάζεται από τη φιλελέ πλευρά για συγκεκριμένες προβλέψεις του, εμπεριέχει αυτό το "κομμουνιστικό ιδεώδες". Που όπως είπαμε δεν τηρείται ούτε στο ελάχιστο. Αυτή την αντίθεση θέλει να δείξει, οπότε μην κουράζεσαι να εμπλέκεις επισκέψεις Τσίπρα, αμερικανικό welfare, αυθεντίες κλπ που δήθεν με άλλαξαν or whatever.
Παράθεση

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H Happily.Motionless Ουδεν κακο αμιγες καλου !!! έγραψε στις 19:25, 20-12-17:

Από ότι άκουσα ο Κ.Τσαβουσογλου απειλεί με πολεμο για τα νησιά και τις νησίδες που η Ελλάδα έχει παράνομα στην κατοχή της
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Συντονιστής

O klean έγραψε στις 21:41, 20-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Happily.Motionless
Από ότι άκουσα ο Κ.Τσαβουσογλου απειλεί με πολεμο για τα νησιά και τις νησίδες που η Ελλάδα έχει παράνομα στην κατοχή της
Υπάρχει γενικά μια εθνικιστική έξαρση στην Τουρκία, κυρίως από την αντιπολίτευση, η οποία βλέπει διαλλακτικότητα του προέδρου απέναντι στην Ελλάδα. Πολλά λέγονται και είναι για εσωτερική κατανάλωση, δεδομένου ότι υπάρχουν ανοιχτά θέματα στην Τουρκία με ΗΠΑ και ανατολικά σύνορα. Είπε και άλλα κουλά, πχ μίλησε για διεθνή δικαστήρια, ποιος, ο Τσαβούσογλου.
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 09:15, 21-12-17:

Πότε επιτέλους θα τελειώσει η ηλιθιότητα του ασύλου για να υπάρχουν αστυνομικοί να προστατεύουν τον πανεπιστημιακό χώρο?

http://www.skai.gr/news/greece/artic...nis-tou-pamak/
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 11:58, 21-12-17:

Το θέμα είναι γιατί να χρειαζόμαστε αστυνομία. Έχουν και άλλες χώρες δημόσια πανεπιστήμια αλλά δεν υπάρχει αυτή καταστροφική μανία που έχουμε να εκμεταλλευόμαστε/καταστρέφουμε ότι είναι δημόσιο λες και είναι προσωπικά δικό μας. Δυστυχώς όπως το βλέπω, για να σταματήσει αυτή η κατάσταση θα πρέπει να ελέγχεται η είσοδος κάθε ατόμου στο πανεπιστήμιο. Αν δεν είσαι φοιτητής και δεν έχεις δουλειά εκεί δεν μπαίνεις. Για να φύγει από την κουλτούρα μας ότι πανεπιστήμιο = μέρος όπου νομίζουμε ότι είμαστε θεοί. Βέβαια κάτι τέτοιο θέλει αλλαγή στην πολιτική σκηνή, αλλαγή στην κοινωνία (θα βρεθούν όλοι πάλι να κάνουν καταλήψεις), αλλαγή στο διεφθαρμένο κατεστημένο. Αλλά επειδή το πρόβλημα είναι πολύ βαθύ κάτι τέτοιο δε θα γίνει ποτέ. Είμαστε ένα failed state δυστυχώς.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 15:43, 21-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Το θέμα είναι γιατί να χρειαζόμαστε αστυνομία. Έχουν και άλλες χώρες δημόσια πανεπιστήμια αλλά δεν υπάρχει αυτή καταστροφική μανία που έχουμε να εκμεταλλευόμαστε/καταστρέφουμε ότι είναι δημόσιο λες και είναι προσωπικά δικό μας. Δυστυχώς όπως το βλέπω, για να σταματήσει αυτή η κατάσταση θα πρέπει να ελέγχεται η είσοδος κάθε ατόμου στο πανεπιστήμιο. Αν δεν είσαι φοιτητής και δεν έχεις δουλειά εκεί δεν μπαίνεις. Για να φύγει από την κουλτούρα μας ότι πανεπιστήμιο = μέρος όπου νομίζουμε ότι είμαστε θεοί. Βέβαια κάτι τέτοιο θέλει αλλαγή στην πολιτική σκηνή, αλλαγή στην κοινωνία (θα βρεθούν όλοι πάλι να κάνουν καταλήψεις), αλλαγή στο διεφθαρμένο κατεστημένο. Αλλά επειδή το πρόβλημα είναι πολύ βαθύ κάτι τέτοιο δε θα γίνει ποτέ. Είμαστε ένα failed state δυστυχώς.
Η απαγορευση εισοδου θα εχει ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που θα προσπαθησεις να πετυχεις. Αλλωστε πολλοι μπαχαλακηδες ειναι και οι ιδιοι φοιτητες. Απλα στο πανεπιστημιο πρεπει να μπορει να επεμβει η αστυνομια για να επαναφερει την ταξη οπως θα γινοταν οπουδηποτε αλλου στην κοινωνια. Και ακομα καλυτερο, να καταγραφονται οι ζημιες που γινονται, να κοστολογουνται και να πηγαινει μπουγιουρντι στην εφορια δια τον αριθμο των συλληφθεντων. Και αν ειναι προστατευομενα μελη, τοτε στους προστατες τους.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 16:14, 21-12-17:

Πως θα βρεις ποιοι είναι; Με κάμερες;
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Συντονιστής

O klean έγραψε στις 18:41, 21-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Και ακομα καλυτερο, να καταγραφονται οι ζημιες που γινονται, να κοστολογουνται και να πηγαινει μπουγιουρντι στην εφορια δια τον αριθμο των συλληφθεντων. Και αν ειναι προστατευομενα μελη, τοτε στους προστατες τους.
Σε κάτι τέτοιο συμφωνώ κι εγώ, πρέπει να είναι σαφές ότι υπάρχει ευθύνη και κόστος όταν καταστρέφεις περιουσία.
Παράθεση

Sonic

Απόφοιτος

Ο Sonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Sonic έγραψε στις 15:11, 22-12-17:

Άγρια επίθεση στο κελί καταγγέλλει ότι δέχτηκε ο Νίκος Μαζιώτης
Χτυπήματα με μαχαίρι, σύμφωνα με ανάρτηση σε αντιεξουσιαστικό ιστότοπο
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 22:41, 02-01-18:

ώρα να θυμηθούμε μια τεράστια εθνική επιτυχία που έγινε 1/1/2002
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Συντονιστής

O klean έγραψε στις 21:36, 04-01-18:

Και ώρα να επισημάνουμε μια άλλη τεράστια επιτυχία που μόλις έγινε γνωστή, ξεκίνησε το 2003 (Σημίτης είπατε; ) μέχρι και το 2007 (η ΝΔ ποτέ δε μας απογοητεύει):

Μίζες (!) 200.000 ευρώ για έργα της Αττικό Μετρό http://mobile.in.gr/category/greece/article/1500187490
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 15:31, 05-01-18:

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 13:33, 08-01-18:

Τελικα ο συριζα δεν εχει τελος.Μπραβο στον ανδρεα λοβερδο.
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 16:04, 08-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Τελικα ο συριζα δεν εχει τελος.Μπραβο στον ανδρεα λοβερδο.
Συγχαρητήρια του αξίζουν μέσα σε 2 μήνες δυο σκάνδαλα έφερε
  • Μεσάζοντας
  • Φρεγάτα έλη
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 18:59, 08-01-18:

Συμφωνώ.Ο κύριος τζανακοπουλος έδωσε καμία εξήγηση η έχει μόνο στο νου του να βγαίνει και να παραμυθιάζει τον κόσμο λέγοντας ότι η Ελλάδα πάει πολύ καλά;
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 20:20, 08-01-18:

Και ώρα να επισημάνουμε μια άλλη τεράστια επιτυχία που μόλις έγινε γνωστή, ξεκίνησε το 2003 (Σημίτης είπατε; ) μέχρι και το 2007 (η ΝΔ ποτέ δε μας απογοητεύει):

Μίζες (!) 200.000 ευρώ για έργα της Αττικό Μετρό http://mobile.in.gr/category/greece/article/1500187490
Ακριβώς. Όσο μεγαλυτερο κρατισμό έχεις τόσο εμείς οι φορολογούμενοι θα χάνουμε τα χρήματα μας για τις μίζες των κυβερνώντων.
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Συντονιστής

O klean έγραψε στις 20:57, 08-01-18:

Το πρόβλημα δε λέγεται κρατισμός, λέγεται αδιαφάνεια, απουσία ελέγχου σε όλα τα στάδια, έλλειψη ανοικτών μητρώων συμβάσεων και ηλεκτρονικού συστήματος δημόσιων συμβάσεων.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 21:15, 08-01-18:

Και που να δείτε όταν φύγει ο ΣΥΡΙΖΑ τι σκάνδαλα θα αποκαλυφθούν.
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 21:52, 08-01-18:

Και που να δείτε όταν φύγει ο ΣΥΡΙΖΑ τι σκάνδαλα θα αποκαλυφθούν.
πολλά εγώ σήμερα θα τους χαρίσω 2 βίντεο το 1 είναι από τις εκλογές του 2015

και το άλλο είναι σημερινο που τους απαντάει ο Βενιζέλος

όσο για σκανδαλα για μην υπακοή των νόμων το αφιερώνω και αυτό στον Σύριζα
Πουλάκης

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Ακριβώς. Όσο μεγαλυτερο κρατισμό έχεις τόσο εμείς οι φορολογούμενοι θα χάνουμε τα χρήματα μας για τις μίζες των κυβερνώντων.
και μιλάμε για κυβέρνηση 2007 του Βουδα ο Σημίτης μαζί με όλο το φοβερο team ήταν αντικρατιστές
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σωτηρης13 : 08-01-18 στις 21:52. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

O DumeNuke έγραψε στις 22:53, 08-01-18:

Στα 2 video, το 1 δώρο:

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 23:03, 08-01-18:

Οι Έλληνες είναι τόσο βλάκες σαν λαός που δεν θα μου κάνει έκπληξη αν δω τον ΣΥΡΙΖΑ στις επόμενες εκλογές να πάρει κανένα 20%.

Dumenuke ναι το ΠΑΣΟΚ μας έβαλε στο μνημόνιο όμως που είναι ο θεός τσιπρας να σας βγάλει.Η μήπως ξέχασες τις πορείες του ΣΥΡΙΖΑ στο Σύνταγμα με τις κατσαρόλες;Τωρα γιατί δεν γίνετε τίποτα;Μήπως τις πορείες τις έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ;;;
Για βάλε επίσης και το βίντεο με την κυρία Βαγενά που λέει ‘εδώ αντέξαμε 400 στα 99 θα κολλήσουμε;’
Βάλε το βίντεο που ο τσιπρας δεν ξέρει αν υπάρχουν θαλάσσια σύνορα.
Και φυσικά και το go back merkel που έγινε η καλύτερη φίλη του Τσίπρα.
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

Ο GTR-890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O GTR-890 έγραψε στις 23:47, 08-01-18:

ΤΟ ΜΉΝΥΜΑ ΑΝΑΦΈΡΕΤΑΙ ΣΕ ΌΛΟΥΣ !!!!

***[ Δεν υποστιριζω κανενα απ τα κομματα , σε ολα αυτα που θα αναφερθω παρακατω βασιζονται σε στατιστικα στοιχεια]

Σταματιστε να το παιζεται οτι εχετε αποψη για την πολιτικη απλα επιδοκιμαζοντας και κατακρινοντας σφοδρα την παρουσα κυβερνηση ή τεων κυβερνήσεων σε καθε αποφασει που περνουν.

1)Καποιοι κρινουν την παρουσα κυβερνηση οτι με αυτην η χωρα οδευει προς το χειροτερο . Δεν γνωριζουν ομως πως αυτη η κυβερνηση συμφωνησαν σε μια αξιολογηση(γ') με τους ευρωπαιους η οποια κλεινει τον Αυγουστο του 2018 ,τονιζοντας πως καμια κυβερνηση δεν εχει καταφερη τετοιο επίτευγμα απ την εποχη τον μνημονιων.

2)Μετα την μεγαλη νικη τον Σεπτεμβρη του 2015(ΣΥΡΙΖΑ) το ΑΕΠ της χωρας αρχισε να αυξάνεται και η ανεργεια αρχισε να υποχωρει απ το 27.8% που ηταν επι κυβερνηση ΝΔ σε 20.6%(τωρινή) με βαση τα στατιστικα στοιχεια που δημοσιευονται απ την Ε.Ε

3)Ηταν η μονη κυβερνηση που προϊδεάσε τον ελληνικο λαο,εμμεσα, για αυτα τα οποια θα συμβουν με την υπογραφη του 3ου μνημονιου

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καποια προϊδεάσεπροϊδεάσεμελη που μιλανε για πολιτικη δεν παρακολουθουν τα στατιστικα στοιχεια , απλα αναφερουν λογια κομματων, οι οποιοι αυτοματως χαρακτηριζονται παθητικοί δεκτες πληροφοριων και θυματα προπαγανδας καποιου ''τελειου'' διπλωματη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GTR-890 : 08-01-18 στις 23:51.
-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 23:55, 08-01-18:

Χαχαχα.
Το 2014 επίσης είχαμε ανάπτυξη αλλα ο ΣΥΡΙΖΑ έριξε την κυβέρνηση.
Επίσης που είναι η αύξηση των συντάξεων;
Η μήπως ξεχάσαμε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ κατηγορούσε τη ΝΔ ότι ξεπουλάει τα πάντα,ενώ τωρα το κάνει ο ίδιος.
Η μήπως ξεχάσατε κάποιοι το 58% του όχι που έγινε ναι;
Βεβαια όπως λέει και η κυρία προθυπουργου ο κύριος τσιπρας δεν είπε ψέματα.
Τελος έλεγε ότι θα σκίσει τα μνημόνια.
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

O Dimitris S έγραψε στις 00:21, 09-01-18:

Χαίρομαι που έχουμε στο φορουμ μας λαμπρούς νέους που θα βοηθήσουν να επιστρέψει το ΠΑΣΟΚ στο κολοφώνα της δόξας του!!!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

O DumeNuke έγραψε στις 00:33, 09-01-18:

Οι Έλληνες είναι τόσο βλάκες σαν λαός που δεν θα μου κάνει έκπληξη αν δω τον ΣΥΡΙΖΑ στις επόμενες εκλογές να πάρει κανένα 20%.

Dumenuke ναι το ΠΑΣΟΚ μας έβαλε στο μνημόνιο όμως που είναι ο θεός τσιπρας να σας βγάλει.Η μήπως ξέχασες τις πορείες του ΣΥΡΙΖΑ στο Σύνταγμα με τις κατσαρόλες;Τωρα γιατί δεν γίνετε τίποτα;Μήπως τις πορείες τις έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ;;;
Για βάλε επίσης και το βίντεο με την κυρία Βαγενά που λέει ‘εδώ αντέξαμε 400 στα 99 θα κολλήσουμε;’
Βάλε το βίντεο που ο τσιπρας δεν ξέρει αν υπάρχουν θαλάσσια σύνορα.
Και φυσικά και το go back merkel που έγινε η καλύτερη φίλη του Τσίπρα.
Η κατάσταση δεν είναι άσπρο-μαύρο ή ένα-από-τα-δύο και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στα βίντεο. Το γεγονός ότι η ριζοσπαστική συνιστώσα της αριστεράς λαϊκίζε και συνεχίζει να λαϊκίζει δεν απαλλάσσει αυτόματα τη σοσιαλιστική. Μπορούν κάλλιστα και οι δύο να τάζουν λαγούς και πετραχήλια. Τώρα αν το ζήτημα είναι ποιος απάτησε περισσότερο τον ελληνικό λαό....

Σωτήρη, καιρό είχαμε να σε δούμε στο θέμα. Τι άποψη έχεις για το έγγραφο προς τον πρώην διοικητή της ΤτΕ, Γιώργο Προβόπουλο, που ξεπρόβαλε χθες?
Παράθεση

XristosDim

Νεοφερμένος

Ο XristosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O XristosDim έγραψε στις 00:47, 09-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από GTR-890
ΤΟ ΜΉΝΥΜΑ ΑΝΑΦΈΡΕΤΑΙ ΣΕ ΌΛΟΥΣ !!!!

***[ Δεν υποστιριζω κανενα απ τα κομματα , σε ολα αυτα που θα αναφερθω παρακατω βασιζονται σε στατιστικα στοιχεια]

Σταματιστε να το παιζεται οτι εχετε αποψη για την πολιτικη απλα επιδοκιμαζοντας και κατακρινοντας σφοδρα την παρουσα κυβερνηση ή τεων κυβερνήσεων σε καθε αποφασει που περνουν.

1)Καποιοι κρινουν την παρουσα κυβερνηση οτι με αυτην η χωρα οδευει προς το χειροτερο . Δεν γνωριζουν ομως πως αυτη η κυβερνηση συμφωνησαν σε μια αξιολογηση(γ') με τους ευρωπαιους η οποια κλεινει τον Αυγουστο του 2018 ,τονιζοντας πως καμια κυβερνηση δεν εχει καταφερη τετοιο επίτευγμα απ την εποχη τον μνημονιων.

2)Μετα την μεγαλη νικη τον Σεπτεμβρη του 2015(ΣΥΡΙΖΑ) το ΑΕΠ της χωρας αρχισε να αυξάνεται και η ανεργεια αρχισε να υποχωρει απ το 27.8% που ηταν επι κυβερνηση ΝΔ σε 20.6%(τωρινή) με βαση τα στατιστικα στοιχεια που δημοσιευονται απ την Ε.Ε

3)Ηταν η μονη κυβερνηση που προϊδεάσε τον ελληνικο λαο,εμμεσα, για αυτα τα οποια θα συμβουν με την υπογραφη του 3ου μνημονιου

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καποια προϊδεάσεπροϊδεάσεμελη που μιλανε για πολιτικη δεν παρακολουθουν τα στατιστικα στοιχεια , απλα αναφερουν λογια κομματων, οι οποιοι αυτοματως χαρακτηριζονται παθητικοί δεκτες πληροφοριων και θυματα προπαγανδας καποιου ''τελειου'' διπλωματη.

Φιλέ αλήθεια τώρα ειναι δυνατόν μέτα απο 3 χρόνια συρίζα και τσιπρά να βγαινείς εστώ και ανωνυμα και να υποστηρίζεις την κυβερνήση λεγοντάς μας τις ιδιεες @@@ που λενε και αυτοι και υποτιμόντας τη νοημοσύνη μας ? Πραγμτικά λύπηρο .. Ελπίζω απλά να βόλεψε κανα συγγενή σου στο δημόσιο ο τσίπρας και γιαυτό να τα λές αυτα ... Αλλίως το προβλήμα σου ειναι μεγαλύτερο (επιεικώς) ... Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει ο τσιπρας μας έχει ταραξεί στους φόρους σε λίγο θα φορολογέι και τον αερα που αναπνέουμε .. μονο και μονο για να βγάζει πλεονασμάτα . Ετσι τα στατιστικά τα οποια αναφερέσε βγαινούν .. παιρνεί λεφτα απο ολους μας.. κοβει συνταξείς ,χρωσταέι το δημόσιο στους ιδιώτες ... αλλά μετα έρχετε τα χριστούγεννα σου δίνει 400 ευρώ και θεωρέι οτι θα τον ψηφίσεις .. Απόδειξη οτι μεχρι και ο ίδιος θεωρέι τους ψηφοφόρους του βλάκες ... (οχι οτι έχει αδικο) .. Οσον αφορα τη συμφωνία τον άυγουστο του 2018 που λες ειναι μια τρύπα στο νέρο ακόμα και να ηταν αυτο που υποστηρίζει ο τσιπράς ουσιαστικά θα ειχαμε φτάσει πισω στο 2014 έχοντας χάσει 3 χρόνια απο τη ζωή μας και χρεωθεί 100 δις .. ξεχνάω κατι ? ΑΑΑΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΧΑ ΧΑ ΧΑ .. ομως ουτε αυτο θα γινει .. τον αυγουστό τελειώνουν τα λεφτα .. οχι το μνημονιο .. Ουσιαστικά θα εχουμε ακομα ελεχνο απο τους ξενους μεχρι το 2024 και βαλε .. αλλα αυτο που αλλαζει ειναι οτι δεν θα μα δανείζουν λεφτά αλλα θα πρέπει να δανειστούμε απο τις αγορες ..Πράγμα που δν το καταφερέι και ολας γιατι δν τον εμπιστευέται κανενας ο οποιος έχει λεφτα... εντελώς περιέργος
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη XristosDim : 09-01-18 στις 00:53.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 00:49, 09-01-18:

Dimitri σε ευχαριστώ παρά πολύ χαχαχαχα
Χρήστο άσε το παιδί στο κόσμο του!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους