Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 163 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας

Hephaestus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Hephaestus
Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,427 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 18:56, 07-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από nuria.m
κοιτα ,ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος...οποτε εσενα το κρατικο μπορει να σου φανει πιο ευκολο απο τα αλλα...απλως εγω και τις 2 φορες που το εχω δωσει τραβηξα τα ιδια...
εγω προετοιμαστηκα γενικα για το prof 1,5 χρονο...μεχρι τελευταια στιγμη δεν ειχα αποφασισει ποια θα δωσω..οποτε εκανα προετοιμασια για ολα...!!!
εισαι σιγουρος οτι θες να κανεις μονος σου??θα τα καταφερεις πιστευεις???καλυτερα να πας σε καποιον καθηγητη απλως για να σε καθοδηγει...

και να με πληρωσουν παντως εγω το κρατικο δεν το ξαναδινω...τις ερωτησεις που βαζουν με το ζορι τις απαντας στα ελληνικα,οχι στα αγγλικα...το mishigan ειναι το πιο ευκολο και επιπλεον στο εξωτερικο αλλα και στην ελλαδα ειναι πιο αναγνωρισμενο απο το κρατικο...!!!
Σκεφτομαι να βρω εναν καθηγητη και να κανω δυο ωρες την εβδομαδα μονο για να με καθοδηγει, να μου διορθωνει εκθεσεις και να με βοηθαει στο speaking

Ειμαι αναμεσα στο κρατικο, στο michigan και στο msu
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nuria.m

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nuria.m
H nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 180 μηνύματα.

H nuria.m έγραψε στις 19:06, 07-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Hephaestus
Σκεφτομαι να βρω εναν καθηγητη και να κανω δυο ωρες την εβδομαδα μονο για να με καθοδηγει, να μου διορθωνει εκθεσεις και να με βοηθαει στο speaking

Ειμαι αναμεσα στο κρατικο, στο michigan και στο msu
εγω εκανα γυρω στις τεσσερις ωρες...αν δεν εχεις χασει την επαφη με τα αγγλικα θα τα καταφερεις...αλλιως αγορασε βιβλια στα αγγλικα και θα σε βοηθησουν...μια φιλη μου διαβαζοντας λογοτεχνικα βιβλια εδωσε το prof χωρις φροντιστηριο...και δεν ειχε ουτε lower...αν θες να εισαι σιγουρος οτι θα το παρεις δωσε msu...οσοι φιλοι μου το δωσανε (με ελαχιστο διαβασμα)το πηρανε... και με πολυ υψηλη βαθμολογια!!!
βεβαια ειναι πιο ακριβο...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,427 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 19:11, 07-08-14:

εγω εκανα γυρω στις τεσσερις ωρες...αν δεν εχεις χασει την επαφη με τα αγγλικα θα τα καταφερεις...αλλιως αγορασε βιβλια στα αγγλικα και θα σε βοηθησουν...μια φιλη μου διαβαζοντας λογοτεχνικα βιβλια εδωσε το prof χωρις φροντιστηριο...και δεν ειχε ουτε lower...αν θες να εισαι σιγουρος οτι θα το παρεις δωσε msu...οσοι φιλοι μου το δωσανε (με ελαχιστο διαβασμα)το πηρανε... και με πολυ υψηλη βαθμολογια!!!
βεβαια ειναι πιο ακριβο...
Δηλαδη, μπορεις να μου δωσεις καποιες πληροφοριες για το msu;
Παράθεση

nuria.m

Δραστήριο Μέλος

H nuria.m έγραψε στις 19:26, 07-08-14:

Δηλαδη, μπορεις να μου δωσεις καποιες πληροφοριες για το msu;
δεν το εχω δωσει...αλλα θα σου δωσω πληροφοριες με βαση αυτα που ειχα κανει στο μαθημα!!
το πτυχιο ειναι του πανεπιστημιου Michigan State...εχει μονο β2,γ2...οχι γ1 που απ'οτι καταλαβα ενδιαφερεσαι...ειναι αναγνωρισμενο και δινει επάρκεια διδασκαλιας...οι εξετασεις βαθμολογουνται στα 100 δηλαδη 25 η καθε ενοτητα...για να παρεις το πτυχιο πρπει να βγαλεις τουλαχιστον 60...
1 εθεση γυρω 35 λεπτα νομιζω-στο listening τα ακους δυο φορες και εχει 40 ερωτησεις...-εχει ενοτητα grammar με 40 εωτησεις απο την γραμματικη-reading μονο κειμενα με ερωτησεις κατανοησης απο τις οποιες ελεγχουν το λεξιλογιο σου-και το speaking αποτελειται απο τεσσερις ενοτητες-ερωτησεις...
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

O Hephaestus έγραψε στις 14:01, 08-08-14:

δεν το εχω δωσει...αλλα θα σου δωσω πληροφοριες με βαση αυτα που ειχα κανει στο μαθημα!!
το πτυχιο ειναι του πανεπιστημιου Michigan State...εχει μονο β2,γ2...οχι γ1 που απ'οτι καταλαβα ενδιαφερεσαι...ειναι αναγνωρισμενο και δινει επάρκεια διδασκαλιας...οι εξετασεις βαθμολογουνται στα 100 δηλαδη 25 η καθε ενοτητα...για να παρεις το πτυχιο πρπει να βγαλεις τουλαχιστον 60...
1 εθεση γυρω 35 λεπτα νομιζω-στο listening τα ακους δυο φορες και εχει 40 ερωτησεις...-εχει ενοτητα grammar με 40 εωτησεις απο την γραμματικη-reading μονο κειμενα με ερωτησεις κατανοησης απο τις οποιες ελεγχουν το λεξιλογιο σου-και το speaking αποτελειται απο τεσσερις ενοτητες-ερωτησεις...
Ειμαι αναμεσα στο msu και στο κρατικο, αλλα δε μπορω να αποφασισω...
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,655 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 14:08, 08-08-14:

κοιτα ,ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος...οποτε εσενα το κρατικο μπορει να σου φανει πιο ευκολο απο τα αλλα...απλως εγω και τις 2 φορες που το εχω δωσει τραβηξα τα ιδια...
εγω προετοιμαστηκα γενικα για το prof 1,5 χρονο...μεχρι τελευταια στιγμη δεν ειχα αποφασισει ποια θα δωσω..οποτε εκανα προετοιμασια για ολα...!!!
εισαι σιγουρος οτι θες να κανεις μονος σου??θα τα καταφερεις πιστευεις???καλυτερα να πας σε καποιον καθηγητη απλως για να σε καθοδηγει...

και να με πληρωσουν παντως εγω το κρατικο δεν το ξαναδινω...τις ερωτησεις που βαζουν με το ζορι τις απαντας στα ελληνικα,οχι στα αγγλικα...το mishigan ειναι το πιο ευκολο και επιπλεον στο εξωτερικο αλλα και στην ελλαδα ειναι πιο αναγνωρισμενο απο το κρατικο...!!!
Εγω δεν θα ξαναεδινα με τιποτα το edexcel... Αφού ειχα δώσει michigan και Cambridge, ειχα δηλώσει και για το edexcel η χαζή και έτρεχα μεσα στον Ιούνιο, μαζί με τις ενδοσχολικές, να δίνω και αυτο... Αλλα το πήρα και αυτο τελικά Μυαλό που ειχα τότε παντως, λες και θα χρειαστούν τόσα πτυχία.
Παντως και εγω προτείνω michigan αντί για το κρατικό.
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

O Hephaestus έγραψε στις 14:46, 08-08-14:

Tελικα,τα πηρες ολα τα πτυχια που εδινες;
Παράθεση

nuria.m

Δραστήριο Μέλος

H nuria.m έγραψε στις 14:56, 08-08-14:

Ειμαι αναμεσα στο msu και στο κρατικο, αλλα δε μπορω να αποφασισω...
δεν χρειαζεται να αποφασισεις απο τωρα...ξεκινα πρωτα την προετοιμασια και στην πορεια θα δεις ποιο σου αρεσει περισσοτερο η ποιο σου φαινεται πιο ευκολο...παντως επειδη καπου διαβασα οτι θελεις να κανεις μεταπτυχιακο καλυτερα να δωσεις καποιο με αναγνωριση στο εξωτερικο(αν σκεφτεσαι να κανεις μεταπτυχιακο σε αλλη χωρα)..
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

O Hephaestus έγραψε στις 15:06, 08-08-14:

δεν χρειαζεται να αποφασισεις απο τωρα...ξεκινα πρωτα την προετοιμασια και στην πορεια θα δεις ποιο σου αρεσει περισσοτερο η ποιο σου φαινεται πιο ευκολο...παντως επειδη καπου διαβασα οτι θελεις να κανεις μεταπτυχιακο καλυτερα να δωσεις καποιο με αναγνωριση στο εξωτερικο(αν σκεφτεσαι να κανεις μεταπτυχιακο σε αλλη χωρα)..
Ενδιαφερομαι να κανω μεταπτυχιακο στην Ελλαδα και θελω ενα πτυχιο που να το αναγνωριζουν τα ελληνικα πανεπιστημια..
Παράθεση

nuria.m

Δραστήριο Μέλος

H nuria.m έγραψε στις 15:14, 08-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Εγω δεν θα ξαναεδινα με τιποτα το edexcel... Αφού ειχα δώσει michigan και Cambridge, ειχα δηλώσει και για το edexcel η χαζή και έτρεχα μεσα στον Ιούνιο, μαζί με τις ενδοσχολικές, να δίνω και αυτο... Αλλα το πήρα και αυτο τελικά Μυαλό που ειχα τότε παντως, λες και θα χρειαστούν τόσα πτυχία.
Παντως και εγω προτείνω michigan αντί για το κρατικό.
το edexcel ηταν το μονο που εξαρχης ειχα απορριψει...μου φαινοταν εντελως ηλιθιο και ανουσιο...
hephaestus εδω εχει Preparation Materials για το msu..!!!!http://www.msu-exams.gr/swift.jsp?CMRCode=13S1PAF4N
και εδω για το κπγ http://rcel.enl.uoa.gr/kpg/gr_past_papers_es.htm
ριξε τους μια ματια για να παρεις μια ιδεα για το στυλ των ασκησεων...

Ενδιαφερομαι να κανω μεταπτυχιακο στην Ελλαδα και θελω ενα πτυχιο που να το αναγνωριζουν τα ελληνικα πανεπιστημια..
τα ελληνικα πανεπιστημια αναγνωριζουν ολα τα πτυχια ξενων γλωσσων που ειναι αναγνωρισμενα απο τον ασεπ...οποτε ειτε το κρατικο δωσεις ειτε το msu το ιδιο ειναι...τα μονα που δεν αναγνωριζονται νομιζω οτι ειναι τα toec-toefl που εχουν διαρκεια 2 χρονια μονο...αλλα αυτο εξαρταται απο το πανεπιστημιο..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nuria.m : 08-08-14 στις 15:14. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

O Hephaestus έγραψε στις 15:14, 08-08-14:

το edexcel ηταν το μονο που εξαρχης ειχα απορριψει...μου φαινοταν εντελως ηλιθιο και ανουσιο...
hephaestus εδω εχει Preparation Materials για το msu..!!!!http://www.msu-exams.gr/swift.jsp?CMRCode=13S1PAF4N
και εδω για το κπγ http://rcel.enl.uoa.gr/kpg/gr_past_papers_es.htm
ριξε τους μια ματια για να παρεις μια ιδεα για το στυλ των ασκησεων...
Ευχαριστω πολυ...θα τα κανω και θα σου πω την αποψη μου...
Παράθεση

nuria.m

Δραστήριο Μέλος

H nuria.m έγραψε στις 15:21, 08-08-14:

Ευχαριστω πολυ...θα τα κανω και θα σου πω την αποψη μου...
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

O Hephaestus έγραψε στις 15:53, 08-08-14:

Κοιταζοντας τα κλεινω προς το msu

Δεν μου αρεσει καθολου η συμπληρωση κενων και το κρατικο εχει αρκετα και στο listening και στο reading
Παράθεση

nuria.m

Δραστήριο Μέλος

H nuria.m έγραψε στις 16:16, 08-08-14:

Κοιταζοντας τα κλεινω προς το msu

Δεν μου αρεσει καθολου η συμπληρωση κενων και το κρατικο εχει αρκετα και στο listening και στο reading
χμμμ..το κρατικο εχει 1-2 ασκησεις που πρεπει να μαντεψεις και μονος σου την λεξη χωρις να υπαρχει καποιο σχετικο κειμενο...το msu ειναι κυριως multiple choice οποτε και να μην γνωριζεις κατι το βαζεις στην τυχη και μπορεις να ελπιζεις οτι ειναι σωστο...!!!!
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,807 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 16:20, 08-08-14:

Αν θέλεις τη γνώμη μου δώσε το Μichigan. Νομίζω είχες πει ότι το είχες ξαναδώσει στο παρελθόν. Αφ ενός θα είναι σαν να κάνεις επανάληψη και αφ ετέρου ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Τα "βαριά χαρτιά" των Αγγλικών είναι πρώτα του Cambridge και μετά του Μichigan. Αναγνωρίσιμα από όλους τους φορείς (μιλάω για την Ελλάδα), δεν πρόκειται ποτέ να έχεις πρόβλημα. Αν είναι να κάνεις μια προσπάθεια, κάντην σωστά.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

O Hephaestus έγραψε στις 02:14, 15-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Αν θέλεις τη γνώμη μου δώσε το Μichigan. Νομίζω είχες πει ότι το είχες ξαναδώσει στο παρελθόν. Αφ ενός θα είναι σαν να κάνεις επανάληψη και αφ ετέρου ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Τα "βαριά χαρτιά" των Αγγλικών είναι πρώτα του Cambridge και μετά του Μichigan. Αναγνωρίσιμα από όλους τους φορείς (μιλάω για την Ελλάδα), δεν πρόκειται ποτέ να έχεις πρόβλημα. Αν είναι να κάνεις μια προσπάθεια, κάντην σωστά.
Θα το εχω υποψιν μου.
Ειμαι ακομα σε διλημμα..πιστευω μεχρι τελη αυγουστου να εχω αποφασισει...
Παράθεση

Soleado Febrero ~

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Soleado Febrero ~
H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 690 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε στις 16:25, 21-08-14:

Και εγώ θα σου πρότεινα το Michigan.Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω τα ''δυνατά χαρτιά'' των Αγγλικών είναι Cambridge και Michigan.Έδωσα και εγώ Michigan και μου άρεσε πολύ ως δομή,ο χρόνος για την έκθεση είναι αρκετός,τα υπόλοιπα είναι πολλαπλής επιλογής και μπορείς με το να αποκλίσεις τις υπόλοιπες επιλογές να καταλήξεις στην σωστή.
Παράθεση

aggelosst9

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aggelosst9
Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O aggelosst9 έγραψε στις 21:13, 09-11-15:

Τέλειωσαν και οι εξετάσεις του Νοεμβρίου και μαντέψτε: η ακουστική ήταν και πάλι για τα μπάζα!
Για προθέρμανση οι λέξεις στο ακουστικό ακουγόταν μισές και συχνά γίνονταν διακοπές, ενώ για κυρίως πρόγραμμα πολλές επιλογές που υπήρχαν χθες στις εξετάσεις (στην ακουστική πάντα), στα θέματα που ανέβηκαν στο minedu κυριολεκτικά δεν υπήρχαν. Είναι τελείως αλλαγμένες και φυσικά με άλλη απάντηση!
Αυτό το τελευταίο σηκώνει μήνυση, χωρίς πλάκα. Δεν είναι δυνατόν!
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 21:16, 09-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από aggelosst9
Τέλειωσαν και οι εξετάσεις του Νοεμβρίου και μαντέψτε: η ακουστική ήταν και πάλι για τα μπάζα!
Για προθέρμανση οι λέξεις στο ακουστικό ακουγόταν μισές και συχνά γίνονταν διακοπές, ενώ για κυρίως πρόγραμμα πολλές επιλογές που υπήρχαν χθες στις εξετάσεις (στην ακουστική πάντα), στα θέματα που ανέβηκαν στο minedu κυριολεκτικά δεν υπήρχαν. Είναι τελείως αλλαγμένες και φυσικά με άλλη απάντηση!
Κάθε χρόνο τα ίδια, έλεος πια.
Πάντως όταν είχα δώσει ΚΠΓ Αγγλικών επιπέδου Γ1 προ 6ετίας, η διαδικασία ήταν πολύ ικανοποιητική, ακόμα και στο ακουστικό κομμάτι. Μόνο στο speaking υπήρχε ένα θεματάκι γιατί δεν είχαν αρκετά άτομα για να κάνουν ζευγάρια, οπότε περιμέναμε αρκετά να βρεθεί άτομο παρόμοιας ηλικίας με εμένα, αλλά κατά τα άλλα δεν είχα παράπονα. Έχει πέσει τόσο το επίπεδο?
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 21:26, 09-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από aggelosst9
Αυτό το τελευταίο σηκώνει μήνυση, χωρίς πλάκα. Δεν είναι δυνατόν!
Σοβαρά;;;
Έδωσα τον Μάιο του 14 το επίπεδο Β στα γερμανικά και δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ακουστική ούτε φυσικά με τις απαντήσεις όπως είπεις!!
Τραγικό!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 23:17, 09-11-15:

Τα παράπονά σας στις κατά τόπους διευθύνσεις δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης... και καλή τύχη...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eva kan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη eva kan
H eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 135 μηνύματα.

H eva kan έγραψε στις 21:20, 21-05-16:

Για τα ιταλικά έχεις κανείς εμπειρία από κρατικό ? Αξίζει τον κόπο?
Παράθεση

xraxra

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xraxra
Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O xraxra έγραψε στις 08:35, 01-12-17:

Καλημέρα. Στην ενότητα 2 που υπάρχουν τα 4 κείμενα παραγωγής λόγου όλα βαθμολογούνται ισόποσα? Δηλαδή οι 60 βαθμοί για τα 4 κείμενα ισομοιράζονται στα 4? Αρα 15 βαθμοί για κάθε κείμενο? Και επίσης για να πιάσουμε το ελάχιστο 30% σε αυτήν την ενότητα πρέπει να πιάσουμε 9 βαθμούς? Το κατάλαβα σωστά? Αρα θεωρητικά άν γραφόταν ένα κείμενο ολόσωστο 100% θα έπαιρνε 15 βαθμούς ,άρα περνάει τον σκόπελο των 9 βαθμών? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 18:40, 04-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από xraxra
Καλημέρα. Στην ενότητα 2 που υπάρχουν τα 4 κείμενα παραγωγής λόγου όλα βαθμολογούνται ισόποσα? Δηλαδή οι 60 βαθμοί για τα 4 κείμενα ισομοιράζονται στα 4? Αρα 15 βαθμοί για κάθε κείμενο? Και επίσης για να πιάσουμε το ελάχιστο 30% σε αυτήν την ενότητα πρέπει να πιάσουμε 9 βαθμούς? Το κατάλαβα σωστά? Αρα θεωρητικά άν γραφόταν ένα κείμενο ολόσωστο 100% θα έπαιρνε 15 βαθμούς ,άρα περνάει τον σκόπελο των 9 βαθμών? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Οι 9 βαθμοί είναι προυπόθεση για το Α1, Β1, Γ2. Το ελάχιστο για τα Α2, Β2, Γ2 είναι 18. Επίσης ναι μεν με το σκεπτικό σου ''περνάς'' την ενότητα 2 αλλά με τόσο χαμηλή βαθμολογία, αν κάτι στραβώσει σε άλλη ενότητα και δεν συμπληρώσεις 59 βαθμούς στο σύνολο δεν δικαιούσαι πιστοποιητικό.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους