Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 155 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού

maria92 (Μαρία)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη maria92
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H maria92 έγραψε στις 12:45, 25-08-09:

παιδια, φετος αρχιζουν τα δυσκολα για μενα και ακομα δεν ξερω τι θελω να σπουδασω...εχω ακουσει για κατι τεστ που γινονται και τετοια. ξερει κανεις που μπορω να παω να κανω κανα τετοιο τεστ? μιλαω για θεσσαλονικη παντα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

johngreek_mad (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johngreek_mad
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O johngreek_mad έγραψε στις 13:05, 25-08-09:

τα τεστ αυτα δεν ειναι καθολου αξιοπιστα, θα σε συμβουλευα να μην μπεις καν στον κοπο να κανεις... ειναι το τι θελεις εσυ, και οχι το τι θα σου πει το τεστ!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

.sn0b

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη .sn0b
H .sn0b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H .sn0b έγραψε στις 21:29, 25-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από johngreek_mad
τα τεστ αυτα δεν ειναι καθολου αξιοπιστα, θα σε συμβουλευα να μην μπεις καν στον κοπο να κανεις... ειναι το τι θελεις εσυ, και οχι το τι θα σου πει το τεστ!
Χμμμ..Εγώ είχα κάνει το "Άριστον" και το "Ορίζοντας".Σε αυτά τα τεστ τα αποτελέσματα δείχνουν και αυτό που θέλεις και αυτό που σου "ταιριάζει".Σαφώς αυτά που θα σου βγάλει ως πρώτες επιλογές θα είναι οι σχολές που θέλεις αλλά οι επόμενες επιλογές θα είναι κάποιες από τις σχολές που είτε δεν είχες σκεφτεί είτε δε γνώριζες και μπορεί να σου "ταιριάζουν".
Εντάξει,πάνω κάτω ήξερα τι ήθελα και δε βοήθησαν ιδιαίτερα.Στην περίπτωση σου όμως πιστεύω πως θα βοηθήσουν.
Παράθεση

nefi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 21:49, 25-08-09:

http://paroutsas.jmc.gr/iqtest/orient.htm οριστε δωρεαν
Παράθεση

maria92 (Μαρία)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H maria92 έγραψε στις 22:07, 25-08-09:

δεν ξερω γιατι αλλα το τεστ που μου εστειλες δεν εμφανιζεται...παταω το κουμπι για να ξεκινησει αλλα...τιποτα. αντε ρεεεεεε
ευχαριστω παντως
Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 22:10, 25-08-09:

περιεργο...πατησες ενα κουμπι που λεει-πατηστε εδω για να ξεκινησετε το τεστ-???
-----------------------------------------

ΜΕΡΟΣ 1ο - ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ
Απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις ανάλογα με το πόσο πολύ ή λίγο σας ενδιαφέρει η κάθε μία. Μόλις επιλέξετε την ανάλογη απάντηση θα εμφανιστεί η επόμενη ερώτηση. Για να ελέγξετε τις απαντήσεις σας πατήστε το πλήκτρο [ >> ] ή το πλήκτρο [ << ] . Μόλις ολοκληρώσετε και τις 300, πρέπει να πατήσετε το πλήκτρο *** Έλεγχος *** για να ενεργοποιηθεί το δεύτερο μέρος του τεστ.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΙ ΣΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΔΙΣΤΑΖΕΤΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΤΕ ΣΥΧΝΑ ΤΟ "ΚΑΘΟΛΟΥ" Ή ΤΟ "ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ". ΑΝ ΕΠΙΛΕΓΕΤΕ ΣΥΧΝΑ ΤΟ "ΑΡΚΕΤΑ", ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΑ!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Από τη στιγμή που θα πατήσετε το
-----------------------------------------
πανω απ το κειμενο ειναι
Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη astathmitos
Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 650 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε στις 23:19, 25-08-09:

Πολυ καλο!Εψαχνα κατι τετοιο.....:no1:
Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi έγραψε στις 01:18, 26-08-09:

ευχαριστω:thanks:
Παράθεση

antigrafakias

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη antigrafakias
Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

O antigrafakias έγραψε στις 01:29, 26-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από maria92
δεν ξερω γιατι αλλα το τεστ που μου εστειλες δεν εμφανιζεται...παταω το κουμπι για να ξεκινησει αλλα...τιποτα. αντε ρεεεεεε
ευχαριστω παντως
Πρέπει να μπεις με τον internet explorer
nefi :thanks:
Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi έγραψε στις 12:27, 26-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από antigrafakias
δν ειχα εγω τν απορια αλλα η μαρια...
Παράθεση

maria92 (Μαρία)

Μαθητής Γ' λυκείου

H maria92 έγραψε στις 13:01, 26-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από antigrafakias

χιλια ευχαριστω εγω το ανοιγα με τον firefox...αντε το κανω τωρα. για να δουμε τι θα μας βγαλει...
Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi έγραψε στις 13:03, 26-08-09:

θελει αρκετη ωρα
Παράθεση

antigrafakias

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη antigrafakias
Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

O antigrafakias έγραψε στις 13:25, 26-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από nefi
δν ειχα εγω τν απορια αλλα η μαρια...
Το ξέρω
Το :thanks:ήταν για thanks!
Παράθεση

maria92 (Μαρία)

Μαθητής Γ' λυκείου

H maria92 έγραψε στις 13:50, 26-08-09:

χμμμ...δεν θα ελεγα οτι με βοηθησε ιδιαιτερα. υπαρχουν βεβαια καποιες αληθειες στο αποτελεσμα. παντως το σιγουρο ειναι οτι με εκανε να σκεφτω ακομα περισσοτερο και να δω και καποια αλλα επαγγελματα που ηταν στο πισω μερος...
Παράθεση

flo0ra (Φλωρα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη flo0ra
H Φλωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H flo0ra έγραψε στις 14:00, 26-08-09:

Εμενα δυστυχως 'η ευτυχως μου εβγαλε ακριβως αυτα που περιμενα.Το μονο προβλημα ειναι πως στους 4 απο τους πεντε τομεις που μου προτεινε σημειωνε πως η επαγγελματικη αποκατασταση θα ειναι πολυ δυσκολη και ο ενας στον οποιο ειναι ευκολη δεν με ενδιαφερει σχεδον καθολου:s
Παράθεση

seize the day

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη seize the day
H seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H seize the day έγραψε στις 14:05, 26-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από johngreek_mad

Aκριβώς...Δε νομίζω ότι ένα τέτοιου είδους τεστ θα σε βοηθήσει τόσο.Προσπάθησε να βρεις τι πραγματικά θες,τι ανταποκρίνεται καλύτερα στις κλίσεις και τις δυνατότητές σου και μη βασίζεσαι σε τίποτα και κανένα πέρα από τα προσωπικά σου "θέλω".Μόνο έτσι θα ξέρεις ότι επέλεξες το σωστό.Εντάξει,είναι δύσκολο για έναν 16χρονο να είναι ώριμος και κατασταλαγμένος κυρίως όταν πρόκειται για κάτι τόσο σημαντικό όσο το επάγγελμα που θα ασκήσει,αλλά είναι προτιμότερο να επιλέξεις τον κλάδο που θα ακολουθήσεις,αποκλειστικά και μόνο βάσει των δικών σου στόχων και επιθυμιών.
Παράθεση

maria92 (Μαρία)

Μαθητής Γ' λυκείου

H maria92 έγραψε στις 14:12, 26-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από seize the day
Aκριβώς...Δε νομίζω ότι ένα τέτοιου είδους τεστ θα σε βοηθήσει τόσο.Προσπάθησε να βρεις τι πραγματικά θες,τι ανταποκρίνεται καλύτερα στις κλίσεις και τις δυνατότητές σου και μη βασίζεσαι σε τίποτα και κανένα πέρα από τα προσωπικά σου "θέλω".Μόνο έτσι θα ξέρεις ότι επέλεξες το σωστό.Εντάξει,είναι δύσκολο για έναν 16χρονο να είναι ώριμος και κατασταλαγμένος κυρίως όταν πρόκειται για κάτι τόσο σημαντικό όσο το επάγγελμα που θα ασκήσει,αλλά είναι προτιμότερο να επιλέξεις τον κλάδο που θα ακολουθήσεις,αποκλειστικά και μόνο βάσει των δικών σου στόχων και επιθυμιών.

17 ειμαι...και μαθητρια :xixi: φετος δινω και θελω να βρω κατι που να μου αρεσει πολυ και να ειμαι σιγουρη ετσι ωστε να εχω κουραγιο κ κινητρο για να διαβαζω.seize the day μαλλον εχεις δικιο σε αυτα που λες αλλα ειμαι πολυ αναποφασιστη και κυριως σε τοσο σημαντικα ζητηματα οπως αυτο.
Παράθεση

seize the day

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη seize the day
H seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H seize the day έγραψε στις 14:25, 26-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από maria92
17 ειμαι...και μαθητρια :xixi: φετος δινω και θελω να βρω κατι που να μου αρεσει πολυ και να ειμαι σιγουρη ετσι ωστε να εχω κουραγιο κ κινητρο για να διαβαζω.seize the day μαλλον εχεις δικιο σε αυτα που λες αλλα ειμαι πολυ αναποφασιστη και κυριως σε τοσο σημαντικα ζητηματα οπως αυτο.

Σε καταλαβαίνω...Είχα ζήσει κι εγώ πολύ έντονα την ίδια κατάσταση όταν ήμουν Α' Λυκείου.Επειδή έχω κάνει ένα ανάλογο τεστ,σου εγγυώμαι ότι ελάχιστα θα σε βοηθήσει.Προσπάθησε χωρίς άγχος να αντισταθμίσεις τα αρνητικά και τα θετικά του κάθε επαγγέλματος,πάντα λαμβάνοντας υπ' όψιν τις προτιμήσεις σου και όλα θα πάνε καλά.Ξέρω ότι αισθάνεσαι "χαμένη στο διάστημα" κυρίως επειδή όλοι διογκώνουν και τραγικοποιούν τα πράγματα,αλλά πιστεύω ότι ο μοναδικός και σχεδόν πάντα αλάθητος σύμβουλος είναι ο ίδιος σου εαυτός και κανένα τεστ.Ωραίο αυτό που λες,ότι το να στοχεύεις σε κάτι που αγαπάς πολύ,γίνεται κινητήριος δύναμη για να προσπαθήσεις και να παλέψεις.Και εγώ φέτος δίνω και προσπαθώ όσο μπορώ να το εφαρμόζω...:xixi:
Παράθεση

giorgosklou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη giorgosklou
Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 213 μηνύματα.

O giorgosklou έγραψε στις 21:12, 21-02-12:

πως μπορω να κανω τεστ σεπ και να καταληξω καπου (δεν ξερω που)
σχετικα με το τι θα ηταν καλυτερο να κανω σαν επαγγελμα
και οτι αλλο αποτελεσμα βγαζει?
Παράθεση

azsxd

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη azsxd
Ο azsxd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O azsxd for you.. έγραψε στις 12:58, 10-06-12:

γεια σας.καποιο σιτε για τεστ επαγγ.προσανατολισμου υπαρχει; εκτος απο του παρουτσας...χελπ
Παράθεση

Greek Army

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Greek Army
H Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H Greek Army έγραψε στις 14:28, 21-07-13:

Βρε παιδιά 270 ευρώ δεν είναι πολλά για ένα τέτοιο τεστ σε συμβουλευτικό κέντρο επαγγελματικού προσανατολισμού;Συγκεκριμένα,μου είπαν ότι περιλαμβάνει τεστ Προσωπικότητας, Ικανοτήτων,Ενδιαφερόντων και πληροφορίες σχετικά με τα προτεινόμενα επαγγέλματα.Τί λέτε;
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 14:41, 21-07-13:

Πολλά είναι.
Εγώ είχα κάνει την περίοδο των εξετάσεων πρόπερσι. Το διοργάνωνε ένα πολύ γνωστό φροντιστήριο για να πιάσει πελάτες, πήγα, το έκανα, συζητήσαμε τα αποτελέσματα με έναν καθηγητή που ήταν πολύ εξυπηρετικός, πήρα και ένα corpus με τα αποτελέσματα μου και το μόνο ''κόστος'' ήταν η 45λεπτη κατήχηση για τις παροχές του φροντιστηρίου που πήγαινε πακέτο με τα αποτελέσματα του τεστ.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,637 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 14:52, 21-07-13:

Περιμένετε τα αποτελέσματα ενός τέστ για να αποφασίσετε τι θα κάνετε στη ζωή σας; :O
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Greek Army

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H Greek Army έγραψε στις 15:29, 21-07-13:

Εύα ξέρω σε ποιό φροντιστήριο αναφέρεσαι!Το ίδιο τέστ είχα κάνει και εγώ.Ωστόσο,μπορώ να πώ ότι όλη αυτή η διοργάνωση έγινε αποκλειστικά και μόνο προς διαφήμιση του ίδιου του ομίλου παρά για να κατευθύνει επαγγελματικά τα παιδιά!Τέλος πάντων,τί να πεις!
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 16:00, 21-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Greek Army
Εύα ξέρω σε ποιό φροντιστήριο αναφέρεσαι!Το ίδιο τέστ είχα κάνει και εγώ.Ωστόσο,μπορώ να πώ ότι όλη αυτή η διοργάνωση έγινε αποκλειστικά και μόνο προς διαφήμιση του ίδιου του ομίλου παρά για να κατευθύνει επαγγελματικά τα παιδιά!Τέλος πάντων,τί να πεις!
Ναι, το ανέφερα ότι ο σκοπός τους είναι αποκλειστικά η διαφήμιση. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ γιατί και ο καθηγητής ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστικός και τα γραπτά αποτελέσματα αναλυτικότατα. Δε με ενόχλησε και πολύ ο κοπανιστός αέρας που πήγαν να μου πουλήσουν στην τελική, απόκτησα και ένα μέτρο σύγκρισης καθώς εκείνη την περίοδο άρχισα να ψάχνω και φροντιστήριο
Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 16:13, 21-07-13:

@Greek Army αν θες πάντως στρατό και επειδή είσαι γυναίκα θα σου πρότεινα αυτή την σειρά.
  1. ΣΣΑΣ
  2. ΣΥΔ
  3. ΣΑΝ ή ΣΤΥΑ
  4. ΣΑΝ ή ΣΤΥΑ
  5. ΣΣΕ
  6. ΣΜΥ
Παράθεση

Greek Army

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Greek Army έγραψε στις 09:37, 22-07-13:

evangelie Ναι όντως,μπορώ να πώ ότι το τέστ αυτό έπεσε μέσα(πιο μέσα δεν πάει ) στις προτιμήσεις μου,οπότε και εκτίμησα λίγο την όλη διαδικασία!Απλά μόνο που το σκεφτομαι........Δωρεαν τέστ για να τσιμπήσουν μελλοντικούς πελάτες,είναι λίγο εκνευριστικό!!!Τέλος πάντων...Εσύ γράφτηκες τελικά σε εκείνο το φροντιστήριο;Itach1 Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή!Και εγώ για ΣΣΑΣ πάω μάλλον!
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:02, 22-07-13:

ο στρατός δεν αξίζει πλέον παιδια ......
πληρώνεσαι ψύχουλα για να κάνεις τον δούλο.
Παράθεση

_catalonia_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη _catalonia_
H _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 358 μηνύματα.

H _catalonia_ έγραψε στις 10:04, 22-07-13:

Βρε παιδιά 270 ευρώ δεν είναι πολλά για ένα τέτοιο τεστ σε συμβουλευτικό κέντρο επαγγελματικού προσανατολισμού;Συγκεκριμένα,μου είπαν ότι περιλαμβάνει τεστ Προσωπικότητας, Ικανοτήτων,Ενδιαφερόντων και πληροφορίες σχετικά με τα προτεινόμενα επαγγέλματα.Τί λέτε;
Τις πληροφοριες σχετικα με τα επαγγελματα να τις κατανοησω,αλλα τεστ προσωπικοτητας και ικανοτητων ;; Δηλαδη υπαρχει περιπτωση καποιος να θελει βοηθεια για να ανακαλυψει την προσωπικοτητα και τις κλισεις του;
Παράθεση

Greek Army

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Greek Army έγραψε στις 10:14, 22-07-13:

Δεν το βλέπω έτσι...τον δούλο !Απλά ακολουθείς το όνειρό σου!και ας είναι λίγα τα λεφτά

Αρχική Δημοσίευση από catalonia
Τις πληροφοριες σχετικα με τα επαγγελματα να τις κατανοησω,αλλα τεστ προσωπικοτητας και ικανοτητων ;; Δηλαδη υπαρχει περιπτωση καποιος να θελει βοηθεια για να ανακαλυψει την προσωπικοτητα και τις κλισεις του;
Όχι βρε παιδί μου..Δές το σαν επιβεβαίωση και κατοχύρωση...Ναι γιατί πές μου τώρα ότι ένα 17-18χρονο ξέρει τί είναι σαν χαρακτήρας και ακριβώς τί θέλει να κάνει για το υπόλοιπο της ζωής του.Ναι μεν υπάρχει κάποια ωριμότητα αλλά μία τόσο σημαντική και καθοριστική απόφαση προαπαιτεί πολλή σκέψη,υπευθυνότητα και κυρίως πολύ ψάξιμο(αναζήτηση σχολών εννοώ)!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Greek Army : 22-07-13 στις 10:14. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Dr. No

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Dr. No
Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O Dr. No έγραψε στις 10:46, 22-07-13:

Δεν το βλέπω έτσι...τον δούλο !Απλά ακολουθείς το όνειρό σου!και ας είναι λίγα τα λεφτά

17 χρονών κοπέλα και έχεις όνειρο να γίνεις στρατιωτικός? Αν έλεγες ιατρός, ψυχολόγος κλπ. θα το καταλάβαινα, αλλά στρατιωτικός? Μάλλον το όνειρό σου είναι να γίνεις επιστήμων, βολεμένη ούσα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 22-07-13 στις 12:43. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 11:11, 22-07-13:

evangelie Ναι όντως,μπορώ να πώ ότι το τέστ αυτό έπεσε μέσα(πιο μέσα δεν πάει ) στις προτιμήσεις μου,οπότε και εκτίμησα λίγο την όλη διαδικασία!Απλά μόνο που το σκεφτομαι........Δωρεαν τέστ για να τσιμπήσουν μελλοντικούς πελάτες,είναι λίγο εκνευριστικό!!!Τέλος πάντων...Εσύ γράφτηκες τελικά σε εκείνο το φροντιστήριο;Itach1 Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή!Και εγώ για ΣΣΑΣ πάω μάλλον!
Ναι καταλαβαίνω τι εννοείς. Και εμένα με ενόχλησε κάπως αυτή η διαφήμιση και η παρουσίαση του φροντιστηρίου σαν να ήταν κολέγιο αλλά no big deal αφού τον σκοπό μου τον πέτυχα. Όχι δεν γράφτηκα, και ούτε επρόκειτο αφού το φροντιστήριο μου πέφτει αρκετά μακριά για να κάνω τη διαδρομή 2 φορές την ημέρα κάθε μέρα για 2 χρόνια
Παράθεση

Greek Army

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Greek Army έγραψε στις 11:45, 22-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dr. No
17 χρονών κοπέλα και έχεις όνειρο να γίνεις στρατιωτικός? Αν έλεγες ιατρός, ψυχολόγος κλπ. θα το καταλάβαινα, αλλά στρατιωτικός? Μάλλον το όνειρό σου είναι να γίνεις επιστήμων, βολεμένη ούσα.
Βολεμένη;Αν για σένα το να υπηρετείς την πατρίδα σημαίνει να είσαι βολεμένος,τότε τί να σου πώ!Τιμή είναι και τίποτα παραπάνω.Αν γούσταρα να μπώ για να βολευτώ όπως λες και να πέφτει το παραδάκι,δεν θα πήγαινα τώρα έτσι όπως είναι τα πράγματα και με τα ψύχουλα που παίρνουν οι στρατιωτικοί.Ψυχολόγος στρατιωτικός θέλω να γίνω!Μια χαρά επιστήμων!!!!!!!

Αρχική Δημοσίευση από evangelie :)
Ναι καταλαβαίνω τι εννοείς. Και εμένα με ενόχλησε κάπως αυτή η διαφήμιση και η παρουσίαση του φροντιστηρίου σαν να ήταν κολέγιο αλλά no big deal αφού τον σκοπό μου τον πέτυχα. Όχι δεν γράφτηκα, και ούτε επρόκειτο αφού το φροντιστήριο μου πέφτει αρκετά μακριά για να κάνω τη διαδρομή 2 φορές την ημέρα κάθε μέρα για 2 χρόνια
Εγώ γράφτηκα ,έκατσα 2 μήνες και τέλος!Όταν είδα και από μέσα,ως μαθήτρια,πώς ήταν σαν όμιλος,έφυγα!Διαφήμιση και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!Ειλικρινά!Τέλος πάντων..... καλή καρδιά...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 22-07-13 στις 12:44. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:55, 22-07-13:

Βολεμένη;Αν για σένα το να υπηρετείς την πατρίδα σημαίνει να είσαι βολεμένος,τότε τί να σου πώ!Τιμή είναι και τίποτα παραπάνω.Αν γούσταρα να μπώ για να βολευτώ όπως λες και να πέφτει το παραδάκι,δεν θα πήγαινα τώρα έτσι όπως είναι τα πράγματα και με τα ψύχουλα που παίρνουν οι στρατιωτικοί.Ψυχολόγος στρατιωτικός θέλω να γίνω!Μια χαρά επιστήμων!!!!!!!
Στρατός είναι να υπακούς τον ανωτερό σου τυφλά και να κάνεις ότι λέει (π.χ. να σκοτώσεις κάποιον) χωρίς την θέληση σου όπως και να διατάζεις άλλους κατώτερους από σένα ακόμα και αν αυτοί μέσα τους δε θέλουν να σε υπακούν αλλά έτσι πρέπει γιατί αν δε του κάνουν θα τιμωρηθούν.

όσο αφορά την στρατιωτική ψυχολογία είναι μια διαφορετική περίπτωση (δεν είναι τόσο κακό και θα μετά χαρας θα το σπουδαζα και εγω που δεν υποστηρίζω τοσο το στρατό (δεν έχω αριστερες αντιλήψεις)
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 11:57, 22-07-13:

Εγώ γράφτηκα ,έκατσα 2 μήνες και τέλος!Όταν είδα και από μέσα,ως μαθήτρια,πώς ήταν σαν όμιλος,έφυγα!Διαφήμιση και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!Ειλικρινά!Τέλος πάντων..... καλή καρδιά...
Χαχαχα κατάλαβα Και μια φίλη γράφτηκε έβγαλε τη χρονιά εκεί αλλά έχει την ίδια άποψη. Όλο διαφήμιση, υποσχέσεις για ιδανικό μάθημα και τίποτα άλλο λέει Τι να πεις, τουλάχιστον πολλά παιδιά επωφελήθηκαν από τη διαφημιση αυτή με το τεστ και άλλα πράγματα που κάνουν
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 12:17, 22-07-13:

Ο μισθός του στρατιωτικού που αποφοιτά τώρα κυμαίνεται μεταξύ 750-800€ δεν νομίζω να είναι ψίχουλα, βέβαια δεν είναι 1200 που έπαιρναν κάποτε αλλά κάτι είναι κι αυτά. Έστω θα είναι οικονομικά ανεξάρτητος από τα 20-22 του κάποιος.
Αρχική Δημοσίευση από fockos
...όσο αφορά την στρατιωτική ψυχολογία είναι μια διαφορετική περίπτωση (δεν είναι τόσο κακό και θα μετά χαρας θα το σπουδαζα και εγω που δεν υποστηρίζω τοσο το στρατό (δεν έχω αριστερες αντιλήψεις)
Όσο πάει και μεγαλώνει η λίστα φόκο!!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Greek Army

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Greek Army έγραψε στις 12:42, 22-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Itach1
Ο μισθός του στρατιωτικού που αποφοιτά τώρα κυμαίνεται μεταξύ 750-800€ δεν νομίζω να είναι ψίχουλα, βέβαια δεν είναι 1200 που έπαιρναν κάποτε αλλά κάτι είναι κι αυτά. Έστω θα είναι οικονομικά ανεξάρτητος από τα 20-22 του κάποιος.

Όσο πάει και μεγαλώνει η λίστα φόκο!!
Με μεταθέσεις και ένα σωρό άλλα παρατράγουδα!!

Αρχική Δημοσίευση από evangelie :)
Χαχαχα κατάλαβα Και μια φίλη γράφτηκε έβγαλε τη χρονιά εκεί αλλά έχει την ίδια άποψη. Όλο διαφήμιση, υποσχέσεις για ιδανικό μάθημα και τίποτα άλλο λέει Τι να πεις, τουλάχιστον πολλά παιδιά επωφελήθηκαν από τη διαφημιση αυτή με το τεστ και άλλα πράγματα που κάνουν
τί να πείς.....................!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Greek Army : 22-07-13 στις 12:42. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 12:53, 22-07-13:

Με μεταθέσεις και ένα σωρό άλλα παρατράγουδα!!
Greek Army πας στρατιωτική ψυχολογία και όχι ψυχολογία μόνο και μόνο γιατί θα πληρώνεσαι άμεσα και θα έχεις άμεση αποκατάσταση, τουλάχιστο παραδέξου το δεν είναι κακό. Τώρα τα άλλα για τη πατρίδα που λες, αν είχες τη παραμικρή εντύπωση για το πως λειτουργεί το κράτος εν κράτει που λέγεται στρατός, για το τι φαγοπότι και κοπροσκύλιασμα πέφτει εκεί μέσα δε θα ανέφερες καν τα περί πατρίδας. Καλή τύχη σου εύχομαι και καλά αποτελέσματα.
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 13:02, 22-07-13:

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο από πάνω. Τα περί αγάπης της πατρίδας και τα σχετικά δεν ισχύουν αφού κατά μεγάλο ποσοστό πηγαίνουν όλοι για να βολευτούν αλλά για τα μάτια του κόσμου στο παίζουν ιστορία...
Ή μήπως ο νεαρός προτιμά μια σχολή που γύρω γύρω έχει κάγκελα, κάθε μέρα καψώνια,ελάχιστοι έξοδοι, πάνω απ'το κεφάλι σου στρατόκαβλους και τα σχετικά;
Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi έγραψε στις 13:35, 22-07-13:

και η δικια μου σχολη εχει καγκελα...και δεν ειναι στρατος!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Greek Army

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Greek Army έγραψε στις 14:20, 22-07-13:

[QUOTE=Ξεχασμένος;3875895]Greek Army πας στρατιωτική ψυχολογία και όχι ψυχολογία μόνο και μόνο γιατί θα πληρώνεσαι άμεσα και θα έχεις άμεση αποκατάσταση, τουλάχιστο παραδέξου το δεν είναι κακό. Τώρα τα άλλα για τη πατρίδα που λες, αν είχες τη παραμικρή εντύπωση για το πως λειτουργεί το κράτος εν κράτει που λέγεται στρατός, για το τι φαγοπότι και κοπροσκύλιασμα πέφτει εκεί μέσα δε θα ανέφερες καν τα περί πατρίδας. Καλή τύχη σου εύχομαι και καλά αποτελέσματα.[/QU

Έστω ότι δεν ξέρω για το πώς λειτουργεί το κράτος,λόγω ηλικίας.Με την κρίση(το σκεπτικό) που έχω αυτή την χρονική στιγμή, αποφασίζω να δώσω για αυτή την σχολή γιατί γουστάρω να υπηρετήσω!Και ποιός σου είπε ότι δεν θα πάω και για ''απλή'' ψυχολογία;Δεύτερη επιλογή μου θα είναι!Αυτό το αντικείμενο θέλω να σπουδάσω και σε αυτό θέλω να ειδικευτώ,όμως επειδή μου ''αρέσει''όλο αυτό το κλίμα του στρατού,ο συνδυασμός της στρατιωτικής ψυχολογίας μου φαίνεται άπαιχτος!Και μην μπερδεύεσαι....Ξέρω,κρίση,οικονομικές δυσχέρειες και παράλληλα,κατακόρυφη η αύξηση των υποψηφίων της αστυνομίας και του στρατού.Ωστόσο δεν σημαίνει ότι ο κάθε υποψήφιος μπαίνει για τα λεφτά και την μονιμότητα!Μην το παίζετε λοιπόν ξερόλες....Συζήτηση από το ίντερνετ κάνουμε.Δεν με ξέρεις και από χθές για να μπορείς να συνάγεις συμπεράσματα!Ευχαριστώ πάραυτα για τις ευχές!
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 16:05, 22-07-13:

Έστω ότι δεν ξέρω για το πώς λειτουργεί το κράτος,λόγω ηλικίας.Με την κρίση(το σκεπτικό) που έχω αυτή την χρονική στιγμή, αποφασίζω να δώσω για αυτή την σχολή γιατί γουστάρω να υπηρετήσω!Και ποιός σου είπε ότι δεν θα πάω και για ''απλή'' ψυχολογία;Δεύτερη επιλογή μου θα είναι!Αυτό το αντικείμενο θέλω να σπουδάσω και σε αυτό θέλω να ειδικευτώ,όμως επειδή μου ''αρέσει''όλο αυτό το κλίμα του στρατού,ο συνδυασμός της στρατιωτικής ψυχολογίας μου φαίνεται άπαιχτος!Και μην μπερδεύεσαι....Ξέρω,κρίση,οικονομικές δυσχέρειες και παράλληλα,κατακόρυφη η αύξηση των υποψηφίων της αστυνομίας και του στρατού.Ωστόσο δεν σημαίνει ότι ο κάθε υποψήφιος μπαίνει για τα λεφτά και την μονιμότητα!Μην το παίζετε λοιπόν ξερόλες....Συζήτηση από το ίντερνετ κάνουμε.Δεν με ξέρεις και από χθές για να μπορείς να συνάγεις συμπεράσματα!Ευχαριστώ πάραυτα για τις ευχές!
Εγώ ούτε σε ξέρω, ούτε θα το παίξω ξερόλας απλά εκεί που είσαι ήμουνα και ξέρω πέντε πράματα παραπάνω. Στα 17 μου κι εμένα αυτό το ''θα υπηρετήσω'' φάνταζε σπουδαίο στα μάτια μου, γιατί όπως κι εσύ έτσι κι εγώ δεν είχα ιδέα τι σημαίνει υπηρετώ στον Ελληνικό στρατό. Όλα άλλαξαν βέβαια όταν μπήκα φαντάρος και είδα τι σαπίλα και τι θέατρο επικρατεί εκεί μέσα αλλά αυτό είναι δική μου άποψη. Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις να καταταγείς καλή τύχη αλλά οφείλω να σε προηδοποιήσω για το τι θα συναντήσεις εκεί μέσα. Τελιώνοντας τη σχολή και αρχίζοντας τη καριέρα σου, έχεις δύο επιλογές ή είσαι τύπος και υπογραμμός και κάνεις σωστά τη δουλειά σου πράγμα το οποίο θα σε φέρει σε ευθεία σύγκρουση με το 95% των συναδέλφων σου, η απλώς θα μάθεις όπως όλοι να κάνεις τη πάπια, να είσαι λαμόγιο και να κοιτάς πως θα λουφάρεις, σε βάρος των κατωτέρων σου, συνήθως χαμηλόβαθμών στελεχών δίχως μέσον, και φυσικά των γνωστών φαντάρων.
Παράθεση

VeeM (Βασιλικη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη VeeM
H Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H VeeM έγραψε στις 20:13, 26-08-13:

Δεν ξερω τι να περασω. Δινω φετος απο τεχνολογικη και πιστευω οτι θα βγαλω εναν αρκετα ικανοποιητικο βαθμο οπου θα μπορει να προσεγγιζει καθε σχολη.. απο αυτην την κατευθυνση με μαθημα επιλογης τα μαθηματικα γενικης και το αοθ. Αρχικα ειχα ως στοχο το Πολυτεχνειο στο τμημα μηχανολογων μηχανικων αλλα τελικα δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το τμημα .. Τι μου προτεινετε απο τμηματα του Πολυτεχνειου ; Επισης μια σταθερη επιλογη μου ειναι τα οικονομικα οχι ομως τμηματα οπως της λογιστικης .. Τι προτεινετε ?? Αλλα καλα πανεπιστημια ??
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη iakovosgreece
Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

O iakovosgreece έγραψε στις 20:46, 27-11-17:

http://www.playbuzz.com/studymyway10...s-right-for-me
Όσοι έχουν επιλέξει ανθρωπιστικές επιστήμες και δεν ξέρουν ποια να επιλέξουν μπορούν να κάνουν αυτό το quiz.
http://playbuzz.com/studymyway10/wha...s-right-for-me
Αντίστοιχα όσοι έχουν επιλέξει θετικές επιστήμες.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους