Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,042 εγγεγραμμένα μέλη και 2,411,612 μηνύματα σε 75,388 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 533 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Απουσίες Γ' Λυκείου

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε: στις 22:10, 15-04-10:

Μπορείς να βάλεις τους γονείς σου να δηλώσουν για όσες μέρες επιτρέπεται, και μετά να πάρεις χαρτί από γιατρό ότι είσαι άρρωστη
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Διδακτορικός

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Διδακτορικός . Έχει γράψει 7,410 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 23:09, 15-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΑngieP.
Παιδιά, μπορείτε να μου λύσετε μια απορία σχετικά με τις απουσίες. Σκέφτομαι να λείψω κάποιες μέρες για να διαβάσω για τις Πανελλήνιες, μιας και πλησιάζουν (όπως κάνουν πολλοί στη Γ' Λυκείου) και έχω μόνο 6 απουσίες (2 δικαιολογημένες, 4 αδικαιολόγητες). Πώς μπορώ να τις δικαιολογήσω; Να γράψω δτο δικαιολογητικό ότι ήμουν τάχα άρρωστη ή κάτι άλλο μούφα ή μπορώ να γράψω τον πραγματικό λόγο; Έχω μπερδευτεί, δεν ξέρω! Please, ας απαντήσει αν κάποιος ξέρει!Θα του είμαι ευγνώμων, γιατί έχω ένα άγχος με τις απουσίες! Τhanks!!!
Επίσημα δικαιολογούνται απουσίες μόνον λόγω ασθένειας. Άρα δεν μπορείς να γράψεις την αλήθεια. Πρέπει να πεις ότι εισαι άρρωστη και να φέρεις χαρτί από γιατρό. Δεν θα το πιστέψουν αλλά το ξέρουν και δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς και θα κάνουν την πάπια. Και εμείς και αυτοί θέατρο παίζουμε.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε: στις 12:33, 28-04-10:

πηγε σημερα ο πατερας μου για να δικαιολογησει απουσιες και του ελεγαν κατι κουφα,πως δεν γινεται να δικαιολογησει συνεχομενη μια βδομαδα ,αλλα 2 μερες μονο και μετα να αφησει 2 μερες κενο και μετα παλι 2 μερες να δικαιολογησει
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,820 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε: στις 13:02, 28-04-10:

Οντως, δεν γινεται... Μονο δυο συνεχομενες μερες μπορει να δικαιολογησει ο κηδεμονας, αλλιως μονο με χαρτι γιατρου. Και μαλιστα, συνολικα μπορουν να δικαιολογηθουν μονο 10 μερες.
Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε: στις 13:33, 28-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Οντως, δεν γινεται... Μονο δυο συνεχομενες μερες μπορει να δικαιολογησει ο κηδεμονας, αλλιως μονο με χαρτι γιατρου. Και μαλιστα, συνολικα μπορουν να δικαιολογηθουν μονο 10 μερες.
Δηλαδη οι ενδιαμεσες 2 μερες που δεν μπορουν να δικαιολογηθουν,περνουνται ως αδικαιολογητες;;;
Εστω και κανουν κανα αστειο...
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,820 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε: στις 13:39, 28-04-10:

Βασικα, στο δικο μου σχολειο, μπορουν οι γονεις να δικαιολογησουν και 4 συνεχομενες μερες χωρις χαρτι απο γιατρο, δεν ειναι τοσο αυστηροι σ' αυτο θεμα.
Αλλα ο νομος λεει μονο δυο μερες δικαιολογημενες. Αναγκαστικα, ναι, θα μεινουν αδικαιολογητες, εκτος κι αν πας καποιο δικαιολογητικο, ή αν μιλησει ο κηδεμονας σου με τον Διευθυντή και συμφωνησουν ξερω γω. Τι στο καλο; Μια βδομαδα εμεινε...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

penspinner

Φοιτητής

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O penspinner έγραψε: στις 15:25, 28-04-10:

Το κανονικό είναι να μπορούν οι γονείς να δικαιολογήσουν μέχρι δύο ημέρες, όπως μας έχει πει και σε εμάς ο υπεύθηνος τμήματος για τις απουσίες. Πάνω από όλα όμως παίζει ρόλο σε τι άνθρωπο θα πέσεις. Αν είναι ελαστικός (που και σε εμάς και στα περισσότερα σχολεία που ξέρω έτσι είναι) μπορεί αν θέλει να σου δικαιολογήσει ότι θέλει. Παράδειγμα αποτελεί ένα παιδί στο σχολείο μου που πέρυσι άρχισε Νοέμβρη (δηλαδή, είχε πάνω από 164 απουσίες) και οι καθηγητές του εξαφάνισαν καμιά 40 απουσίες για να μπορεί να συνεχίσει το σχολείο.
Παράθεση

Dias

Διδακτορικός

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Διδακτορικός . Έχει γράψει 7,410 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 19:52, 28-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από penspinner
Παράδειγμα αποτελεί ένα παιδί στο σχολείο μου που πέρυσι άρχισε Νοέμβρη (δηλαδή, είχε πάνω από 164 απουσίες) και οι καθηγητές του εξαφάνισαν καμιά 40 απουσίες για να μπορεί να συνεχίσει το σχολείο.
Αυτό που έκαναν οι καθηγητές είναι θετικό ή αρνητικό?
Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε: στις 19:55, 28-04-10:

Εμεις στελνουμε τους γονεις μας ανα 4 μερες να γραφουν σε ενα χαρτι "απων λογω ασθενειας". Δεν ζητουν χαρτι απο γιατρο ή τιποτα αλλο, δεν κοροιδευομαστε μεταξυ μας.

Και σε μας δυο παιδια εχουν κανει πανω απο 180 απουσιες ο καθενας, αλλα και οι 2 τις εχουν γραμμενες τις πανελλαδικες, οποτε οι καθηγητες και οι απουσιολογοι κρυβουν ο,τι μπορουν μπας και περασουν.
Παράθεση

penspinner

Φοιτητής

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O penspinner έγραψε: στις 23:20, 28-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Αυτό που έκαναν οι καθηγητές είναι θετικό ή αρνητικό?
Αρνητικότατο. Οι καθηγητές τηρούν τους κανόνες εκεί που δεν πρέπει (όπως για παράδειγμα στο σχολείο μου αρνήθηκαν να δώσουν τους βαθμούς του 4μηνου στα παιδιά που είχαν γίνει 18 χρονών) και δεν τους τηρούν εκεί που πρέπει (παράδειγμα το περιστατικό που ανέφερα).

Και ο λόγος είναι ότι αυτό το παιδί ήταν μόνο βάρος στο μάθημα (αφού δεν ήταν και από τα πιο ήσυχα παιδιά). Μάλιστα, στο τέλος της χρονιάς έμεινε στην ίδια τάξη και εν τέλη παράτησε το σχολείο οριστικά (το είχε ξαναπαρατήσει για να δουλέψει, είδε τα ζόρικα στην δουλειά και για αυτό ήρθε).
Παράθεση

watson

Φοιτητής

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O watson έγραψε: στις 21:40, 30-04-10:

Α , σε αμας υπηρχαν υπογεγραμμενα χαρτια στο κεντρο υγειας.Πηγαινανε οι γονεις μας στο γραφειο πληροφοριων-"reception" του κεντρου υγειας και οι υπαλληλοι εβαζαν τις ημερομηνιες στα ηδη υπογεγραμμενα δικαιολογητικα... Ουτε οι μαθητες ασχολουνταν, ουτε οι γιατροι..
Παράθεση

Dias

Διδακτορικός

O Dias έγραψε: στις 21:49, 12-03-11:

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Είμαι στη Γ΄ λυκείου. Το σκέφτηκα αρκετά, προβληματίστηκα και τελικά πήρα την απόφαση μου:
Δεν θα σταματήσω να πηγαίνω στο σχολείο τον τελευταίο καιρό.
Έχω κάνει ως τώρα μόνον 10 αδικαιολόγητες απουσίες και σκοπεύω να χρησιμοποιήσω σταδιακά μόνον τις 40 αδικαιολόγητες που μου μένουν (εκτός αν αρρωστήσω πραγματικά). Έχω τη δυνατότητα (λόγω οικογενειακού περιβάλλοντος) να βρω όσα δικαιολογητικά απουσιών θέλω (και από γονείς και από γιατρούς και από νοσοκομεία, ακόμα και για Η1Ν1). Όμως δεν θα το κάνω και θα πηγαίνω στο σχολείο μέχρι την τελευταία μέρα, ακόμα και στα μαθήματα γενικής παιδείας.
Ο λόγος: Δεν μπορώ να δεχθώ στη συνείδηση μου αυτό το θέατρο και την κοροϊδία με τη δικαιολόγηση απουσιών. Αισθάνομαι πάρα πολύ άσκημα να δώσω ένα ψεύτικο δικαιολογητικό σε έναν καθηγητή που το ξέρει ότι είναι ψεύτικο και να το δέχεται, ενώ κι εγώ ξέρω ότι το ξέρει και αυτός ξέρει ότι ξέρω ότι το ξέρει κλπ. Νομίζω ότι θα κατεβαίνω σε ένα βρώμικο σκοτεινό πηγάδι χωρίς πάτο, μαζί με το γιατρό που έγραψε το ψεύτικο χαρτί, τον καθηγητή που παίζει το ρόλο του και το παίρνει και όλη την υπόλοιπη κοινωνία που γνωρίζει το ψέμα και το επαινεί.
Ξέρω ότι οι περισσότεροι (μάλλον σχεδόν όλοι) διαφωνείτε μαζί μου, αλλά θέλησα να γράψω την άποψη μου. Εκτός από το ηθικό και συναισθηματικό μέρος που ανέφερα, έχω και επιχειρήματα, τα οποία θα παραθέσω αν το απαιτήσει η συζήτηση.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε: στις 22:02, 12-03-11:

καλησπερα φιλε Δια!Αυτη ειναι μια πρωτοποριακη αποψη για αυτο το θεμα καθως πολλοι κανουν χρηση των απουσιων για να διαβασουν!πολυ σωστα αυτα που λες,αλλα δεν θα ηθελες να κανεις χρηση του οριου απουσιων,εφοσον εχεις τη δυνατοτητα.δεν θα νιωσεις την αναγκη να διαβασεις πριν τις εξετασεις?δεν ειναι αυτο προτιμοτερο απο το να παρακολουθεις τα μαθηματα γενικης παιδειας,οπου υπαρχει η περιπτωση να εισαι ο μονος?τι λες?
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,677 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε: στις 22:38, 12-03-11:

Εμένα μου φαίνεται υπερβολική η άποψη του Δία,αλλά δεκτή!
Εγώ,προσωπικά θα εξαντλήσω και τις 114 απουσίες!
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angelique.

Επιφανές Μέλος

H Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,376 μηνύματα.

H Angelique. .* ●*. • ¸. ★ °:. *. • ○ ° ★☾ έγραψε: στις 22:50, 12-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
δεν θα νιωσεις την αναγκη να διαβασεις πριν τις εξετασεις?
Το θέμα δεν είναι μόνο αυτό.

Δηλαδή οk αν κάποιος περιμένει τον Μάρτιο για να διαβάσει.. σώθηκε.
Επαναλήψεις θα γίνονται από ένα σημείο και μετά συνέχεια.
Πρακτικά το μεγαλύτερο μέρος της ύλης έχει ήδη βγεί,οπότε κανείς δεν πρόκειται να σωθεί αν αρχίσει από τώρα το ουσιαστικό διάβασμα,ενώ δεν έχει κάνει τίποτα όλο το υπόλοιπο διάστημα.-

Εγώ θα μείνω σε άλλο πράγμα. Που θεωρώ ότι είναι πολύ βασικό.

Δεν θα έχεις την ανάγκη να ξεκουραστείς? Να μην σηκώνεσαι κάθε μέρα από τις 8 το πρωί και να κάθεσαι τόσες ώρες σε μαθήματα γενικής παιδείας,που από τον Απρίλη και μετά,δεν θα πατάει και κανείς,οπότε οι καθηγητές θα γυρίσουν και θα σου πούν "κάτσε και διάβασε κανένα από τα μαθήματα που δίνεις".

Δικαίωμα σου να κάνεις ότι θέλεις με τις απουσίες σου φυσικά.. Απλά αναρωτιέμαι.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,776 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 22:52, 12-03-11:

εμάς μας είπε ο λυκειάρχης ότι ακόμη κι αν πάμε χαρτί για τις δικαιολογημένες υπάρχει περίπτωση να μην τις δεχτούν αν το θελήσουν. Ισχύει κάτι τέτοιο ή μπλοφάρει;
(αν ισχύει το δεύτερο και υπάρχει κάποιος που ξέρει κάποια σχετική εγκύκλιο θα εκτιμούσα αν έδινε κάποιο link )
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,677 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε: στις 23:00, 12-03-11:

Ανάλογα την ελαστικότητα!Κατά 90% τα δέχονται
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε: στις 23:02, 12-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από _elena_
Το θέμα δεν είναι μόνο αυτό.

Δηλαδή οk αν κάποιος περιμένει τον Μάρτιο για να διαβάσει.. σώθηκε.
Επαναλήψεις θα γίνονται από ένα σημείο και μετά συνέχεια.
Πρακτικά το μεγαλύτερο μέρος της ύλης έχει ήδη βγεί,οπότε κανείς δεν πρόκειται να σωθεί αν αρχίσει από τώρα το ουσιαστικό διάβασμα,ενώ δεν έχει κάνει τίποτα όλο το υπόλοιπο διάστημα.-

Εγώ θα μείνω σε άλλο πράγμα. Που θεωρώ ότι είναι πολύ βασικό.

Δεν θα έχεις την ανάγκη να ξεκουραστείς? Να μην σηκώνεσαι κάθε μέρα από τις 8 το πρωί και να κάθεσαι τόσες ώρες σε μαθήματα γενικής παιδείας,που από τον Απρίλη και μετά,δεν θα πατάει και κανείς,οπότε οι καθηγητές θα γυρίσουν και θα σου πούν "κάτσε και διάβασε κανένα από τα μαθήματα που δίνεις".

Δικαίωμα σου να κάνεις ότι θέλεις με τις απουσίες σου φυσικά.. Απλά αναρωτιέμαι.
και εγω επαναληψεις εννοω.κατα τα αλλα συμφωνω με αυτα που γραφεις!Καλα βρε Δια στα γενικης παιδειας τι θα κανεις?οι καθηγητες δεν θα σε αφηνουν να μπεις στην ταξη!θα σου πουν κατσε διαβασε!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,776 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 23:02, 12-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Ανάλογα την ελαστικότητα!Κατά 90% τα δέχονται
εντάξει κατάλαβα
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

O Chris1993 έγραψε: στις 23:03, 12-03-11:

Σκέφτεσαι να κάνεις τις "bonus 50" ?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απουσίες - Από X-FILER
      Το θέμα έχει λάβει 51 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-06-13 στις 13:32.
    • Απουσίες - Από Iraklis7
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-10-08 στις 20:41.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα